Yol bisikleti mi Cyclecross mu ?

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Yakın zamanda elime para geçme ihtimali var.Öyle bir durumda yeni topladığım Salcano düz maşa , slick lastikli bisikletimi satıp yeni bir bisiklet almayı düşünmekteyim.

Bütçem nakit olarak 2,000 Tl civarı olur.Üstüne çıkabileceğimi pek düşünmüyorum.

Kullanım tarzım ise şöyle olacak:

Performans için 150+ km asfalt yol turları.Şehir dışına performans için çıkmayı düşünüyorum.Şimdi diyeceksiniz yol diye fakat hergün 150 km tura çıkamam.

Canım sıkıldığında şehir içinde kovboy gibi gezerim.Şehir içinde sürdüğümde çok fazla dur kalk ve agresif şekilde kullanırım.Eminimki yol bisikletinin jant seti buna dayanamaz.Artı olarak o kadar ince lastik agresifliğe izin vermez.

Haa bide kafam atar çakıllı topraklı köy yollarında rahat rahat gezmek istiyorum. Şimdide diyecekseniz cyclecross :)

Kafamda olan bisiklet Salcano CYC02 APEX modeli.
Peki cyclecross bisikletin lastiğini değiştirip yol bisikleti lastiği taksam nasıl performans alırım?

Boyum: 1,83-84
Kilo:92-94 Bu durumda Salcano'da 59 cm kadro var.O uygun olur mu bana?

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
merhaba abi, pek bilgim yok fakat şöyle bir yorumda bulunabilirim.Bisiklet seçimin iyi ve söyledigine göre topraklı yol vs. kullancaksın bunun için jantların sağlam olmalı yani bmx jantlarını araştırırsan o jant modelinden bulursan tekerlek boyuna göre daha yararlı olabilir diye düşünüyorum.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
çok güzel bir bisiklet seçmişsiniz. kesinlikle alın derim, istediğiniz zaman düz lastik de takabilirsiniz ayrıca seçtiğiniz bisikletin kadrosu uzun turlar için portbagaj takmaya da müsayet.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
@Fatih.Kökovalı

Yorumun için teşekkür ederim fakat yanlışın var bmx ayrı cyclecross apayrı.Eğer dediğiniz gibi olsa idi bütün mtb lerde bmx lastiği kullanılırdı.Ki şöyle bir başka sorun daha var 700c boyutunda bmx tekerleği daha görülmedi :)

@SametAksuoğlu

Dediğiniz olsa çok daha iyi olurdu fakat bu bisikletde bagaj deliği yok.Forumda kullanan bir arkadaş aldı o söyledi.

Benim asıl öğrenmek istediğim seçimim doğrumu ve doğru ise yol lastikli cyclecross bisikletiyle safkan yol bisikletine nazaran nasıl performans alırım.

SametAksuoğlu

Forum Demirbaşı
Tepki
457
yol bisikleti kabaca ikiye ayrılır, pro fit ve endurance.

pro fit kesinlikle önermem, bu tür bisikletleri yol bisikletine layıkıyla binen (formasını klit ayakkabısını giyip sadece antrenman yapan) kişiler biner. antrenman dışında da bu bisiklete binmek bel ve vucudun genelinde ağrı yapabilir.

enduranca kadro ise, pro fit'e göre bisiklet üzerine daha az kapandığımız, sürüş konforu vaat eden yol bisikletleridir.

sayko kros ta ise, bu endurance kadro, arazide gidebilsin diye özel fren ve dişli lastik ile donatılmıştır. bunun dışında bir farkı olduğunu söylemek güç. elbette dişli oranları da araziye uygun olaak revize edilmiştir.

sizin verdiğiniz linkte fotoğrafta port bagaj deliği gibi bir şey gözüküyori, ona istinaden söyledim.

bu bisikletin disk frenli olması çok güzel, colnago bile disk frenli yarış bisikleti yuaptığına göre, bu türe bir şans vermenin zamanı geldi.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Yol bisikletinin bu türlerini şimdi öğreniyorum.Bilgiler için çok teşekkür ederim

Bagaj konusuna gelince , evet resimde bagaj deliği var gibi gözüküyor.Fakat forumdaki bir konuda arkadaş bisikleti satın almış bagaj deliklerinin olmadığını söylemişti.

Şimdiki sorum cyclecross a ince lastik ile alınan performans ve kadro boyu sorusu.İlk mesajda ayrıntıları var.

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
CYC 02 apex modelini dün teslim aldım. parasını toparlamak için bayağı bişeyi elden çıkartmam gerekti ama olsun. görünüş olarak çok hoşuma gitti. değermiş yani.

bisikletin kutudan çıktığında kadro kulağı eğik olduğundan hiç binemedim. pazartesi eğer fabrika diğer ng_020_x7 bisikletimde yaptığı gibi yanlış kadro kulağı göndermezse sağlam kadro kulağı takılacak. o zaman ancak tecrübe edebilirim.

fotoğraflı bi konu açmayı düşünüyorum sonrasında. seçiminize yardımcı olacağını düşünüyorum.

ancak şunu net söyleyebilirim, katalog fotoğrafıyla alakası yok bisikletin... benim beklentim berbattı aslında, "boyatırım en olmadı" diye bile geçirdim aklımdan.

Lütfü Ekşioğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
286
Bisiklet
Salcano
Ben bisikleti gördüm.Çok hoşuma gitmişti.Bu nedenle görünüş ile ilgili sorunum yok.Ben de alırken bir çok eşyamı elden çıkaracağım gibi duruyor.

Ama hala şu sorum geçerli.Umarım bilen tecrübeli arkadaşlar cavap verir.

1: Bu bisiklete uzun asfalt yolda 700x28 veya 700x32 slick lastik taksam yol bisikletine nazaran performansım nasıl olur?
2:Boyun 1,83-84 kilo 92-94 , 59 cm kadro bana uyarmı?