Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti mi cx mi tercih etmeliyim?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Cüneyt Y. tarafından paylaşıldı.

1. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar ben 2 aydır yol bisikletleri araştırıyorum ve mtb nin şehir içinde fazla ağırlık olarak düşündüğümden dolayı yol bisikleti almaya karar verdim ama içimdeki mtb'cinin ölmeyeceğini düşünerek :) cyclo-x bisikletlerine gözüm gitti.Gözüme direk Salcanolar takıldı hem fiyatı uygundu hemde donanımı istediğim performansı karşılayacak gibiydi önceden istediğim bisiklet XRS030 Tiagraydı ama içimdeki mtbci'nin :D sesine kulak vererek CYC02 APEX almaya karar verdim.Şimdi size sorularım:
    1-Bisiklet hız yapmaya elverişlimidir?
    2-Bisiklet 15-25 cm lik yerlerden atlayarak geçmeye elverişlimidir?(üstünde toplam 75-85kg yük varken)
    3-Lastikleri dişsiz lastiklerle değiştirirsek xrs030 daki performansını alabilirmiyiz?
    4-Üstündeki fren takımı : AVID BB5, AVID HSX 160MM ROTOR bu frenlerden güzel performans alabilirmiyiz?
    5-Disk fren bakımları ayarları kolaymıdır? ve sürekli sorunlar yaratırmı ? (disk yamulması vs. vs.)
    Öncelikle okuyarak vakit ayırdığınız için teşekkür ediyorum iyi günler diliyorum :)

2. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    1. Minimum bir şehir bisikleti kadar hızlı gidilebilir. MTB'den geçince ciddi fark hissedersiniz zaten.
    2. Cyclocross'lar zıplama atlama bisikleti değil. Ama ihtiyacınız olduğu yerde zıplayıp atlayabilirsiniz.
    3. Muhtemelen alınmaz ama şartlara bakmak lazım. Ağırık, kadro açıları, grupset vs bunlar nedir ne değildir bilmiyorum bu yüzden tam cevap vermem doğru olmaz.
    4. Hidrolik ise bir sorun olacağını düşünmüyorum. Daha önce arkadaşımın mtbsinde mekanik disk kullanmıştım. Daha sonra abimin bisikletinde hidrolik disk kullandım. Mekanik disk bile bana yeterli gelmişti ki hidrolik disk firen gerçekten çok konforlu.
    5. Bu konuda tecrübem yok ancak kadro üzerinde çok büyük ihtimalle vfren yada cantilever fren için delikler vardır. Başa çıkamazsanız değiştirirsiniz. Fren kolları zaten telli sistem sanırım, eğer öyleyse kolları değiştirmeye gerek kalmaz ve fazla masraf yapmadan vfren'e geçebilirsiniz.

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  3. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba, yol bisikletli arkadaşların varsa, kapışmak yarışmak gibi heveslerin varsa yol bisikleti al, yok ben hem şehiriçinde rahat edeyim hem performans olsun, arada bir stabilize yola girerim dersen ve 2. bisiklet alma düşüncen yoksa cx çok iyi fikir.

bence tr şartlarında hem hız hem rahatlık ve sağlamlık açısından en iyi lastik patlak korumalı ve asfalt tipi 700c 32, bunu da cx bisikletle rahatça kullanabilirsin. hoplama zıplamaya gelince, amortisör olmadığı için kimse sana hoplayabilirsin demez :)

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  4. eray çalımlı

eray çalımlı Yeni Üye

Seviye:
    Ben yaklaşık 7 aydır CYC 02 kullanıyorum. Bisikletten çok memnunum. Avid BB 5 ilk başta ses yapıyor ama bir kez pedleri alkol benzeri birşeyle sildiğiniz zaman bu ses de ortadan kalkıyor. Bakım ve ayarlarına gelince bu konuda çok usta olmadığımdan yorum yapmayayım ama tabi v frenler gibi değil. Zaten incelemişsinizdir kaliteli ekipmanlar kullanılmış, şehsen APEX'ten çok memnun olduğumu da eklemek isterim.

Burak/ ve Cüneyt Y. bunu beğendi.
  5. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    3-ağırlık 10 kg tiagra ise 9 kg benim vites sistemim apex olacak
    5-Maalesef kadroda-maşada v-fren yerleri yok sadece disk yerleri var :( ama belki 2013 modellerde düzeltilmiştir
    aslında hoplamak derken sağlamlıktan bahsetmek istemiştim :D mesela jant telleri-jant nasıl bir zorluk karşısında kırılabilir diye :D zaten cx bisikletinin arazi bisikleti olarak görülmesi bence yanlış birşey yol bisikletiyle çamur vb. yerlerde gidemezken cx ile bu tür yerlerden geçebilirsiniz :)

zaten evde 2-3 litre saf alkol var silerim o sorun olmaz hem alışma süreci der geçerim :)
    NOT: Tiagra modelinin maşasının bir bölümü karbonken bu modelin maşasu full karbon :)

6. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=106771
    Bu bisiklet hakkında yazılmış en detaylı inceleme yukarıdaki linkte var. ben de siparişi verdim birkaç gün içinde teslim alacağım. zaten daha önce de kendi topladığım cx'i kullanıyordum yükseltmek amacıyla değiştiriyorum eski bisikletimin ilanını mesajlarımda bulabilirsiniz. Gelelim sorularınızın cevabına;
    1 - Kadro açıları safkan bir yol bisikleti olmasa da MTB ve Şehir / tur bisikletine göre hız yapmaya çok daha elverişlidir. Aynakol ve ruble oranları da bunu destekliyor.
    2 - Cyclocross yarışlarında engellerin üzerinden atladıklarını görüyoruz. Bisiklet yapısı gereği buna izin veriyor. Salcanoda kullanılan göbekler de uygun gibi duruyor (X7) ama yine de bir downhill performansı beklemeyin. Tekniğiniz müsaitse rahatlıkla bu engellerden atlayabilirsiniz.
    3 - Ben de 2 takım jant seti ile 700 x 35 dişli lastik ve 700 x 25 slick lastik kullanmayı düşünüyorum ama bir yol bisikleti performansı beklemiyorum.
    4 - Fren takımı Avid BB7'den sonra alınabilecek en iyi ikinci mekanik disk fren. Birçok yabancı iyi marka da bu frenleri kullanıyor. Hatta giriş seviyesi ve birçok orta kalite hidrolik disk frenden daha iyi olduğu söylenmekte. Fren performansının iyi olduğunu düşünüyorum ayrıca istenilirse üzerinde yol freni için delikleri var. Cantilever fren takılamıyor.
    5 - Bu göreceli. Daha önce de mekanik disk fren kullandım bence bakımı kolay. V frenden çok farklı bir yapısı yok. Yamulma vs durumları sizin kullanımınızla ilgili olduğundan bir şey söyleyemeyeceğim.

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  7. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    genel olarak sorularını şu şekilde yanıtlamaya çalışayım.

öncelikle bir yol bisikleti kadar hız bekleme hayal kırıklığına uğrarsın çünkü lastikleri de değiştirsen hem arada ağırlık farkı var hem de kadro geometrileri yol bisikletine ne kadar yakın olsa da aynı değiller.fakat yine de lastikleri değiştirerek hızlanabilirsiniz ama tavsiyem lastik değişimi yapmamanız olur çünkü bu bisikletleri alıp ormanda çamurda karda sürmek hiç bir şeye benzemez tadı başkadır.mekanik disk frenlerin bir sorun çıkartacağını sanmıyorum bakımlarını düzenli yaparsanız bir sorun oluşturmaz.bakımı da fazla zor olacağını sanmıyorum bir kaç kere bilen birisinden izleyerek görürseniz sonrasında sorun olmaz.frenleri bilmediğim için yorum yapmak istemiyorum o model hakkında.zıplama olayı eğer öle bir yeteneğiniz varsa 15 cm çok fazla bir yükseklik değil bisiklet bir sorun çıkarmaz o mesafede.

kendi yorumumu da yapmak isterim.eğer yolda yolcularla kullanacaksanız ya da yol ağırlıklı kullanacaksanız kesinlikle yol bisikleti alın.tadı başkadır bir kere başka tür aldıktan sonra ne yaparsanız yapın farketmez yol bisikletinin tadını ve performansını alamazsınız...

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  8. Cüneyt Y.

Cüneyt Y. Kıdemli Üye

Seviye:
    aslında benim yaşadığım yer öyle bildiğimiz İstanbul değil :) burası bol topraklı bol ağaçlı kuşlar kediler köpeklerin sevdiği bir yer ve bir okadarda yol bisikletinin yetersiz kalabileceği bir yer :) buraya aydos dağı vb. yerler yakın ben buralarda yol bisikletiyle yapamam gibi gözüküyor o yüzden cx i tercih ediyorum :)

9. fatihaydın

fatihaydın Bisikletkolik

Bisiklet:
    Look
    Seviye:
    o zaman cx doğru tercih olur...

Cüneyt Y. bunu beğendi.
  10. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    katılıyorum, asfalt iyi değilse hiç yola bakma cx al, oralar için cx zaten yol gibi gelir sana...

Cüneyt Y. bunu beğendi.