Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti lastikleri için kullanıcı deneyimi

Konu, 'Tekerlekler' kısmında Cyclist999 tarafından paylaşıldı.

1. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Şuan ki yol lastiklerim Continental UltraSport, ilk 1000-1500 km ye kadar çok sık patlamayan bu lastik, artık patlama sayısını oldukça artırdı. Size soracağım, aranızda lastik patlağından bıkmış ve buna çözüm için hem patlamaya dayanıklı hemde dönme direnci normal-düşük seviyede lastik bulmuş arkadaşlar, kendi deneyimlerini paylaşırsa çok memnun olacağım.
    Benim araştırdığım iki conti modeli var, bunlardan biri Grandprix 4000s diğeri ise 4season. Conti nin oturuşu ve levye olmadan bile rahatça takılıp çıkarılması + çukurlarda bir miktar darbeyi azaltması ve virajlarda beni asla zor durumda bırakmaması artıları olduğu için bu iki modelden birini alacağım. Patlama sorunu yaşayıp bundan, bu lastiklerden birini alıp kurtuldum diyeniniz varsa, paylaşımı için bekliyorum.

Ekrem Yılmaztürk ve Barış TURAN bunu beğendi.
  2. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Cyclist999 bunu beğendi.
  3. Baki KAYAN

Baki KAYAN Moderatör Moderatör

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Ultremo ZX kullaniyorum, cukurlara pek dikkat etmem, yaklasik 1.000 km oldu henuz patlamadi, ama yedek lastigim Michelin Pro4 End., bunun da iyi oldugunu duymustum ama henuz denemedim

Cyclist999 bunu beğendi.
  4. A.Tahsin

A.Tahsin Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    bende slr 200 var hocam
    kapıdan çıkıp markete gidip gelip patlak tamir ederdim o dereceydi
    iç lastik almaktan yama yapmaktan bıktım usandım.
    Dış lastiği lugano aldım
    şimdilik 200km en ufak bir deforme yok dış lastikte
    üstüne bir e delta dan dolgulu iç lastik aldım
    bisiklet biraz ağırlaştı ama
    2yıl patlak yüzü görmem gibi geliyor bana
    dolgu olayı harika düşünülmüş bir şey.

5. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Lastik konusu şu şekilde;

yeni lastik kullandığınız sürece patlak yaşamazsınız, çok ekstrem durumlar dışında. Lastik eskimeye başladıkça patlak durumu artar. Sonunda da herkesin yaşadığı "10 dakikada bir lastik patlatıyorum" durumuna gelir. Önemli olan, bu seviyeye gelmeden lastikleri değiştirmektir.
    Buna ek olarak arka lastik öne göre yaklaşık 2 kat daha hızlı aşınıyor. Bu nedenle lastik alırken 1 ön 2 arka şeklinde almak daha mantıklı oluyor. Eğer 3 değil de 2 lastiğiniz varsa da, ön arka değiştirerek kullanmak toplam lastik ömrünü uzatıyor.

Bunlara ek olarak, lastiğiniz ne olursa olsun belli bir ömrü var. Bu dolunca değiştirmeniz gerekiyor. Şimdiye kadar Rubena'nın 20 liralık katlanabilir lastikleri ile bile patlak sorunu yaşamadım. Aynı şekilde 180gr'lık Ultremo'ları 1 kere patlattım. O lastikleri mıcırlı yolda bile kullandım 1-2 kere mecburiyetten. Çukurlara da yoldaki cam kırıklarına da çok dikkat etmem. Olması gerektiği gibi sürerim bisikletimi sadece.

Şu an tubeless, Hutchinson Fusion 2, kullanıyorum. Onlarla hiç sorun yaşamadım. Biraz sert, gürültülü lastikler sadece.
    Yeni sipariş verdiğim Continental Grand Prix 24C lastiklerim var. Gelince onları deneyeceğim 65gr'lık iç lastikler ile. Onlar hakkındaki yorumlarımı yazarım.

r.ezk, Murat B., Cyclist999 ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  6. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    kışın maxxis detonator kullandım ancak sanki sık patlıyordu gibi, havaların düzelmesiyle birlikte michelin pro 4 service course kullanmaya başladım, güzel lastikler tavsiye ederim. ancak daha henüz ömrü konusunda yorum yapamıyacağım ha birde ülkemizde bulamayabilirsiniz :p

Cyclist999 ve Bilal Demir bunu beğendi.
  7. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Patlak olayı şans işi, yalnız tecrübeme dayanarak Türkiye şartlarında kullanılacak en iyilerden diyebileceğim bir lastik var.''Maxxis re fuse'' Bir çok kez şimdi patlamıştır dediğim anlarda beni utandırmadı. Sırf patlatamadığım için son 5 yıldır kullandığım tek lastik. Şu ana kadar 1 çift eskittim bir çift yeniler üstünde eski olanlar diğer yedek jantta takılı hala kullanılır durumdalar. 100-110 psi üzerinde havayı eksik etmediğiniz sürece patlatılması gerçekten çok zor.

8. emrahozkan

emrahozkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Continental UltraSport vardı şimdi 25c conti- 4 seasons kullanıyorum, hem yol tutuşum hem konfor arttı, üstelik daha hafif, 1 kez patladı ama :) tel girdi. o kadar olacak...

Cyclist999 bunu beğendi.
  9. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Konu sahibi Harun arkadaşımızın müsadesiyle bu konuda bir şey sormak istiyorum.

Kullanmakta olduğum Michelin Dynamic Sport lastiklerim 2 aylık olmasına rağmen arka lastiğin üzerinde cam sıyrığı meydana gelmiş. 1 cm. den daha ufak olan bu sıyrık zamanla ilerleyecek gibi duruyor. Bu nedenle lastikleri aşağıda adresini verdiğim lastikler ile değişmeyi planlıyorum.

http://www.evanscycles.com/products...-folding-duraskin-road-tyre-ec001760#features

Daha önce bu siteden alış veriş yapmış olan yada bu lastikleri kullanmış olan arkadaşlarım varsa görüşlerine ihtiyacım var. Siteden alınan ürünler ortalama kaç günde geliyor. Gümrüğe takılma riski var mı? Lastiği kıyaslarsak eğer michelin dynamic sport ile aralarında ciddi farklar var mı?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. :)

10. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Seçmiş olduğunuz lastik Ülkemiz yol şartlarına en uygunlardan. Maxxis lastikleri Türkiye de bulamasaydım Evans'dan getirtmeyi düşündüğüm tek lastikti. Evans'dan bir çok alışverişim oldu, sipariş verdikten sonra yaklaşık 4-7-10 gün dilimleri içerisinde bulunduğunuz ile göre elinizde oluyor. Gümrükte sorun çıkmaz.

Erdal YILMAZ bunu beğendi.
  11. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    MuratHan

Üstadım cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu lastik fotoğraflardan gördüğüm kadarıyla katlanır lastiklerden değil, telli olduğu için ufak bir kutu içerisinde gelmeyecektir diye düşünüyorum. Yanılıyorsam düzeltin lütfen. Satın alırken 1 adet mi seçmek gerekiyor yoksa 2 adet mi bu konuda tereddüt ediyorum. £28.33 lastiklerin çifti için olan fiyat sanırım.

Bir de mevcut michelin dynamic sport ile kıyaslarsanız aradaki farkı nasıl yorumlarsınız.

Tekrar teşekkürler. :)

12. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Konuya gönderdiğim son mesajı göremiyorum. Forumda sorun mu var acaba.

edit: düzeldi

13. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Lastikler kevlar yani katlanabilir. Listedeki fiyat maalesef tek bir lastik fiyatı. Seçerken 2 adet seçmelisiniz. Michelin dynamic sport kullanmadım fakat küçük bir araştırmada Continental Grand Prix 4 Season ile kıyaslanmayacak bir lastik olduğunu söyleyebilirim.

14. Mustafa Şükrü Yıldırım

Mustafa Şükrü Yıldırım Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bende 730 km dir, continental ultra sport 25c kullanıyorum, şu ana kadar bir kere patladı oda benim acemiliğimden iç lastiği iyi oturtamadığımdan kaynaklıydı, yani dışarıdan giren birşey yoktu. Özellikle etli olması darbe ve patlak konusunda tatmin ediyor beni, yol tutuşu ve viraj hakimiyetide güzel gerçekten, kasıtlı olarak cam üzerinden geçtim patlamadı. Bendeki telli modeli, janta levyesiz oturtulması nerdeyse imkansız, tank gibi lastik yapmış adamlar :). Hoşuma gitmeyen yanı ıslak zeminlerde özellikle dik bayırlarda çıkarken inanılmaz patinaj çekiyor, yada hafif eğim oluyor su olduğu için yavaşlıyorum hızlanmak istediğimde yine patinaj çekiyor asfaltta, o kadarda olsun sıkıntı değil benim için dengeli pedalladıkça çıkılıyor tabi.

4000s ve 4 season modellerinde anti puncture patlak koruması var bildiğim kadarıyla, daha önce mtb bisikletimde conti sport contact kullandım anti puncture özelliği vardı, 4500 km girmediğim yer kalmadı orman cam vs. bir kere patlak vermedi, ondan sonra continentalin kauçuk kalitesi benim için kendini ıspatlamış oldu :). Bu marka otomobilde de kendini ıspat etmiş zaten, alman mühendisleri iyi iş çıkartıyor(örn. schwalbe).

Bir gün maxxis te denemek istiyorum.

Cyclist999 bunu beğendi.
  15. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Yaklaşık 3000km civarı Michelin Pro Optimum 700x25 kullandım. Konfor ve yol tutuşu harika. Bir patlak vakası oldu ondada ince bir tel girmişti. Yarışmayıp konforu arayanlar için ideal bir lastik.

Cyclist999 bunu beğendi.
  16. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:

Lastiklerin buradaki fiyatı. :)
    http://www.deltabisiklet.com/default.aspx?_Args=_ProductInfo,5421,OdesisMc

Yalnız hocam ilk kez internet üzerinden lastik sipariş edeceğim için cahilliğimi mazur görün. Daha önce mağazadan satın aldım fakat internet üzerindeki satışlarda lastiklerin çift olarak satılması gerekmiyor mu? :D

17. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Vittoria Rubino Pro kullanıyorum.. Hem hafif hem de dönme direnci düşük.
    Patlak konusunda çok sıkıntı yaşamadım ama bu aralar lastiğin üzerinde derin çatlaklar görmeye başladım..
    Daha yeni aldım yahu (1000km civarı) derken aklıma geldi, 10€ verdiğin lastikten ne bekliyordun ki diye :) .
    Ama fiyat/performans olarak kullandığım en iyi dış lastik diyebilirim rahat rahat.. :)

Cyclist999 bunu beğendi.
  18. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:

Delta da ki tek lastik fiyatı olması lazım. Fakat hala şüpheniz varsa fazladan gelecek 700*23 bir çift lastiği ben bizzat sizden alabilirim.

Erdal YILMAZ bunu beğendi.
  19. Cyclist999

Cyclist999 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Arkadaşlar, deneme amaçlı bir adet conti grandprix 4000s i aldım, yaklaşık 500 km civarı yapmışımdır. Sadece bir kere patladı, o da çok ince elimle bile bükülmeyecek sertlikte çelik bir tel girmişti. KOnforu hakkında iyi olduğunu söyleyebilirim. Lastikle her yere girdim, üstünden bir kaç kez cam kırıkları topladım :), ufak ufak delikler açıyor camlar ama orada kalıyor vectran koruması iş başında.. Lastik katlanabilir olduğu için levyeye gerek duymadan rahatlıkla janttan sökülüp takılabiliyor. Virajlarda ki performansı çok iyi diyebilirim, patinaj çok az çekiyor yokuşlu tozlu yolda, ultrasportlarla girdiğim ve bir miktar yerimde saydığımı düşündüğüm zaman tutuşu çok iyi. Lastiğin tek eksisi, janta oturtulduğunda lastik hizasının zor tutturulması, bunun için sabunlu su ile sprey sıktığınızda lastik kenarlarına, sorunu aşıyorsunuz. Teşekkürler..

20. Artık Yok

Artık Yok Bisikletkolik

Seviye:
    Söyleyip de nazar değdirmek istemiyorum ama önerim Michelin Dynamic Sport hem uygun fiyatlı hemde dayanıklı dilerim bu mesajdan sonrada öyle kalır nazara biraz inanırım da ;)