Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti lastik genişliği

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında murat songür tarafından paylaşıldı.

1. murat songür

murat songür Aktif Üye

Seviye:
    bazı yarışçıların lastik ebatlarını incelediğimde ön tekerin 22 arka tekerin 24 genişliğinde olduğunu farkettim bunun artı ve eksileri nelerdir acaba keskin virajlarda veya dik yokuşlarda ne gibi etkisi olur yol tutuşu değişirmi

2. mcanb

mcanb Forum Bağımlısı

Seviye:
    Belki bozuk olan yollarda arka tekerleğe daha fazla ağırlık bindiği için arkayı 24 yapmışlardır. Yol tutuşla ilgili birşey olduğunu sanmıyorum. Benim fikrim tabi bu

sonEr´´ ve murat songür bunu beğendi.
  3. Mustafa İçdağ

Mustafa İçdağ Bisikletkolik

Seviye:
    İri ve ağır cüsseli yarışçılar ve özellikle sprinter'ler bunu kullanırlar.

Sprinterlerin amacı ataklarda bisikleti yola sabitlemek ve max. yol tutuşunu sağlamakır. Lastik yolu ne kadar iyi tutarsa, sporcu max. pedal gücünü yola vermiş olacaktır. Bu adamlar öyle muazzam pedal gücüne sahiplerki, bisikleti düz yol finish'lerde son 50 metre içinde saatte 50-55km. den 75km. hıza kadar çıkarabiliyorlar.

Tabii kalın lastik kullanmanın artı-eksileri var, sürtünme çoğalacaktır. Lastik yolu daha iyi kavrıyor diye her sporcuda kalın lastik kullanmak mecburiyetinde değil.
    Bu sporcunun tekniği ve fiziksel durumuyla bağlantılı.
    Genelde kabul edilen lastik kalınlığı 22 veya 23mm. dir. Yolun veya parkurun durumuna göre bu kalınlık 25-28mm. lere kadar çıkar.

uguryilmaz144, Berke, Canince ve 9 kişi daha bunu beğendi.
  4. Doğukan Akdoğan

Doğukan Akdoğan Kıdemli Üye

Seviye:
    Continental Grand Prix Attack/Force
    bu tip bir lastik seti mesala ön 22 arka 24
    Front and rear tires have different tasks. Steering and braking forces are transmitted on the front, Whilst the rear transmits the driving forces and bears the majority of the cyclist's weight. Subsequently, the two tires in the Continental tire positioning system (TPS) have been designed differently.​

murat songür bunu beğendi.
  5. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    biraz konuyu hortlatmak gibi olcak konuyu google dan buldum bildiğim kadarıyla 18 mm lastiklerde kullanılıyor ama siz 22 ve 24 den bahsetmişsiniz acaba ne tür şartlarda ya da yarışlarda 18 mm lastik kullanılır.

6. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    24 MM lastikler genelde çok kullanılmıyor, kullanan var mıdır ? İç lasik açısından da sanki piyasada çok 24 mm ye uygun iç lastik yok avantaj ve dezavantajları nelerdir bilen var mıdır ?

7. Zekeriya Çab

Zekeriya Çab Forum Bağımlısı

Seviye:
    24 mm nin bir avantajı yada dezavantajı varsa Buda marka ile ilgilidir. Evet pek yok ama iç lastik olara 18-23 24 e gayet olur. Ben 25 e kullanıyorum. 23 mm bir lastikten daha az sürtünen ve daha iyi devrilme katsayısı veren 24 ve 25 mm lastikler var ama marka ile alakalı daha çok.

8. Nefes

Nefes Yeni Üye

Adı:
    Talip
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    25 GP 4000sII kullanıyoru m gayet iyi

9. Sedat Arda

Sedat Arda Go Beyond

Adı:
    Sedat Arda
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bir yol bisikletine(misal Trek 1.2;görece tur bisikleti gibi de bir yerde duruyor) maksimum kaç ebatlarında(genişlik) lastik takılabiliyor?Bunun bir genellemesi var mıdır?Bir gravel bike ya da cycloross gibi 30 üstü olabileceğini düşünmüyorum elbet ama... ?!?

10. Sadettin Z.

Sadettin Z. Girişim Savaşçısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Sedat Arda

Yol bisikletleri de malumunuz tek tip olarak üretilmemekte. Racing, Endurance, Aero, TT gibi farklı alt grupları mevcut. Dahası farklı üreticiler tasarladıkları kadrolarda farklı teker boşlukları bırakabiliyorlar.

Bunların arasında en dar toleranslar haliyle TT ve Aero kadrolarda, en geniş boşluklar ise Endurance kadrolarda bulunur. Racing geometriye sahip Trek 1.2 için resimlerden gördüğüm kadarıyla 700x25 ideal, 28 ise zorlama olur.

CAAD10 bisikletimde 700x25'den yukarısı mümkün değilken şu an kullandığım Synapse için 700x28 sorunsuz uyacaktır.

Sedat Arda, sedatergun ve Güray Görkem bunu beğendi.