Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti kullanım alanıma uygun mu?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Özgür K. tarafından paylaşıldı.

1. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhabalar,

Yeni bir bisiket alacağım. Esasen dağ bisikleti almak istiyorum, arada Belgrat da turlarım diye ancak çok ağır gerçekten. Boş yere kendime yük yapmak istemiyorum. Daha önce hiç yol bisikleti kullanmadım. Bu nedenle yol bisikleti almanın daha mantıklı olacağını düşünüyorum.

Benim boyum 1.70, kilom 75. Ben bu bisikleti en çok İstanbul da şehir içinde kullanacağım, buradaki turlara katılacağım. İleride şehirler arası turlamak da istiyorum. Ve bu sporu tamamen hobi olarak yapacağım.
    Ben bisiklet de 2 adet suluk ile kullanacağım sabit olarak. Bunun yanısıra şehirler arası turlar yaparken biraz yük de olacak. Bu yol bisikletleri hiç mi yük taşımıyor ? Tamam çoğunlukla İstanbul içi kullanacağım ama yılda 2-3 defa da olsa yük taşımam gerekebilir. Mesela biraz yemek, çadır, tulum vs.. Bu kadar yükü taşıyamaz mı ?

Ve zemin olarak çoğunlukla İstanbulda asfaltta kullanacağım. Ama arada sert toprak - taşlı toprak zeminde kullanabilirim. Burada sıkıntı çıkarır mı ? Mesela İstanbul içerisinde kullansam bile arada taşlı topraklı zemine girebilirim, buralar için dağ bisikleti şart mı ?

Ve son olarak uygun ölçülerde yol bisikleti aldım diyelim. Kullanım olarak rahat mı ? Daha önce hiç kullanmadığımdan bilmiyorum ama kullanmak için çok eğilmek gerekiyor gibi görünüyor. Uzun süre sürüşlerde rahat mı değil mi ? Yani sanki eğilmekten belim ağrıyacakmış gibi bir his var. Nasıl oluyor ?

Model olarak şu an aklımda Sedona 601 var sahibinden de bir ilan gördüm 700 küsür fiyatı var sıfır gibi diye yazmış satıcı. Sanırım buraya da üye . Sizce nasıl bir model ? Bütçem aslında 1000 liranın üzerine çıkabilir.

2. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
  3. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yol bisikleti alırsanız eğer yüklü turlar biraz riske girer. Bunun nedeni yük taşıyamaması değil, dişli oranlarının taşıma için çok uygun olmaması.
    Biraz değişiklik yaparak (3lü aynakol mesela), bagaj uyumlu bir yol bisikleti ile çok ciddi olmayan turlara çıkabilirsiniz.

Asfalt dışında kullanım için yol lastikleri ince kalacaktır. Kullanamazsınız değil, fakat planınızda bu yollar varsa 28C lastik takarak biraz daha rahat edebilirsiniz. Onun dışında kendinize bile bile acı çektirmiş olursunuz.

Rahatlık olarak, her bisiklet gerekli ayarlar yapıldığında rahattır. Yol bisiklet ile 8-10 saatlik turlara bel ağrısı çekmeden dönebilirsiniz. Yeter ki doğru olarak ayarlayın selenizi, gidonunuzu vs. her şeyinizi.

Benim tavsiyem de, eğer tur konusunda ciddiyseniz;
    bir adet cyclocross bisiklet almanız. Yol kadar olmasa da size iyi performans verdirir. Toprak yollar için de gayet verimlidir.
    Şehir içi için 28C ya da 30C bir yol lastiği aldığınız zaman da oldukça rahat edersiniz. Hem de yeterli performansı alırsınız.

4. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu şehir tur bisikletleri de görsel olarak hiç hoşuma gitmiyor. Yol bisikleti dediğim koşullar için uygun değil mi yani ?

Gökhan bey araştırıyorum cyclocross bisikletleri, bakayım görünümleri gayet hoş

5. tahirkaya

tahirkaya Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Özgür senin kullanım amaçlarınla aynı amaçla hibrit şehir bisikleti aldım.

Ve çok memnunum :)

6. Alperen ERTEN

Alperen ERTEN Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Uygundur kardeşim. Tamamen ideal olması gerekmiyo her şeyin. Sen o lastikle dediğin gibi toprak yola da girersin yük de taşırsin. Ben köyde eski bir yol bisikleti aldım 23 lastikli Allah seni inandırsın derenin içinde kullanıyorum 20 liralık lastiklerle. Sırtıma bazen ilaç motorunu alıp seraya gidiyorum. Sıkıntı yok önemli olan lastiği düzgün yerlere bastırmak bence al memnun kalirsin.

7. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Cevaplarınızı için teşekkür ederim.

Doğrusu benim düşüncem, yol bisikleti almak. Sonuçta devamlı şehirler arası sürecek değilim. Belki şehirlerarası hiç sürmem, ama öyle bir hedefim var.

Bunun dışında İstanbul içerisinde kullanacağım. İstanbul da zaten her yer asfalt. İyi kötü çukur düz ama sonuçda asfalt var ve bozuk asfaltta sanırsam dikkatli gidebilirim. Ben bisiklet hamallığı yapmak istemiyorum, dağ bisikletleri de çok güzel görünüyor ancak şehir içerisinde kullanırken onu sürmek, eve çıkartıp indirmek tam bir eziyet. Yol bisikleti ile en azından aynı enerji ile daha fazla mesafe gezebilirim hem de zevk alarak.

Bu nedenle kararım yol bisikleti almak. İleride ciddi ciddi uzun mesafeler gitmeye alışırsam ve şehirler arası bir gezi yapmak istersem, sanırsam bir tane de mtb alabilirim o zaman. Şimdilik yol bisikletlerine bakacağım.

Tekrar teşekkür ederim, iyi geceler

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Neredeyse doğru karar vermişsin;
    Şöyle ki, şehir içinde ve şehirler arası yapacağın kampsız turlar için yol bisikleti doğru seçim. Aynı zamanda kısa süreli konaklamalı turlar için, yani yanında çok az malzeme taşıyacağın turlar için de yol bisikleti ideal. Asfalttan çıkmadığın sürece, çok uzun süreli tur yapmadığın sürece kararın doğru.

Fakat ne zaman bu kamplı tur yapmaya başlarsın, o zaman MTB değil, tur bisikleti düşünmen gerekiyor :)

Tolga Günsezer bunu beğendi.
  9. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Konumu güncelleyim, yaklaşık 850 lira param var. Borçlanarak şu bisikleti alabilirim : http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=113382

Boyutu bana uygun, markası güzel. Kullanım alanıma uygun. Fiyatı çok zorlanarak da olsa alabilirim. Sorunsuz bir bisiklet gibi görünüyor, satan kişi ile konuştum gayet anlayışlı, açıklayıcı bilgiler verdi.

Ne dersiniz ?

10. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Senede bir kaç kez çadır vs tur düşünüyorum yazdığınızı dikkate alarak bence çok uygun bir model. fiyatı nasıl değerlendiriyorsunuz? Sıfırı ne kadar. 2011 model ile aralarında donanım farkı var mı?

11. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Donanım farkı, araştırdığım kadarıyla var.
    2011;
    Frame: 6061 Alloy with double butted tubing and integrated headtube
    Fork: Suntour NEX 4610 V2 HLO, Lockout suspension fork 1 1/8, 700C 63mm travel
    Front Derailleur: Shimano Alivio FD-M430 / 34.9 mm clamp
    Rear Derailleur: Shimano Deore RD-M592, Shadow Type
    Number of Gears: 27
    Shifters: Shimano Alivio SL-M430, R-fire plus 2
    Chainset: Shimano FC-M430-8, with Chainguard
    Chainrings: 48 x 36 x 26 T
    Bottom Bracket: Shimano BB-ES-25
    Casette: Shimano CS-HG50-9, 11-32 T
    Chain: Shimano CN-HG-53
    Pedals: Wellgo C-128
    Front Brake: Shimano BR-M445 Hydraulic Disc
    Rear Brake: Shimano BR-M445 Hydraulic Disc
    Brake Levers: Shimano BL-M445 Disc
    Handlebars: Scott Sportster Oversize 31.8 mm 9 degrees bend, 600 mm.
    Stem: Scott Comp, JD-ST57 A, Oversize 31.8 mm
    Headset: Ritchey OE Logic Zero, semi integrated
    Rims: Rigida Taurus 2000, White, 32H
    Front Hub: Shimano HB-RM 65-CL
    Rear Hub: Shimano FH-RM65-8 CL
    Spokes: Stainless black, 14G / 2mm
    Front Tyre: Schwalbe Smart Sam, 700x35C
    Rear Tyre: Schwalbe Smart Sam, 700x35C
    Saddle: Scott Sportster
    Seatpost: Scott Comp, 31,6mm
    Weight: 13,60 kg / 29,96 lbs approx

2012;
    Frame:Sportster Alloy, 6061DB, Integrated headtube, Scott urban Kit ready
    Fork:Suntour NEC, 4610 V4 HLO, Lockout Suspension Fork, 1 1/8,63mm travel interg. 700c
    Front Derailleur:Shimano Alivio FD-M430 34.9mm
    Rear Derailleur:Shimano Deore RD-M592 Shadow Type 27 speed
    Number of Gears:27
    Shifters:Shimano Alivio SL-M430 Rapidfire Plus 2
    Chainset:Shimano FC-M431-8
    Chainrings:48/36/25 Tooth
    Bottom Bracket:Shimano BB-ES-25
    Cassette:Shimano CS-HG20-9 11-32 tooth
    Chain:KMC X6
    Pedals:Wellgo C125
    Front Brake:Shimano BR-M446 Disc, Hydr. Disc
    Rear Brake:Shimano BR-M446 Disc, Hydr. Disc
    Brake Levers:Shimano BL-M445 Disc
    Handlebars:Scott Sportster OS,600mm 9 degree bend
    Stem:Scott Comp, JD-ST57 A, 318mm
    Headset:Ritchey OE Logic Zero, semi-integrated
    Rims:Araya DS-700 Disc, black, 32H
    Front Hub:Scott Disc Team CL
    Rear Hub:Shimano FH-RM35 CL
    Spokes:Stainless Black 14G, 2mm
    Front Tyre:Schwalbe Smart Sam,700×35c
    Rear Tyre:Schwalbe Smart Sam,700×35c
    Saddle:Scott Sportster Men
    Seatpost:Scott Comp, 31.6mm
    Weight:
    Not Specified

12. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Çok ayrıntılı bakmadım ama çok ciddi bir fark göremedim. Donanımlar denk kabul edilebilir bence.
    Kısa vade de zincir ve lastik değişimi gerekebilir. Bunu da göze alarak alınabilirgörünüyor. kolay gelsin.

13. Özgür K.

Özgür K. Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Güzel bir bisiklet, satan kişi ile de ayrıntılı konuştum. Bisikletin yanına gittiğinde fotoğrafları yollayacak, o zaman da kesin kararımı verip alışverişi yapacağım muhtemelen.