Yol bisikleti kullananlara soruyorum?

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
Dün Carraro CR 022 bisiklet ile yaklaşık 15 kmh hızla frene basarak bir kişiye çarptım bisikletin ön tekeri bildiğiniz sekiz çiziyordu yani o kadar çok çukur var ise pek yol bisikleti düşünmeyin derim fakat güzergahınızı değiştirip daha güzel bir yol bulursanız sizin için şahane olur :)

Scudo

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
@Tunakan Önen
geçmiş olsun işte kafamı karıştıran bu yaşanılanlar. kimisi çok sağlam atlıyom zıplıyom hiçbirşey olmuyor,kimisi en ufak şeyde yamuldu kırıldı(abartılmıştır=) diyor. bu yüzden kafamda şekillenmiyor. triban 3 için bile daha soru sormadım:)

• Beğen
Tepkiler: Tunakan Önen

Tunakan Önen

Forum Bağımlısı
Tepki
273
Bisiklet
Salcano
@kemal karga

Ama ince teker,jant hep böyledir her zaman dikkat edilcektir.Acaba o atlıyorum,zıplıyorum diyenler akort ayarlarını ne sıklıkla yapıyor ? :)

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
ne kadar atlayınca, zıplayınca oluyor merak ediyorum.. ben sonuçta ulaşım için kullanıcam atlayıp zıplama derdim yok sadece bisiklet üstündeyken ayaklarımı yere değdirmeyi sevmiyorum:) hala tam olarak cevap alamadım :( şehir içindeki çukurlar ne kadar zarar verir. çevre yolundaki mazgaların tümseği çukuru, arabaların yağmurda kaymaması için yolun dikine yarıklardan oluşması ve o yarıkların bisikletin kontrolünü bozması benim bu deneyimlerim sadece mtb ile.. ince tekerle nasıl olur onu merak ediyorum:(

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
yeni bir sorum var.. eski bisikletimin üstünden hiç inmezdim her yere onla giderim. kitlemeden istediğim yere bırakırdım saatler sonra bıraktıgım yerden ya da bi kaç metre ötesinden berisinden alıp hayatıma devam ederdim :) acınacak halde olduğu için kimse yüzüne bakmıyordu:) kabul bende artık şu çalınsada yeni bir bisiklet alsam diye içimden geçirmiyo değildim:) ama çalınmadı :).. sizler bisikletlerinizle nasıl bir ilişki içindesiniz? hırsızları artık hiçbir kilit sistemi durduramıyor motosikleti çalmak bile 1 dakikalarını almıyor. buda beni açıkçası bisiklet alma konusunda korkutuyor.

mesut...

Üye
Tepki
21
Sorunun cevabı sende aslında , yol bisikleti alacaksın , iyi bi para vereceksin , hem sağlam olsun , hem beni yormasın hemde çalınmasın istiyosun , bi de yanında baklava olsun istiyosun :)
yol bisikleti rahat sürüş vermez , heleki yollar bozuksa eziyet , normal yolda bile yerdeki küçücük taşı hissedebiliyosun , tabii yapısı gereği sert olmak zorunda senin her pedal basışına makimum cevap vermek zorunda olduğu için konfordan ödün veriyor.
tekerlerin 700*23 olduğu için yağmurda hızlı gidemezsin , mazgalmı ? korkulu rüyan olur , yerdeki yarıkdan bile kaçarsın.
bisikletin üstünden inmek istememek , bulunduğun yerdeki trafik ile alakalı , fakat mtb daha dengeli olduğu için bi parça daha fazla dur kalk yaparsın,

fakat gel gelelim , yol üzerinde uçar gibi gitmek , her pedalı doğru basmak ve karşılığını almak tarif edilemez :) anlayamazsınız :)
umarım sana yardımcı olmuşumdur , kolay gelsin :)

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
@mesut...

hiçte yardımcı olmadınız mesut bey.. ilk paragrafınızdan sonra tam yol bisikleti ile yolumu ayıracakken ikinci paragrafınızla:
fakat gel gelelim , yol üzerinde uçar gibi gitmek , her pedalı doğru basmak ve karşılığını almak tarif edilemez anlayamazsınız
yine dertlere gark ettiniz beni:D

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
peki bu bisikletler nasıldır:
(link)

(link)

(link)

mesut beyin dediği gibi : fakat gel gelelim , yol üzerinde uçar gibi gitmek , her pedalı doğru basmak ve karşılığını almak tarif edilemez anlayamazsınız bunu hissetmek istiyorum:) ama üzülmekte istemiyorum evet çok şey istiyor olabilirim :)

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşta şehir bisikleti var bende yol. O kaldırımdan bisiklet üstünde iniyor, bense in bin yapıyorum, o dümdüz gidiyo ben çukurlardan kaçıyorum dolayısıyle bana fark atıyor çok can sıkıcı bi durum fakat o didinirken ilerliycem diye ben 2 pedalda yanına yapışıyorum bunun zevki varya anlayamazsınız :D

Ben yol bisikletini alırken hiç düşünmedim nasıl olur, nasıl yaparım bunla felan diye iyikide düşünmemişim diyorum şuanda, düşünsem belki vazgeçerdim.

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
@mehmet.ali

en iyisini yapmışsınız:) benim de kanser olmama ya da ruh sağlığımı yitirmeme ramak kaldı :)

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Bende hem mtb var hemde yol ama ben daima yolu tercih ediyorum. Zavallı mtb paslanıcak.

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

meseduzu

Forum Bağımlısı
Tepki
342
Bisiklet
b'Twin
Allaha şükürler olsun. yalnış anlaşılmak istemem herkezin gönlüne göre olsun. amacım yol bisikleti varken mtb ye binilirmi demekdi. yoksa ikisini toplasan 2000 lira yapmıyor :)

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
@mehmet.ali

@Mustafa demirbacak

@kemal karga

Karşıyakadan izmire gelişte 2 km kadar devam eden yayaların kullanmadığı deniz kenarında ve demir yoluna paralel kaldırım nefis bir manzarada bisiklet sürme imkanı veriyor. Ama 2-3 metrede bir betona paralel şerit şeklinde parke döşenmiş. Seviye farkı oluşturmamasına rağmen bisiklette 2-3 sanyede bir küçük hoplamalar yaparak insanı rahatsız ediyor. Amortisörlü bir bisiklette de bu rahatsızlığın devam edeceğini düşünüyorum. Çünki amortisörün çalışmasına neden olamayacak kadar az yukarı aşağı oynama yapıyor. Çok yumuşak amortisör belki biraz çalışabilir ve sarsıntıyı azaltır.
Bunun dışında güzegahınızda yol oldukça iyi sayılır. Bence Yol bisikleti için sorunlu değil. Mtb eksikliği hissedilecek gibi değil yani.

Kaldırımlara mecbur olmadıkça çıkmam , ( Biri görür bir şey der diye. ) ancak çıktıysam da özel bir sebep yoksa 10-15 cm lik kaldırımlardan bisiklet üzerinde inerim. Vasat bir jant setim var. 1,5 sene içerisinde Bir iki bakımda akort kontrol edildi. Pek bir şey olmamasına rağmen ince ayar yapıldı.
Jant seti kötü ise dağ bisikleti de olsa kolaylıkla akort bozulur . Yol bisikletini İzmirde hemen hemen her bölgede kullanıyorum. Örn. Homerostan Bornava tugaya inen yol oldukça sarsıntılı , zemin düzensiz. Tırazlıyı geçtikten sonra tepeden sola ayrılıp efem çukuruna inen yol . Asfalt, toprak, çakıl ardısıra düzensiz parkurlar içeriyor. Ölçü olsun diye bu rotaları verdim. Bence gidip bir bakın . Yol bisikletinde Gezinti için ideal olmamakla birlikte monoton sürşlere göre yol bisikleti ile tercih edilebilecek , Konfordan biraz vazgeçerek de olsa emniyetle ve akort bozulur , jant yamulur stresine de girmeden ortalama sakin kullanıma uygun yerler.

Detaya girdim. uzattım. İzmirde zeminle ilgili ortak bir standart tutturabilelim, bisiklet türü tercihleri obektif olabilsin diye. Zemini görüp karşılaştırmadan "ülkenin yolları belli" söyleminin neyi kast ettiği tam anlaşılamayabilir.
Kısaltarak alıntı yaptığım yazıları da göz önünde bulundurulmalı tabi ki. Tamamen yanlış falan demiyorum. Beklentiler de dikkate alınmalı.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Caner beyin yorumları açıklayıcı olmuş gerçekten. Ama tabi yol bisikletinde düz maşa olduğu için sert sürüş oluyor haliyle yol bisikleti kullananlar dümdüz kaymak gibi yollarımız olsun (hem ototomobil hem bisiklet yolu)malum biraz hızlı gidiyoruz. Hızın da zevki ayrı oluyor tabi 55 km ile giderken kontrol ve dikkat de üst seviyede olması lazım. Allah kaza bela vermesin.

GT-N7000 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
@caner ünsal

altınyoldaki kaldırım cam kırıklarıyla dolu olması ve parke taşları yüzünden kimi zaman genişliği 20 cm olan güvenlik şeridini tercih ediyorum.

gerçekten çok güzel bircevap sonunda cevabımı buldum diyebilirim , çok teşekkürler. peki bisiklet olarak triban 3 nasıl olur bütçemin 1000tl olmasından mütevellit.?

bu modelller hakkında
(link)

(link)

düşüncelerinizide öğrenmek isterim.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Gezerken gözüme takılıyordu baktım bunlara ama tabi birde yakından incelemek bir iki turlamak lazım. Ama tabi bütçeniz varsa biraz daha iyi birşeylere bakın derim .Ama yeşil olan biraz daha iyi gibi geldi bana yanılıyor da olabilirim :)

ParanoidEyes

Aktif Üye
Tepki
28
@Mustafa demirbacak

bende yüksek hızda giderken bundan korkuyorum, yere yamuk yumuk gömülmüş mazgallar..

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Biraz dikkat ile zamanla alışırsın hocam bi bakmışsın otomatik olarak kaçıyorsun yada reflekslerin gelişiyor son anda mazgaldan çapraz geçiyorsun filan, eğlenceli aslında tabi girmediğin sürece :)