Yol bisikletinin kol ağrısı yapması

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
@ihtiyar
abicim konuyu açan ben değilim ben olaya sonradan katıldım yeni bir konu açmadım:) 8 yıldır düzenli bisiklet sürüyorum ama yol bisikletine geçeli 2 hafta oldu henüz toplamda 300 km yol yaptım o yüzden dedim belki alışmam lazım diye çünkü daha önce kollara bu şekilde bir yük binmiyordu belki o kaslar zayıf olduğundan ağrı oluyordur diye düşündüm
bu ağrı çok şiddetli değil ama 1 saati geçtikten sonra başlıyor ve bisikletten indikten sonra devam eden bir ağrı değil
kollarımı ileri doğru çok uzatmaktan kaynaklı olabilir öyleyse gidon boğazını kısaltmam gerekecek heralde ama emin değilim
benim bacak boyum , boyuma oranla daha kısa olduğundan kaynaklı bir sorun olabilir belki, bu yüzden normal sele ayarlarıyla daha fazla öne uzanmam gerekiyordur belki olabilirmi acaba

• Beğen
Tepkiler: ihtiyar
Scudo

MuratHan

Forum Bağımlısı
Tepki
2.287
Bisiklet
Scott
@Fırat Y.

Kollarda ki ağrı bütün yükün öne verildiği durumlarda ortaya çıkar. Arkadaşlar sebeplerini konuda açıklamış, bunun dışında ileriye doğru aşırı uzandığınızı düşünüyorsanız burada omuz, sırt ve boyun bölgesinde daha çok ağrı hissetmeniz gerekir. Sürekli masa başında çalışan, uzun süre bilgisayar başında zaman geçirenlerde kireçlenmelerden dolayı kola ağrı vurması da söz konusu. Bana problem daha çok kireçlenme kaynaklı gibi görünüyor.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yol bisikletinde duruş biçimi kaçınılmaz olarak kollara ve dirseklere ağırlık yüklüyor. Bu da eklemlerdeki sinirlerin sıkışmasına yok açıyor. Ayrıca uyuşma ve elektrik çarpmasıda oluyor. Ayrıca 100 km gibi bir turda omuz ve sırt kaslarının hatta boynun ağrıması kaçınılmaz oluyor.
Öneri: kollardaki ağrı için dirseklerdeki baskıyı azaltan jelli eldivenler işe yarıyor. Sırt ve boyun için turdan sonra evde diz üstünden yarım şınav çekmek sabit kalan kasları açmak için faydalı olur.

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
Yeni konu açmadan buradan devam etmek istedim. Bir süredir normal açısından biraz daha dik şekilde kullandığım dropbar gidonumu servis elemanı arkadaş "doğrusu bu şekilde olacak" diyerekten alt tutamaçları yere paralel olacak şekilde değiştirmiş. Ben de deneme amaçlı değiştirmedim. Fakat fazla uzun olmayan bir sürüşten sonra sağ omuzumun arka tarafındaki kas grubunda fazla uzanmadan kaynaklandığını düşündüğüm bir ağrı oluştu. Gidonu eski haline getirdiğimde sorun ortadan kalktı. Ağrı geçti. Şu an acaba ne yapmalıyım? Bu açıyla mı kullanmalı yoksa gidon boğazını mı kısaltmalıyım? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi Günler...

Gökhan Kuş

Daimi Üye
Tepki
544
İsim
Gökhan
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Cyclocross
@K Ayhan Sele ve Sti kolların duruş pozisyonlarında problem var. Sele tam zeminle paralel Sti kollarının da Grip tutma bölümleri yerle paralel olması gerekir. Sti kollarını tuttuğunuzda kollarınız çok hafif kırık durması gerekiyor. Bileklerinizin kırılmaması düz durması gerekiyor.

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe
Merhaba Kudret bey sizle aynı boydayız şu an kullandığım yol bisikletim 58 kadro sele ile gidon arası mesafe 54-55 cm kollarım(aynı iç bacak ölçer gibi ölçdüm doğrumu bilmiyorum) 66 cm kol uzunluğum var iç bacak boyum 80 cm daha önce kullandığm yol bisikletim 52 kadro idi ama inanılmaz rahatsız ediyordu demekki insandan insana fark oluyor.

mywashere

Daimi Üye
Tepki
479
Bisiklet
Mosso
@idrisarici Yol bisikletlerindeki sürüş pozisyonu diğerlerine göre farklı havayı yarmak için daha çok öne yatmak gerekiyor o yüzden gidon ona göre ayarlanıyor ama bizim gibi kullanıcıların bu kadar yatmasına gerek yok amacımız yarışmak değil sonuçta neyse aynı sorun bende de vardı daha "kısa gidon boğazıyla sorunu çözdüm" ek olarak gidonu rahat duracağınız şekilde bir miktar kaldırabilirsiniz

• Beğen
Tepkiler: idrisarici

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
benim kolun uzunluğu bileğe kadar 58 cm ,bacak boyum 83 cm 'dir,boy 1.74 yeni ölçtüm,kilo 65 yeni kilo aldım 5 kilo ,kadro 56 gıant tcr advenced sl-1 sorun yaşamadım boyunuza göre kadro büyük uzun mesafelerde bel ağrısı olabilir .

önemlidir..

idrisarici

Daimi Üye
Tepki
107
İsim
İdris ARICI
Bisiklet
Giant
IMG_0426.JPG

Kullandığım açı bu. Ne kadarlık bir Boğaz kısalması gerekir acaba ?

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe Kudret bey kol uzunluğu bileğe kadarmı ölçülüyor? ben koltukaltlarımdan orta parmağıma kadar olan mesafeyi ölçmüşdüm yanlışmı ölçdüm ozaman.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@frost
bileğe kadar ölçtüm ,58 kadro büyük size ,omuz hizasından ölçün ,1.74 boya 58 kadro büyük bence ,ayrıca arka sele borunun altından orta noktadan diğer furç yatağın orta noktasına ölçün bisikleti üst borudan ..

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe Açıkcası çok rahatım sele üzerinde durunca ayak uçlarım yere değiyor olması gerektiği gibi sanıyorum daha önceki bisikletim 52 kadro idi ama sele ile gidon arası çok uzundu 56-57 cm olarak ölçmüşdüm bu bisikletimde mesafe daha kısa,kollarımıda ölçdüm 52 cm çıkdı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
http://www.giant-bicycles.com/_upload_uk/bikes/models/geometry//2007/SCR.jpg

d uzunluğu üst boru uzunluğu böyle ölçülmekte 56 cm geldi benimki.

@frost
bacak boyu ölçme

83 cm geldi benimki

@frost

hiç 100 km gittinizmi ? sonuç ne oldu ?

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe Teşekkürler kudret bey bu ölçümü bacak için biliyorum ama koldada aynı ölçüm geçerli sanmışdım ama omuzdan ölçülmesi gerekiyormuş dediğiniz gibi.

@Kudret Kurtcebe bir seferde 100'km gitmedim ama en az 60-70km gittim sorun yaşamadım.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@frost

bir 100 km deneyin sonuçları görün herhangi bir ağrı söz konusu olacakmı ona bakın ..

@frost

o.k anlaşıldı sorun yok ise 100 km 'de deneyin bakalım ne olacak

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe evet deneyeceğim ama beni kurtaran sele ile gidon arası mesafe oldu galiba 52 kadro olan bisikletimde fren kollarına yetişmek için çok uğraşırdım şimdiki bisikletin kadro boyu büyük ama sele ile gidon arası mesafe kısa hem yatarak hem diğer şekilde kullanışda sorunum yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@frost

@frost

kadro farklı bu anlaşıldı ,,,,,,,ama sorun yaşamıyorsunuz 70 km 'de bu iyi..

mywashere

Daimi Üye
Tepki
479
Bisiklet
Mosso
@idrisarici

Benim önceki boğaz 100mm idi sonra 60mm aldım şikayetim azaldı bu sizin ölçülerinize de bağlı bisikletçiden 50 yada 60mm alıp kullanın olmadı sonra değiştirirsiniz size uygun ölçülerde

• Beğen

Keyif adamı

Aktif Üye
Tepki
237
Bisiklet
Diğer
@Kudret Kurtcebe Zaten büyük kadro tercihini bilerek yaptım malumunuz sportif sürüşlerde küçük uzun turlarda büyük kadro.birde bisikletin sadece size özel olması ayrı bir güzel kimsede yok sadece sizde büyükde olsa rahatım sorun yok ilginize'de ayrıca teşekkür ediyorum kudret bey.

Tasogare

Forum Bağımlısı
Tepki
1.340
İsim
Mugen
@idrisarici
doğrusu bu olacak diyebilmek için bike fitting yaptırmak lazım, sürüş pozisyonunuzuda görüp ölçmeden kimse doğrusu bu olacak diyemez, benim droplarım paralel değil mesela. siz de size en rahat ayarı önce gidonda sonra sti kollarda ayarlamalısınız, yardım almazsanız oldukça uzun sürecektir bu ayarlama.

@idrisarici
hocam bence sele yükseklik ve ön arka ayarından başlayarak iyi bilen birinin yanında ayar yapın olmadı, ölçü kullanın, 100 olmadı 60 boğaz takiim bide öyle deniyim derseniz işiniz uzun olur, önce sorunu bulun bence.

• Beğen