Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikleti kadro boyu ve fitting işlemi.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında N. Burak Önder tarafından paylaşıldı.

1. N. Burak Önder

N. Burak Önder Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar yakın zamanda yol bisikletine geçiş yapacağım malum bisiklet almak kıyafet almak gibidir vücut ölçülerimi aldım competitivecyclist sitesindeki ölçüm sistemini kullanarak bana uygun kadro ölçülerini çıkardım lakin muallakta bıraktı beni. Sizlerinde yorumunu almak istedim.
    Bana uygun olan ölçüler ve vücut ölçülerim..
    Alacağım bisikletin kadro ölçüleri..
    Şimdi.. yokuşta kullanımda bir boy küçük kadronun konforlu olacağı söylenmekte istanbulda ikamet etmekteyim bunuda göz önünde bulundurursak 50cm mi yoksa 53cm mi almalıyım ? Stem ve aynakol uzunluğunu bilmiyorum aldığım zaman onda da değişikliğe gideceğim uygun olmaz ise. Teşekkürler.

2. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bu işte bi aksilik var. Sitenin verdiği bilgilere göre, TopTube Effective (yani B') ölçüsü 63.5cm olmalı. Yani 64cm bir kadro kullanmanız gerekiyor.
    Aynı ölçüleri girerek denedim ben, herhangi bir hata yok. Muhtemelen sizin ölçümünüzde bir hata var.

Inseam: 82
    Trunk: 65
    Forearm: 37
    Arm: 65
    Thigh: 58
    Lower Leg: 56
    Sternal Notch: 146
    Total Body Height: 180

Bu benim ölçülerim(di), 3 sene önce kullandığım zaman siteyi. Trunk ölçünüz olması gerekenden 40-50cm daha uzun şu an sizin bilgilerinize göre.

N. Burak Önder bunu beğendi.
  3. N. Burak Önder

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Haklısınız ölçümde hata yapmışız yere kadar ölçmüşüz. Tekrar ölçüp sonuçları çıkardım..

Inseam 73 cm
    Trunk 61 cm
    Forearm 32.5 cm
    Arm 60.5 cm
    Thigh 51.5 cm
    Lower Leg 52 cm
    Sternal Notch 136 cm
    Total Body Height 168 cm

4. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Sanırım düşündüğünüz bisiklet Cube. Bisiklet geometrisi onunkine benziyor. O nedenle işler karışıyor biraz.
    Ölçüleri karşılaştırdığımız zaman da size en uygun 56cm gibi görünüyor. Üst borunun yere paralel olarak uzunluğu 54.3 - 54.7cm olarak verilmiş. Normalde 54cm kadrolar bu ölçüde oluyor fakat verdiğiniz geometride 56cm görünen kadro bu ölçüde.

Şimdi bu durumda adamların isimlendirmesine mi yoksa geometrilerine mi bakmak gerek biraz karışık. Normalde 56cm kadro size büyük çünkü. Ayrıca 56cm kadro alın borusu ölçüsü nedeniyle vs. ağırlık merkezinizi yukarıya taşıyacaktır.

O nedenle benim tercihim 53cm kadro olurdu, sizin yerinizde olsam. 53cm kadro aldığınız zaman üst boru uzunluğu 53cm olacak. Sizin olması gereken Üst boru 54.5, boğaz ise 10.5cm. Toplamda 65cm ediyor.
    53cm kadro aldığnız zaman 12cm bir boğaz ile kullanırsanız toplamda aynı ölçüyü elde edeceksiniz.

50cm olması gerekenden küçük olacak gibi görünüyor. 13cm boğaz ile kullanmanız gerekecek. Ayrıca sele borunuz yaklaşık 30cm dışarıda olacak kadronuzdan.

Yine de emin olamadım ben. Çünkü girdiğiniz ölçülerde sele borusu 53cm, üst boru 56cm olan bir kadro gerekiyor size :D

Çok dağınık bir yazı oldu ama;
    Ben bu durumda yine de 53cm kadroyu seçer, uzun boğaz kullanırdım.

N. Burak Önder bunu beğendi.
  5. N. Burak Önder

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Evet bu bir Cube uzun uzun karşılaştırdım ölçüleri lakin tutturamadım bir türlü ortasını o nedenle yardıma ihtiyaç duydum. 56 oldukca büyük geliyor bana 53 kadroyu denedim sele borusu yüksekliği tamamdır. Dediğiniz gibi 53 kadrodan yana kullanacağım tercihimi ve boğazıda kısa zamanda değiştiririm diye düşünüyorum. Çok teşekkürler kafamdaki pürüzler bir nebzede olsa silindi.

6. YüzSürKoş

YüzSürKoş Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaslar yol bısıkletıne gectım.Daha rahat bır surus yapmak ıcın olcumlerı yapıp kaydettım.