Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti kadro boyu ? (180cm boy, 82.5cm bacak uzunluğu)

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında AykutÇ. tarafından paylaşıldı.

1. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Arkadaşlar merhaba.

Boyum 180cm. İç bacak 82.5 cm (Her ikisi de 1'er cm daha fazla olabilir) Kilom 74.

Yol bisikleti alacağım, 57 kadro ve 60 kadro denedim. Hesap cetvellerine göre 180 cm boy ile hep sınırda kalıyorum. Her iki kadro boyunda da 180 cm geçiyor. Birisinde üst diğerinde alt sınır olarak.

Bugün 5'er dakika boyunca iki kadroyu da denedim. 57 kadroda ayağa kalkıp sürünce dizimi gidona çarpıyordum ara ara. Vücudumu da sürekl geriye kaydırma ihtiyacı hissediyordum sele üzerinde. Selenin 1-2 cm kadar daha geriye alınma payı vardı ama almadık.

60 kadroda daha rahattım sanki. Ama araştırmalarıma göre daha uzun boylu arkadaşlar kullanıyor 60 kadroyu. Mağaza içinde manevralarda hafif zorlandım 60 kadro ile ama hiç yol bisikleti kullanmadığımdan sanırım o.

Ölçüleri bana yakın olan arkadaşlar hangi kadro boyunu kullanıyorlar acaba? Veya hangisini almamı önerirsiniz?

2. Savaş Uzun

Savaş Uzun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bence 54 dene focus marka denersenizde "S" yani 53,6 kadrosunu deneyin aynı boy, bacak boyum azıcık daha kısa hesaplamalarda 53 küsür çıkıyordu ve focus markasının 53 küsür olduğunu görünce onu ve 54 kadro scott denedim ikiside iyiydi... 57 60 çok büyük zanımca size...

3. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Markalara göre değişiyor mu acaba bu kadro boylarının kişiye uyumu. Triban'ları denedim ben ve 57'nin dahi küçük geldiğini düşünüyorum. Şöyle ki, şu an eski emektar bisikletim bana küçük geliyor ve onu sürerken sele üzerinde ara ara geriye atıyordum kendimi rahat sürmek için. 57 kadro Triban'da da aynısı oldu.

4. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:
    Kadro geometrilerini incelemeniz lazım ve bu da markadan markaya fark eder.57cm bi kadro nasıl küçük geldi onu da anlamadım ama muhtemelen üst borusu kısadır.

5. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Boyum 1.87 ve 58 kadro kullanıyorum.Bence boyunuz için 54-56,biraz da ferah kullanmak istediğinizi var sayarsak 56 uygundur,diğerleri fazla kaçar.

6. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Size uygun boy 54 veya 56.
    Kadro boyları her markada değişiklik gösterebilir.
    Ben 1.78 boyumla 54 kadro kullanıyorum.

7. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
    Tribanların lastik ölçüleri mi küçüktü, öyle bir şeyler hatırlıyorum. Bu yüzden ölçüler büyük oluyor gibiydi.
    Bence sizin için ideal ölçü 54 M. Yani sele borusundan giden merkezine mesafe 545 mm gibi.

8. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Küçük kadronun (47 idi sanırım) tekeri 26inç ama onun dışındakiler normal, 28inç . 57 kadro alacak gibiyim muhtemelen. Seleyi iyice arkaya iterek, hatta kendi selemi taktırarak deneyeceğim bakalım bir de.

9. BFOkuru

BFOkuru Onursal Üye

Seviye:
    Aykut'cum
    boyum 179, iç bacak boyum 82, giant 59cm idi, yeni focus da L kadro. Bence L kadro boyu al

10. Erdal YILMAZ

Erdal YILMAZ Onursal Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    57 size büyük gelebilir, arkadaşların da dediği gibi 54-56 deneyin. Kısa süreli sürüşlerde sorun olmasa da, ileri de ciddi ağrılar yaşayabilirsiniz. Ben 184 cm boy ve 84 cm bacak iç boyu ile şu an 58 kadro kullanıyorum.

11. İlbey Yağcı

İlbey Yağcı Aktif Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    180 boy, 82 bacakla 57 kadro Triban 3 aldım Aykut, 28'' jantlar biliyorsundur. Çok rahatım ağrım sızım yok 200 km'lik sürüşte.

12. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Triban alacağım abi büyük ihtimalle ve L-M diye ayrılmıyor. 54-57-60 diye gidiyor. İlbey'inde dediği gibi 57 kadro Triban tam olacak sanırım bana. Ölçülerimiz birebir aynı neredeyse.

Saolasın İlbey. Ölçülerimiz neredeyse birebir aynı ve ben de Triban alacak gibiyim. Bu sebeple oldukça faydalı oldu senin tavsiyen bana.

13. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Tribanların geometrisini bulamadım internette ama yorumlara bakılırsa, diğer markalara nazaran sele-gidon boğazı arası mesafe daha kısa gibi. Bacaklarımda sorun yok, pedal çevirirken ayağım en alttayken dizim gerektiği kadar, hafifçe bükülü kalıyor .Öte yandan dirsekler çok büküldüğü için, ya da normalden fazla kambur kaldığım için 57 kadroyu denerken sürekli vücudumu sele üzerinde geriye itme ihyitacı duyuyurdum. 54 hayli hayli küçük gelecektir. 60'da doğal olarak büyük gelir. Seni seçtim elli yedi. :D

14. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bi sonraki gidisinde, eline bi metre alip ust boruyu olcersen bisiklet icin daha uygun bir olcu elde edersin.

Alin borusunun en ustunun merkezinden, sele borusunun merkezine dogru; yere paralel olarak olcmen gerekiyor.
    Fakat benim buldugum kadariyla, bu olcu 54cm'de 54, 57cm'de 57. Yani olmasi gerektigi gibi.

180 icin normalde 54-56cm kadrolar uygun olur. Fakat en guzeli, sizin bisiklet uzerinde durusunuzdur.

15. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Evet ben de bir dahaki sefere mezure ile gidip ölçmeyi düşünüyorum. Seleyi de arkaya aldıracağım. Bu gittiğimde sordum "Seleyi arakaya alma şansımız var mı? diye. Ki kendim incelemiştim 1-2cm daha pay vardı. Çizili olarak gösteriliydi hatta selede. Ama görevli eleman "Şansımız var, alabiliriz ama almam" dedi. Ayar oldum. Bir dahakine mağazadaki alyanlardan birisiye kendim geriye alıp deneyeceğim olmazsa.

Acaba diyorum boyumu mu yanlış ölçüyorum. Yıllardır 183'üm sanardım ama şimdi iş ciddiye binince kendi kendimi bir ölçeyim dedim ve 180-181 çıkıyorum hep. Bir ara sağlık ocağında ölçüneceğim. Belki de boyum 180'den biraz daha uzundur. Ama bacak boyum kesin 82.5-83 cm, ondan eminim.

16. Ozan Duran

Ozan Duran Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Yalnız seleyi uzanma mesafenize göre değil, bacak boyu ve oturma pozisyonunuza göre ayarlamanız diz ve bacak sağlığınız açısından önemli.
    Uzanma mesafenizi arttırmak için seleyi geriye almanız ileride diz ya da farklı ağrılara yol açabilir. Tabii hiçbir şey de olmayabilir.
    Sele tamamıyla vücudun alt bölümüne göre ayarlanmalıdır.

17. AykutÇ.

AykutÇ. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:

Hmm doğru evet. Pedal en ileri konumdayken dizle ayak ayağın birbirine göre konumu falan vardı. Okurum yine ilgili başlıkları bulup. İyice arap saçına dönecek iş.

Yahu anneme gelin bulurken bu kadar zorlanmamıştım :D Güya kafam çok karışmasın diye başka marka-modellerle uğraşmadan tek bir yerden gidip alıp geleyim diyordum ama yine baya uğraştıracak gibi. Ya da birgün yolda pusuda bekleyip yol bisikletçisinin birini paketleyip mağazaya götüreceğim bana uygun bisiklet seçmesi için :D