Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikleti ile uzun yol

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında aykutozalan tarafından paylaşıldı.

1. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar yol bisiskletiyle uzun yola çıkılırmı..çıkılır dersenizde jant takmnda yada lastiklerde bi değişiklik yapılırmı..bahsettğim bisiklet bıanchı slr 200

2. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Bagajın ile beraber senin ağırlığının toplam 85-90 kg ı geçmez ise çıkabilirsin. Bundan daha yüksek bir ağırlığı Bianchi bu bisiklet için önermiyor.

aykutozalan bunu beğendi.
  3. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Lastikleri normalde kaç milimetre bilmiyorum ama ben olsam 23 milimetrelik lastiklerin üzerine kendimden gayrı yük yüklemezdim. Uzun yol için en azından 28mm lazım.

4. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    yani benim korkum zaten lastiklerde yolda sürekli patlarsa felan diye korkuyorum

5. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    bizim arkadaş maraştan adanaya geldi bianchi champion ile yaklaşık 200 km felan vardır 1 günde geldi 1 kere patlatmış lastiği lastik ölçüsü 700/23 dü
    ondada bağaj felan vardı çadır felan vardı bence uzun yola gidilir ama yolda çukurlara dikkat et :)

6. Aydın

Aydın Forum Bağımlısı

Seviye:
    Daha geniş bir jant seti ile (Jantın iç çeperi 19 mm ve üzeri olursa iyi olur) 700x28 ve üzeri bir lastik takımı öneririm.

7. Süleyman Uzunköprü

Süleyman Uzunköprü Onursal Üye

Seviye:
    Eğer yük de taşınacaksa, lastiklerin değişmesi gerekir. Bir de iç lastikler patlarsa şişirmesi zor olabilir. Bu yüzden iki-üç adet yedek iç lastik alın ancak kalın sibop olsun ki, benzinliklerde de rahatlıkla şişirebilin. Ben SLR200 ile hiç yük taşımadım, kendim 87 kiloyum 120 km'lik bir seyahatte bisiklet hiç zorlanmadı, ancak fazlasını hiç denemedim.

8. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    pek bi yüküm olmcak yani küçük bi sırt çantası 2 adet matara bide sele arkası kçük bi çanta yani yüküm yok denlck kadar az acaba ynede jant ve tekerlek değiştrmye grek varmı gitçğm yol ise 130-150 km arası bişi... szce ???(kendi ağırlığım 63 kilo)...(kusura bakmayın ilk uzun turum olcak ve altımdaki bisiklette yol bisikleti olunca malum kafamda şüpheler oluo..sagılar

9. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Hayır jant değiştirmek zaten süper masraflı bir iş. Ama lastikleriniz en azından 25-28 mm genişlikte olursa siz rahat edersiniz.

10. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    peki fiyatları nedir bu lastiklerin ve kolay bulunurmu ?

11. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Standart yol bisikleti lastiği olarak hutchinson top speed kevlar'ı tavsiye ederim (700x23C). Her hafta sonu 200+ kilometre yol yapıyorum yol bisikleti ile, bu lastikleri taktıktan sonra bir kez bile patlamadı. Geçen ay 1300+ km yol yaptım, yine lastikler sorun çıkarmadı. Tekinin fiyatı 25 eur+kdv civarı. Bu lastiklerin ortasında sert bir kısım var, patlamayı önlüyor, defalarca kırık cam üzerinden geçtim, bana mısın demedi (siz öyle yapmayın tabi, sorumluluk sizindir:rolleyes: )

Tabi bu turlara grupla çıkıyoruz genelde, arada yalnız çıktığım da oluyor. Fikir vermek açısından yanıma neler alıyorum onları yazayım:

- Sırt çantası ya da sele arkası çantası almıyorum. Malzemeleri formanın arkasındaki 3 lü cebe dolduruyorum, rahat rahat sığıyor.
    - İç lastik
    - 2 adet levye
    - 2-3 parça yama
    - Yama yapıştırıcısı
    - Zımpara
    - Pompa
    - Matara ve su
    - Su/soda/yiyecek vs almak için para
    - Karşıya geçerken vapura binmek için akbil
    - Aspirin
    - Nüfus cüzdanı
    - Tadım antep fıstıklı :eek: :rolleyes: :cool:

bertone ve aykutozalan bunu beğendi.
  12. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    bi link yada foto koyrsanz sewinirm..birde bu lastikler bisikletin performansını etkiliormu ??

13. Özgür Nevres

Seviye:
    Performansı olumsuz yönde etkilemez. Linki özel mesajla gönderdim. Yukarıdaki listeye cep telefonunu eklemeyi unutmuşum.

14. Özgür Nevres

Seviye:
    Ek bir tavsiye olarak; lastiklerinizin havasını çok iyi ayarlayın. Asla inik olmasın. 100 PSI genellikle ideal basınçtır. Hatta maddi durum elveriyorsa, çift elle basılan büyük, basınç göstergeli pompalardan bir tane edinin. Evinizde bulunmasında fayda var. Küçük pompalar ile 100 PSI basmak kolay iş değil.

15. tayfur

tayfur Onursal Üye

Seviye:
    Ah ah alışık olmayan bünyelere o 100-120 PSI'lar uzun yolda çok koyuyor, çok. Öldürüyor beni... :rolleyes:

16. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    arkadaşlar herkese teşk. ederim fikir ve tavsiyeleri için. saygılar

Özgür Nevres bunu beğendi.
  17. Raven_35

Raven_35 Onursal Üye

Seviye:
  18. guneyharun

guneyharun Kıdemli Üye

Seviye:
    Eğer uzun yola çıkacaksan sana tavsiyem tur bisikleti ya da mtb.Çünkü uzun yollarda nelerle karşılacağını bilemezsin kalın mıcırlı yol olur,toprak yol olur v.s sonuçta oturma pozisyonu açısındanda yol bisikletiyle gitmek yorar.

Raven_35 ve aykutozalan bunu beğendi.
  19. Kemal Tecimen

Kemal Tecimen Kıdemli Üye

Seviye:
    aykut kardeşim aynı bisikletin bende 2005 modeli var ben genelde uzun yol giderim zaten bu bisikletin lastiklerini 28 veya 25 yapamassınız çünkü kadroya değer kollanıcağınız 700e23 lastik arkaya yarım bagaj bağlarsanız çadır uyku tulumu matınızı koyabilirsiniz ayriyekten küçük heybede koyabilirsiniz lastiklerin hava basınçları yeterli olursa tabiki stablize yollara dayanmaz tercihiniz asfalt ve sıcak asfalt olmalı (sıcak asfalt dediğim mıcırın üstüne dökülen asfalt ) ben yeni lastik aldım continantel ultra sport çok kullanışlı tavsiye ederim hoşçakalın

kemal tecimen

20. Aytaç Biber

Aytaç Biber Onursal Üye

Seviye:
    Lastik basınçları konusunda eklemek isterim, lastik ve süürüş güvenliğiniz için lastiklerin üzerinde üreticilerin verdiği değerler üzerine çıkmayın. örneğin lastik basınç aralığını 90-110 psi aralığı veriliyorsa bu değerler dışına çıkmayın. Üstünkörü 100 psi idealdir demekte bana pek doğru gelmiyor. Örnek olarak benim lastiklerim için fabrika verisi 130-160psi yazıyor lastiklerin üzerinde. yani minimum 130 maksimum 160psi şişireceksin diyor. Bu lastiği 100 psi ile kullansam muhtemelen 1000km doldurmadan yanakları limit üstü esnemeden dolayı paramparça olur. Uzun lafın kısası lastiklerin üzerindeki değerlerin dışına çıkmayın.

aykutozalan ve Raven_35 bunu beğendi.