Yol bisikletiyle tur

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine bu forumun sayfalarında cylocross bisikletten yol bisikleti olurmu olmazmı tartışması yapılmıştı. Yol bisikletine göre daha geniş çatal aralığı olduğuna göre cross bisikletlerden tur bisikleti neden olmasın. Tek sıkıntı turcuların hala inatla bagajda diretmeleri. Oysaki römorkun artıları daha fazla. herşey römorkla beraber gelen arka mandalın bisiklete monte edilmesine bakıyor. Bagaj takma derdi yok. Konaklama alanına geldiniz diyelim sökün 30 saniyede mandalı çevreyi keşfe çıkın 30 km ortalama ile. Sadece römork kullanımı için en uygun lastiğin 32 hacim olduğunu düşünüyorum. Ön arka Bagaj+çanta ağırlığı=römork+çantası. Bendeki mamutun toplam ağırlığı 6.5 kg.

Scudo

Arda Oral

Daimi Üye
Tepki
141
Bisiklet
Salcano
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim mehmetsunu kendi kullandığınız römorku bana söyleyebilirmisinz

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.462
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ARDA O

Römork çok stabil bir araç. rahatlıkla 30 la virajlara giriyorsun. Oda bisikletin yatış açısına göre yatıyor. Çeki demirine bağlı modeller yerine maşalı ve tek tekerli römorklar daha güvenli. Bisikletimde 52*42*36 aynakol var. Rube 11-32 yani çıkmayacağı ve ineneyeceği yokuş yok. 20-25 kg yükleri 25 km ortalama ile dengeli bir şekilde taşırsınız. Kullandığım römork izmirli taşocak firmasının ürettiği mamut adventure. Amortisörlü bir model. allahı var firma sağlam ve kullanışlı bir römork üretmiş. Çok yaygın olarak kullanılan bob yak benzeri bir römork. Yükü taşırken arkada bir yük taşıdığını bile unutuyorsun. Çift tekerli modeller ise bana pek cazip gelmedi.

• Beğen
Tepkiler: Hakan38

Arda Oral

Daimi Üye
Tepki
141
Bisiklet
Salcano
çok teşekkür ederim mehmetsunu ama bana bu römorku link olarak veya adres olarak gönderebilirmisiniz almam lağzım bunu çok lağzım abi birde benim ön aynakol 2 li bir sıkıntı olurmu .teşekkür ederim ilginiz için

Ozan Duran

Forum Bağımlısı
Tepki
621
Bisiklet
Cannondale
Mehmet beyin söylediği römork sanırım şu:
(link)

Arda Oral

Daimi Üye
Tepki
141
Bisiklet
Salcano
(link) ben bunu buldum arkadaşlar ama bana biraz pahalı geldi birde tek bir yerden bağlanıyor sizce bir sıkıntı olurmu birde daha ucuza bulma sansımız olabilirmi ve boyutu nasıl .teşekkürler hepiniza

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Konu şöyle;
Dağ bisikleti asfalt için ne kadar uygunsa, yol bisikleti de tur için o kadar uygundur.

Yapılmaz mı, yapılır. 3lü aynakola geçerseniz özellikle, yokuşlarda da çok daha rahat edersiniz. 25C, 28C lastiklere geçmeniz (kadronuz ne kadar kalın lastiğe izin veriyorsa artık), sürüş konforunu arttıracaktır.
Yukarı açılı bir gidon boğazı ile oturma pozisyonunu dikleştirebilirsiniz. Sonuçta tura çıkıyorsunuz, antrenmana değil. Ne kadar rahat bitirirseniz, ne kadar dinç bitirirseniz günü o kadar iyi.

Bagaj takılmazsa, römork ile tura çıkabilirsiniz. Sırt çantasını sevmiyorum ben...

Kısacası her şekilde tura çıkabilirsiniz. Çok verimli, düzgün, bu işe uygun olur mu? Pek de olmaz. fakat bu tarz 1-2 değişiklik ile, sorunsuzca tur yapılabilir.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.

Arda Oral

Daimi Üye
Tepki
141
Bisiklet
Salcano
(link). bu nasıl arkadaşlar

teşekkürler gökhan bey

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
(link) Ben bu siteden 4 gün evvel aldım hemen kargoya verildi sanalpazar üzerinden aldım aynı firma ile hemde 5 taksit yapıldı.Ürün elime sorunsuz bir şekilde geçti maşa kısmındaki tıpada ufak bir çatlak vardı insanlık hali gözden kaçmış yada kargo taşıma esnasında olmuş olabilir haber verdim.Direk taşocak firmasından Hakan Bey aradı bana yedek olarak 2 tane daha bu tıpalardan gönderdi.Ürünü saatlerce inceledim gerçekten estetik kullanışlı ve uzun ömürlü yedek parça servis kalitesi 4/4 tü tam bir bisikletçi dostu

http://www.performansbisiklet.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=571 Ben bu siteden 4 gün evvel aldım hemen kargoya verildi sanalpazar üzerinden aldım aynı firma ile hemde 5 taksit yapıldı.Ürün elime sorunsuz bir şekilde geçti maşa kısmındaki tıpada ufak bir çatlak vardı insanlık hali gözden kaçmış yada kargo taşıma esnasında olmuş olabilir haber verdim.Direk taşocak firmasından Hakan Bey aradı bana yedek olarak 2 tane daha bu tıpalardan gönderdi.Ürünü saatlerce inceledim gerçekten estetik kullanışlı ve uzun ömürlü yedek parça servis kalitesi 4/4 tü tam bir bisikletçi dostu istenildiği taktirde resimlerini koyabilirim merat ettiğiniz bir kısmı varsa

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
ihtiyar abinin kullandığı römork daha ucuz. neden ondan almıyorsun. 50euro ya bulabilirsin yazmış. yurtdışından sipariş edersen baya ucuza gelir

Milbert Hofen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.623
Bisiklet
Canyon
@ihtiyar

Açıkçası neden olduğunu tam olarak bilmesemde römorklara karşı benim de bir ön yargım vardı ama hem ''ihtiyar'' hocamızın belirttiği hem de kendi özel sebeplerimden dolayı turuma römorkla çıkmaya karar verdim.
Evet sadece heybe ve çantalar daha doğal ve hoş gözüküyor ama römorkunda kendine göre birçok avantajı var.Benim seçtiğim model ihtiyar hocamızın bir model üstü aslında.Hem tek teker, hem dar. Ayrıca büyük bir hacim ve istediğin zaman istediğin eşyaya en hızlı ulaşım imkanı.
Kendim için en özel sebepse ;tura eşimle çıkacağım için neredeyse eşyaların yüzde 80-90 'nını benim taşıyacak olmam. Yüksüz bir bisikleti uzun saatler sürebiliyoruz ama yüklü bir bisiklet çok ayrı bir olay. Başka bir sürü sebepten dolayı ben römorka karar verdim.

Burada zannedersem ihtiyar abinin römorkunun linki ve benim istediğim modellerin linki var.Almak isteyenler inceleyebilir:

(link)

bu benim istediğim:

(link)

bu da ilk modelin yaylısı

(link)

Modeller arasında aslında çok büyük farklar yok,sadece amazon'daki kullanıcıların yorumlarına göre ben 2. linkin daha az sorunlu olacağını düşündüm.

• Beğen
Tepkiler: erdsde

ihtiyar

Forum Bağımlısı
Tepki
3.579
İsim
Bülent B.
Bisiklet
Diğer
@Soner Közen

Sizin sectiginiz romörkün canatsi daha iyi! Benimkinin üzerine bür üst branda diktim ve yukarudan gelebilecek her türlü islakliga karsi korudum. Teknik olarak aralarinda hic bir fark yok. Benimkinin lastigini de degistirdim. Üzerindeki lastik fazla disli, fakat arkadan cekilen bir lastik, freni de yok, bu yüzden slick taktim.

Berk Mercancı

Forum Bağımlısı
Tepki
887
Bisiklet
Raleigh-USA
Harika bilgiler var, paylaşanlara teşekkürler. Yol bisikletinden vazgeçemeyip uzun tur yapmak isteyen birisiyim. Kelepçelerle bağlantısı sağlanan bagajlardan almayı düşünüyordum ama römork mantıklı gelmeye başladı. mehmetsunu'nun her mesajında römorku tavsiye etmesi özellikle römorku düşünmemde etkili oldu :) Ancak Türkiye'de 400 liradan ucuza görmedim ve bana göre bu fiyat oldukça fazla. Bakalım ilerde alabilirim belki.

cenktamay

Forum Demirbaşı
Tepki
271
Bisiklet
Canyon
(link)
Yol bisikletim için 3-4 günlük kısa turlar için düşünüyorum. Kullanan var mı acaba ? Görüşlerinizi bekliyorum.

Emrah B.

Üye
Tepki
141
Bisiklet
Focus
harika bilgiler, hepinize teşekkür ederim.

Fırat Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.370
Bisiklet
Focus
şu konuya biraz canlılık getirelim, yol bisikletine römork bağlayarak tura çıkan arkadaşlar fotoğraflı deneyimlerini paylaşabilir mi, negatif yönleri nedir römorkun merak ediyorum,konu açılalı 2 yıl olmuş ama bu römork işi benim için hala gizemini koruyor:cool:

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
@Fırat Y.
üç yapraklı değil de iki yapraklı aynakol kullanıyorsanız ve dişli oranları müsabaka derecesindeyse dolu ya da boş bir römork arkadayken tırmanabilmek pek mümkün değil gibi geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
rampanın dikliğine, uzunluğuna ve kondisyonunuza bakmakla birlikte gücünüzü çok tasarruflu kullanmanız gereken uzun bir tur söz konusuysa canınızdan bezersiniz. bir de frenleme yaparken römorkun arkadan güç uygulamaya devam ederek bisikletin dengesini bozmasından da çok çekinirim. (römorklu bir şehir bisikletini 15 dakika kullanmışlığım var sadece ama pek emniyetli gelmemişti. arkada sürtünmesi olan ve sağa sola savrulabilecek ve hız kazanıp frenleme yapınca sizi arkadan ittirecek bir kütlenin olduğunu hissediyorsunuz. ince lastik bu durumdan daha çok etkilenip kontrolden çıkar diye tahmin ediyorum.) gerçek anlamda tecrübeliler konuşursa daha makul olur yine de. 6-7 kilo taşıyabilecek seleye monteli bagajlar yol bisikletleri (karbon olmayan) için mantıklı geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Fırat Y.