Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti ile Mtb arasındaki sürüş farkları nelerdir?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında İbrahim Günay tarafından paylaşıldı.

1. İbrahim Günay

İbrahim Günay Yeni Üye

Seviye:
    Ben bir Mtb kullanıcısıyım,yol bisikleti almayı düşünüyorum.Ama Mtb kullanan bir kişi rahatlıkla yol bisikleti kullanabilir mi?Ve şürüş farkları nelerdir?

2. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İkisinin arasındaki en önemli fark tempo farklılığı.. Yani bu şu demek oluyor; yol bisikleti adı üzerinde yolda kullanıldığı için daha sabit bir tempo ile kullanılıyor ama dağ bisikeltinde arazinin durumuna göre tempo ve nabızda daha sık, özellikle dengesiz, iniş çıkışlar yaşanır. Bu nedenle çoğu mtb sporcusu antreman için yol bisikleti kullanır. Teknik anlamda ise tam tersi bir durum söz konusu. Bazı yol bisikletçileri özellikle viraj ve denge yeteneklerini geliştirmek için mtb antremanları yapar. Yani işin özeti birisi teknik diğeri antreman şeklinde özetlenebilir. Başlangıçta bir mtb'ci teknik anlamda yol bisikletine geçtiğinde "genelde" sorun yaşamaz. Ama kaldırımlar, kanalizasyon ızgaraları, ıslak ve tozlu zemin vs.., yol bisikletiyle karşınıza birer sınav olarak çıkacaktır. İlk başlarda çok dikkatli olmak gereliyor.

zafer ataalp, İbrahim Günay ve CandanC bunu beğendi.
  3. tolga ümre

tolga ümre Üye

Seviye:
    yol bisikletinden tek şikayetim.zeminin yarattığı titreşimi emen bir amortisör sistem olmayışın verdiği boyun ağrısı.

İbrahim Günay bunu beğendi.