Yol bisikleti ile ilgili bazı faydalı bilgiler

Bahadır Gürel

Forum Bağımlısı
Tepki
7.943
İsim
Bahadır Gürel
Bisiklet
Geotech
@tuna karahan

Sanıyorum bu işin üstadlarından daha iyi biliyorsunuz.

(link)

Scudo

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
üstad ? yazıyı kim yazmış bilmiyorum. yazan kişi optimum şartlarda (ki optimum şartların gerçek hayatta yakalanması imkansız) kızaklayan bir lastiğin daha erken duracağını iddia etmiş. kızaklayan bir lastik, kızaklama ile dönme arasında maksimum frenlemeyi yapan bir lastikten daha erken duramaz. bisikletinizden örnek alabilirsiniz. kayma başladıktan sonra artık tutunma minimuma inmiştir. kestirilemez bir mesafede durursunuz. zemindeki toza lastikteki yanık miktarına bağlı olarak mesafe uzar gider.

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
şurada test sonuçları ile karşılaştırma yapılmış. (link)

en iyi fren performansı bile genelde 4-5 metre geç duruyor abs den. panik fren de ise metrelerce kayıyor araç. dediğim gibi çok üst düzey bir yarış pilotu değilseniz abs ye yakın performans göstermeniz imkansız.

http://img716.imageshack.us/img716/837/abs28540x633.jpg

http://img209.imageshack.us/img209/8144/abs22540x631.jpg

tuna karahan

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Salcano
@Cem Özenen

insanların akıllarında bazı şeyler yanlış yer ediyor bunları düzeltmek lazım. bazı yanlışlar kulaktan kulağa yayıldıkça yayılıyor ve başka biri bu yanlışa bakıp "bu kadar kişi yanılıyor olamaz" deyip yanlışa devam ediyor :)

bu arada abs 1993 de formula 1 de yasaklandı. o yıl bu sistemi kullanan williams bütün araçlardan 1 sn daha hızlı tur atıyordu. tabii bunda aktif süspansiyonun da etkisi var. williams a tek cevap verebilen kişi mclaren ı kullanan ayrton senna ydı :) 1994 yılında, önceki williams ı test eden senna ise araç hakkında "bu araç diğerlerinde çok çok hızlı" şeklinde bir demeç vermişti. elektronik sistemler çıkarıldığında ise tam bir felaket olduğunu eklemişti. bir nevi fly by wire.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Yanlışları düzeltmek lazım fakat bunu Serbest Kürsü bölümünde tartışmak daha mantıklı olacaktı. :) Konunun yarısı, otomobillerdeki ABS sistemi ile ilgili. Hoş durmuyor kanımca.

dadalife

Forum Demirbaşı
Tepki
79
İsim
ali
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Faydalı bilgiler.Teşekkürler.

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Yaklaşık 3 senedir bisiklet kullanmaktayım. MTB ile başladım sonra düz maşa 28 jant tur bisikletine geçtim ama bisikletlerin ikisi de aksesuarlarıyla birlikte 14 kg civarındaydı. Geçtiğimiz Cumartesi günü forumdan tanıştığım İsmail Eren abi'den yol bisikletini aldım. Bu alet 9,5 kg. Hem de sağolsun Yalova'dan getirdi benim için. Kendisine çok çok teşekkür ediyorum.

Önceki bisikletlerden sonra yol bisikleti bana çok daha fazla keyif verdi. Bisiklet buymuş dedim.

Ayrıca bu yazıyı buraya yazmamdaki sebep, beni yol bisikletine sevkeden yazılarından dolayı Gökhan Toros'a çok teşekkür ediyorum. Gökhan dün ayrıca seni Yiğit'le andık :)
Allah kaza bela vermesin.

İnşallah bir gün beraber sürmek de nasip olur.
(link)

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Bilal Demir

Benim sayemde yol bisikletine geçen birilerini görünce seviniyorum gerçekten :)
Güle güle kullanın.

Yiğit'le sanırım dünkü Karaburun turunda konuştunuz sanırım. Bisiklet sezonunu kapattım ben. Şubat ayı gibi görüşürüz sizinle de turlarda :)

Bilal Demir

Forum Demirbaşı
Tepki
214
Bisiklet
Scott
Evet Karaburun turunda konuştuk. Resim de zaten Karaburun'da çekildi.
Selamlar

rana

Üye
Tepki
0
İsim
rana
merhaba arkadaşlar ben bisiklet almak istiyorum yazıları da okudum ama biraz. işe gitmek için bir bisiklet alacam hangi tür bisiklet tavsiye edersiniz

ahmetyavuz

Günümüzde uygarlaşmanın ölçütü bisiklete binmektir
Tepki
352
İsim
ahmet karakaya
Bisiklet
Giant
@rana Nereden nereye gideceksin? Tekirdağ için soruyorum.

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Yol bisikleti çok keyifli ve güzel. Özellikle zerafeti ne hayranım
Ancak dikkatli olmakta fayda var. Ben son gezimde arka lastiğin balonladigini sanıyorum. Tahminimce hizli girdiğim derin bir çukur yüzünden oldu. Dün iç lastiği değiştirdim akşam da tekerleği tamamen söküp çıplak jant i inceleyeceğim, inşallah jantta sıkıntı yoktur. Geçen tellerden birini sikmam gerekti zaten olay jannta ise bu akordu da bozan o dur diye düşünüyorum.
Bakalım görecegizfotoğraf0565.jpg fotoğraf0566.jpg
2. Fotoğraf ta tükenmez kalem ile işaretlenmiş yamuk luk görünüyor 1.de ışık yanlış yere vurmuş

UTK~16

Üye
Tepki
22
İsim
Ufkun Taha KARA
Bisiklet
Kron
Merhaba yol bisikletine geçiş yaptığımda en çok sorun yaşadığım konu bu muhtemelen oturuş pozisyonu itibariyle bakışlarım çok yakın oluyor lastiğe boyun ağrısının önüne geçmek için daha yakın mesafeye bakmak zorunda kalıyorum ve bu durumdan ötürü her zaman tedirgindim ve bugün bir sürücü önümde ani fren yaptı bende bakışlarımdan ötürü geç farkettim dolayısyla adama arkadan girdim şimdi sorum ise ben nasıl bu durumun önüne geçerim
yardımlarınızı bekliyorum

Tepki
1.982
İsim
Ceyhun Özkan
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@UTK~16 Merhaba dostum, sele gereğinden fazla yüksek ya da gidon boğazı olması gerekenden daha alçak olabilir mi?Bu saatte aklıma ilk gelen bunlar oldu :(

UTK~16

Üye
Tepki
22
İsim
Ufkun Taha KARA
Bisiklet
Kron
@OnurÖzdağ maalesef şuan elimde yok fakat yakın zamanda çekebilirim