Yol Bisikleti ile Antalya-Alanya turu

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhabalar,

Uzun zamandır gerçekleştirmek istediğim ancak bir türlü vakit bulamadığım şeydi bisiklet ile Alanya'ya gitmek. Buna ek olarak, yol bisikletim olduğu için yanıma fazla şey alamayacağımdan dolayı, aynı gün içinde Alanya'ya gidip geri dönmek de(280km) pek olası değildi. Ancak hem forumdaki yüklü tur bisikleti konusunda hem de çeşitli internet sitelerinde, yol bisikletine bulduğunu yükleyip tura çıkan bir çok insanın fotoğrafını görünce ben de niyetlendim bu olaya. Tek sorun, fotoğraflarda görüğüm insanlarla aramda 20-25kg fark olması. Şişman olmasam da, iri ve biraz kilolu olduğumdan (105), bisiklete yükleyebileceklerim sınırlıydı.

Günlük turlarda kullanmak adına sele borusuna bağlanabilen bagajlardan alarak başlagıcı yaptım ve önceki bisikletimden kalma bagaj çantasını da takar takmaz ilk mini turuma geçenlerde çıktım. Fotoğrafını da paylaşmıştım ilgili konuda.

(link)

O günün verdiği güven ile çantayı tamamen doldurarak, uzun süredir gerçekleştirmek istediğim Alanya turu için hazırlıklara başladım.

17 derece açılı, fazlasıyla agresif gidon boğazını söküp yerine bisikletin üstünde gelen (6 dereceydi sanırım) gidon boğazını ters açıda takarak gidonu olabildiğince yükselttim.

Sele en büyük sorundu benim için ve iyi bir sele alacak durumda da değildim. Ne yapsam diye düşünürken, katlanır bisikletim olduğunu hatırladım. :) Onun üzerindeki seleyi takarak belki de kendime en büyük iyiliği yapmış oldum. Tur boyunca ne bir uyuşma ne debir ağrı yaşadım, gayet konforlu geçti turum.

Tura çıkma düşüncesinden önce, ben bu çantaya yedek lastik, yama seti, alyan ve bir kaç atıştırmalıktan başka ne koyarım diye düşünürken, çantayı tur için hazırlarken boş yer bulamadım. Yedek termal içlik, yedek termal tayt, eşofman altı, tişört, yedek dış lastik (ne olur ne olmaz), alyan ve yama seti, karbonhidrat jelleri (büyük kurtarıcı) ve protein barlar, kamera, şarj aleti, spor ayakkabı, kitap vs. vs.

Çift matara, gidonda kamera, çanta, kısacaası tüm aksesuarlar tahmini 10 kilodan fazlaydı. Ben 105 kiloyum, bisiklet 9 kilo. Gelelim asıl olaya;

-İnce lastikler hemen patlar, onu alma MTB al. + Bir kez dahi patlamadı, jantlardan en ufak ses gelmedi, üstelik bisikleti alalı 1.5 sene olmasına rağmen henüz akord yapılmadı.

-Yol kadroları fazla ağırlığa gelmez, kırılır, çatlar. + Yukarıdaki hesapta 115kg yük var bisiklette (o da tahmini rakam, daha fazla muhtemelen) ve ara ara elektrikli motorlar ile yarıştım. Hem sağlam hem de o yüke rağmen canavar gibi.

-Yol bisikleti konforlu olmaz, MTB gibi rahat değil. + Güzel seleyi taktıktan sonra olay bambaşka boyutlara giriyor. Merak eden ya da aksini iddia eden varsa bisikleti bir tur verebilirim :)

Gidiş ve dönüş esnasında antrenman yapan takımlara rastlamak da ayrıca güzel oldu. Kolls Cycling Team ve Astana'ya (genç takımdı sanırım) denk geldim. Kolls Ukrayna takımıymış ve altlarında çoğunlukla Colnago ve bir kaç tanesinde Bianchi Oltre vardı ki of ki ne of :) Sabah dönüş yolunda Astana geçti yanımdan ama sadece 3 kişilerdi. Dünya gözüyle S-Works'ü de görmüş oldum :)

Toplamda 284km yol boyunca, tur bisikleti alma düşüncesi iyiden iyiye kafamda oturdu. Yol ve katlanırı satmadan bütçe ayarlamam lazım yavaştan.

Biraz fazla uzun oldu, vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

Gelelim fotoğraflara :)

Yolun henüz başı, Antalya Expo karşısı.

IMG_20170119_102030.jpg IMG_20170119_102113.jpg IMG_20170119_102121.jpg IMG_20170119_102128.jpg IMG_20170119_102141.jpg IMG_20170119_112459.jpg

Hayırlı işler :D

IMG_20170119_113815.jpg

Kızılot Sahili

IMG_20170119_135104.jpg

İncekum Sahili, Alanya'ya az kaldı.

IMG_20170119_142927.jpg IMG_20170119_142941.jpg IMG_20170119_142950.jpg IMG_20170119_143026.jpg

Alanya girişi. Beklediğimden çok daha güzel bir yerdi. Antalya'da yaşıyor olmama rağmen ilk kez geldim, o da bisikletle nasip oldu.

IMG_20170119_152802.jpg

Mutlu son :) Bisikleti dışarda bırakın biz bakarız, gece de restorana alırız dedilerse de kabul etmedim, yanıma aldım.

IMG_20170119_165908.jpg

Alanya Sahili hem Konyaaltı hem de Kemer Sahili'nden çok daha güzelmiş bu arada. Lara Sahili'ne benziyor ama ilk defa görüyor olmamdan kaynaklı olsa gerek, daha bir güzel geldi bana.

IMG_20170119_171617.jpg

Dosyalar

Scudo

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
hocam turunuz yol bisikletlerinin gerçekte çıt kırıldım olmadığını ispatlaması açısından güzel olmuş fotolar filan da çok güzel. mümkünse tur verileri varsa paylaşabilir misiniz bir de almayı düşündüğünüz tur bisikletini bu şekilde kısa turlar yapmak için mi kullanacaksınız yoksa gerçekten uzun bir tura mı çıkacaksınız

• Beğen
Tepkiler: amd

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yusufgs3625 Çok teşekkür ederim. Tur bisikleti alırsam eğer kamplı turlar var aklımda ama şu an konuşmak için çok erken.
Strava kayıtları aşağıda ancak bazı kopmalar yaşadığımdan veriler %100 doğru değil.

Kullandığım Sigma Rox 6.0'a göre;
Gidiş : 05s52dk/143.02km/24.37km ort.hız/138 ort.nabız
Dönüş : 06s34dk/141.62km/21.55km ort hız./132 ort.nabız

Strava kayıtları:
Gidiş : (link)
Dönüş: (link)

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Gidona bağlanan süper çantlalar var ORTLIEB iyi markalardan biri ama bir çanta bisiklet fiyatı malesef. Ben de sizin kafadayım çantam sırtımda günübirlik dolandığım oluyor, keşke yollar da biraz güzel olsa.

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625 ve amd

yusufgs3625

Daimi Üye
Tepki
299
İsim
isa
Bisiklet
KTM
@Melih Demir hocam arkadaki cantayi yapmasaydiniz gece otelde konakladiginiz icin sirt cantasi yeterli olur muydu? En temel seyleri cantaya koyarak turu nasil tamamlardiniz?

Gültekin R. Demirkaya

Forum Demirbaşı
Tepki
275
Bisiklet
Kron
Benim hayalini kurduğum turu gerçekleştirmişsiniz. Antalya - Alanya arası bence mükemmel bir yola sahip. Tebrikler.

• Beğen

Hasan Ç.

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Hasan
Bisiklet
Merida
Yol bisikleti can çekiyormuş gibi sanki :D

• Beğen

celilcetiner

Forum Demirbaşı
Tepki
1.106
İsim
Celil ÇETİNER
Başlangıç
1964—65
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Melih Demir Tebrik ederim. Havalar ısınınca benzer bir turu ben de planlıyorum cumartesi Alanya >> Antalya gece konaklayıp Pazar sabahı Antalya >> Alanya. Videoları nereden izleyebiliriz ?

• Beğen

amd

Sic ad nauseam !
Tepki
709
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@yusufgs3625

Şehir içi kısa mesafeler dışında sırt çantası pek doğru bir tercih olmaz bence.

@Gültekin R. Demirkaya

Çok teşekkür ederim, en kısa zamanda hayalinizi gerçekleştirmeniz dileğimle.

@Hasan Ç.

Aksine, varsa biraz daha yük at der gibiydi :)

@celilcetiner

Çok teşekkür ederim. Havalar şu an gayet uygun aslında, sıcak havada pek çekilmez gibi sanki. Videoları henüz yükleyemedim, Youtube'a attıktan sonra linklerini paylaşırım buradan. Selamlar.