Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti ile 721 km yapılır mı, yol bisikleti buna dayanır mı?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Aşkın Şentürk tarafından paylaşıldı.

1. Aşkın Şentürk

Aşkın Şentürk Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yol bisikletimi aldım, günlük turlarımı yapıyorum. Her gün yaklaşık olarak 100 km gidebilecek kondisyonum var.Bugün 20. yaş günüm ve hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. Yol bisikletimle İzmir den Bulgaristan a gitmek istiyorum 721 km lik yolu günlük 70-75 km gitsem 10 günde rahat rahat alırım diye düşünüyorum. Çadır gibi ekipmanlarda karar kıldım hepsi hazır sadece almak kaldı . Yanıma yardımcı da bulurum. Bulamazsam da biraz beklerim ama bulurum. Yol bisikletinin uzun yol konusundaki sorun çıkarma durumu ne sıklıktadır ben her gün gidip geliyorum 50 km kadar , çok şükür bir sıkıntı yaratmadı ben üzerine bir 25 daha koysam ne olur, zaten bir günde 156 km kadar yaptım.Benim kondisyon olarak sıkıntım yok tek sıkıntım , bisiklet çok büyük sorunlar yaratır mı ? Çadırı felan taşımak için sele altı 9-10 kg kapasiteli bir bagaj alıcam, zaten eşyalarımı otobüs ile göndericem Bulgaristan a. Fiziken ve ruhen ben bu işe hazırım. Tek korkum bisiklet de buna hazır mıdır dersiniz ? Gitmeden çok iyi bir bakımını yaptıracağım. Yanıma almam gereken, çok önemli, olmazsa olmaz dediğiniz şeyler var mı ? Her zaman bir eksik vardır ? Varsa aklınıza gelen lütfen çekinmeden söyleyiniz. Herkese TEŞEKKÜRLER.

Uğur Ece bunu beğendi.
  2. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aşkın, 721 kilometreyi tek günde de yapsan, yol bisikleti için sorun olmaz. Fakat asıl sorun, bu bisikletlerin, bir şeyler taşımaya elverişli olmamaları. Olmazsa olmazlardan aklıma gelenler;

- Yeteri kadar iç lastik
    - Çakı şeklinde alyan-anahtar seti
    - Yeteri kadar sıvı (ki nerede taşıyacağın problem olabilir)
    - Bitter çikolata ve benzeri şekerli gıdalar
    - Kaliteli bir pompa
    - Aydınlatma gereçleri (fener gibi)
    - Yedek çamaşır ve iç çamaşırı

Ayrıca çadırdan bahsediyorsun. Çadırla birlikte yanına alman gereken şeyler olabilir, kampla ilgim olmadığından bilmiyorum ama bunları da hesaba kat derim. Benim sana tavsiyem; bunları sele altı çanta gibi bir şeye yüklememen. Römork tipi bir şey gerekecektir. Ayrıca römork daha güvenli ve bisikletin yapısı açısından daha sağlıklı olur.

Benim düşüncelerim bunlar. Yanlış noktalar varsa, diğer arkadaşları dinleriz tabii ki. :)

Uğur Ece bunu beğendi.
  3. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    benim aklıma da direkt gidilecek yolun zemini geldi. zemin her yerde yol bisikletinin narin yapısına uygun olmayacaktır diye düşünüyorum. otoban bisikletlilere açık olmuş olsa belki muhteşem olabilirdi yol bisikletiyle uzuuuuun mesafeler almak ama o zaman da yoldan çıkılmayacağı için turun anlamı kalmazdı :)

4. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:

Abi tavsiyelerin için çok teşekkür ederim.Hepsi bende var şuanda. Abi alacağım çadır 1.2 kg . Yemeklerle felan toplam yüküm en fazla 4 -5 kg felan olur. Bunun için römork almak da gereksiz olmaz mı ? Yani 4 kg yi sele altı portbagajda taşısam olmaz mı ?

5. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ben o yoldan birden çok defa geçtim . O yüzden zeminden pek korkmuyorum. Kötü zemin hiç yok desem yeridir. Ancak yanlız gitmek sıkıntılı olur. 2 kişi olsak farklı olur.

6. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Çamaşırları, yemekleri, çadırı ve diğer kamp malzemelerini, saydığım şeylerle birlikte sele altı çanta (ya da bagaj, her neyse) ile sorunsuzca taşıyabileceğini düşünüyorsan, zaten sorun yok demektir. Fakat özellikle denge ve sağlamlık konusunda ben pek güvenemezdim. :) Aşağıdaki uç bir örnek ama pratiklik açısından buna benzer, ucuz yollu bir şey bulabilirsin belki;

http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,6179,OdesisMc

Yine de sorun olmaz diyorsan, kolay gelsin, yolun açık olsun. :)

7. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sele altı bagajdan kastınız sele borusuna takılan bagaj sanırım. Ben aldım ve kullanıyorum 15kg taşıma kapasitesi var, ancak bu bagajı sele borusu kelepçesinin olduğu yere bağlamamız gerekiyor ve bu hem kelepçeye hemde bisiklete zarar veriyor

8. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    O römork tan bir gün edineceğim :D

9. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Abi fiyat çok pahalı, benim kafamda tasarladığım toplam bütçe 500 lira yeter diye düşünüyordum. 35 kg taşıyormuş benim o kadarına ihtiyacım yok ki 3-4 kilocuk :D

alpin poyraz bunu beğendi.
  10. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yol bisikleti ile iyi bir kondisyon ile ortalama 35 km ile günde 200-250 km yapmaman işten bile değil. Yalnız yanına alacağın tek şeyin kimlik ve kredi kartı olması şartıyla. Taytını, formanı, spd ayakkabılarını hazır et bisikletine ağırlık olarak çıkartma bile yapıştırma. Hem gittiğin yerlerin damak tadına bakarsın, hem hergün adam gibi bir yerde konaklarsın. Sadece alyan anahtar, yama, pompa gibi hayati birkaç parça eşya al sonra yola çık.

11. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ben bir sayfada kendinden kelepçeli ürün görmüştüm. Yanılmıyorsam Decathlon sayfasındaydı galiba. Böyle ürünler de var mı bir bilginiz var mı acaba ? Yani sadece boruya bağlanan.

12. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    O örnek yahu. :) Misal, şu bile idealdir;

13. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Hocam bu cevap bana ilham verdi çok teşekkür ederim. Önceden her şeyi hazır etmek istiyorum. Garantici bir adamım risk almayı sevmem değil ancak. Kalacak yerlerim belli olmalı ya da yanımda çadırım bulunmalı :) Ben uzun süreceğini düşündüğümden çadıra sarmıştım kafayı .

14. Taha Güngör

Taha Güngör Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Öncelikle umarım ertelemez bir an önce koyduğun hedefi gerçekleştirirsin. Romörk olayı bu tur için saçma ve gereksiz. Dünya turuna çıkan adam bile romörk kullanmıyor bildiğim kadarıyla (Bkz: Gürkan GENÇ) . Bisiklet için gerekli ekipman,hava şartlarına göre gerekli giysi, 2 tayt ,3-4 teri tutmayan forma,su,hazır gıda,kredi kartı,kimlik,biber gazı,çadırını aldınmı yola çıkmalıyım diyebilirsin bana göre .:)

Uğur Ece bunu beğendi.
  15. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yorum icin tesekkur ederim. O zaman biraz alisveris le yola cikabilirim ;)

16. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Galiba yanima yol arkadasi bulmak sandigimdan zor olacak. Burada Buca Bal-Goc subesi var olmadi orayla gorusur ,birilerine bulmaya calisirim belki sponsor da saglanabilir bu yolla .

17. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Var mı forumdan bana katılabilecek birileri ?

18. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yol bisikletinden bahsedildiğinin farkındasınızdır umarım.

Bu arada Gürkan Genç de dünya turuna çıkan tek kişi değil. Hangi konu açılsa bir Gürkan Genç lafı geçiyor, kabak tadı verecek yakında. :)

gok ve özgür atalay bunu beğendi.
  19. Taha Güngör

Taha Güngör Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evet farkındayım? Eşya götürmeyeceğim demiş konuyu açan kişi. Götüreceği 6-7 parça şey için romörk takmaya ne gerek var ki. Zemin de kötü değil. Sırt çantası, sele altı,üst boruya bağlanan çantalar fazlasıyla işini görür bence.

20. Aşkın Şentürk

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Ahmet abi resimde sele altı çanta bile işime görür gibi geliyor bana.