Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti için öneri

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Dizdar MERT tarafından paylaşıldı.

1. Dizdar MERT

Dizdar MERT Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaslar merhaba,
    bende sedona 711 dağ bisikleti var
    ayrıca birde yol bisikleti almak istiyorum tam1 sedona hastasıyım nedenini bilmiyorum ama:D
    2500 tl bütçe var sedona 611 sizce iş görmez mi?
    Link de burada
    http://www.sedona.com.tr/tr/BisikletDetay.aspx?ID=17
    Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)

2. Adil

Adil Aktif Üye

Seviye:
    Hocam çok deneyimli değilim fakat yol bisikletini bende araştırıyorum bu aralar. hatta dün bir deneme turuda attım.. çok farklı bir deneyimdi :) kıç kalmadı ne yalan söyleyim.

2500 güzel bütçe.. Tek geçiçem: Cannondale Caad 9 Tiagra Triple ıda düşünebilirsin. şahsen benim araştırmalarımdan sona netice olarak bu bisiklette karar vermiştim. Delta bisiklete gidip gördüm dokundum, kaldırınca yüzüme bi gülümseme geldi falan :D

sedona yı seviyosan içine siniyosa sedona al. özellikleri güzel. Tabi teknik özellikler konusunda ben o kadar iyi değilim , sitede bu işi bilen üstadlar var. onların fikir belirtmesi daha doğru olur.
    :)
    hayırlı olsun şimdiden...

3. Gökhan Günendi

Gökhan Günendi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    evet 2500 TL'ye cannondale daha iyi :)

4. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba arkadaşlar,
    Öncelikle forumda 3-4 gündür ilgili konuları okuduğumu belirtmek isterim.
    50 Yaşımda ,emekliliği eski hobilerimden olan bisiklete dönerek yaşamaya başladım. 20 Sene önce aldığım bianchi barracuda ile 1 aydır günde 40-50 km dolaşıp duruyorum. Müthiş keyif alıyorum . Resmen çocukuğuma, gençliğime döndüm. Bisikletimden hala çok memnunum.
    Bana göre biraz büyük ve ağır olsa da oldukça tatmin edici.
    Boyum 1.78, 62 kg.
    Yol bisikleti de kullanmak istiyorum. (10 yılı geçkin hemen her gün çocukluk sporum olan yüzmeye zaman ayırıp 3-4 km yüzüp, masterler da yarışıyorum)

Önerinizde yardımcı olabileceğini düşündüğüm bilgileri verdikten sonra, almaya az çok karar verdiğim (forumdaki yazıları okuduktan sonra) scott s30 modelini önerip önermeyeceğinizi son kez sormak istedim.

http://www.bikeandoutdoor.com/?scott...y&Urun_ID=8453
    yukarıdaki linkte bilgiler ve 2,390 tl lik fiyatını görüp önereceğiniz başka model veya satıcılar varmı diye sorarak yazımı bitiriyim.
    Selamlar.

5. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İzmirde doruk bisiklet, Ankarada Erdoğanlar da Scott satıyor. zaten birinde olmasa da temin edebiliyorlar. Sanıyorum size Medium tam olur. en kolay bulunan boy da bu.
    Yol bisikleti daha önce kullandınız mı ? kullanmadı iseniz deneseniz iyi olabilir. sürüş pozisyonu biraz öne eğik, vitesleride daha ziyade sürate yönelik oluyor.
    Almayı düşündüğünüz model güzel zaten o fiyat aralında epey alternatifi de var. Bir de düz gidonlu yol donanımlı bisikletler var onlarıda değerlendirin bence örn: scott speedster 50 flat :http://www.erdoganlarbisiklet.com/store/index.php?cPath=24_257&sort=2a&page=2 gibi.
    Doruk bisikletle aynı güzergahta (güzelyalı) olması nedeni ile Giant ın yol modellerine de kolayca bakabilirsiniz mağaza "parkur bisiklet" diye hatırlıyorum. Tabi Delta da İzmire Mağaza açtı o zaman cannondale ve corratec modellerini görebilirsiniz.
    Yukarıda saydığım İzmirdeki Mağazalarda çok fazla model görmeyi de beklemeyin ama getirtebiliyorlar

sina atlan bunu beğendi.
  6. ASinanB

ASinanB Kıdemli Üye

Seviye:
    hiç düşünmeden alabilirsiniz. scott olsun, çamurdan olsun :D

sina atlan bunu beğendi.
  7. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    İlginize teşekkürler,
    Delta'ya uğrayacağım.
    Düz gidonlu bisiklet olarak kullandığım bianchi barracuda şehir içi, kaldırım vs.'de şimdilik işimi görüyor. Hem seyir gezi, hem ulaşım amaçlı oldukça yeterli . Tabii hibritler kadar verimli ve konforlu değil. Ancak 20 yıl önceki gibi sapasağlam.
    S50 ve 40'ı doruk bisiklette denedim. Spor amaçlı kullanmayı düşündüğüm için bana uygun geldi. Tabii görsel olarak bu tarz bi bisikleti kullanmayı hep istemiştim.
    Haftanın belli günleri belli saatlerde spor amaçlı uygun parkurlarda kullanmak istediğim bir bisiklet olacağını düşünüyorum.
    Selamlar,

8. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Yol bisikleti tavsiye etmem. Bence de düz gidonlu ve oturma pozisyonu daha dik olan bisikletlerden bakın. Yol bisikleti bende bel ağrısı yapıyordu. Yarış yapmayacaksınız sonuçta, keyfi kullanacaksınız. O yüzden düz gidonlu tavsiye ederim. Forumda bir arkadaş corratec shape pro satıyor. Bence tam size göre.

sina atlan bunu beğendi.
  9. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Almayı düşündüğünüz scott aynada 50/34 olması lazım.Sürüş pozisyonu -ki ben de 49 yaşındayım-sizi zorlayabilir.Düz gidon tavsiyesini yabana atmayın.Gerçi aldığınız bisiklete de düz gidon takılabilir ancak bu vites kombinasyonu yokuşta sizi çok çok zorlar.Sürekli düşük viteste kullanmaya zorlar(Denedim çünki) Specialized sirrus ve Trek fx 7.3 tavsiye edebilirim.

sina atlan bunu beğendi.
  10. altınsoy izzet

altınsoy izzet Yeni Üye

Seviye:
    İkinçi el olarak aldığım Scoot marka bisikletimin modeli yazmıyor, jant teli lie ilgili promlem var. Yenisini bulamıyorum. Modeli ve jant teli hakkında yardımcı olurmusunuz.

11. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Uğur ve Derya bey, sizlere teşekkür ederim.
    Yarın'dan sonra Karşıyaka'da Seda bisiklete uğrayıp benzer modellere bakacağım.
    Bu gün Alsancak'ta Delta bisiklete uğradım , "yanlış hatırlamıyorsam adını" Turgut bey de aynı tavsiyelerde bulundu.
    En azından her iki tarz bisikleti de deneme amaçlı kullanmak isteyeceğim.

Uyarılarınız bisiklet seçimi sürecini uzatsa da , bilgilendirmesi ve dikkat edeceğim konuları göstermesi açısında çok faydalı oluyor.

Tekrar teşekkürler.

12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sina bey,bu işin güzelliği de budur.İnanın ki,dünyanın en zor alınan aracı bisiklettir.Emin olun otomobilimi alırken,bunun yarısı kadar zorlanmamıştım.Bu sürecin uzaması canınızı sıkmasın.Kendini kanıtlamış markalar içinde,dokunup sürdüğünüzde sizi en çok heyecanlandıran bisikleti seçin.Az da olsa yardımı olacaksa,ben markaya odaklanarak,trek fx 7.3 aldım.Biraz daha param olsa idi fx 7.5 alabilecek idim (7.5 te karbon maşa var)bir önceki yorumumda belirttiğim bisikletler de son derece heyecan vericidir.

sina atlan bunu beğendi.
  13. Mehmet_Gürsoylu

Mehmet_Gürsoylu Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar yeni konu açıp forumu kirletmek istemiyorum o yüzden lafı geçmişken burda sorayım 1000 tl ye kadar bütçem var sizce bu aralıkta scott yol bisikleti bulmam mümkünmü sıfır yada ikinci el olabilir yardımlarınızı bekliyorum özelden yada burdan

sina atlan bunu beğendi.
  14. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Mehmet kardeşim.İkl sorunun yanıtı Hayır,1000 tl ye scott yol bulamazsın.2.el belki.Asıl söylemek istediğim ise,gördüğüm kadarıyla 16 yaşındasın ve 16 yaş yol bisikleti için çok tauygun değil.Yol bisikleti çok uzun deneyimler sonucunda binilecek özel bir bisiklettir.Yol bisikletinin diğer sıkıntısı ise adı üstünde:Yol.Çukurdan kurtarsan çatlağa,çatlaktan kurtarsan yağmur mazgallarının ızgarasına saplanır.Yol bisikleti sadece şehirlerarası yollara uyumludur.Aynakol,ve arka vites kombinasyonu tamamen güce dayalıdır.(53/39 ,ya da 50/34 kombinasyonunu düz yolda bile çevirmek hayli yüksek kondüsyon ister.Kısacası yol bisikleti çok ama çok dikkatle yapılması gereken bir seçimdir.

cembarlasic, sina atlan ve sonEr´´ bunu beğendi.
  15. sonEr´´

sonEr´´ Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Amacınız gezi ve keyif ise city bike bakabilirsiniz..Trek fx serisi mesela..Yol bisikleti derken yol&yarış bisikletlerinden bahsetmediniz sanırım ?

sina atlan bunu beğendi.
  16. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Merhabalar,
    Dün scott s30'um Bikeandoutdoor'dan, açılmamış orjinal ambalajlı ,demonte vaziyette geldi.
    Monte etmeden önceki fotolarını paylaşacağım. Monte etmek keyifliydi. Bitmiş halini görmek daha keyifli, bu gün kullanmak çok çok daha keyifliydi.
    Tüm öneri ve ikazlarınız için tekrar teşekkür ederim.

Gelelim ilk izlenim özetine.
    Montaj bitince, esas vites ayarlarını yapmak uğraştırdı ancak %90 tutturdum. Doruk bisiklet'e kadar gidip ince ayarlarını yaptırdım. Süper oldu.
    1 Aydır mtb ile dolaşıp belirlediğim, "mazgal ve yönlerini" ezberlediğim güzergahlarda temkinli 1-2 turdan sonra yaklaşık 50 km'ye kadar hızlandım.
    Bir iki küçük asfalt çukuruna girmek dışında bir sorun yaşamadım. 1992 Model mtb'bem 'amortisörsüz 16 kg 'lık bianchi barracuda'dan' sonra oyuncak gibi geldi.
    Sürüş keyfi, yolda hızlanması (önceki bisikletim barracudaya göre) inanılmazdı. Arnavut kaldırımlı yollarda , ufak tefek "engelli giriş çıkışı" olan kaldırımlarda da kullandım. Zaten seleye az temas ettiğim için hiç sorun yaşamadım.
    Saat 11 de bindiğim bisikletimden molalar vererek saat 17'de ancak inebildim. Her türlü tutuş ve duruş pozisyonunda kendimi çok rahat ve iyi hissettim.

Fotolar ve 2. , 3. gün izlenimlerimi yazıp ,konuyla ilgilenen arkadaşlarla deneyimlerimi paylaşacağım.

Not: Yol bisikletini çok sevdim.

Herkese selam ve teşekkürler.

Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.
  17. Serbay Akar

Serbay Akar Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Sinan abi ben de bu başlığı önceden görmüş olsaydım s30 almanızı önerirdim.
    Hayırlı olsun kazasız belasız sürüşler dilerim. Çok güzel bir bisiklet.

sina atlan ve Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.
  18. Ufuk Yılmaz 45

Ufuk Yılmaz 45 Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba abi bende en yakın zamanda yarış bisikleti almayı düşünüyorum scott kaliteli bir markaya benziyor.Bisikletiniz hayırlı olsun.Ben de o keyfi tatmak istiyorum.Peki bu scott s30 kaç vites ?

19. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sina bey'in kilosu ve kondisyon yol bisiklete uygun.
    Her gun yuzdugu için yol bisiklet'in olusturdugu bel sikintilari bence yasamaz. Rahatlikla yol bisikleti ( normal duz olmayan gidonla) alabiliyor.Benim gibi çok ama çok keyif alir.

sina atlan bunu beğendi.
  20. sina atlan

sina atlan Yeni Üye

Seviye:
    Standart 18 vites. Ön 2 , arka 9 dişli.
    Arka vites aktarıcı (DERAILLEUR (REAR)Shimano 105 RD-5700, new 2011, 18/27 Speed ) ve Vites Kolları (Shimano Tiagra ST-4500, Dual control 18/27 Speed) 27 Vitesi destekliyor.
    Bana kalırsa üzerindeki 18 vites seçeneği uygun.

Selamlar.

Ufuk Yılmaz 45 bunu beğendi.