Yol bisikleti için lastik seçimi 2008

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
Bizim grupdan bir arkadaşıma yol bisiklet lastigi gerekti. Türkiye'den bir kaç firma ile görüştük. Sonuç: Yapmak istediğimiz turlara uygun lastik bulmayı bir kenara bırakın, isteklerimize uygun yanıt bulamadık. Bisiklet Forum'da bilgilerini dikkate aldığımız Mustafa İçdağ'ın tavsiye ettiği Continental GP 4 Session lastikden, firmaların haberi yok. Michelin Pro 2 Race piyasada yok. Diger bir tercihimiz 700x25 ebatlarında kaliteli yol lastiği ülkemizde bulunmuyor. Eh idare eder dediğimiz ürünler, Dünya geneline göre fiyatları iki katı vs.

Netice : Bizde internet üzerinden sipariş verdik ve bir yığın seçenek var. Genelde popüler olan markalara ağırlık verdik. Bu bilgilerde yer alan detaylar, gerekirse lastik seçimi konusuda size faydalı bir kaynak olabilir :

- Michelin Pro 3 Race 2008 model : 700c x 23mm
Hafif (200 gram), Yol yarışı ve antreman için ideal, Fiyat : 25 Euro

- Michelin Pro 2 Race : 700c x 23mm
RENK seçenekleri var, Hafif (220 gram), Yol yarış, Antreman için ideal, Fiyat : 20 Euro

- Michelin Krylion : 700c x 25mm / 700c x 23mm
Tur, Antreman veya Gezinti için ideal, Fiyat : 18 Euro

- Michelin Speedium : 700c x 23mm
Yarış, Tur, Antreman, Gezinti için ve uygun fiyat : 12 Euro

- Michelin ProRace Ironman : 700c x 23mm
Hafif (220 gram), Yol yarış, Antreman için ideal, Fiyat : 23 Euro

- Continental GP 4 Season : 700c x 28mm / 700c x 25mm / 700c x 23mm
Uzun turlara ve bozuk asfalt yollara uygun, adı üstünde 4 mevsim, Fiyat : 23 Euro

- Continental Grand Prix 4000 : 700c x 25mm / 700c x 23mm
RENK seçenekleri var, Hafif (205 gram), Max 125 psi basınç, performans için, Fiyat : 22 Euro

- Continental Ultra : 700c x 23mm
Uzun antremanlar ve yarış için , Hafif (220 gram), Max 120 psi basınç, Fiyat : 17 Euro

Not:
1. Dünyada standart olmuş bazı marka ve bilgilerini aktarmaya çalıştık. Burada belirtilen fiyatlar, dünya genelindeki internet üzerinden satış yapan firmalardan baz alınarak belirtilmiştir, herhangi bir sorumluluk taşımaz ve sadece bilgilendirme amaçlıdır. Başka firmalara göre fiyatlar farklılık gösterebilir.

2. Forumda bulunan arkadaşlar farklı marka veya daha üst seviye lastik seçimi yapmış olabilir. Lastik seçimi oldukça geniş bir konu, sizlerden farklı bilgileri bekliyoruz.

Scudo

Bibendum

Forum Bağımlısı
Tepki
463
Pro Race 3 sadece şuanda Siyah Gri renk mevcut.
Temmuz 2008 Le Tour de France başlamadan önce diğer renkleri de imal edilip satılacak.Yuvarlanma direnci rakiplerine göre çok düşük ( tam çevreci )
Bir deneyin pişman olmazsınız.

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
Bu yukarıda adı geçen lastiklerden (clinher olarak);

Continental GP 4 Season (700c x 23mm- 220gr.) kullandım. Gerçekten iyi bir lastik ve Türkiye şartları için tavsiye ederim. Yeteri kadar hafif ve yol tutuşu son derece iyi, ayrıca darbelere karşı dayanıklı.

Continental Grand Prix 4000 (700c x 23mm), 205 gr. Bu lastikleri henüz yeni getirttim ve sadece 70km. kadar kullandım, görünürde oldukça iyi yol tutumu var, işçilik gerçekten çok iyi fakat dayanıklılığını henüz bilemiyorum, yakında onuda görürüz. Malum test ettiğim yollar Kabataş-Sarıyer arası, ben bu lastikleri bu yollarda yarmazsam sağlam demektir.

İç lastik olarak Maxxis light (700x18/25 -70gr.) kullanıyorum ve son derece memnunum.

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@Mustafa İçdağ

Merhaba Mustafa bey,
Eger sizin için bir sakıncası yoksa, bu ürünleri nereden aldığınız konusuda bilgi verebilir misiniz?

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@hakan baba

Bisikletle ilgili malzemelerimi Amerika üzerinden sağlıyorum ve oradan ziyarete gelen arkadaşlarım olduğunda bana elden getiriyorlar.

Posta üzerinden getirtmiyorum çünkü birçok zaman sorunlar yaşanıyor, yada
"shipping" çok pahalıya geliyor.

Aşağıdaki siteler benim 13 yılı aşkın bir süredir kullandıklarım.
Excells ports ve Colorado cyclist tüm komponentlerde, jant/lastik ve belirli kadro markaları için çok iyidir. Amerika içinde eğer Colorado dışına ship ettiriyorsanız 8% vergide ödemezsiniz.
(link)
(link)

Çok nadiren: (link)

Brandford Bike ise ihtisas bir firmadır, özellikle Campagnolo parçalarda son derece geniş envantere sahipdirler. Bu firmadan komponentlerin yedek parçalarını ( bilya, rulman, vidası somunu, all sideparts) orjinal olarak bulabilirsiniz. Bu firmayla detaylı çalışmak için ayrıca "QBP ( quality bicycle parts) firmasının sadece Amerika içinde bikeshop'lara verdiği katalogda gerekiyor.

(link)

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@Ediz Tevfik Özgan

Bu lastiği tavsiye ederim, son derece dayanıklı ve sağlam bir lastik:

Continental Ultra Gatorskin Folding ( 250gr.) 700Cx25mm.

deli kadir

Forum Bağımlısı
Tepki
519
pro race 2 yi tavsiye ederim 18000 km kullandım bi kere olsun beni yolda bırakmadı.. ve yol tutuşu mükembelll... tavsiye ederim conti gp 4000 den uzak dur yol tutuşu sıfır... yada hutchinson top speed öneririm

• Beğen
Tepkiler: d.berkay

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
İzmir'de şuan 5 adet büyük bisiklet firması var, bu firmalarda 700x20-700x23 ve 700x25 ebatlarında,Maxxis,michelin,İRC,continental lastikleri biz rahatlıkla bulabiliyoruz.

Örneğin 700 x25 ebadında Maxxis İGNOTORE modeli var çifti de 60-90 ytl arası birşey olacaktı.Hatta Maxxisin "Columbiere" modeline de (maxxisin en pahalı lastiklerinden biri-700x23) rahatlıkla ulaşabiliyorduk biz burada ve ben aşağı yukarı 10 adet lastik sattım maxxis,continental ve michelin marka.Çoğunu tanesi 15-20 ytlden verdim.Bu forumdaki 2.el bisiklet parçası bölümünde. Saygılar.

Mustafa İçdağ

Forum Bağımlısı
Tepki
3.323
@deli kadir

Kadir deneyimlerini meraktan soruyorum, Conti Grand Prix 4000 de ne gibi yol tutmama sorunu yaşadın?
Bu lastiklerin takılış yönü vardır ( rolling direction), sakın bu yönleri yanlış takılmış olmasın. İkinci el ilanlarında bu lastikleri 2000km.
gibi kullandığını belirtmişsin, üstünde belli bir tecrüben olmuş.

Ben conti Grand Prix serisini 12 yılı aşkın süredir kullanırım, bu lastiklerin yokuş aşağı virajları 70km. ile aldığını , ıslak dağ yollarında en dik yokuşları
sektirmeden tırmandığını biliyorum, hiç böyle dediğin gibi yol tutmama problemi görmedim.

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
Conti gp 4000'i yaklaşık 4000km kadar ıslak ve kuru olmak üzere çeşitli koşullarda kullandım, ve hiç bir sorun yaşamadım.

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@ultegrax

Fatih, şuan elinde yeni olarak Michelin Pro 2 Race (Red) var mı ve fiyat nedir?

Fatih Ertörün

Forum Bağımlısı
Tepki
1.064
Continental grandprix 3000 var kullanılmış fiyatı da 13 ytl.

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
@ultegrax

Size yeni (sıfır) olarak Michelin Pro 2 Race / Michelin Pro 3 Race gerekiyor.

• Beğen
Tepkiler: Fatih Ertörün

barend

Üye
Tepki
5
selamlar ;
lastiklerimi yakın zamanda değiştirmem gerek , aylardır gp 4000 arıyorum bulamadım ( daha doğrusu bir çift buldum ama altın sarısı olduğu için almadım) ancak diğer yandan gp 4000 ile ilgili memnuniyetsizlikler duymaya başladım ve michelin in daha cok önerildiğini görüyorum , her iki lastiğide kullanan var mı? continentalden ümidimi kestim çünkü bulamıyorum , ankarada michelin nerde bulabilirim hangi modeli tavsiye edersiniz?

adm coach

Daimi Üye
Tepki
537
Bende Michelin diyorum Contiden şikayetimin başında gelen sorunlardan birisi faraza 8 bar'ın altında vurduğunuz havada patlama riski nerede ise %80 patlamış bir continin kullanmaya devam ettiğiniz süre içerisinde yanaklaradan iplikleri çıkıyor.yanak renkleri soluyor ve iğrenç bir görüntü oluyor,michelin lastik hamuru itibari ilede yumuşak ve esnek tabanı contiye göre daha kalınca ve sağlam şu anda chengsheng pro kullanıyorum çift renkli ama Michelinden başka lastik tanımam ve paramıda vermem

hkn

Aktif Üye
Tepki
463
Yol bisikleti lastik seçimi konusunda (Haziran 2008) yeni kişisel tecrübeler :

- Hutchinson Top Speed : Fransız mali, 700x23 ebat, 225 gram ve kevlar, Maraton tur güzergahında birkaç defa 200+ km mesafede kullandım. Tavsiye edebilirim lakin lastik hamuru fazla yumuşak ve bozuk zeminlerde ve cam kırıklarına karşı fazla hassas gözüküyor. Fiyat yüksek, bende gri yanakli mevcut, farklı renkleri olabilir.

- Continental GP 3000 : Alman yapımı, 700x23 ebat kevlar, Antreman turlarda genel olarak kullandığım lastik. Şimdilik 600+ km civarında pek sorun yok gibi ve dayanıklılık direnci iyi gözüküyor. Bu lastiğin değişik renkleri mevcut. Belki bu seri piyasade mevcut olmayabilir ama Continental GP 4000 serisinden ve değişik renklerde piyasada olması gerekiyor. (Delta/Ankara-İstanbul, BikeandOutdoor/İstanbul) Fiyat yüksek, farklı renkleri var. Fakat bazı kullanıcılar GP 4000 serisinden pek memnun değiller gibi ?

- Hutchinson Flash : 700x23 ebat, Scott üzerinde gelen original lastik. Fazla yumuşak ve düzensiz dönüş direnci var. Tam dairesel dönüş oluşmuyor, kalıp sorunu var. Cam kırıklarına ve bozuk asfalt yollarda korumasız.

- CST (Cheng Shin Tire) Fiandre : Çin malı, 700x23 ebat kevlar, bozuk yollarda harcamak için ve gözden çıkarılacak durumlarda kullanılacak lastik. Bu tip zeminlerde kullanma durumları gerekmiyorsa, bu lastikden kesinlikle uzak durun.

- Schwalbe Stelvio (Light) 700x20 ebat kevlar, kullanmadım inceledim, fazla dayanaklı görünmüyor. Belki ultra maraton turlara özel bir iki test denemesi olabilir. :)

- Michelin Pro 2 Race : En yakın zamanda test etme fırsatı bulunacak !
- Michelin IRONMAN : Kırmızı yanaklı modelinden sipariş verildi, test edilecek !

hakaN
(link)
(link)

• Beğen
Tepkiler: nime

Ali Emre Akcan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.264
Bisiklet
Scott
michelin ironman modelini nereden ve kaça sipariş ettiniz acaba bilgi verirseniz çok memnun olurum

yasin cb

Forum Bağımlısı
Tepki
1.568
GP 4000 ler yol tutuş olarak gayet iyi ancak dayanıklılık konusunda biraz sıkıntı var. 5000km sonunda lastiklerin kevlar yanakları ayrılmaya başladı.

Ben internet üzerinden Vittoria Open Corsa Evo CX getirmeyi düşünüyorum. Yorumlar çok iyi, kullanan var mı?

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Vittoria kullanmadım fakat bu eski bir markadır.
Ayrıca hep kaliteli ürünler üretir.Genel ürün gamı, kalite odaklıdır.
CX kategorisinde ise dayanıklılığı da artırılmıştır.

roadbikereview.com dan da ek araştırma yapılabilir.