Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti için full karbon sele?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Serkan Mıstınoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Selamlar, full karbon sele deneme niyetindeyim.
    * Maksimum 3 saatlik antrenmanlarda kullanacağım için, idare edebilir gibime geliyor. Pişik olma korkusu var tabi :)

Deneme amaçlı alacağım için ebaydaki çin malı karbon selelere yöneldim.
    ağırlığı 90-110 gram arasında

http://www.ebay.com/itm/Ultra-light...?pt=US_Saddles_Seats&var=&hash=item19de7f371c

fiyatlar 40 dolar civarında (kargo bedava)

Var mıdır tecrübesi olan? yabancı forumlarda okuduğum kadarı ile 2-3 saatlik antrenmanları idare edebileceği yazılmış ve geçer not almış.
    Bunun dışında, sele önerilerineze de açığım. Aradığım bir de şart var; sele siyah+kırmızı renk olacak :)

2. Doruk.

Doruk. Kıdemli Üye

Seviye:
    Sele işi şakaya gelmez bence 50 gram için rahatsız gitmeye gelmez, illa hafif olsun diyosan selle italia slr alabilirsin bende vardi 136 gramdı yanlış hatırlamıyosam. Ama fizik in seleleri de çok iyi.

Burçak Erbil bunu beğendi.
  3. Baki KAYAN

Baki KAYAN Moderatör Moderatör

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    uzun suredir sadece karbon sele kullanirim, herhangi bir sikintisini gormedim, selem selle italia C64

4. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Birde ben yazayım bari Çin malı ful carbon sele üzerinde 350 km yaptım 275 km yaptım bir kaç tane 200-250 km lik turlar yaptım zaman olarak da 12 saat oturmuşluğum var bir gün içerisinde, bunun 3-4 saati hiç kalkmadan olacak şekilde ve 80 kadansın altına inmeden hiçbir sıkıntı yaşamadım .Ha şu an kullanıyormuyum hayır :) ama sebebi bana daha uygununu buldugumdan. selede önemli olan sertlik durumu değil kemik yapınıza ne kadar uyum sağladığıdır .benim selemde on dakika duramayanlarda vardı. sattıgım arkadaş ise çok beğendi kime nasıl uyum sağlayacagı belli olmuyor.Fiyat güzelmiş denemekten zarar çıkmaz :) ürün problemsiz gelirse özelden bilgi verirsen sevinirim evde dursun diye alınabilecek bir şey san marco seleler bana çok iyi geliyor eğer ki kalıbını da birebir yaptılarsa memnun kalacağıma eminim.

5. cagrı2

cagrı2 Yeni Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    aynı seleyi bende almayı düşünüyorum ürün saglam gelip gelmiyeceginden cekincem var

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Tamamen vücudunuza uyumu ile alakalı. Denemeden bilemezsiniz.

Ben bir yıl içinde -sanırım- 9 adet sele denedim. Specialized'ın bütün modellerini 143 ve 155mm olarak 1er hafta kullandım. Sonuç olarak ise Romin Evo'ya karar verdim. Şimdiye kadar kullandığım en kıvrımlı sele. Bana bunun uyduğını gördüm.

7. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Sele de marka model değilde bunu(resimdekini) neye göre karar veriyoruz. Yani hangisi kime uygun bu sele tiplerinin. ?

8. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Kalça kemiğinin yapısı ve şekline göre karar veriliyor. O da bakmakla anlaşılacak birşey değil; minder benzeri, kalçanın şeklini alan özel bir şeyin üstüne oturuluyor bir süre, "işin uzmanı" da minderin aldığı şekle bakıp "sana şu tipte, şu genişlikte sele uyar" diyor. Fakat bu da her zaman kesin sonuç vermiyor, biraz deneme yanılma gerekebiliyor.

Hasan Saylık ve Barış Güney bunu beğendi.
  9. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Fizik bu konuda, bel esnekliğine göre satıyor modellerini.
    Ayaktayken, ellerimizle ayak parmaklarımıza uzanmaya çalıştığımızda, esneyebildiğimiz mesafeye göre...

Ben o şekilde almadım selemi fakat, en rahat ettiğim sele, fizik'in verdiği bilgiye uyuyor.

Bu durumda, esneklik arttıkça, daha düz seleye geçmek gerekiyor.

Benim gözlemlediğim ise, kilo arttıkça daha düz selenin daha uygun olduğu yönünde.

Hasan Saylık ve Ekrem Yılmaztürk bunu beğendi.
  10. Hakan Can Onrat

Hakan Can Onrat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    aliexpress te yarı fiyatına Full karbon seleler var

Tapatalk üzerinden gönderildi.

11. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    konu hortlatılmış :D karbon seleden vazgeçildi fizik arione r3 alınacak

hatta renk konusunda kararsız kalındı

yucel gulesenoglu ve Hasan Saylık bunu beğendi.
  12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Kesinlikle bu

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  13. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Birşey sorayım bilmiyorum öğrenmek amaçlı da olsun, önceki selemden tecrübeyle arka kısımda içeri doğru kıvrım olmayan selelerin kuyruk sokumumda ağrı yaptığını düşünürdüm. Eski seleyi referans almıyorum sadece başka arkadaşlardan da aynı yorumu duymuştum. gösterdiğiniz fizik arione r3 modeliyle sık karşılaşır oldum ve arka kısmı geriye uzanınca şaşırmıştım ilk gördüğümdde. Nedir acaba bu seleyi tercih edilir kılan?

14. Serkan Mıstınoğlu

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
  15. Ekrem Yılmaztürk

Ekrem Yılmaztürk Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    adamlar baya makale yazmışlar bravo valla. Her selede detaylı bilgi olmuyor ama az buçuk görüntüden ne olduğu anlaşılır heralde:rolleyes: Şimdiden hayırlı olsun sizede

16. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bende fiziki yapı ile zayıfım kalçam da geniş değil düşünceme göre sanki daha dar olanlardan almalıyım gibime geliyor yoksa geniş olanı alırsam oturma kısmına geniş gelir.

Fizik de bunları Snake ,Chamelon ve Bull olarak 3 e ayırmış Bull daha geniş olan Snake en dar olan adlarından da anlaşılıyor bu farklılık. Mesela Peter Sagan yanlış hatırlamıyorsam Bull modelini kullanıyor. Bunu bizim düşündüğümüz şekilde yorumlamak yanlış olmasa gerek.

17. ozan aktürk

ozan aktürk Aktif Üye

Seviye:
    Hazır konu açılmışken ben de sorumu sorayım. Şu an elimde 2012 model Salcano sele var. Selemden 2 ay önceye kadar memnundum. Ama ne olduysa son aylarda kalçam selenin ortasına doğru kayıyor ve 1-2 saatlik sürüşlerden sonra acı veriyor. Ben de yeni sele düşünüyorum. 50-60 tl'yi geçmeyecek çok da ağır olmayacak konfor odaklı sele önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

18. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Gökhan Bey in bahsettiği konu; bu resimde galiba aşağı doğru kendimizi zorlamadan serbest bıraktığımızda ellerimizin ayaklarımıza yaklaşma oranına göre seleyi seçmemiz gerektiğini anlatıyor. Ben eğildiğimde ellerim ayaklarıma değmesine 3-4 Cm kalıyor galiba bana Snake Modelleri uygun

19. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    şu an antares kullanıyorum ama arione r3 e de oturdum rahat geldi, benimde bir sonraki sele seçeneklerinden birisi olabilir.

Serkan Mıstınoğlu bunu beğendi.
  20. kağan onurer

kağan onurer Yeni Üye

şuan arione r3 kullanıyorum iyibir sele fakat kişiden kişeye ve vücut anatomisine göre değişiklik gösterir sele seçimini rengine şekline bakmadan önce size uygun mu değilmi onu araştırdıktan sonra seçmenizde yarar var her marka ve model size uygun olmaya bilir. normalde sele seçini yaptıkdan sonra o marka ve modelin test selesini kulmanmak gereklidir fakat bu proses şuan için bizim ülkemizde biraz zor. deneme yanılma yolu ile size uygun sele yi alamadan önce yüksek paralar ödemeden önce iyice bir araştırın derim.

yucel gulesenoglu bunu beğendi.