Yol bisikleti için 700x25 marathon plus sipariş ettim.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar aşağıdaki resimde de görüleceği üzere yakın zamanda alacağım Carraro 052 yol bisikleti için chainreactioncycles'den (link) sipariş verdim. Şimdi bisikletin üzerinde 700x23 var (öncelikle bisikletle gelen ihtiyaç fazlası dış lastikler için burada ilan asarım) bu lastiklerin ebatında sipariş vermeyip 700x25 olarak verdim iyi mi ettim kötü mü acaba, gerçi iş işten geçti de :) 700x23 biraz gözümü korkuttu açıkçası.. Bir başka sorum da şu olacak 700x23 iç lastiği 25'e uyar mı yoksa iç lastiği de değiştirmek gerekli mi acaba bunu kesin bilen arkadaşlar var ise lütfen yardım etsin zira aynı iç lastiği 25'e takıp sonra sıkıntı yaşamak istemem, naçizane fikrim olur diyor ama kesin net bilgiye sahip değilim.Bir de 700-25 olması konforu artırır mı az dahi olsa veya 23 almayıp hız ve sprint ile ilgili pişman olur muyum. Bütün bisikletlerimde schwalbe'ın bu modelini kullandım ve bir kez patlak vermedi.. Belki üzerindeki lastikler de patlamaz şans işi biraz, belki schwalbe'ın bu lastiklerini kullanan arkadaşların bir çok kez patlamış da olabilir ama benim başıma gelmediği için, güvenimi fazlasıyla kazanmış durumda bu sebeple ne zaman bisikletimi değiştirsem üzerindeki lastiklere bakmaksızın hemen ilk işim Schwalbe'ın bu lastiklerini sipariş vermek.. Bu sefer daha bisikleti almadan sipariş verdim gelene kadar inşallah alırız heralde :D olmadı bir hafta daha bekler... Arkadaşların lastik ebatı ile ilgili yorumlarını bekliyorum ilk defa yol bisikleti kullanacağım için bu ebatlar hakkında fikirleriniz benim için değerli.

Not: Bir çift lastik fiyatı 195 TL olarak faturama yansıyacak..

http://i.imgur.com/XLfosXO.jpg

Scudo

frkn9119

Aktif Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
O kadar minik bir boyut farkının sürüşü ve konforu aşırı etkileyeceğini zannetmiyorum.Bence kafanıza takmayın.Hem lastikler gelince takar ikisinide denersiniz farkı kendinizde gözlemlersiniz.Hangisini isterseniz onu satarsınız :)

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
bende 18/23c arası iç lastiği 25c dış lastikte kullanıyorum şuan için hiçbir sıkıntı olmadı sizde yaşamazsınız. tercih sizindir saygı duyarım, işinize de karışmak istemem ama hocam o lastik yol bisikletine olur mu :D durano plus falan tercih etseydin daha uygun olurdu. aldığınız lastiğin tanesi 595 gram :)

konfor olarak da 25c günlük kullanıma daha uygun. 90psi ortalama hava ile biraz daha yumuşak sürüş oluyor. hele ki aldığınız lastiğin kalınlığı o esnemeyi biraz daha arttıracaktır

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@UtkuSener

Yok canım, gerçekten mi? :) Tartmadım ama aynısının 32'si var o kadar ağır gelmedi gibi.. Çok önemli değil zaten lastik çanta çift suluk vs yine şişecek her türlü ağırlık :) yani bisiklet geldiği gibi kalmayacak.. O değil de iç lastik uyarsa tekrar bisikletçiye gidip iç lastik almaya gerek kalmayacak.. aslında aynı markanın iç lastiğini sipariş verecektim ancak valf 40 mı yoksa 60 mm mi onu bilemedim carraro 052'nin her neyse biraz acemilik var tabi yol bisikletine yeni geçiyoruz ;)

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Şu an ön lastiğim Michelin pro3 700/23c, arka lastiğim Michelin Pro3 700/25c iç lastik değiştirmenize gerek yok aynı iç lastik ikisine de olur. Konfor konusunda 25c daha konforludur diyebiliriz hatta şu an pro takımlarda bile 25c kullanan var yol tutuşunun ve patlama direncinin daha iyi olduğu, tırmanışlarda daha avantajlı olduğu konusunda iddialar var.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Hamza Hakkı

Teşekkür ederim bunları bilmiyordum..

Ayrıca slik lastik her ne kadar smart guard olsa da gözümü korkutuyor belki yersiz bir korku ama içim rahat değil.. Mesela virajlarda yolu kavrama konusunda, sonra ıslak zeminde yol tutuş ve kavrama ve cam üzerinden geçerken marathon plus'a güveniyorum açıkçası.. bilemedim..

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
Aslında seçiminiz ileriye dönük yapmışsınız. Bu lastikler amatör sürücüler için yol bisikletinde kışın kullanmak ya da bozuk yollarda kullanmak için uygun. Ağırlığı bir hayli fazla 25c olanı 950 gr civarında. Islak zeminde yol tutuşu ve cam üzerinden geçerken marathon plus iyi olsa da viraj konusunda iyi olacağını düşünmüyorum. Bu lastikleri almışsınız artık fakat benim size tavsiyem marathon plusları kışın kullanmanız kışa kadar da bisikletin üzerinde gelen lastikleri kullanmanız. Yol bisikletinde lastikte uygun hava kullanıldığı zaman cam, çukur gibi sebeplerden dolayı patlamayı zaten zor yaşarsınız.

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@Salih Eroğlu

çok bilmiş gibi görünücem fakat birkaç açıklama yapmam lazım :) Ağırlık durumu sizin düşündüğünüzden biraz farklı oluyor maalesef, bisiklet üstünde pasif ve aktif enerji tüketen (yer çekimine göre yani) malzemeler var. aktif olanlar adından da anlaşılacağı gibi dönen nesneler. tekerleklerden gelecek olan 600-700 gram ağırlık farkı 700gr su dolu suluğun verdiği etkiten çok daha fazla etki edecektir. tekrardan dediğim gibi bilgi verme amacı ile yazmak istedim amacım çok bilmişlik değil.

lastiklerin ağırlıkları da schwalbe nin sitesinde yazıyor
(link)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@Hamza Hakkı

25 c olanı 595gr yazıyor sitesinde ama kafam karıştı şimdi.. Viraj konusunda iyi olacağını neden düşünmüyorsunuz açıklayabilir misiniz? Mesela 032 alan bir arkadaş yolda sıkıntı yaşamış yani tedirgin tedirgin gitmek istemem genelde 60-70 km gidiyorum belgrada filan giriyorum (asfalt kısmına) şimdi tam yolun ortasında sıkıntı yaşayıp zevkin içine etmek istemiyorum bu sebeple 600 gr önemli değil benim için..

@UtkuSener

Hmm anladım.. evet gördüm 595 gr diyor.. Yok ya çok önemsemiyorum bu durumu ;) ayrıca çok bilmiş gibi görünmediniz faydalı oluyor bu fikirler.. Bu verdiğiniz sitede maksimum yük 75 kg diyor bu seçtiğim lastik için sanırım her bir lastik için diyor yanılıyor muyum?

UtkuSener

Forum Demirbaşı
Tepki
678
Bisiklet
Trek
@Salih Eroğlu

Teşekkür ederim, malum forum ortamı yazılanlar yanlış anlaşılabiliyor. Bilgiler tek lastik için taşıma kapasitesidir, hatta bisiklette ağırlığın çoğu arka lastiğe bindiği için belirli bir mesafe sonra ön arka lastiğin yerini değiştirmek daha faydalı ve uzun ömürlü oluyor (ben 500km de ön/arka değiştiririm)

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
@UtkuSener

Maksimum ağırlık 75 diyor, ağırlığın çoğu arkaya biniyor, ben de 182cm boy 95 kiloyum yani bu değiştirme işini benim de yapmam lazım geliyor :D

Hamza Hakkı

Forum Demirbaşı
Tepki
303
Bisiklet
Giant
@Salih Eroğlu

Benim baktığım sitede yanlış girilmiş o zaman kusura bakmayın. Virajlarda desenli lastikler çok verim sağlamaz bunu Moto GP yarışlarındaki ve Formula 1 yarışlarındaki araçların lastiklerine bakarak da anlayabiliriz yağmurlu havalarda su tahliyesi için desenli, dişli lastik kullanılırken kuru havalarda tamamen düz slick diye tabir edilen lastik kullanılır. Slick lastiklerin özelliği yola çok iyi tutunmaları ve virajda bir bir ütün olarak hareket etmeleridir. Slick lastikler ve dişli lastikler arasındaki farkı internetten ingilizce biliyorsanız ya da çeviri programı kullanarak daha detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

@Salih Eroğlu

Değiştirme işlemini uzun ömür açısından herkesin yapması gerekiyor. Mesela benim de boyum 182 ve 63 kiloyum fakat değişim yapmadığım için bu zamana kadar iki arka lastiği eskittim ama ön lastiğim hala arkalara göre sağlam.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Salih Eroğlu

40 veya 60 (veya 80) milimetre olan sibobun uzunluğu. Yüksek profil jant kullanıyorsanız sibop ucu jantın içinde kalmasın diye uzun sibop kullanmanız gerek. Çok üst seviye olanlar ve aero road bike dışındakiler genelde ince jantlarla satıldıkları için 40 mm daha uygundur, ancak 60 olmasının da pek bir zararı yok. Hatta muhtemelen bisikletiniz size 60mm siboplu iç lastik ile gelecektir.

• Beğen
Tepkiler: Salih Eroğlu

Uğur S.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.818
Bisiklet
Bianchi
Ben de 1000 KM'dir 18/23 iç lastiği 25 dış lastik ile kullanıyorum. 2-3 günde bir lastiklerin havasını kontrol edip gerekirse yeniden hava basarım.
Herhangi bir sıkıntı olmadı...

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar yorumlar için herkese çok teşekkür ediyorum, 2 seneye yakın forumu aktif olarak takip ediyorum daha önce de üye olmadan yaklaşık 1 sene peyderpey takip ettim, her girdiğimde yeni bir şeyler öğreniyorum sayenizde..

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Salih Eroğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
290
Bisiklet
b'Twin
Evet arkadaşlar bu siteden sipariş versem ne zaman gelir diye merak eden arkadaşlar için verdiğim siparişin durumu ile ilgili güncel bilgi paylaşmak istedim..

Siparişi verdiğim tarih: 13 Mayıs 2014

Son durumu da aşağıdaki resimde gördüğünüz gibidir;

http://i.imgur.com/ax3hCs8.jpg

GokhanTsey

Üye
Tepki
19
Bisiklet
Cannondale
MErhaba

Lastiği kullanıyor musunuz halen? Bende almayı planlıyorum. Bilgilendirir misiniz?

Tepki
52
Bisiklet
Giant
Benimde merak ettiğim bir lastik bilgilendirebilirseniz seviniriz

teşekkürler...

mrt_kcmz

Üye
Tepki
114
İsim
Murat
Bisiklet
Giant
geldiğinde yorum yapabilirseniz seviniriz

GökhanRR

Daimi Üye
Tepki
138
Marathon plus 25c kullanan arkadaşlar 23c ye göre farkları nelerdir 23c de kullanmadım gerçi ama,hız olarak tatmin edici midir biraz bilgi verebilir misiniz?