Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikleti Hibrit Bisiklete Dönüştürülebilir mi ?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında K.Burak tarafından paylaşıldı.

1. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  2. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    K.Burak bunu beğendi.
  3. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Öncelikle hibrit'e dönüştürme sebebin nedir? Onu bilmek lazım.

Yol bisikleti ile mangal-piknik vs tarzı turlara pek katılınamıyor. Zaten yol bisikletinin kullanış amacı bu değil. Yol bisikleti ile gayet güzel uzun mesafeler sürebilir ve kondüsyon yapabilirsiniz.

İlk başlarda bende zorlandım biraz, etrafımdakiler sağa sola gidiyor ve yolun bir bölümü yol bisikletine uygun olmadığı için gidemiyordum. Daha sonra bu durumu kabullendim ve aslında zaten gerekte kalmadı çünkü benim tarzım pinknik turları vs gibi turlar değildi. Ozaman yeni başladığım için çevre edinme-tecrübe edinme sebebiyle ihtiyaç duyuyordum.

İşte bu noktada burada ne istediğin öne çıkıyor. Antreman, uzun yol, performans, fitness vs gibi amaçların yoksa yol bisikleti yanlış seçim olmuş. Aslında bunların dışındada yol bisikleti şehir içinde rahatlıkla günlük bisiklet olarakta kullanınabilir ancak bir hibritin sağladığı kolaylığı vermez.

İkinci mevzuya gelirsek hibrit bisikleten kastınız ne?

Hibrit bisikletin esası, amortisörlü 28" jantlı şehir bisikletidir. Ancak amortisörsüz düz maşalı şeir bisikletlerine hibrit diyende var.. bu yanlıştır.

Dönüştürme meselesi pek masraflı ve gereksiz olur kanımca. 700x25 lik bir tur lastiği alırsanız engebeli arazi hariç diğer toprak yollara vs rahatlıkla girebilirsiniz. Tabii yolun durumuna göre yavaş ve dikkatli kullanmak lazım.

K.Burak ve h.cevik bunu beğendi.
  4. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Cevabınız için teşekkür ederim ama bu bisikleti değerlendirmek istiyorum olmasa da aklımda bir marka ve model var.

5. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlarımla kamp yaparak uzun turlar yapmayı düşünüyoruz. İzmir'de giderken parkurun nasıl olacağı belli olmuyor. Düz asfaltta giderken bir anda çakıl dolu yol çıkıveriyor karşınıza. Bu yüzden yol şartlarına uygun olan, çantalar eklenebilen bir bisiklet haline getirmek istiyorum. Ayrıca turlarda, ve arkadaş gruplarımda hep Hibrit bisiklet var buda onlara uyumlu olmama engel oluyor.Ayrıca masraflı olması sebebiyle hibrite çevirme düşüncemden vazgeçtim. Aklımdaki şöyle bir bisiklet resmi var :

6. h.cevik

h.cevik Üye

Seviye:
    Rica ederim. Tur için bisikletim oldukça uygundur. Uzun tur ve konfor için oldukça uygun. Trek' in 2012 model orjinal tur bisikleti. MTB den filan çıkma değil.
    Değerlendirmenize göre haberleşelim. :)