Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikleti Hakkında Yardım

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında PelinBsk tarafından paylaşıldı.

1. PelinBsk

PelinBsk Yeni Üye

Adı:
    Pelin
    Merhaba arkadaşlar. öncelikle forumda yeniyim konu yanlış yerde ise kusura bakmayın. benim şöyle bir sorum olacak, ben biraz para biriktirip kendime bisiklet almak istiyorum tahmini olarak 1500 TL civarı bütçe ayırabilirim. Benim almak istediğim bisiklet bianchi slr 200 model bir yarış hız bisikleti ve ben bu bisiklet ile şehirler arası turlara katılmak istiyorum. örnek olarak izmir civarlarında 200-500 km yol yaparım. bisiklet konularında acemi olduğum için biraz araştırma yaptım yarış bisikletlerinde yük taşıma yani 10- 20 kg taşıma zor oluyormuş galiba. sele takma gibi işlemler olmuyormuş. ama ben normal tur bisikleti almak istemiyorum görünüşü güzel ve ince lastikli bisiklet almak istiyorum. biraz uzun oldu farkındayım ama aklımda çok soru var ve yanlış seçim yapıp paramı boş yere harcamak istemiyorum özetle yarış bisikleti ile uzun turlara çıkabilir miyim? yarış bisikletime 10-20 kg taşıyabilecek kadar sele takabilir miyim? yardımcı olacak herkese çok teşekkür ederim :)

Ek: Görüntüsü yarış bisikletine benzeyen tur bisikleti tavsiyesinde bulunabilirsiniz. :)

Son düzenleme: 1 Nisan 2016
  2. I am the Uptown R.

I am the Uptown R. Onursal Üye

Seviye:
    @PelinBsk Sele borusuna takılan bagajlar ile elbette yük taşırsınız ancak ağırlık konusunda emin değilim.Uzun yol'a gelince, bisikletten yana sıkıntı olmaz ancak o pozisyonda siz 500 km kaldırabilir misiniz? Benden yana sorun olmaz diyorsanız hiç dert değil, yapan insanlar var :hhhhhh:

PelinBsk bunu beğendi.
  3. Migel

Migel Aktif Üye

Adı:
    Migel
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Yol genel olarak düz ise çıkılabilir.Rampalı yollarda kondisyonum kötü olmamasına rağmen mtb kullandığım zaman ile karşılaştırırsam yol bisikletine geçtiğimde resmen bayılıyorum :)Aynakol ve ruble oranları ile bir nebze bu durum aşılabilir.Fakat yine de rampa çıkmak çok kolay değil.Sele borusuna monte edilen bagajdan ben de kullanıyorum 10 kg gibi bir taşıma limiti var.Uzun turlarda ise çok sıkıntı yaşıyorsunuz.Bağlantı noktasını ne kadar sıkarsanız sıkın tek ve dairesel bir yere bağlandığı için ya sola ya sağa doğru kayıyor ve bisikletin dengesini bozuyor.Durup düzeltmeniz gerekiyor.(İyisi var sözde bende :) )Ayrıca yol bisikletlerinin genel yapısı çok ağırlık yüklemeye müsait değil. Kadroda bagaj delikleri olan modellere bakarsanız daha iyi olabilir.Bu şekilde normal arka bagaj kullanabilirsiniz ama ne kadar güzel durur bilemiyorum.İnce tekerlekli çok güzel tur bisikletleri var.Onlar çok daha mantıklı.Karar sizin elbette ;)

Sele borusuna bağlanan bagajı ile bisikletimi örnek olsun diye koyayım.Bir fikriniz olur ;)

alper 76 ve PelinBsk bunu beğendi.
  4. Deniz

Deniz Üyeliği iptal edildi.

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Konuyu doğru yere taşıdım :)

Giant Escape Air Bisiklet Matt Dark Silver

Bu tam bir şehir bisikleti, uzun yollarda her türlü yol bisikletinden daha rahat. Belki size uyabilir. Small kadro boyu kalmış görünüyor. Tek renk sanırım. Aslında turuncusu olsaydı iyiydi :)

Burada da incelemesi var:
    Denge Tekeri: Giant Escape Air Şehir Bisikleti

Bizim forumda da arama yapın, güzel konular ve yorumlar mevcut :)

Küçük bir not ekleyeyim, aynakol ikili. Uzun turlar için daha doğrusu rampalar için sıkıntı olabilir. Alırken değişiklik yapılabilir belki.

boşgezeninboşkalfası ve PelinBsk bunu beğendi.
  5. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    500km gibi bir tur tecrübeniz yoksa bence yol bisikleti tercih olmayabilir. Şehir bisikletinden yol bisikletine geçen biri olarak şu örneği verebilirim; şehir bisikletim ile çok rahat 70-80 km yaptığım parkur yol bisikleti ile çekilmez oluyor. Oturuş, sürüş pozisyonları çok çok farklı. Konu tur ise iyi düşünün derim.

Yok kararınız kesinse bir örnek olarak; Scott Speedster bir yol bisikleti kadrosudur. Ancak bu modelin flat bar (düz gidon) seçeneği de mevcut. İlk etapta düz gidon olarak tercih edip daha sonra drop bara geçme şansınız var. Ancak bu bir miktar masrafa da sebep olacaktır.

Benzer soruyu soran bütün arkadaşlarıma aynı cevabı veriyorum; "eğer amaç tursa, yapma."

2016 SCOTT SPEEDSTER 50 FB YOL BİSİKLETİ

boşgezeninboşkalfası ve PelinBsk bunu beğendi.
  6. avkebele

avkebele Hiç

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @C. Tiryaki merhaba, hazır konu içerisindeyken sorayım. Bu bisiklet tur amacıyla kullanımı sizce ne denli uygun olur? Mesela diğer tur bisikletlerinden farklı olarak sora+claris var üzerinde. Yoksa bir şehir bisikleti olarak fazla albenisi var. Düşünmüyor değilim.

2016 SCOTT SPEEDSTER 50 FB YOL BİSİKLETİ

7. trainspotting35

trainspotting35 Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    @PelinBsk IMG_7747.JPG Bu benim bisikletim Fuji Sportif 1.3. 28 mm lastik genişliğine sahip kadro yapısı ve jantları 32 mm lik lastiğe de yatkın hatta 25 mm lastiklerde takabilirsiniz. Bagaj delikleri mevcut ön jantlar 28 tel arka jantlar 32 tel. Kadro yapısı Endurance ve çok dik pozisyonda sürmenize olanak sağlıyor. Yol bisikletimi evet ama çok güzel bir tur bisikleti haline dönüştürülebilir. Tek handikabı disk frenleri olması uzun turlarda problem çıkarttığı zaman tamiri sıkıntı olabilir. Bisikletimi satacakmış gibi reklamını yaptım ama eğer uzun tur düşünülüyorsa bence adından da anlaşılacağı gibi Endurance (Dayanma, katlanma, tahammül, sabır, dayanıklılık, devam, süreklilik) tipi bir kadro seçmeniz sizin açınızdan faydalı olacaktır.

8. alper 76

alper 76 Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Başlık çok güzel olmuş aslinda benim de dusundugum.ama cevabını bulamadığın bir konuydu . uzun olmayan turlara çıktığım için sırt çantası yola idare ediyorum ama çanta olmasa gerçekten iyi olurdu diyorum bazen
    Umarım sorularınıza sizinle cevap buluruz.

9. boşgezeninboşkalfası

boşgezeninboşkalfası Forum Bağımlısı

Adı:
    Mustafa Önder ATİK
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Çok karizmatik tur bisikletleri var. Bir abim almıştı. Cube marka. Erdoğanlar bisikletten almıştı. Oldukça güzeldi. Bence araştırmanızı derinleştirebilirsiniz. Birçok kişi öneri sunacaktır. Yol bisikleti ile uzun turlar bende tavsiye etmiyorum. Ön maşası gidondan kilitlemeli bir city bike önerirdim ben. Hayırlısı olsun.

10. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Murat B., Ahmet Ayaz ve Deniz bunu beğendi.
  11. I am the Uptown R.

Seviye:
    @kblglmz Merhaba.Araya dalayım :D eskiden Cannondale Synapse'nin de vardı böyle modelleri.Bu bildiğiniz yol bisikleti aslında.Sadece gidonu düz.Dropbar ile normal bir Speedster modeli gibi 'Yol' bisikletine dönüştürebilirsiniz.

12. avkebele

avkebele Hiç

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Uptown Cyclist konu açılsın açılsın, arkadaş bilgilenmiş olur. Dalış serbest :D
    Aslında istediğim yol bisikleti ama bisikleti günlük ulaşım için de kullanacağım için tur bisikletine yöneldim. Ki bu modeli görünce aradığım tam olarak bu olsa gerek dedim. Tabi bir bilene sormak da lazım diyerek araya dalıverdim :) Yol'a nazaran tur'un rahatlığını verir umarım bu Speedster 50 FB?

I am the Uptown R. bunu beğendi.
  13. I am the Uptown R.

Seviye:
    Tur rahatlığı verir mi bilgim yok ancak yoldan daha rahat olacağı kesin :D

avkebele bunu beğendi.
  14. C. Tiryaki

C. Tiryaki Panic Button

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    @kblglmz Bence uygun olmaz. Bu da uygun olmaz aslında ama flat bar-drop bar seçeneklerinden dolayı ve başlık sahibi kullanıcının yol bisikletlerini görünüş olarak güzel bulmasından dolayı bu örneği verdim. Yol bisikletleri lle şehir-tur bisikletleri arasında dağlar kadar fark var. Ben yol bisikleti ile sırt çantası taşımaktan bile nefret ediyorum. Ne turu, ne bavulu?

Bu arada @Berke 'nin paylaştığı seçenek belki en uygun seçenektir. Ama görsel de gerçekten önemli ise o Fuji Touring yerine tam bir tur bisikleti olan Giant Escape, Trek 7.1 gibi seçenekleri öneririm. Bana göre görsel olarak kesinlikle çok daha güzeller.

Giant Escape Air tavsiye edilmiş. Çok güzel bir bisiklet. Ben de çok küçük bir fiyat farkıyla, fren ve vites kabloları kadro içine gizlenmiş olan Escape 2'yi tavsiye ederim. Bu iki model arasındaki donanım dışındaki farklar nedir bilmiyorum. Belki Air daha hafiftir.

avkebele bunu beğendi.
  15. cengo42

cengo42 Yeni Üye

Adı:
    Ali Cengiz
    Bisiklet:
    Sedona
    Arkadaşlar herkese merhaba forumda yeniyim. Yeni konu açamadığım için buraya yazıyorum ama kusura bakmayın.

İş yerim gidiş geliş toplam 16 km. yol güzergahı asfalt ve düz zemin. Boyum 1.90 kilo 100. Maksimum bütçe 400 tl maddi sebeplerden dolayı daha üstüne çıkamam. Başlangıç için tavsiye edebileceğiniz bisiklet modeli var mı.