Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti görünümlü Tur bisikleti...

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında olgun şenel tarafından paylaşıldı.

1. olgun şenel

olgun şenel Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tüm bisikletsever arkadaşlara merhaba.

Benim bisiklet ile olan bağım 6-7 yaşlarımda 3 tekerlekli ile başladı ve ara ara bazı kesilmeler haricinde hiç kopmadı diyebilirim. İlk 26'' bisikletimle yaşadığım hikayeler zaten bitmez. İçimde bir tur sevdası varmış ki daha ortaokulda 2 arkadaşımı kafalayıp, hiç bilmediğimiz civar köyleri turlamaya ikna edip, o yaşta bir çocuk için birçoklarının mahalleden çıkmadığı zamanlarda ilçemizden çıkıp ciddi mesafeler katedip patlak tekerle akşam karanlığında geri döndüğümüzü unutamam. ÖSS hazırlıkta farklı bir şehre (Denizli) geçtiğimde amcamın bodrumdaki külüstürü adam edip, gayet uzak olan kursa otobüs yerine onunla gidip geldim 1 yıl. Geriye verdiğimde ''bu benim bisikletim mi'' demişti :) Şu an Üniversitede okuyorum ve memlekete her gittiğimde tozlar içimde beni bekleyen 93 model yadigar kızmızı Bisan beni bekler. Heryere onunla giderim.

Şimdi de İzmit'teyim ve 2 yıldır ulaşım anlamında Evil B kullanıyorum. İzmitte olanlar bilir merkezde trafik ciddi sorun. Büyük bir bisikletim vardı fakat daha rahat etmek anlamında ve ilgim olduğu için Evil B aldım. Hareket anlamında bu yaştan sonra bişey yapamadım ama şehirde ulaşım anlamında ciddi rahatladım. Daha Üniversite 1. sınıfta bunca yıllık bisiklet tutkum olmasına rağmen ciddi anlamda bir bisiklet alıp, klup, organizasyon vb. anlamında çitayı yükseltmediğim için şu an çok pişmanım. Geriye dönüp gerçekten zamanı boşa harcadığıma üzülüyorum. Hayalimde hep uzun yolculuklara çkmak vardı. Artık bu hayalimi gerçekleştirmek için hızlı adımlar atmam gerek. Bi an önce yeni bir bisiklet alıp yollara koyulmak ve aranıza katılmak istiyorum. Önümüzdeki yaz memleketime bisikletle gitmeyi yani İzmit-Burdur seyahati yapmayı planlıyorum. İşim günlük idman yapmak için uygun mesafede sayılır. Git-Gel 15 km var. Bu yoluda değerlendirerek ve Kocaeli Üniversitesi Bisiklet Klübü yada İzmitteki diğer bazı kısa mesafeli tur organizasyonlarıyla da ara ara tecrübe ve kondüsyon kazanmayı düşünüyorum.

Şimdi bisiklet olayına gelirsek; biçok insan alacağı bisikletle alakalı öneriler istiyor yada kararsızlıkta kalıp siz üstadlardan tavsiyeler istiyor. Onlarca başlık var bu konuda belki ama bana da yardımcı olursanız çok sevinirim. Bu yazıyı yazmadan 3-5 gün forumu didik didik ettim. Ön bilgi edindim. Son demlerine geldim sayılır fakat benim kafamda değişik bir soru var.

Yol bisikletlerine aşığım. Tasarımla uğraştığım için ister istemez tasarım 1. planda oluyor. Ama alacağım bisikletin de yazın çıkacağım seyahat için tur bisikleti olması lazım. Tur bisikletleri de görünüm olarak bana nedense sıcak gelmiyor. Spor takılan birisi olarak belkide görünüm çok takım elbiseli geliyor :) Belkide boynuzların büyük etkisi var. Yol bisikleti tadında olup tur bisikleti kategorisinde araştırdığım kadariyle Cannondale T800 var sanırım. Türkiyede satışı da yok galiba. Bu anlamda bir bisiklet öneriniz olabilir mi? Normal bir yol bisikletine yapılan modifikasyonlarla tura çıkabilir miyim?

Bütçe olarak 2000 tl'yi zorlarım gibime geliyor. Ekipmanlarda var tabii.

Şimdiden herkese teşekkürler. Bir an önce herşeye başlamak istiyorum. Gerçekten heyecanlıyım...

hasan mehmet yalı ve dalyan öner bunu beğendi.
  2. Ali Cem Gülbitti

Ali Cem Gülbitti Üye

Seviye:
    yol bisikleti+bob yak düşünebilirsiiz

3. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    bob yak derken tam anlayamadım. Terimlere yabancıyım daha kusura bakmayın...

4. rahmi kocaman

rahmi kocaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    2010 ve 2011 model Specialized Sirrus Sport tam istediğiniz bisiklet. Yol bisikletine yakın geometrisi (Bkz. aynı markanın yol bisikletleri) , çevikliği, bagaj ve çamurluk takılabilir kadrosuyla bence aradığınıza en yakın seçeneklerden birisi. Ama yeni seri için aynı şeyi söyleyemem. Tercih edilecekse bayinin elinde bu senenin serisi tükenmeden almakta fayda var. Benim bisikletin üzerindeki standart donanımı turlar için saklayıp, şehir içi kullanım için yol bisikleti donanımı ile geliştirip iyi bir fitnes bisikleti haline getireceğim mesela. Olmazsa cyclocross tabir edilen serilere de bakın.

olgun şenel bunu beğendi.
  5. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet bahsettiğiniz bisikletler yakın, güzel fakat T800 ayarında Türkiyede satılan bisikletler yok mu?
    Buradaki sayfada neredeyse fotoğraflardaki bisikletlerin tümü bahsettiğim tarzda...
    http://www.pbase.com/canyonlands/fullyloaded

Erdinç ALTINÇEKİÇ bunu beğendi.
  6. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    çok şey istiyorsunuz bu ülkede tur bisikleti satılmaz. toptancılar tur bisikleti ihtiyacını hiç dikkate almıyor

7. Faruk ahmett

Faruk ahmett Aktif Üye

Adı:
    Ahmet faruk
    Seviye:
    bencede :S

8. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Verdiğim link'teki fotoğraflara bakınca çok şey istiyor görünmem gayet normal :) O fotoğraftaki bisikletleri memleketimizde görmek zor elbette ama tura çıkan Türkiye de onlarca insan var. Hangi bisikletlerle çıkıyorlarki bunca yola?

felis911 bunu beğendi.
  9. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    çok çeşitli bisikletlerle yola çıkan tura çıkan bir sürü arkadaş mevcut. mtb ile hybrid kadrolu bisiklet ile trek fx serisinden bisikletlerle turlara çıkıyorlar. yukarıda açıklanmış gerçekten de tur bisikletine pek sıcak bakmıyor toptancılar. hele hele şu buzdolabı yanında bisiklet satan yerleri söylemiyorum bile içler acısı. ülkemizde tur bisikleti bir ya da iki model mevcut ama onlardan da fazla getirmiyorlar zaten.
    yol bisikleti görünümlü tur bisikleti için bisikleti için bazı özelliklerden vazgeçmeniz gerekir. mesela yol bisikletlerinin kadrolarına benzer hybrid(şehir içi kullanım, dağ taş her yere uygundur bunlar) kadrolu bisikletler var onlardan kullanabilir turlara çıkabilirsiniz. yalnız lastikleri iyi seçmeniz gerekiyor. vittoria'nın bu konuda seçenekleri iyi. dağ yollarında, toprak yollarda, mıcır, aynı şekilde hem de asfalt yerlerde kullanılabilen adventure lastik modelleri var. hybrid bir bisiklet alırsanız (28') olması kaydıyla belki sizin istediğiniz sonuca ulaşabiliriz.

Eren Tublek ve olgun şenel bunu beğendi.
  10. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Hybrid anlamında sizin önerebileceğiniz hangi marka model var?

Ben bir yol bisikleti alsam heybeler ve diğer bikaç taşıma ünitesini ekleyerek bu anlamda bir bisiklet oluştursam 7-8 saatlik yolculuklarda konfor olarak çok mu kasar. Yani ciddi anlamda farkettirir mi yolculuk konforu?

11. felis911

felis911 Bisikletkolik

Seviye:
    kendimi ifade edemedim ama neyse. istedikten sonra pinokyo ile bile tura çıkılır. bu ülkede insanlar genellikle dağ bisikleti ile tura çıkıyor. hibrit kullanan da var yol bisikleti kullanan da var. benim bisikletim surly (long haul trucker). geçmişte bi muğladan antalyaya gitmişliğim var sürekli günübirlik turlar yapıyorum ama çalışmak yüzünden uzun turlara çıkamıyorum.

12. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    sizin nasıl rahat edeceğinizi pek bilemediğimden bir şey diyemem ama belki kasabilir. yani ben olsam çıkmazdım yol bisikletiyle bir kaç öelliğini değiştirir öyle çıkardım. mesela lastikleri, acaba o yol bisikleti kadrosunda taşıma ünitesini rahatlıkla ekleyebilecek misiniz onu da kontrol etmeni lazım. yol bisikletinin konforu farklıdır sizi daha rahat ettirebilir. her bisikletle çıkabilirsiniz tura yeter ki iki tekerleği sağlam ve komponentleri fena değil olsun dünyayı bile gezebilirsiniz ama dediğim gibi adı üstünde tur bisikleti. seçim size kalmış. hybrid bisiketler konusunda ise aşağıdaki link yardımcı olabilir size.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=20210

13. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Anlıyorum. Her türlü yol alınabilir belki, elbette kafaya koyuldumu bir şekilde mesafeler alınıyor. Bende gidip bir yol bisikleti ile yola çıkarım belki ama uzun süreli sürüşte konfor nasıldır (bel açısından vb.) ve varsa bilmem gereken önemli hususları öğrenmem gerek. Bunda da sizin yardımlarınız devreye giriyor tabii ki :)

Bisikleti aldıktan sonra ''yanlış yapmışsın arkadaş, bununla yola çıkılmaz'' gibi bir sonuç çıkması, zaman ve para kaybı demek. Forum da bu yüzden değil mi zaten?

Not: ikitekerlidünya e-postanıza mesaj attım.

14. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet sanki hybrid'de karar kılacakmışım gibi geldi fakat hybrid'ler sanırım 26''. Hybrid oldukları için mi yoksa 28'' olanları var mı?
    Birde bu bisikletlere yol bisikletlerindeki boynuzlardan takılıyor mu? Bu 2 sorum çok saçma olabilir cahilliğime verin, öğreniyorum :eek:

15. bahadır76

bahadır76 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    türkiye de satılanlar genelde 26' diye biliyorum ama yine de araştırırsanız 28' e de rastlayabilirsiniz var.
    tabii ki o gidonlardan takabilirsiniz yolda rahat edersiniz bence hiç sorun olmaz. hybrid bir bisiklette özgürsünüz zaten o, bunun için tasarlanmıştır.

16. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu bilgiye çok sevindim. Teşekkürler.

Yüzlerce marka var. Karar vermek gerçekten çok zor. Teknik bilgide eksik olunca yanlış yapmak muhtemel oluyor. Yol bisikletinden beynimi, gönlümü çekmem lazım. Sürekli gözümün önünde :) Umarım doğru br karar veririm.

17. bislet

bislet Kıdemli Üye

Seviye:
  18. olgun şenel

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  19. rahmi kocaman

rahmi kocaman Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    26" hybrid mi ? Size sunulacak neredeyse tüm seçenekler 28" olacaktır. Bilmiyorum hangi bisikletlere baktınız ama popüler hybridler gayet sportif sürüşe sahiptir.
    Eğer yol bisikleti aklınızda varsa o zaman onu alın. Sonra bu aldığınızı satıp onu alacaksınız çünkü, emin olun. Yılda 10 gün tura çıkabilme ihtimali yüzünden bence kendinizi enteresan modellere bağlamayın. Yol bisikletiyle koyarsınız cebinize kredi kartını, iki iç lastik. Günlük 100km menzilde pansiyonda konaklayarak, bagajsız gidersiniz ona da :) Ha şimdi konu "ama ben dağa tırmanıp, orada atlamak da istiyorum" rotasında ilerlerse ben susma hakkımı kullanırım :)

20. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Herhangi bir tur bisikletinin fren-vites kollarını ve gidonunu yol bisikleti modelleriyle değiştirdiğiniz zaman istediğiniz görünüme sahip bir bisikletiniz olacaktır :)