Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol bisikleti gidon boynu yardım!

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında ahmet özdemir tarafından paylaşıldı.

1. ahmet özdemir

ahmet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar merhaba. forumda konuyu aradım ama göremedim umarım kalabalık etmemişimdir.
    eşimin yol bisikletinin gidon boynu fazla uzun, kısaltmam lazım ama ihtiyacım olan uzunluk Amoeba ST-D141 gibi bişey aşağıda resimdeki gidon boynu. yalnız sanırım bu boyun BMX içinmiş. kelepçe çapı uygunsa acaba yol bisikletinde kullanılabilir mi?
    ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Çok kısa gidon boynu bisiklette kontrolü etkiler.
    BMX için bu çok sorun olmasa da yol bisikleti gibi hızlı bir bisiklette sorun teşkil edebilir.

Bu kadar kısa gidon boynu yerin 60-70mm'lik açılı gidon boyunlarını deneyebilirsiniz.

3. ahmet özdemir

ahmet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    aslında üzerindeki zaten 60 mm :) 60-70 mm işime yaramıyor yani. peki başka bir öneriniz var mı? nasıl çözebilirim bu sorunu?

4. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Anladığım kadarı ile eşinizin bisikleti şu anda olması gerekenden büyük..
    Aslında yapılabilecek en iyi şey kadroyu değiştirmek ama dediğim gibi açılı +/-17°'lik bir gidon boynu belki iş görebilir.
    Yok o da işe yaramazsa gösterdiğiniz şekildeki bir gidon boğazını deneyebilirsiniz.
    Büyük ihtimalle 1 1/8" ve 31.8'lik ölçüleri tutturabilirseniz her gidon boğazı uyacaktır. Ama yine de bisikletinizin özelliklerine kendi sitesinden bakmanızı öneririm..

5. ahmet özdemir

ahmet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    bisiklette zaten 48 kadro. yani şuan ölçüler konusunda sınırdayız :) bu arada nedense ayarlı gidon boynu fikri çok sıcak gelmedi 60mm ayarlı gidon sanki tam olarak çözemeyecek gibi sorunumuzu ama yinede deneyeceğim. ilginiz için çok teşekkür ederim.

6. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
  7. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Allah Allah :mlk:

Kadro sınırda , gidon boynu uzun geliyor. Başka ne yapılır diye düşünüyorum acaba sele'yi biraz ileri alsanız ? ( gidona doğru )

8. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Bu sefer de dizlerle ilgili sorun çıkabilir. Seleyi, gidona ulaşmak için ileri/geri oynatmak iyi bir fikir değil.

9. ahmet özdemir

ahmet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    @Edip Dinçer
    pardon şimdi anladım. aslında aklımda hala BMX gidon boynu var ama söylediğiniz; kontrolü etkilemesi durumu hayallerimi yıktı :) uzunluk açısından çok işimize yarayacaktı. dediğiniz +/-17° deneyeceğim. tekrar çok teşekkür ederim.

@Tolga Çelebi
    aslında onuda yaptım :)
    eşim, benim yol bisikletimden heveslenip çok istedi bizde yol bisikleti aldık ama bisiklet konusunda çok iyi olmadığı için yol bisikleti geometrisi biraz zor geldi haliyle bende ilk etapta bisikleti değiştirmek yerine (uygun kadrolu dağ bisikleti gibi) böyle çözüm yolları aramaya koyuldum önerileri değerlendirip deneyeceğim. rahatı bulamazsak son çare bisikleti değiştiririz artık :)

10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Sele ileri geri yapabilir Edip dizlere etkisi olmaz fazla.zaten selenin ayar yapabilecegin kismi 2-3 cm yi gecmez oda dizleri cok etkilemez. kadronun acisi ile de ilgili tt kadrolarda sele cok ileride iken hatta aynakol gobegine dik cikar boru buyuk kadrolarda 70 derecelik aci ile oldukca geriye gider.selenin ileride olmasi rampa haric pedal cevrimi icin biraz daha faydalidir o yuzden tt bisikletlerde cok ileridir.

Konuya da donersek yandan bir fotograf gormeden yorum yapmak cok zor belki sadece yol gidonu tutus sekline alismak ile ilgili olabilir.mtb den yola gectigimde 6 ay sprint pozisyonunda yirmi saniye gidemiyordum :) simdi bir saat durabilirim cok rahat

Sti kollarinin pizisyonu gidon boynu uzunlugu gidonun acisi sele ayari surucu tutus pozisyonu crank kolu mesafesi kilitli pedal varsa kaller ayari kadro geometrisi surucunun fiziksel yapisi (bacak kol uzunlugu orantisi)durumu etkileyecek faktorlerden en baslicalari.

11. Tahsin Y.

Tahsin Y. Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ey masallah :)

Bence arkadas maddi durumu el veriyorsa bike fittinge gotursun ve sorunu komple kokten cozsun sanirim en rahat yontem bu

12. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Açıkçası çok elzem olmadıkça ben öyle bir ayara gitmem abi :). O yüzden dedim zaten çok önermem diye.

13. Selami53

Selami53 O PARAYA BİSİKLET ALIRIM !

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  14. ahmet özdemir

ahmet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    bisikletin fotoğrafını ekledim umarım iyi fikirler çıkar fotoğrafa bakarak :)

@Ferhat Köse
    peki yukarıda fotoğrafını eklediğim BMX gidon boynu konusunda sizin fikriniz nedir?

15. Ertuğrul Mengi

Ertuğrul Mengi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    BMX olarak isimlendirdiğiniz gidon boğazı bisikletin manevra kabiliyetini olumlu yönde etkileyecektir bundan yana sıkıntınız olmaz, dağ bisikletlerinde ve BMX'lerde kısa boyun kullanmanın nedeni zaten bu,
    Bunun dışında eşinizin Dropbarlardan tutup aero bir pozisyonda uzun süre gitme eğiliminde olduğunu tahmin etmiyorum, resme bakınca gidona biraz daha yukarı açı verip vites kollarını uygun pozisyona getirebilirsiniz.

16. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    "Olumlu"dan ziyade hassas demek daha doğru olur sanırım.
    Çünkü yüksek hızda giderken kısa gidon boğazı ile yapacağınız ufak bir hareket olması gerekenden daha büyük bir sonuç verebilir.
    Bence yol bisikletinde 80'lik gidon boğazından daha kısası pek de iyi olmaz. En azından, daha önce dediğim gibi; "ben yapmam", o yüzden başkasına da önermem :).

17. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Gidon boğazı boyundan çok şöyle bir soru sorayım, eşiniz için uygun genişlikte mi o gidon.
    Eğer kolları çok açılıyorsa dışa doğru, o da sanki gidon uzakmış hissi verebilir.

Ek olarak;
    Gidon boğazını en alta alarak pozisyonu biraz daha değiştirebilirsiniz.
    Bu ağırlık dengesini değiştireceği için belki daha rahat bir sürüş verebilir.

18. ahmet özdemir

ahmet özdemir Yeni Üye

Seviye:
    @Gökhan Toros gidon boyu fikrinizde mantıklı bunu hiç düşünmemiştim ama sanırım zaten gidon ölçüleri de small olması lazım yani daha küçük gidon var mı bilemiyorum. en küçük gidon ölçüleri nedir acaba? ama gidon boğazını en alta almak muhtemelen daha sorun olacaktır bizim için.

anladığım kadarıyla bu BMX gidon boynu da çok sorun olmayacak gibi.

19. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Kadronuz icin 49 dediniz ama bu kadro ust borusu 49 dan buyuk duruyor 52 hatta 54 bile olabilir.kadro agrasif olsun diye bazen firmalar dikey boruyu kisa tutup yatay boruyu uzun tutar ki yuksek sele borusu ile bisikletin uzerine daha iyi yatabilmek icin.kadronuzun ust borusunu olcer misiniz.

Edit:bu kadronun dikey borusu da 49 gibi durmuyor 50-52 arasi sanki.aynakol gobeginden sele borusu giris kismina da olcuyu yapar misiniz

İkinci ekleme :) : pencere ve teker capi ile orantilandiginda bu kadronun ust borusu kesinlikle ya 52 ya 54 yani kadronuz 49 degil gordugum kadariyla.

20. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    36cm'den 46cm genislige kadar var gidonlar.
    Esinizin omuzlarini, koprucuk kemiklerinin sonundan olcup, o olcuye en yakin genislikteki gidonu almaniz gerekiyor.
    Gidonu olcmek icin de, alt ucunu merkezden merkeze olcmeniz gerek.
    Eger arada cok fark varsa, bu esinizin kollarinin cok acik durmasina, dolayisi ile cok rahatsiz bir pozisyon olusmasina neden olur. Olcu arada kaliyorsa eger, bi boy kucugu daha aerodinamik, bir boy buyugu daha kontrollu bir surus saglayacaktir. (41cm omuz icin, 40 ve 42cm arasindaki fark yani demek istedigim)