Yol bisikleti gidon ayarı

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
Arkadaşlar gidon ayarı konularına baktığımda genelde benim bisikletin gidonundan farklı gidonların ayarı yazıyor. Fotoğrafları aşağıda ekledim benim gidonuun ayarı nedir acaba? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER....

http://a1210.hizliresim.com/12/t/f91dw.jpg

http://a1210.hizliresim.com/12/t/f91dx.jpg

Scudo

Umut Kılınç

Daimi Üye
Tepki
76
Fotoğarflardan anladığım kadarıyla gidonda kron yazısının solundaki vidalı yeri yukarı getirerek o yuvarlak şeyi aşşağıya getirerek gidonun yüksekliği ayarlanıyor olabilir.

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@kılınçumo

Nasıl ayar yapıldığını biliyorum :) Gidonun duruş pozisyonu nasıl olmalı ben onu soruyorum. Şuan ki duruş pozisyonu yanlışmış.

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@kılınçumo

hahaaha :D :D Ben kesilirken izlicektim ama çocuklar doluştu onları uzaklaştırdım falan derken kaçırdım :D

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Gidonun kendisini biraz aşağı, kolları da çok az yukarı kaldırırsanız daha uygun olacaktır gibi görünüyor.
Ama bu durumda da kötü değil. Rahatsanız eğer, kurcalamayın derim.

Ayrıca spacer taktığınız maşa borusunun fazlalığını da kesmeniz daha iyi olur. En azından daha güzel görünür.

• Beğen
Tepkiler: hamibektas

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@Gökhan Toros

Gidonun pozisyonu konusunda bana denen "baştan aşağı yanlış." oldu. Ben gidon ayarı konusunda hiç bir şey bilmiyorum. Tek bildiğim gidonlardaki sprint bölümünün kadronun üst borusuna paralel olması gerektiği. Dediğim gibi bu gidon ayarı nasıl bilmiyorum.

Maşa borusunu inanın bende çok kesmek isterim ama malum bu bisiklet benle ömürlük olmayacak yeni bir yol bisikleti mutlaka alacağım ve alırken de bunu satacağım zaman maşa borusunun sıkıntı olmasını istemem. Alacak kişi ben daha dik pozisyonda kullanmak istiyorum derse kestirmem satmama engel olur :)

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@hamibektas
Sana baştan aşağı yanlış cümlesini söyleyen kişi olarak buraya diğer söylediklerimi de yazayım konu hakkında forumda açılmış pek çok başlık var araştırırsanız nasıl olması gerektiğini göreceksiniz.

Öncelikli kural sprint kısmı kadro üst borusuna paralel olacak stı kollarda bu şekilde durmayacak .speacer meselesi ise kadro boyu ayarına göre alta alınabilinir ayrıca gidon boğazı uzunluğu ile selenin ileri geri ayarını ergonomik ayarlara göre ayarlamanız lazım.Ben bu şekilde rahat diyorum diyorsanız da söyleyecek hiçbir sözüm olamaz bisiklet özgürlüktür ama bu şekilde yol bisikleti sürüşü değil mtb veya tur bisikleti tarzında kullanırsınız.Gidonun bu şekli ile yatar pozisyonda uzun süre bisiklet kullanmanız imkansız yada illa kullanırım derseniz sağlam bir bel ağrısına omurilik sıkıntılarına da hazırlıklı olun derim.

Son söz olarak da konu hakkında yazılmış çizilmiş konuları araştırmadan direk yeni konu başlığı açmayı hazıra konma olarak gördüğümden sözü fazla uzatmamak gerektiğini düşünüyorum.

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@ferhat köse

Öncelikle mesajınız için teşekkürler. Konularda isminizin geçmesini istemediğiniz için isminizi yazmadım. Bir de konu ile ilgili araştırma yaptım size gönderdiğim mesajda da okuduğum konularda diye yazdım fakat yeterince derin araştıramamışım demek ki konuları görmedim. Amacımda hazıra konmak değil yanlış anlaşılmak istemem. Kaç gündür bu gidon ayarı düşündürüp duruyor beni bende daha dayanamayıp konu açtım. Ama dediğim gibi " hazıra konmak " değildi amacım. Yanlış anladınız belkide.

Tekrardan mesajınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
@hamibektas
Hami sanırım Fatihin arkadaşısın yaş olarak oldukça büyüğüm sizlerden o yüzden ismin ile hitap ediyorum umarım yanlış anlamazsın.Birinci durum benim yazdıklarım kesin sonuç değildir bilirkişi değilim konunun çok üst seviye uzmanı da değilim ama acizane 3 yıldır foruma yazılan her mesajı okuyorum kısaca yazdıklarım çoğu zaman forumda yazılanların kısa özetidir.Sana neden araştırmadan dedim çünkü sadece benim paylaştığım 2 konu başlığı bile senin sorularına cevap verebiliyor:

(link)
(link)

şöyle 10 dakika eski konulara bakınca daha neler neler göreceksin yabancı dilin varsa daha geniş bilgileri de öğrenebilirsin.ayrıca yakın dostun Fatih aynı konuda geçen ay araştırma yapmıştı ona da sorabilirsin.Sen de beni yanlış anlama sakın, amacım sana balık tutmayı öğretmek yoksa aç kaldıkça yemek vermek sadece o günü kurtarır.Sen yine merak ettiklerini soracaksın bizde öyle öğrendik ama sorular da insanı biraz zorlayıcı olsun değil mi bizde merak edelim araştırmaya gidelim :)

• Beğen
Tepkiler: hamibektas

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@ferhat köse

Teşekkürler. Videoyu izledim olması gerekenleri sele ayarı gidon ve duruş gibi açıları ile hepsini veriyor. Gerçekten çok teşekkürler.

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
Gidonu düşürüp seleyi ayarladım. Ve sonuç...

http://d1210.hizliresim.com/12/u/f9sg1.jpg

http://d1210.hizliresim.com/12/u/f9sg4.jpg

Sizce olmuş mu? Üst boru hafif eğim ile aşağı doğru iniyor. Orası biraz engel gibi...

Ferhat Köse

Forum Bağımlısı
Tepki
8.464
Bisiklet
Bisan
Hami selenin ön tarafı çok eğik duruyor onu dümdüz veya 3 derece olacak şekilde ayarlaman gerekiyor.Ayrıca sele çok önde gibi tur resimlerinde gördüm fazla önde oturuyorsun gibime geldi linkteki videoda selenin ayarı da var inceledin mi bilmiyorum. Speacerleri de sanki olması gerektiği gibi boğazın altına alsan daha hoş olacak gibi.

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@ferhat köse

Ferhat abi tur fotoğraflarındaki eski hali turdan dönünce dediğiniz ayarları yaptım. Videoyu da izledim sele ayarını fatih abiyle yaptık selenin hemen altındaki küçük borularda sırası ile numaralar yazıyordu hatta fotoğrafını ekledim aşağıya daha iyi olur görmeniz. Seleyi öne aldık pedal ile diz ayarını da yaptık. Benim şuan tek endişem gidon olmuş mudur diye çünkü üst boru az bir eğim ile aşağı doğru gidiyor. Sprint bölgesi oraya tam paralel olmuş mudur bilemiyorum göz kararı yaptık onu...

http://e1210.hizliresim.com/12/u/f9uh1.jpg

Borell

Aktif Üye
Tepki
110
@hamibektas
Verdigim sitede dikkat ederseniz butun fotolardaki bisikletlerin gidon bogazi ve kadro arasindaki bosluga spacer konulamamis (gidon bogazi kadroya yapisik gibi). Mesela
http://25.media.tumblr.com/tumblr_mc2j9t8Sri1qaythmo1_1280.jpg
veya

http://24.media.tumblr.com/tumblr_mazhgm6Izh1qaythmo1_1280.png

Sitenin ismide zaten o yuzden Slam that stem ("gidon bogazini yapistir" gibi birsey turkcesi). Hatta araya spacer koyanlarla dalga geciyor. Aslinda cocukca :) cunku insan nasil rahat ediyorsa oyle surmeli. Ama bu sekilde genelde daha aero bi pozisyon yakalandigindan pro bisikletciler vs.. cogu zaman bu sekilde tercih ediyor. Adamda gidip bunun uzerine bi site yapmis, bu sekilde surenleri ovuyor falan. Diger turlu surenlerlede dalga geciyor. Ne kadar sacmada olsa takip ettigim bir site :)

Semih_ÇELİK

Forum Bağımlısı
Tepki
346
bende ilkden anlamamısdım içeriğini ama mesajınızı okuyunca anladım. cok enteresanmıs gerçekden. fakat bu sekil hem güzel duruyor. hemde aerodinamizme azda olsa katkısı oluyor. bizim memleketde neyse spacer hastalıgı var. kesdir gitsin yaw :)

hamibektas

Daimi Üye
Tepki
125
@dodeve

Spacerler konusunda şunu diyebilirim. Bende spacerleri sevmiyorum çok kötü duruyorlar FAKAT bu bisiklet benim için ömürlük değil sadece idarelik durumum biraz daha iyi olunca ve performans bakımından daha da iyi olunca donanım olarak da kadro olarak çok daha üst düzey bir bisiklet alacağım. Spacerle alakası nedir bunun derseniz: Yeni bisiklet alacağım zaman bunu satacağım ve bu yüzden maşayı kestirmiyorum. Alacak olan adam belki de daha dik pozisyonda kullanmak ister ? Bilemeyiz. Sözün kısası bu bisiklet bende ömürlük olsa zaten şu ana kadar 50 defa kestirmiştim :D

Mesajınız ve bilgiler için teşekkürler... :)