Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti fren sistemleri hakkinda

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında furkan.zaman tarafından paylaşıldı.

1. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Merhaba arkadaslar , yol bisikleti fren sistemleri hakkinda bilgiye ihtiyacim var , tek pivot , cift pivot sistemleri nedir ? Aliexpressten almayi dusunuyorum cunku topladigim retro bisiklet icin uygun renkte urunler orada var . dusundugum urun

2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @furkan.zaman Linki paylaşabilir misin? Renkleri acayip cezbetti şimdi beni :)

Bu arada dual pivot ve mono pivot farkı şöyleymiş;

Triban 3'te dual pivot, single speed bisikletimde ise mono pivot frenlerden kullanıyorum.
    Dual pivot olanların ayarı daha kolay yapılıyor. Frenleme esnasında her iki pabuç simetrik hareket ediyor.

Mono pivot olanlarda ise frenleri maşaya bağlanan mili çok sıkarsanız bir bacak frenledikten sonra jant yanağına yakın kalıp diğeri yerine dönüyor. Az sıkarsanız bu sefer yerinden oynuyor. Ayarı sıkıntılı yani.

Linki istememin sebebi single speed bisikleti de dual pivota geçirmek.

furkan.zaman ve Murat B. bunu beğendi.
  3. furkan.zaman

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Anladim , dual pivotta tek yay var , mono pivotta her bacak icin ayri ayri yay var sanirim ve ayri ayri olunca senkronize calismiyorlar pek.

Mobil programini kullandigim icin ve sadece telefonum oldugu icin link veremiyorum . arama kismina "Front U Brake Metal Rubber Outdoor for Road Bike" yazarsaniz en uyumlu eslesenleri gosterme modunda ilk sirada cikiyorlar. Bilgilendirme icin tesekur ederim :)

Uğur S. bunu beğendi.
  4. furkan.zaman

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Evet korktugum basima geldi , bana uzun bacakli frenler lazimmis , bugun kadro boyadan gelince olcum yaptim yaklasik 7 cm( fren deligi ile janttaki fren raylari arasi uzaklik) . sanirim yine yurt disindan siparis vermek zorunda kalacagim , ebaydan ALHONGA bike bicycle caliper front rear quick release brake brakes long reach bunu buldum , aliexpressdede diacompe var cifti 26 dolardan . yol gostermenize ihtiyacım var ne almaliyim ?

5. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    furkan.zaman bunu beğendi.
  6. furkan.zaman

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    @uğurs. Oneriniz icin tesekkur ederim.
    Lastiklerim 23c , takip cikarirken quick release mandalina ihtiyacim olur mu sizce .

7. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Single speed bisikletimde ben de 23c lastikler ile QR mandallar kullanıyorum. Ön jant sorun değil de arka jantın mandalının çok sıkı kilitlenmesi gerekiyor. Çünkü bisikletimin dropları aşağıdaki gibi.
    Zinciri gerdirdikten sonra mandalı yeterince sıkmazsanız, rampalarda ayağa kalktığınızda ve pedala yüklendiğinizde aynakol zinciri döndürüyor, aynı zamanda jantı öne çekiyor.
    Bu sebeple çok hafif de olsa zincir bollaşabiliyor.

Benim kilom da buna sebep oluyor olabilir tabi. Siz benden daha hafifsiniz. Bu yüzden janta, yukarıda bahsettiğim çekme gücünü daha az uygulayacaksınızdır. Tüm bu tecrübeler ışığında QR kullanmanızda bir sakınca göremedim ben.

8. furkan.zaman

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    @uğurs. Açıklama için tesekkur ederim , ben soruyu eksik sormuşum , bnm kast ettigim qr fren bacaklarindaki qr sistemiydi , yinede verdiginiz yanitta onemli benim icin , bunuda goz onunde bulunduracagim . bugun maşaya on tekeri takayim derken gobegi takmakta zorlandim , tiagra gobek alip janti ormustum , maşanin araligi gobeğe 4-5 mm kisa geldi , elle esneterek takabildim

Birde arka freni takacagim yer cok ince , bu yolladiginiz linkteki alhongaya uyumda problem yasar mıyım ?
    [​IMG][​IMG]

9. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Kullandığım jant seti Triban 3'ten çıkma. Bu yüzden eski kadroya geniş geliyor. Bu yüzden ben de sizin gibi maşayı hafif esneterek takıyorum her iki jantı da. 300 KM'ye yakın yol yaptım. Bir sıkıntı yok şimdilik.

Fotoğrafını gönderdiğiniz fren bacaklarının bağlandığı yer de benim kullandığım bisikletle tıpatıp aynı. Ön maşada sorun yaşamayacağımız bariz.
    Fakat arka taraf için bu soru benim de aklımı kurcalamaya başladı. Siz söyleyene kadar bunu düşünmemiştim açıkçası :)

Şimdi işyerindeyim. Akşama müsait olduğumda araştırıp edindiğim bilgileri konu altında paylaşırım.

Düzenleme: RJ The Bike Guy buna da bir çözüm göstermiş :) Bu kanala abone olmanızı öneririm. Bir çok sorunun cevabını videolu olarak vermiş.

10. furkan.zaman

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Eski ve yeni teknolojiyi buluşturmak dusundugumden zor olacak gibi , tum parcaları topladim birlestirmesi kaldi , 4 gun sonra eve dondugumde baslayacagim ins. Su an memlekete gidiyorum. Sizede zahmet verdim tesekkur ederim . verdiginiz kanali ilk buldugum wifide inceleyeceğim :)
    en mantiklisi 27 $ lik alhongalar sanirim . siz on tekerde quick release mandalina ihtiyac duyuyormusunuz tekeri sokerken , yoksa frenler zaten engel teskil etmiyor muydu janti sokerken ?

Uğur S. bunu beğendi.
  11. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Estağfurullah, hiç zahmet olur mu... Şimdi sizin, ileride bir başkasının işine yarayabilir bu bilgiler.
    Teknolojileri buluşturmak aslında o kadar da zor değil. Kanalı incelediğinizde bunu göreceksiniz :)

Diğer sorunuza gelince; lastik patladığında QR sayesinde iç lastiği kolayca yenisi ile değiştirebiliyorum. QR olmasa yama yapmak zorunda kalırdım.
    Fakat 100 PSI basınca her yama dayanmıyor. Bu yüzden ben iç lastiği komple değiştirmeyi tercih ediyorum.

QR'ları bu yüzden kullanıyorum. Frenler ise zaten hiçbir şekilde lastiği söküp takmaya engel teşkil etmiyor. Farklı bir şeyi kastetmiş olabilir misiniz?

12. furkan.zaman

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Tmm simdi cevabimi aldim , bnm dedigim qr mandali
    Resimde solda gorunen freni gevsetmeye yarayan mandal

Bu alhongalarda o mandallar yok (27$)

Bunlarda var fakat 42$

İnce lastikleri sokerken lazim olmuyorsa o zmn mandalsiz olani siparis gececegim yarin . belki 25c 28 c lastiklerde mandal gerekir ama o lastikleride kullanmam artik :)

13. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Hım, şimdi anladım. Fren bacakları için olan QR'ları kastediyorsunuz.

O halde şuna dikkat etmelisiniz. İç lastiği değiştirdikten sonra hemen hava basmayıp jantı bisiklete takın. Daha sonra hava basın.
    Bu sayede fren pabuçlarının şişirilmiş lastiğe takılma sorununu aşarsınız.