Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti dönüşümü için yardım

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında burak uygun tarafından paylaşıldı.

1. burak uygun

burak uygun Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Merhaba Arkadaşlar,
    Merida Speeder T3 kullanıcısıyım.Bu bisikleti aktif olarak günlük kullanım ve uzun turlar yapmak için tercih ettim ve bisikletimden çok memnunum.Fakat daha önce geçirmiş olduğum bir kazadan dolayı sol bileğimde ağrı oluyor bisiklet üzerinde fazla zaman geçirdikten sonra ve daha akıcı kullanabilmek adına bisikletimi yol bisikletine dönüştürmek istiyorum.Yol gidonu kullanmaya başlarsam bileğimde ki baskının da azalacağını ve daha rahat bir sürüş pozisyonuna kavuşacağımı düşünüyorum.Kadromda V fren uyumu olmadığı için yol bisikletlerinde ki gibi yarış fren ayakları kullanmayı düşünüyorum.yani disk frenden vazgeçeceğim.Bu dönüşüm için yardımcı olmak isteyen veya fikirlerini paylaşmak isteyen arkadaşlar olursa sevinirim.Herkese kazasız bol pedallamalar..

2. eyupozturk

eyupozturk Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Fren vites kollarini nasil yapacaksiniz?

3. burak uygun

burak uygun Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Yol bisikleti için Fren - vites kolu alacağım

4. T. Yıldırım

T. Yıldırım Cyclist

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:

Kardeşim aynı projeyi bende düşündüm. Uygulamaya çalıştım ama maalesef olmuyor. Yol kaliperleri dağ bisikletine takılmaz ayrıca yol bisikletindeki kolların kablo çekim miktarı dağ bisikleti ile aynı değildir yani vites sistemi çalışmaz. Ben triban 3 aldım. Sana da öneririm eski bisikletini satarak.

5. burak uygun

burak uygun Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    bisikletim dağ bisikleti değil ayrıca dönüşümün olmaması için bir sebep olamdığını düşünüyorum gerekli kompenantları seçme konusunda yardım almak için açtım konuyu

6. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Yol bisikletlerinin en büyük farkı, agresif şekilde oluşturulmuş açılarıdır. O nedenle, bütün değişiklikleri yapsanız bile, bire bir aynı hissi alamazsınız.
    Dropbar gidon sürüş pozisyonunu değiştirecektir, fakat daha dik bi pozisyona göre tasarlanmış bir kadro hiç bir zaman aynı pozisyonu da vermeyecektir.

Yapmanız gerekenler şöyle;
    Elinizdeki bisikleti satıp, yol bisikleti almak.
    Doğru olanı maalesef böyle.
    Eğer illa ki bu kadroya göre yapacağım derseniz;
    Elinizdeki vites sistemine uygun fren-vites kolları almanız gerekiyor. Ek olarak yol bisikleti gidonu.
    Frenleriniz de eğer hidrolikse, mekanik disk frene geçirip onları da kullanabilirsiniz.

Yani demek istediğim şu;
    Dropbar'lı bir tur bisikleti, yol bisikleti olmaz. Dropbarlı bir tur bisikleti olur sadece.

7. T. Yıldırım

T. Yıldırım Cyclist

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    Bisikletin resimlerine bakmadan yorum yaptığım için özür dilerim. Ama yinede yol bisikleti gibi olmayacaktır. Maşa ve kadronuzda yol freni için vida yeri mevcut mu ? Yada fren hidrolik mi mekanik mi ?

8. murat servi

murat servi Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    merida, speeder ve ride serisinin kadro açıları birbirine benzerdir daha geniş lastiğe izin veren endurance yol bisikletiniz olur frenler kaliper olucaksa tektro r559 gibi modeller kullanmanız gerekir.