Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti bakımı için alet edevat seçimi.

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Tuncay Üner tarafından paylaşıldı.

1. Tuncay Üner

Tuncay Üner Bisikletkolik

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar;

Bisikletimin bakımını kendim yapmaya karar verdiğimden beri zaman zaman araştırıyorum ancak tecrübem olmadığı için tam olarak hangi alet edevat lazımdır tayin edemiyorum.

Öncelikli amacım ön ve arka göbek bakımlarını yapmak. Orta göbeği sökmek ve bakımını yapmak. (aynakolu falan yağdan arrındırmak için vs.)

Tabii benim tam istediğim şey, göbekler ve furş takımı sahip bütün parçaları söküp temizleyip yeniden birleştirmeye yetecek bir set. Şimdilik akord işine girmeyeceğim için onunla alakalı malzemeleri ayrı tutuyorum.

Yukarıda saydığım şeyler için neler gerekir bilmediğimden aletleri tek tek alamıyorum.

Bu amaçla ayırdığım bütçe maksimum 200TL.

Delta Bisikletin sitesindeki tamir ve bakım setini görmüştüm. Ancak ne denli işime yarar bilemiyorum.
    (http://www.deltabisiklet.com/?_Args=_ProductInfo,4217,OdesisMc)

Sizlerden bu konuda yardım rica ediyorum.

2. Msgl

Msgl Forum Bağımlısı

Adı:
    Musa
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Linkini attığınız üründe neredeyse bisikletim tüm işlerini görecek aletler mevcut, tabi aradığınız sadece göbek ve furş sökme anahtarları ise hepsini almanıza gerek yok, zaten çanta içeriğini eminim daha hesaplı toplayabilirsiniz, ancak derli toplu olsun derseniz güzel bir ürüne benziyor.

3. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Teşekkürler Musa Bey;

Linkini verdiğim ürünün içeriği açıklayıcı yazılmadığından diğer ürünlerle karşılaştırma şansım da olmuyor. Mesela ruble ile ilgili bişeyler var, muhtemelen ruble sökme ile alakalı gerekli şeyler mevcuttur ama ne olduğu yazmıyor tam olarak.

CRC'de şöyle bir ürün budum. Aşağı yukarı aynı fiyatta. Aletlerin kalitesinin iyi olduğunu söylüyorlar. Acaba nasıl bir tercih olur?

X-Tools Bike Tool Kit - 37 Parça

• Puncture repair kit: Rubber cement, Sandpaper, 2 bits of rubber, 6 small, 2 medium, 1 large patch
    • Chain rivet extractor: Compatible with Mtb/road chains and some single speeds
    • Crank extractor tool
    • Large double ended headset spanner: 30/32/36/40
    • Shimano compatible External bb tool (hollowtech II)
    • Shimano compatible crank cap removal tool (hollowtech II)
    • Double ended Spanner: 8/10mm
    • 15mm pedal wrench with 24mm hex in centre
    • 2 double ended cone spanners: Sizes: 13/14/15/16 x 2
    • Chain whip
    • Spoke key ring: 3.3/3.5/3.2/13G/14G/15G
    • ISIS Bottom bracket tool
    • Cassette lockring remover tool
    • 3 tyre levers
    • Bit and socket set compatible with L shaped tool: Flat bladed screwdriver 5/7, Torx: T25/T30, Philips PH2/PH1, Socket 8/9/10 plus adaptor
    • Ball ended Allen key set: 2/2.5/3/4/5/6/8/10

4. Nekro

Nekro Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Tuncay bey hangi seti aldınız ? Aldıysanız birkaç yorum bekliyoruz :)

5. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Delta'nın setini aldım.

Öncelikle belirtmem lazım ki parçalar kalitesiz. Bunu hissedebiliyorsunuz. Ayrıca birbiriyle alakasız parça çok. Mesela ruble sökme aparatıyla rubleyi sökerken, aparatı tutup çevirebileceğiniz doğru düzgün birşey yok. 8mm alyan ile yapmak için bir aparat koymuşlar ancak onunla sağlıklı olmuyor.

Trek Madone 3.1'i en ufak vidasına kadar söktüm. Kullandığım aletler şunlar oldu:

Alyan seti ve 8mm büyük alyan.
    15-16mm ince açık ağız anahtar.
    Ruble sökme aparatı.
    Ruble tutucu. (zincirli levye gibi bişey.)

Yol bisikletinin göbeklerini sökerken sette bulunmayan 17mm açık ağız anahtarı ayrıca satın almam gerekti.

Ruble tutucu rubleyi doğru düzgün tutamıyor. Ama yeterince sıkı tutup boşluk bırakmazsanız iş görüyor.

Bunun haricinde bir sürü alet edevat mevcut. Çoğunuda kullanmadım. Sanırım dağ bisikleti için toplanmış bir set olacak.

Bu konu hakkında detaylı bir yazı yazmak isterdim ancak ikilemde kaldım. Şöyle ki, başka bir yol bisikletinde farklı bir aletin gerekip gerekmeyeceğini bilmiyorum. Daha sonra benim yazdığım yazı yüzünden başkalarının mağdur olmasını istemem.

6. Nekro

Nekro Yeni Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Yorumlar için çok çok teşekkürler ben tek tek alıcam

7. Barış TURAN

Barış TURAN Onursal Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Alet edevatı forumdan ıkıncı el ya da sıfır olarak nalbur vb. Yerlerden almak en mantıklısı.Alyan setler ortalama 30-45 lıra cıvarında.Cogu kullanılmıyor.Benım kullandıgım ıkı alyan var sımdılık,onları da nalburların yogun oldugu bır yerden,Bursa'da Cumhurıyet caddesının gırısının solundakı sokaktan aldım.Alyanlar crane vanadıum malzeme,oldukca sert ve saglam.Tanesını 1'5 tl verdım

8. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    http://www.youtube.com/watch?v=Sf80DnCgHRQ

Temizlemek için o kadar çok malzemeye ihtiyacımız yok aslında.
    Bu video'ya bakarsanız temizliğin nasıl yapılacağı anlatılmış çok güzel olarak. Bu şekilde her sürüşte yeni gibi parlayan bisiklet kullanabilirsiniz.

Ergun Yavuz ve Samet Koç bunu beğendi.
  9. Ergun Yavuz

Ergun Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hayrete düştüm gökhan bey köpüklü su ile yanılmıyorsam.. :) Ve zinciri hangi noktadan yağladığını gördüğüm iyi oldu.. Kadroya sürdüğü (sıktığı) şey parlatıcı herhalde :)

10. gok

gok Forum Bağımlısı

Seviye:
    Delta bisikletinin tools setini kullanıyorum.X tools pro setdeki bazı parçalar bende bulunmuyor.Orta yatak dıştan açılan anahtar,alyan 10,casette arka göbek açılan set,lokman takım set:D.Bayağ var.Bana kalırsa x-pro set.X-pro setin fiyatı aynıysa hiç düşünmeden x-pro seti alırım.En önemli anahtarlar x-pro sette var.Kaliteli olduğu zaten her halinden belli.Metalden az çok anlayan birisi farkı görür.

11. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Aletler tek tek de alınabilir. Hatta öyle almak daha mantıklı. Ama biz alırken birisi çıkıp demedi ki "şöye şöyle" yap diye. :)

Artık ben aşağı yukarı biliyorum nelerin lazım olacağını. Elimden geldiğince yardımcı olacağım bu konuda yardım isteyen arkadaşlara.

Nüvit Becan bunu beğendi.
  12. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Genel olarak bütün temizliği sabunlu su ile yapıyor, evet.
    Zincir için 2 yağ öneriyor. Biri uzun süre bisiklet kullanılmayacaksa, diğeri de günlük olarak temizlenip yağlanacaksa
    Kadroya sıktığı da cila. Bisikletin hem parlamasını sağlıyor hem de koruyor şeklinde yorum yapıyor onun için.

Samet Koç bunu beğendi.
  13. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    bu videodaki alet edevatları nerden temin edebilirz ki? Bisiklet tutucunun fiyatını merak ediyorum.

14. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bisiklet tutucuların olcukça pahalı olduklarını biliyorum. Yinede yanlış bilgi vermek istemem ama videodaki gibi bir tutucu 300 liradan aşağı zor gibi.

Bende o elindeki su pükürtme aletini merak ediyorum. Nereye bağlanıyor acaba? Musluğa bağlansa okadar basıncı karşılayabilir mi?

15. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    tuncay bey ben yeni sedona 341 satın aldım. bende bakım ve montaj için alet edevat satın almak istiyorum. önerilerinizi bekliyorum. teşekkür ederim.

16. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Bu başlık altında yeterinde bilgi var aslında. Ancak ben yine toparlayayım.

Alyan seti + 8mm büyük alyan.
    Ruble sökme anahtarı. + Ruble tutma aparatı.
    Aynakol için anahtar. (Bu konu karışık biraz çektirme falan gerekebiliyor, aynakol göbeğine göre araştırmak lazım.)
    Ortaboy bir kurbacık.
    Göbeklerin somunlarına(cone ve locknut) uygun ince açık ağızlı anahtar. Benim yol bisikletimde 15 ve 17 numaralar(mm) işimi gördü.
    Disklerin somununu(lockring) açmak için ruble anahtarı kullanılıyor genelde. Ama bazılarında orta göbek anahtarı da kullanılıyormuş sanırım. Bunuda araştırmak lazım.

Siz önce kesin olan parçaları alırsınız. Daha sonra araştırmalarınız sonucu elde ettiğiniz verilere göre diğerlerini alırsınız.

17. abdullah keleş

abdullah keleş Aktif Üye

Adı:
    Abdullah Keleş
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    teşekkür ederim tuncay bey. siparişlistemi oluştura bilirim.

Tuncay Üner bunu beğendi.
  18. ahmetcan44

ahmetcan44 Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Hevesle açtım ama temizlemek için bir otomobilde kullandığımdan çok daha fazla malzemeye ihtiyaç olduğunu gördüm. :) Burada kullanılan o fırçaların ve spreylerin maliyetleri nedir acaba, fikriniz var mı? Bisikletçilerde bulunur mu?

19. Erhan Tanrıkulu

Erhan Tanrıkulu Üye

Seviye:
    Fren balata temizleyicisi ile yağ sökücü hemen hemen aynı görevi mi görür?

20. Tuncay Üner

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Piyasada çok çeşitli ürünler var. Bu sebeple hangisi ne yapıyor yarin etmek güçleşti.

Yağ sökmede en başarılı olanlardan birisi würth balata temizleyici. Tabi WD40 gibi yağlama yapmıyor diye biliyorum. İnce konu vesselam. Araştırmak lazım.