Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti ayakkabısı vs MTB ayakkabısı

Konu, 'Giyim' kısmında Ali Uslu tarafından paylaşıldı.

1. Ali Uslu

Ali Uslu Yeni Üye

Seviye:
    Merhaba,

Kilitli pedal almaya karar verdim, ama ne alacağıma karar veremedim. Scott SUB 30 kullanıyorum, bilmeyenler için hibrit diye tabir edilen bir bisiklet olduğunu hatırlatayım. Asıl niyetim yol bisikleti almaktı ama acaba şehir içinde kullanım için uygun mudur diye çok düşünüp SUB 30'da karar kılmıştım. Şimdi çok memnunun, ama yine de arada bir keşke yol bisikleti alsaymışım diye düşünmeden edemiyorum. Zaten muhtemelen yakın zamanda bir yol bisikleti de alacağım. Bu yüzden kilitli pedal ve ayakkabı ikilisi için ilk tercihim yol ayakkabısı ve pedalı idi.

Ancak, zamanında kalpiye ile yaptığım bir kazadan ötürü, alacağım pedalı (en azından bir süre için, kendimi güvende hissedene kadar) kilitsiz olarak da kullanabilme seçeneği olsun istiyorum. Bu yüzden aklıma ilk olarak bir tarafı kilitli diğer tarafı platform pedallar gelmişti. Ama daha sonra bu pedalların çok da verimli olmadığını düşünerek vazgeçtim.

Şu konularda yardımcı olabilir misiniz?

1) Mtb pedallarına bir aparat takarak kilidin üstünü kapatabildiğimizi ve bu şekilde kilitsiz olarak da kullanabildiğimizi öğrendim. MTB pedalları için uygulanan bu çözüme benzer bir geçici çözümü yol bisikleti pedalları için de uygulamak mümkün müdür? Örneğin şu linkte görülen aparatı (anladığım kadarıyla bisikleten inildiğinde cleatların azarar görmemesi için kullanılıyor) yol ayakkabısının altına takıp böylece kilitsiz şekilde kullanabilir miyim? http://http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=45785&highlight=cleat

2) Yol ayakkabısı+ yol pedalı çifti ile mtb çifti arasında performans veya kullanım anlamında ne kadar fark vardır? İleride yol bisikleti da almak istediğim için mutlaka yol ayakkabısı ve yol pedalı almaya gayret etmek gereksiz yere hassasiyet göstermek midir? Yoksa MTB ayakkabısı ve pedalı da pekala aynı işi görebilir mi?

3) Yol ekipmanı ve mtb ekipmanı, cleatların yerleşimi bakımından birbirinden kesinlikle farklı mıdır, yoksa örneğin mtb pedalı ile kullanılabilecek yol ayakabısı var mıdır piyasada?

Şimdiden teşekkürler.

2. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    2. sorunuza yanıt olması açısından ben yol ve şehir bisikletlerimi mtb ayakkabısı ve pedallarıyla kullanıyorum, kullanım sırasında hiçbir sorun yaşamıyorum, tercih sebebim de yol ayakkabısıyla yürümek takunyayla yürümek gibi, onuda kullandım bir süre ama vazgeçtim.
    Mtb atakkabısıyla yürürken kaller yere değmiyor kullandığım ayakkabıda, hatta günlük kıyafetinizlede kullanabilirsiniz, yol kalleri daha geniş yüzey basıyor pedala, bu doğru, yol şle yol, mtb ile mtb ayakkabı ve pedal seti kullanılmalı savına ben pek katılmıyorum, ben kendi adıma fonksiyonelliği de önemsiyorum:)

mustafa akman, Ali Uslu ve Agamemnon bunu beğendi.
  3. İlyas ŞANLI

İlyas ŞANLI Onursal Üye

Seviye:
    Ben de yol bisikletimde önceleri,mtb ayakkabısı kullandım.Şu anda yol ayakkabısı kullanıyorum ve performans olarak çok fark ettiğini belirtmek isterim.Fakat bunun yanında,yürümek zorunda olduğunuz yerlerde,yol ayakkabısı tam bir işkenceye dönüşüyor.Şehir içinde günlük kullanım için diyorsanız,kesinlikle mtb ayakkabısını tavsiye ederim...

4. Ali Uslu

Ali Uslu Yeni Üye

Seviye:
    Cevaplarınız için teşekkürler. Fırsat bulup bisikletçiye gittiğimde ikisini de deneyerek hangisi ile daha iyi hissedersem onu alacağım ama yol ayakkabısı + pedalı almak istiyorum.

Peki ilk soruma cevap verebilecek olan kimse var mıdır? Yani, yol pedalını geçici de olsa kilitlemeden kullanmak için herhangi bir yöntem var mı?

Özetle şunu yapmak istiyorum aslında: evden çıkıp antrenman yapacağım alana gidene kadar (trafikte) kilitsiz şekilde, antrenman alanına vardıktan sonra ise kilitleyerek kullanmak.

5. LEVVENTSAHINER

LEVVENTSAHINER Üye

Seviye:
    arkadaşlar tek fark şıklığı ve güncel olarak kıyafetler ile giyilebilmesi midir??

6. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    cahilliğimi mazur görün
    MTB ayakkabısı da kilitleniyor değil mi?

binRR bunu beğendi.
  7. Ali Uslu

Ali Uslu Yeni Üye

Seviye:
    Evet, her ikisi de kilitleniyor. Ancak bildiğim kadarıyla, kilit yapısı ve yerleşimi farklı olduğundan yol ayakkabısı dağ pedalına, dağ ayakkabısı ise yol pedalına uymuyor. Hangi tip pedal aldı iseniz, ona uygun ayakkabı kullanmanız gerekiyor.
    Anladığım kadarıyla dağ pedalı ve ayakkabısı kullanıyorsanız pedal üzerine takılacak bir aparat ile pedalı normal pedala dönüştürmek ve istenildiği takdirde kilitsiz olarak kullanmak mümkün. Ya da bir yüzü kilitli, diğer tarafı platforma pedal kullanabilirsiniz.
    Peki yol ayakkabısı ya da pedalı üzerine ekleyeceğimiz / takacağımız bir aparat ile istenildiği durumda bu ekipmanı da kilitsiz olarak kullanabilir miyiz? Bunun pratik bir çözümü var mıdır?

mustafa akman bunu beğendi.
  8. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Bence hiç gerek yok, o kadar da korkulacak birşey değil, çok kısa bir süre sonra önünüzde durmanızı gerektirecek bir durum oluşmaya başlarken ayak hemen kilitten çıkarıyor kendini reflex olarak:)
    Atıyorum otomobil kullanırken viteslere bakıyormusunuz, tıkır tıkır atıyorsunuz vitesleri, ama ilk kullanmayı öğrenirken birkaçgün bakmışsınızdır mutlaka:)

İlyas ŞANLI bunu beğendi.
  9. Ali Uslu

Ali Uslu Yeni Üye

Seviye:
    Cevap veren tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Yol bisikleti ayakkabısında karar kıldım. Alıp denedikten sonra izlenimlerini yazarım.

Selamlar.

10. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Sedona 321'im için, yani Hibrit bisikletim için ben de çok düşündüm bu konuyu. 1-2 yerden de tavsiye istedim. Bana genel olarak söylenen şey, yol ayakkabısı ile yürümenin çok zor olduğu.

Bu ne demek, 100km'lik turda inip benzinciden su almak işkence olacak demek. 30 kiloluk yüklü bisikletinizle çıkamadığınız yokuşta inip bisikleti itemeyeceksiniz demek. Bisikleti bir kenara koyup, köy kahvesinde bişeyler içmek için çile çekeceksiniz. Marketten çikolata almak, canınız çıkacak.

Ben bu nedenlerden ötürü MTB setini tercih ettim.

Ha bu demek değil ki, MTB ayakkabısı ile çok daha rahat edeceksiniz. Hayır, etmeyeceksiniz, çünkü ayakkabının tabanı tamamen sabit. Yani parmak eklemlerinde herhangi bir kırılma olmuyor. O yüzden alıştığımız yürüme stilinin dışına çıkmış oluyoruz. Sadece yol ayakkabısına göre daha insancıl oluyor bu tür aksiyonlar.

1. sorunuza gelirsek, MTB'de benzer birşeye gerek yok çünkü kaller ayakkabının içinde kalıyor. Herhangi bir bağlantısı olmuyor yer ile, ayakkabının kranpon uçları yere basıyor.

mustafa akman ve Ali Uslu bunu beğendi.
  11. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Bir önceki mesajımdan yaklaşık 5 gün sonra kendime yol bisikleti aldım. Dolayısı ile yol pedalı ve ayakkabısı da.

İlk izlenimlerimi aktarayım. Şehir için uygun değil.
    Öncelikle yürümek çok zor. Binadan çıkana kadar ayakta durmaya uğraşıyorum, paten gibi kayıyor :D
    Çıktıktan sonra, ilk sürüş zor, çünkü pedalı çevirirken pedalı kitlemek zor. Biyere tutunup kitlemek daha kolay ve hızlı. Bunlardan sonra, yola çıktınız. Kavşaktan dönerken yavaşladınız ve pedalı çıkarttınız. Geri takmak çok zor, özellikle giderken. Takamadınız, ayağınızla kendinizi ittiremiyorsunuz çünkü ayakkabı yerde kayıyor.

Bu nedenle, şehir bisikletlerinde MTB seti alınmasını tavsiye ediyorum.

Performans kısmı ile ilgili kesin bir bilgi veremem, çünkü o kadar uzun kullanmadım. Yarın uzun bir yokuş tırmanışım olacak, ondan sonra yeniden mesaj yazarım

12. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    mesajınız yenilere tam bir tavsiye
    daha ne olsun
    teşekkürler

13. ToffieBoi

ToffieBoi Onursal Üye

Adı:
    Gökhan
    Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Performans konusunu bu gün deneyebildim.
    Herhangi bir fark yok. Bildiğiniz kilitli pedal :)

ali alper uyar ve erkan yurttas bunu beğendi.