Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti ayakkabısı hakkında

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında caner adsız tarafından paylaşıldı.

1. caner adsız

caner adsız Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Selam. Yol bisikleti ayakkabısı almayı düşünüyorum. Ancak bir yerde bir numara büyük giymenin daha iyi olduğunu duymuştum. Bu doğrumudur acaba.?

2. Tolga Günsezer

Tolga Günsezer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Genelde bisiklet ayakkabılarının kalıpları dar olur(istisna bazı marka ve modeller olabilir). Bu nedenle bir numara büyük alınması konusunda uyarılar yapılır. Bir numara büyük giyilmesi asla önerilmez.

Bisiklet ayakkabısı ayağınıza tam oturacak, tam kavrayacak, ne bol ne de dar olacak. Dar giymek dolaşım engellenmesi nedeniyle zarar vereceği gibi bol giymek hem güç iletimi kayıplarına hem de ayaktan çıkabilme riski nedeniyle kontrol kayıplarına neden olacaktır.

Tüm ayakkabılar gibi bisiklet ayakkabısı da özellikle deneyerek ayağa tam uygun numara kullanılmasını gerektirir.

Ferhat Köse, Murat B. ve ihtiyar bunu beğendi.
  3. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    böyle bir başlık varken ben de bir şey sorayım bari. öncelikle yol bisikletimde northwave mtb ayakkabısı kullanıyorum ve m520 pedallar.ayakkabının sıkılığı kafamı kurcalıyor. mesela pedalı yukarı doğru çekerken ayağım tabanla olan temasını kaybediyor, sadece üst bantlarla çektiğimi hissediyorum. bu ayakkabıların bana bol olduğu anlamına gelir mi? ayakkabı bence ayağıma büyük değil uzunluk olarak en azından, ama orta kısımda bol olabilir diye şüphe ettim. ekstra bir taban ekleyerek bunu çözebilir miyim ne dersiniz?

ikinci bir soru da yol ve mtb ayakkabılarının performansı hakkında. ikisini de kullanmış olanlar var ise eğer, ciddi bir performans farkı söz konusu mudur? teşekkürler.

4. Efe Yamac Yarbasi

Efe Yamac Yarbasi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Belki birilerine yardımcı olur diye yazıyorum, ayakkabının altına bir kat daha taban koydum. Daha rahat ve daha verimli kullandığımı düşünüyorum, yokuşlarda falan biraz farketti hatta. Ama tırmanış uzadıkça sol ayağımın dış kısmında daha önce olmayan bir ağrı oluşmaya başlıyor, şimdi de onun çözümlerini aramaktayım, kalin açısıyla falan oynayacağım biraz, umarım çözülür :)

İkinci sorum ise hala geçerliliğini koruyor :p

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

Barış TURAN bunu beğendi.
  5. Ali.K

Ali.K Bisikletkolik

Seviye:

6. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    yol bisikleti ile dag bisikleti ayakkabisini kiyaslamak, yol bisikleti ile dag bisikletini kiyaslamaya benzer. Amaclari farkli, kullanilis yerleri farkli! Bu acidan bir performans kiyasi yapmak tamamen manasizdir. Aradaki en önemli fark, dag bisikleti ayakkabisi yolda kullanabilirsiniz. Ama yol bisikleti ayakkabisini dagda kullanirsaniz, kesinlikle yürümeden her yokusu cikmak zorunda kalirsiniz.

7. no haşhaş no vitamin

no haşhaş no vitamin Onursal Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ilanlara baktım da spd pedallarda pek mtb yol bisikleti ayrımı yok gibi

sadece yol için uygun olan spd pedalları mtb ayakkabısı ile kullanamayız değil mi

çok yabancıyım şu spd konusuna halen daha almaya çekiniyorum düşerim diye

bir de uyumsuz olur diye spd pedal ve ayakkabıyı aynı yerden almak istiyorum.

2 haftadır bulamadım ya numara yok uygun yada mtb için var, spd pedallar ayakkabılar.

shimano harici de almak istemiyorum geçen bir arkadaş decatlondan almış ayakkabının altı özgürlüğünü ilan etmişti 1 ayda :D

8. Reahax

Reahax Forum Demirbaşı

Adı:
    Recep
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Rexton Racing Shoes | Merlin Cycles

Birkaç gündür bunu kullanıyorum.
    Fiyatına göre oldukça iyi diyebilirim. Zemin kısmı sert ama soğuk havalarda ayak üşüyebilir onun için korumada almak gerekli.

Bundle diye Shimano R540 SPD-SL pedal aldım. Ama hafif bir pişmanlık var pedal 2 taraflı olsaymış sanki daha iyi olurdu gibi.

Düşme konusuna gelince ilk gün 1 kere düştüm oda çıkarmayı tam çözememiştim. Ama sağ (yada güçlü) ayağa doğru düşer gibi olduğunuzda refleksin verdiği şiddet ile ayak pedaldan çıkıyor. Zayıf ayakta da çıkıyor o refleks ile ama güçlü ayağa göre çıkmama ihtimali daha fazla tabi.

9. Gün A.

Gün A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Kesinlikle performans farkı var. Yol pedalı ile ilk temasta daha rahat hızlandırabilir, pedallara abanabilirsiniz, güç aktarımı kesinlikle daha iyi.

Ancak kullanımı spd kadar basit değil, tek yüzlü olduğu için takması çok daha zor, çıkarması ise sadece biraz daha zor denebilir, yine de spd'ye alışkınsanız yol pedalına da ikinci sürüşte alışırsınız.

Tabi her çıkarmadan sonra klipslerin olduğu yüzü çevirmeniz gerekecek :)

İmkanınız varsa deneyin derim.

10. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bence yol pedalının tek taraflı olması hissedilir bir dezavantaj değil. Yol pedallarının tamamına yakını kendi ağırlığı ile üst tarafı yukarı gelecek şekilde tasarlanıyor zaten; hatta kal kolay takılsın diye tam yere paralel değil, ön tarafı biraz daha yukarı geliyor. Bu olmuyorsa pedalınızın rulmanlarının değişmesi veya bilyalarının sökülüp greslenmesi gerekiyor olabilir.

ihtiyar bunu beğendi.
  11. Gün A.

Gün A. Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Doğru, şu anda zaten ayakkabı burnu ile hafifçe dokunarak, bakmadan pedalın yüzünü değiştirebiliiyorum.

Tıpkı spd gibi bir süre sonra insan alışıyor, takma otomatik hale geliyor ama spd'nin çift taraflı kullanımına alışkın olunca yol pedalını ilk kullandığımda tuhaf gelmişti.

12. Çağrı Soylu

Çağrı Soylu Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Benim MTB pedallarım da tek taraflı olduğu için benim de doğru tarafı çevirerek takmam gerekiyor. Ancak zaten kilit sisteminin ağırlığı nedeniyle pedalı bıraktığınızda hep aynı şekilde duruyor ve bir süre sonra bakmadan doğru tarafı çevirebiliyorsunuz. Bu bence bir problem değil. Buna alışmak SPD'nin kendisine alışmaktan çok daha kolay.

Ben de önümüzdeki sene alacağım yol bisikleti için hangi kilit sistemini istediğime karar veremiyorum. Sanırım MTB kilit sistemli bir pedal alıp MTB kalli yol ayakkabısı alacağım. En mantıklısı bu gibi gözüküyor. Şunun gibi bir şey yani Shimano RT82 SPD Road Shoes 2014 | Chain Reaction Cycles

Kilitli pedal ve ayakkabı, kilit sistemleri aynı olduğu sürece uyumsuzluk yapmaz. Aynı yerden almanıza gerek yok. Ben pedalımı İngiltere'den ayakkabımı Almanya'dan aldım :)