yol bisikleti amacı

lfy1969

Üye
Tepki
0
arkadaşlar şehirde evden işe işden eve arasıra hafta sonu binişleri için bu asfalt vekaldırımda yol bisikletine binilirmi.

Scudo

smee

Aktif Üye
Tepki
94
ben yaz tatilinde olan bi üniversite öğrencisi olarak 2-3 haftadır hemen hergün bozuk yollarda, asfaltta,hatta bazen çakıl yollarda gezme amaçlı olarak yol bisikleti kullanıyorum ve bi sorun yaşamadım henüz. (ama çakıllar çok rahatsız ediyor)

şehiriçi kullanım için yol bisikleti yada hibrit bisikletler doğru tercihler olacaktır. amörtisörsüz hafif bir yol bisikleti tüm enerjinizin ilerlemek için kullanılmasını sağlar. ince düz tekerlekler de buna yardımcı olur.

dezavantaj olarak;
ön süspansiyonlu bir dağ bisikleti konforuna sahip olamazsınız.
Yollar ıslakken bisikletin yol tutuşuyla ilgili sorunlar yaşayabilirsiniz.
farklı gidon yapısına alışmanız zaman alabilir.

laciverti

Forum Demirbaşı
Tepki
588
Bisiklet
Cannondale
Bu anlattıkların için yol bisikleti uygun.Gidon yarış tipi değil , düz olmalı.
Scott'un hibridleri bu amaçlı.Özellikle SUB serisi.(sports utilitiy bcycle) Şehir içi hız ve kıvraklık için üretilmiş.
Asfalt ağırlıklı kullanım için kesinlikle önerilir.
(ben SUB 20 kullanıyorum)
Dostlukla..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Önceki yıllarda ve bu yaz fırsat buldukça işe bisikletle gittim. Ve hep yol bisikleti kullandım. Bisiklet türünün konforla veya güvenlikle hiçbir ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Bu kavramlar çok göreceli, kişiden kişiye değişiyor.

Yol bisikleti üstünde daha seri pedal çevirebilirim, daha hızlı olup eve mtb kullanan birinden daha çabuk varabilirim. Yol üstünde mtb'yi denemiştim ve hiçbir rahat tarafını görmedim; bunun alışkanlıklarla ilgili olduğunu düşünüyorum. Bana kalırsa en doğrusu yolda yol, arazide mtb...

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
@Zuhâl

Kesinlikle katılıyorum. MTB daha konforlu derken neyi kastediyoruz? Daha kalın lastik olduğu için mi? Yol bisikletinde 32mm liklastik kullanırsınız ve hiçbir konfor farklılığı kalmaz. Kadronun titreşimleri emmesinden bahsediyorsanız bunun için en rahatsız materyal aluminyumdur. Ve MTB'lerin ezici çoğunluğu da aluminyumdur. İyi cromoly'den bir yol kadrosunun rahatlığını az şeyde buluyorum doğrusu.

• Beğen
Tepkiler: beyhaşimcan

Özgür Nevres

Forum Bağımlısı
Tepki
1.287
@Zuhâl

Evet bu konfor kavramı tam olarak neyi ifade ediyor, mtb ler neden daha konforlu anlamış değilim. Bende hem ince lastikli mtb, hem de yol bisikleti var, kalın dişli lastikli mtb de kullandım senelerce (boşa geçen yıllarıım, yıllarıııım :( ), ve yol bisikleti açık ara bu ikisinden daha zevkli ve daha çok güven hissi veriyor. Çünkü bir kere daha hızlı, yolda arabaların sıkıştırmasına daha az maruz kalıyorsunuz bu sayede, onları yollarından alıkoymayacak kadar hızlısınız çoğu zaman. Gerektiğinde bir şeridi kapatıp basabiliyorsunuz. Sonra daha seri ve daha kıvrak, bu da trafikte avantaj sağlıyor. Benim için konfor, trafikte daha güvenli gidebilmektir ve bu güveni mtb değil, yol bisikleti veriyor bana.

smee

Aktif Üye
Tepki
94
"konfor" kelimesini bu konuda ilk ben kullandığım için biraz daha açıklama yapmam gerektiğini hissetim. konfordan kastım yollardaki bozuklukları MTBlerde pek fazla hissetmemeniz, tozlu yollarda daha sağlam yol tutuşu (bir çok yolda tüm toz kenarda birikiyor), ön amortisörün yoldaki birçok ufak tefek bozukluğu önemsememenizi sağlaması gibi şeyler.

şu an kromoli yol bisikletine sahibim ve ben de yıllarca amortisörsüz mtb (geroni marka sade bir bisikletti) kullandım. kıvraklık konusunda da, konfor konusunda da mtb'yi daha üstün görüyorum.

Kıvraklık için sadece kısa bir süredir doğru dürüst binmeye başladığım yol bisikletine "kendi sürüş yeteneğimin adapte olamamış olmasını" kabul edebilirim belki. fakat "oturduğunuz organınızın, gidonu tutan ellerinizin hissettikleri" olarak olayı incelediğinizde mtb'nin üstünlüğünü tartışmam bile.

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
yol bisikletinde mtb de yaptığım agresif sürüşü yapamıyorum çünkü güvensizlik var mazgallardan en çok koktuklarım başında geliyor bide yokuş yukaru mtb her zaman çok rahat sanıırm

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
Yokuş yukarı daha rahat, yol bisikleti daha hızlı, mtb daha atak gibi kavramlar görecelidir. Bisikletinizin üzerindeki dişli oranlarına, kullandığınız lastiklerin kalınlığına ve sizin kuvvetinize göre değişirler.

Mazgal meselesi ayrı tabii, ülkemizde mazgallar hususi olarak bisikletleri öldürmek için yapılıyor zannediyorum bazen.

Şerif Şentürk

Forum Bağımlısı
Tepki
756
Bisiklet
Scott
:D ah şu mazgallar olmasa gıant scr merak ediyom düzelcekmi bu mazgalların yapıları