Yol bisikleti almalı mıyım?

The UGUR

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
İsim
Uğur
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Şu yorumları görüyorum iyice sabırsızlanıyorum.Kasım'a kadar nasıl bekleyeceğim ben ya.Daha önce de alın demiştim yine diyeyim; alın :D :D Kesinlikle alın

• Beğen
Tepkiler: serdar k
Scudo

Furkan BOZKUR

Aktif Üye
Tepki
46
Bende küçüklüğümden beri bisiklet kullanmıyordum 1 sene önce başladım. Senin gibi kararsızdım ne alsam diye ama hayalimde hep yol bisikleti vardı tasarımı, üzerinde duruşu harika görünüyordu. Sürüş keyfi nasıl olur diye hep hayalimdeydi ve Yol Bisikleti aldım Pişmanmıyım kesinlikle HAYIR. Bütçem olsun bisiklet olarak bunu satar gene daha iyi bir Yol bisikleti alırdım :) Genelde şehiriçi kullanıyorum izin günlerimde İlçelere falan gidiyorum harika bir his :) Aklına koyduysan YOL almalısın.

Berkay*

Daimi Üye
Tepki
91
Bisiklet
Salcano
Ben de sizin durumunuzdaydım. Sora donanımlı yol bisikleti aldım. Bisikleti izlemek bile gerçekten ayrı bir keyif, sürmesi inanılmaz. Bide benim düşük donanımlarıma, düşük seviye jantlarıma rağmen bu şekilde düşünüyorum. Yol bisikleti almasam çok pişman olurdum, aldım şimdi de ne şekilde yükseltsem diye düşünüyorum. :D
Ben hiç boyun, sırt bel ağrısı çekmedim. Dropbara 1-2 günde alıştım. Fakat arada arkadaşımın şehir bisikletini sürdüğümde bu bisiklet çok rahat, ferah demiyor değilim. O şehir bisikletindeki görüş alanım, manevra kabiliyetim, rahatlığım yol bisikletinde yok ama yol bisikletindeki zevk hiç bir şeyde yok. Şuan dahi bisikletim bakımdan gelse de sürsem diye sabırsızlanıyorum.:D

Şunu da belirtmek istiyorum. Yol bisikletine geçtikten sonra bununla gayet rahat manevra yapılıyor hatta fark yok demiştim. Hiç sorun yaşamadım refleks konusunda, fakat tekrardan bir şehir bisikletine binince aradaki farkı anladım. :D

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
yol bisikleti almalıyım?
ilk bisiklet alacak, bisiklete binmeyi ciddiye bindirmeye kararlı birinin vermesi gereken karar bana şunu andırıyor;
araba alırken suv-hatchback-sedan-station-coupe seçiminden coupeyi seçmek demek yol bisikleti almak.
yol bisikleti almalımıyım sorusuna benim cevabım artık mtb ile hızlı gitmeye uğraşırken geliyor;
yeter artık şu gidonu daha aşağıdan tutmak istiyorum daha hızlı gitmek istiyorum yeteeer diye isyanı basarken :)

sefasahin

Aktif Üye
Tepki
88
Mtb kullanıcısı yol bisikletine dönüyor ama yol bisikletine alışıp mtbye geçen yok denecek kadar az.Kardeşim bisiklet kullanmayı xrs 800de öğrendi.Aman oğlum yeni öğrenceksin,bak ince teker düşersin,rahat edemezsin desemde vazgeçiremedim.Şuan hala kullanıyor ve evde birde mtb olmasına rağmen hiç bindiğini görmedim.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

Gökhan BİROL

Forum Demirbaşı
Tepki
794
İsim
Gökhan Birol
Bisiklet
Lapierre
@Özal AYDIN

ben de lapierre kullanıyorum ve de çok memnunum. çok asil ve klas bir bisiklet. kesinlikle tavsiye ederim.
ergonomisi çok düzgün, evladiyelik.

@pandelis

benim 1,75 boy, ancak 55 kadro ile gayet de rahatım.
sıkıntı yok, uçuşa devam.

• Beğen
Tepkiler: Ertan M.

Exciting

Aktif Üye
Tepki
112
Bisiklet
Merida
@Gökhan BİROL 1.75 boy ve 55 kadro ile sorunsuz kullandığınız bisiklet Lapierre Audacio 400 mü? Bacak boyunuz kaç cm? Kadro üzerinde dik vaziyetteyken nasıl bir görüntü oluşuyor? Bak şimdi heyecan yaptım :) Eğer söylediğiniz gibiyse hiç vakit kaybetmeyeyim diyorum :)

Ayrıca, konuyla ilgili olarak Accell'e de mail attım ama dönüş yapılmadı henüz.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan BİROL

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Yol bisikletini bende çok merak etmeye başladım , deneyimlerini paylaşan , mtb den nasıl yol bisikletine geçişini anlatan arkadaşlara teşekkürler.Özellikle Sürüşlerinin ilk haftalarındaki deneyimler çok açıklayıcı olmuş , merak ettiğim birçok sorunun cevabını buldum.Yol bisikletiyle ilgili ilk deneyimlerini paylaşmak isteyen başka kimse yok mu ? :harika:

HikmetYılmaz

Forum Bağımlısı
Tepki
877
Bisiklet
KTM
Madem öyle , benim hikayemi de adım adım yazayım:

35 yaşında göbek kontrolden çıkınca (100 kilo) dedim ben bisiklete bineyim göbek erisin. Herkes gibi önce dağ bisikleti aldım, Belgrad Ormanı'nda binmek için.
Öncelikle bisikleti arabaya yükleyip ormana götürüyordum pazar günleri (Trafikte binmeye cesaret edemiyordum).
Öyle ufak ufak hakimiyet gelişince bir de bisikletle işe gitmeyi deneyeyim, sadece pazar günü binmekle bu iş olmaz dedim, ayrıca binmek için bisikleti arabaya yüklemek, benzin yakmak, ormana giriş parası vermek çok anlamsız gelmeye başlamıştı. MTB ile işe gidip gelmeye başladım (ama sağdan sağdan yavaş yavaş :) )

Daha sonra trafiğe de alıştım ufak ufak, MTB ile işe gidip gelmek hammallık gibi gelmeye başladı. Gözüm hep fitness bisikletlerinde idi, adamlar böyle bir şeyler yaptıysa demek ki bir olayı var dedim.
Yol bisikletini hiçbir şekilde düşünmedim (niye çünkü orada burada dropbar kullanmak zor, yol bisikleti konforsuz olur, lastiği patlar, jantı yamulur gibi safsataları okuyordum).
Sonra cesareti toplayıp bir adet Sirrus Pro aldım. 28c tekerli. Dünyam değişti. Vay anam vay.
7-8 ay kadar onu kullandım. Ama o hıza ve akıcılığa alıştıkça hep daha fazlasını istiyordum.
Önce gidonu aşağı indirdim, daha aero bir pozisyon elde etmek için. Çok farketmedi.
Daha sonra lastikleri 25C GP4000'lerle ve iç lastikleri hafif yarış iç lastikleri ile değiştirdim. Bu ciddi farkettirdi.

Bu süreçte ufak ufak gönlüm yol bisikletlerine de kaymaya başladı. Yaptığım modifikasyonlara rağmen bir türlü istediğim tatmini alamadım Sirrus Pro'dan.

Yukarıda yazmıştım ya bir kere aklınıza girdiyse yol bisikleti alana binene kadar çıkmıyor diye, bir 6 ay alsam mı almasam mı, çok para, vs vs ikileminde kaldıktan sonra kıydım paraya bir KTM revelator di2 aldım.
Bu seçimi yapmamda etken KTM'nin Türkiye'deki nisbeten makul denebilecek fiyat politikası oldu. Servis benim için önemli değil, zaten bisikletle haşır neşir olduğum 2-3 sene içinde gerekli bakımları yapmayı öğrendim, öğrenmediğim varsa bile öğrenirim dedim. Ayrıca renkleri çok güzel :)
Bisiklete alışmam için bir kere işten eve dönmem (22km) yetti.

Sonuç şu ki, artık ne MTB'ye ne de Sirrus'a binesim pek gelmiyor :) Arada bir ormana gidiyorum dağ bisikleti ile, sırf yatmasın ve biraz temiz hava alayım diye. Sirrus da yedek bisiklet oldu işte duruyor, ayda yılda bir yol bisikletsiz olursam biniyorum. Artık işe karbon yol bisikleti, tayt ve kilitli pedalla gidip geliyorum.
Bu süreçte şunu gördüm:
Ben yol bisikletinde MTB'den, hatta fitness bisikletinden daha rahat ediyorum yolda ve trafikte.

Yani yol bisikleti illa ki rahatsız olacak, sırt ağrıyacak, boyun ağrıyacak diye bir kaide yok.
Bugünkü aklım olsa Sirrus'u pas geçer direk yol bisikleti alırdım. Dağ bisikletinin yeri ayrı tabi arazi için. Ama tek bir bisiklet alma şansım olsa o yol bisikleti olur kesinlikle.

iyosunkaya

Üye
Tepki
18
İsim
ibrahim
Bisiklet
Cube
@omur_ms
dostum harika bir şekilde anlatmışsın, aynı tutkulara bende sahibim bende de bir rüzgar var

• Beğen
Tepkiler: Muad dib

Ertan M.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.438
İsim
Ertan
Bisiklet
Merida
Bende 175 boyla 55 kadro kullanıyorum.hiç bir boyun bel ağrısı çekmiyorum.sadece sele feci acıtıyor.@Özal AYDIN

Exciting

Aktif Üye
Tepki
112
Bisiklet
Merida
@ertanmrtz Önceki mesajında gönderdiğin Lapierre sayısal verilerine göre 1.170-1.80 arası M beden olarak belirlenmiş. 55 Kadro M beden mi oluyor?

Soner H. Arslan

Aktif Üye
Tepki
217
Bisiklet
Focus
Hocam gobek var mi gobek? Gobeksiz adamlar lazim bize, yer gok gobekli yol bisikletcisi.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) diline sağlık çok güzel yazmışsın , desene ilerde bizde doğru ''yol'' u bulacağız :D

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Ne yaptınız siz ya hu? Benimde alasım geldi şimdi. :D İlk defa geçenlerde mtb bisikletimi bakıma götürdüğümde gördüm, ulan ne bisiklet falan dedim içimden. Almayı ya da binmeyi hiç düşünmüyordum. Sanıyordum ki profesyoneller biniyor sadece. Yarış bisikleti sonuçta. :D Neyse, benimde aklıma soktunuz bir kere. Artık 2 sene sonra falan(üniversite bitince) almayı planlıyorum. :)

Ek: İzmit'e gideceğim 2 sene sonra, ordaki trafikte de ne binilir ama haaa :D :D

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Forumda bir kaç kez paylaşmıştım. Dropbar'ın rahatsız olduguna inanan beni, ikna etmişti.
Yol bisikleti alma konusunda karar vermemi sağlayan bilimsel çalışma. Düz gidon ve yol bisikletinde olan dropbar arasında oturuştaki açı farklarını anlatıyor. Mutlaka izlemeniz lazım.
Dropbar'dan çekinenlere sesleniyorum. Çekinmeyin sakın, eğer rahat edemezseniz maliyeti düşük bir kaç küçük değişiklik ile düz gidon ile aynı açıları elde edebilirsiniz.

Belinizin etrafındaki yağ halkasının ve göbeğinizin daha çabuk erimesini istiyorsanız kesin yol bisikleti alın. :harika: Hem o kasları daha çok çalıştırır, hem de vereceği keyif ile size daha çok km yaptırır, hem de sürüşleriniz kendiliğinen daha performans odaklı olur. Bu da, daha kaliteli spor ve daha çok kalori yakmak demektir.

Canım çekti şimdi ya :huhuu: , en iyisi ben gideyim biraz bisiklet süreyim. Bakın önüne ek koymadım, sadece bisiklet dedim, dikkat!:D

erphan

Forum Bağımlısı
Tepki
503
İsim
Erhan
Bisiklet
Scott
@KaanG
teşekkürler paylaşım için :)
ben de 32 yaşımda ilk mtb mi aldım. birkaç sene sürdükten sonra bel fıtığı rahatsızlığım sebebiyle bir müddet ara vermek zorunda kaldım bisiklete. 38 yaşlarımdayken; taa 6 yaşında iki teker üzerinde gitmeye başladığımda, bilinçaltıma yerleşen bisiklet sevdası, yine depreşti. bu seferde, maddi gücünde yardımıyla, 28 jant olsun, hidrolik disk fren olsun falan derken hybrid bir şehir bisikleti aldım. 1-2 sene kullandıktan sonra, hep içimde uhde olan yol ( yarış bisikleti derdik biz çocukken) bisikletimi aldım. evladiyelik olsun diye bu sefer bütçemi de aşarak... 40 yaşında nihayet kavuştum yarış bisikletime :) hem 8.5 kg ağırlığıyla benim gibi fıtık rahatsızlığı olan birini, biryere taşırken zorlamıyor, hem gözüme gönlüme hitap ediyor, hem de inanılmaz keyifli sürüş zevki veriyor. yaw, tv de yol bisikleti yarışlarını seyrederken bile bazen yanımda durur benim yakışıklı. kullanmadığım zamanlarda, tıpkı bir tablo gibi duvarda asılı durur, inanmazsınız belki ama bazen birkaç dk. seyredip öyle geçerim yanından :) hepimize kazasız ve keyifli sürüşler...

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Siz arkadaşlarında verdiği gazla yol bisikletini seçmişsinizdir. Ben düşebileceğiniz yanlışlardan sizi uzaklaştırayım.
1- Bütçe 1000 tl yi telafuz bile etmeyin. Evladiyelik bir yol bisikleti 2000 den başlar bütçenizi zormlamak 3 ay kabettirecektir ama 1000 tl ye aldığınız bisikleti satıp daha üst model almak size 6 ay kaybettirir.
2- spor harici yarış vb işlere girmeyecekseniz 4000 tl yi de aşmayın.
3- Grup setler acayip şekilde kafa karıştırır ama sora ve tiagra zaten 2000 4000 bandındaki bisikletlerde bulunur. Ultegra setli salcano yerine sora setli specialized her zaman daha iyi bir seçim olur. gurupsetlerin arasındaki fiyat farkları kadar kullanım ve dayanıklılık farkı yoktur. vitesin üstüne sora yazısını boyayla yazarlar parasını siz ödersiniz ultegranın üzerine yazısını kabartma cnc yazarlar yine parasını siz ödersiniz.
4- yerli bisikletten uzak durun Bol r harfi geçen markalardan da uzak durun. Ben en son fuji aldım ve gerçekten beni etkileyen bir kalitesi var. Merida paraverilebilir bisikletler üretiyor ama gurup setleri eksik arka attırıcı sora konuyor ama ayna kol sora olmuyor yada ön attırıcı tamamen farkli oluyor.
5- internette gördüğünüz fiyatlara pek takılmayın mümkünse görerek alın ve nakit balyayla giderseniz 500 tl kadar yelkenlerin suya indiğini gözümle gördüm.
6- Full karbon bisikletten uzak durmanızda fayda var ama sadece karbon maşayı tavsiye ederim. Pedal cevirdiğiniz için size para ödeyecek birileri çıkarsa karbon bisiklet alırsınız.
7- 50 60 tl lik kask yerine iyi bir kask alın kask birkere alınır ve sadece güvenlik değildir, kaskin tüm kalitedekileri güvenlik açısından yeterlidir ama konfor 100 tl den sonra başlar.
8- aldığınız bisiklet üzerinde gelen jantlar maksimum dayanıklılık ve akışkanlık ile tasarlanmıştır ekstra mavic, zipp, easton gibi jantlara günlük kullanım için para bağlamayın. Aynı parayı konforunuz ve hafifliğiniz için harcayacağınız bir sürü başka şey var.
9- İlk günden lazım olmaz gibi duruyor ama bir yer pompanız olsun mumkünse göstergeli o ince lastiklere 90 140 psi basılır bu basıncı el pompası ile basmanız yarım gününüzü alabilir.

harun t

Daimi Üye
Tepki
101
Bisiklet
Lapierre
@KaanG
konuyla alakası yok ama bir sorum olacak
bende yol bisikleti alcaktım ama almadım lappiere urbanshaper 600 aldım fakat hala gözüm yol bisikletlerinde peki niye almadım?
1- bisikleti uzun yollarda değil şehir içinde kullandığımdan akan trafikte ani fren gücüne ihtiyacım oldugu için almadım su an hidrolik fren kullanıyorum hd frenden vazgeçemem
2- kilo 113 oldugu için 20 jant teline sahip olan bir jant 32 jant telli janta sahip oldan janta göre daha çok akaort ayarı bozulacaktır
3- akart ayarı çok bozulacağı için yol bisikletinin fren ayarıda bozulup jant v frene sürtecektir ama hidrolikte frenlerde boyle bir sıkıntı yok
4- hidrolik frenli yol bisikletleri şu an için cok pahalı ve yeni oldugundan (sti koldan hidrolik) butcem el vermedi
aslında gönlümde yatan hidrolik frenli yol bisikleti ama malesef bütcem yetmiyor

sorum şu: siz 100 kilo olarak kilodan dolayı jantlarda akort ve fren sorunu çok yaşadınız mı
eğer yaşamadıysanız ben yanlış bisiklet seçimi yaptım gene
yok akort fren ayarları zırt bozuluyorsa şu an ki kullandığım bisikletten oldukça memnum olup ilerde bu kadro üstüne upgrade yapmayı planlıyorum