Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol bisikleti 4 Bisiklet arasında kaldım.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında alican33 tarafından paylaşıldı.

1. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar yol bisikleti almayı düşünüyorum. Amacım asfaltta hem konforlu hem de çok hızlı bir şekilde gitmek. Bütçem Aslında 2500 Tl ama 3000'e çıkabiliyorum. Fiyatları tüm indirimlerle yazdım.
    Scott Ve Specialized hakkında pek bilgim yok.
    Merida'nın şeklini çok beğendim. KTM'nin ise donanımı çok güzel ama KTM'ye pek güvenemiyorum pişman olur muyum diye. Çünkü pek kullanılan bir marka değil. Daha çok mtb tarzı motorsiklet yapıyorlar biliyorum. Yol bisikletleri nasıldır bilemedim.
    Merida ise tiagra seti var. Özellikle Youtube'de izlediğim bir video beni etkiledi baya görüntüsü çok hoş. Eski konulara baktığımda fiyatı pahalı denmiş. Bilmiyorum normal geldi.Eğer fiyatını hak eden bir model ise almayı düşünebilirim. Bayii'si yakımda olduğundan daha güvenilir geliyor bana.Tek sıkıntısı 9.2 kg ile biraz ağır kaçmış.
    Specialized ise kadrosu çok kaliteli biliyorum. O yüzden listeyi almaya uygun gördüm tabi biraz pahalı kaçıyor diğerlerine göre.Tiagra set kullanıyor (F/p açısından ne kadar iyi bilemedim)
    Scott ise eski konularda çok önerilen bir model. Özellikle sağlamlığı konusunda. Acaba hızı da öyle mi ? Erdoğanlarbisiklet indirim yaparsa merida ve Ktm ile neredeyse aynı fiyata denk geliyor. 105-Tiagra karışık kullanılmış.
    Merida Scultra CF 903(2750 Tl)
    http://www.meridaturkiye.com/bikedetail.html?model=bikes/scl903.html
    KTM Strada 2000 20 (3400 Tl)
    http://www.ktmbikes.eu/ktm-bikes/eshop/2-1-BIKES/0/5/54-KTM-Strada-2000-2014
    Scott 2014 Speedster 30 CD20 Bisiklet (2750 Tl)
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/y...ri/scott-2014-speedster-30-cd20-bisiklet.html
    Specialized Allez Elite C2 2014(3200 Tl)
    http://www.aktifpedal.com/specializ...-bisikleti-allez?product_id=3687#.U2UgG_l_uZM

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Mayıs 2014
  2. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Bu seçenekler arasında donanım ile düşünmeden Scott.

3. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Hangisi seni heyecanlandırıyorsa onu al.

gökhangenel bunu beğendi.
  4. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bence içlerinde en iyisi KTM. Scott ile birbirlerine çok yakın iki bisiklet. Ama ben olsam KTM seçerdim.

5. Ahmet.KOÇ

Ahmet.KOÇ KOM

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Ktm bizde pek olmasa da Avrupa'da önemli yere sahip bir bisiklet markası. Güvenilirliğinden kuşku duyulmaz; ama seçeneklerin arasında eşdeğer özelliklerde bir Scott varsa, ibre ister istemez Scott'tan yana kayıyor. Bu arada Ktm'nin liste fiyatı 4000 TL civarı, bu fiyata nereden buldunuz acaba?

6. MuratHan

MuratHan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    3 lü Aynakol dışında scott benimde önerebileceğim seçenek. Yol bisikletin de 3 lü aynakolun gereksiz olduğunu düşünenlerdenim. Bisikleti teslim almadan önce aynakolu 2 li olanı ile değiştirme imkanı olursa iyi olur.

7. Umut Tekin

Umut Tekin Forum Demirbaşı

Adı:
    Umut Tekin.
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben de bu modeller arasında kaldım diyebilirim. Merida düşünmüyordum ve specialized. Scottu'da siz aklıma soktunuz ) KTM Buldum arkadaşlar aynı model Beyaz 2014. 3300 Tl'ye. Almayı düşünüyorum yarın. Yani Scott yerine bunu almak sizce mantıklı bir iş mi ? Bence KTM donanım olarak daha üstün. Ayrıca scott 3'lü aynakol yol bisikletinde ne kadar mantıklı tartışılır.

Şuan az araştırayım bakalım Scott var mı aynı fiyata.
    KTM'yi alacağım herhalde ya. :)
    Alican sen nerede buldun 2800 TL'ye

8. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yalnız KTM'de hata oldu. 3400 Tl gibi birşey oldu. Yanlış yazmışım. Yine'de önerir misiniz ?

3800 Tl yazacaktım. 3400 e iniyor. Sizce biraz daha fazla verip KTM almak mantıklı mı ?

Evet ona dikkat etmemişim 2'li bir aynakol olan model önereceğim.

O 3800 Tl imis
    3500'e iner ama. BEn Ktm'ye güvenmiyorum da seni bilmem. Scott alacağım gibi onun hakkında iyi yorum yaptılar.

9. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Eğer fiyat konusunda sıkıntı varsa diğer modellere dönüş yapmak gerek. Scott daha mantıklı olabilir o zaman bence.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Mayıs 2014
  10. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Ömer KARAN bunu beğendi.
  11. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Ben her türlü KTM alırdım ikinci planda ise Scott'ı düşünürdüm.

12. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Dört bisiklet nasıl karşılaştırılır
    1)Marka
    2)Kadro
    3)Komponentler
    4)Jant setleri.

Marka ise ,güvenirlik ve "Marka tanınırlığı olarak da değerlendirilebilir.Elbette Marka kriterine göre Specialized,merida,scott,ktm
    Kadrolar giriş seviyesi ve aluminyum olduğu için çok da belirleyici olmaz.Sadece kadro açıları ve metal alaşımı (6061/7075 alu) gibi farklar gözetilebilir.İncelediğim bisikletler arasında kadro geometrisi bir "Yarışcı" gibi duran sadece merida

Komponentlerde 105 ağır basmış ve bu fiyata da yansımış.Ancak fiyat performans olarak Tiagra amatör kullanıcılar için en ideali olduğundan KTM ye 105 için ekstra para ödemek ne derece doğru tartışılır.

Jant setleri birinde rs11,diğeri dt swiss axis classic (Ama hangisi),merida soru işareti.Ancak gördüğüm kadarıyla setler üç aşağı beş yukarı birbirine yakın.

Tabi kriterler böyle olunca "Hangisi" sorusu askıda kalıyor.İlla ki bir sıralama isterseniz
    1)Scott
    2)Merida
    3)Specialized
    4)KTM

alican33 ve Mert E. bunu beğendi.
  13. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Merida'nın o kadar parayı hak etmediğini düşünmüştüm. Sadece görselliğine vuruldum. Eski yorumları okuyunca çok pahalı bu parayı etmez yorumları vardı hep ama siz hiç de öyle düşünmüyorsunuz sanırsam. Bende bakıyordum ya tiagra seti var falan. Ne eksiği var acaba diğer bisikletlerden neden 2700 Tl'yi hak etmesin. Neden şu specialized hak ediyorda bu etmiyor.

Scott'u birinci sıraya almışsınız Merida'yı 2. Ben bu sıralamayı yaparken dediğiniz gibi öyle çok uçuk farkları gözeterek yaptığınızı düşünmüyorum çünkü öyle bir fark yok. O yüzden seçimimi görselliğine vurulduğum ve yakınımda da bayiisi olan(hatta tek bunun var) Merida'dan yana kullanacağım.

KTM fiyat/performans dediler ama ben benzerlerini buldum aynı fiyata. Ona 600-700 Tl vereceğime en iyisi amatörüm zaten 2700 Tl'ye merida alıp üstüne aksesuar almak

Derya Keçeci bunu beğendi.
  14. Barış Güney

Barış Güney Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bende sıralama yaparsam şu şekilde olur..(Komponentler aşağı yukarı aynı)

1-Merida (içerden kablolaması ve görüntüsü artısı -jantlar eksisi)
    2-Specialized (Kalite kadro artısı bir çok kullanan tanıyorum son derece memnunlar,son derece sağlam bir bisiklet-fiyatı eksisi)
    3-Scott (Kalite kadro artısı-jantlar eksisi)
    4-KTM (Komponentler artısı-eksisi bütçenizin hayli üzerinde olduğundan fiyatı)

alican33 bunu beğendi.
  15. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Kadroya önem veriyorum. Derya Bey ise Merida'nın yarışçı bir kadro yapısına sahip olduğunu söylüyor.
    İncelediğim bisikletler arasında kadro geometrisi bir "Yarışcı" gibi duran sadece merida

Sizce Merida'ya yapılan bu eleştiriler yersiz mi ? Ben 2750 Tl'ye Merida alsam "Çok fazla fiyat vermişsin o parayı hak etmez "gibisinden bir eleştiriyi hak eder miyim ?
    Ve bu yarışçı kadrosu derken. Benim dik sürüşüme engel olur mu beni uzun yolda rahatsız eder mi ? (80-100 km gibi günlük turlarda)
    Merida 903'e hayran kalma sebebim bir de bu videodur.

http://www.youtube.com/watch?v=VcJjec-t0tc

16. Barış Güney

Barış Güney Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=129681

Alican üstte linkini verdiğim dinçer kardeşimde 2.5 ay önce Merida 904 aldı..Meridasıyla her hafta +100 turlarımıza (iyi performans sergileyerek) katılır ve sorun yaşadığını görmedim duymadım.. :) Seninde sorun yaşayacağını düşünmüyorum..

alican33 bunu beğendi.
  17. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kim diyor Merida'ya o parayi haketmez diye yahu??

Merida dediginiz firma dunyanin Giant'tan sonra en buyuk ikinci kadro ureticisi. Specialized'in %40 hisse ortagi. Daha bir suru uluslarrasi markaya kadro uretiyor. Almanya'da ArGe laboratuvari var. Oyle bos toplama kadrolar yapip sadece boyamasini yapmiyor. Lampre Merida takimiyla PRO tur'larda boy gosteren bir marka. Neye gore haketmiyor o parayi?

Scultura kadrolar daha yaris kadrolaridir. Uzun turlar atayim, biraz dik surusum olsun diyorsaniz, bence Ride serilerine de bakin Merida'nin.

alican33 bunu beğendi.
  18. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ride serisinde ilgimi çeken bir tür yok maalesef. İlk model biraz yetersiz diğerleri ise 4000 tlden başlıyor. Öyle çok uzun tur değil tabi ki. Bazen 50 km gidiş 50km geliş turlar yapabiliriz. Yarış kadrosu derken bu sanırsam hız bakımından büyük avantaj diğer bisikletlere göre. Eğer gidonun düz tarafından tutarsam biraz dik sürüş yapabilirim gibi.

Bu işin sonu yok bence şu daha iyi bu daha iyi. 300 lira ver şunu al daha iyi parçası var falan. Eğer fiyatını hak ediyorsa sizin dediğiniz gibi almamak için bir sebep yok. Çünkü öyle bir şey ki 200-300 lira ver daha iyi diyerek 1000 Tl'den 10.000 Tl'ye kadar çıkabilirim )

Sizin dediğinize göre fiyatını da hak eden bir makina. Belki güzel bir pazarlık ile 2500'e bile alabilirim. O zaman ben bu bisikleti alırım.

19. Tolga Çelebi

Tolga Çelebi Culebrist

Adı:
    Tolga Çelebi
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    2500 çok çok zor çünkü bende Cubelere bakıyorum. Sora setli Cube Peloton %10 nakit indirimi ile 2600 civarı iken Merida'da 2700 altı olmaz gibi.

20. alican33

alican33 Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    %10 kendi yaptıkları indirim var. Bisiklet şuan liste fiyatı 3100 lira %10 indirim ile 2800 lira oluyor. Yani bi %10 daha yapılır diye tahmin ediyorum. %20 indirim çok bi indirim değil bana göre. Bilmiyorum tam iskontoları nedir ama babam az çok bu tür işlerde böyle alım satım. %40-50 iskonto ile çalışıyorlar hep. Tabi bunu bisiklet sektöründe nasıl olduğunu bilmem de çok bir farkı olacağını sanmıyorum.