Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yol Bisikletçileri İçin Üç Esaslı Tüyo

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında BF Okuru tarafından paylaşıldı.

1. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Profesyonel sporcular zamanla otomotikleşen basit teknikler geliştirirler.. Golften tutun da atıcılığa kadar tüm sporlarda zamanında öğrenilip motor davranış haline gelen püf noktaları vardır.
    Profesyonel yol bisikletçileri de kendilerini bisiklet üstünde diğerlerinden farklı gösteren karateristikler geliştirirler. Bu yalnızca görünüşten ibaret değildir. Diğer sporların aksine bisiklete bindiğiniz zaman tekniğiniz daha çarpıcıdır. Profesyonellik aynı zamanda stil ve teknik kadar maksimum güvenlik de demektir.

Bu tüyolardan birkaç tanesi için aşağıdaki adımlara göz atalım…

1.Rahatlayın.

Yüz. Eğer yüzünüz gerginse bunu vücudunuzdaki bütün kaslar izleyecektir. Yüzünüzü ve boyun kaslarınızı rahatlatmaya çalışın. Çene kaslarınızı açın. Dişlerinizi sıkmayın.

Kambur durmayın. Gergin sürücüler neredeyse kulaklarını örtene kadar sırtlarını kamburlaştırırlar. Omuzlarınızı boynunuza kadar serbest bırakın. Tehlikeden kaçan bir kaplumbağa gibi durmayın.

Gidonu Hafifçe kavrayın. Dirseklerinizi biraz kıvırın ve kollarınızın ön bölümleriyle ellerinizi rahat bırakın. Bir yere vurma veya düşüş durumunda gevşek kollar olası bir ön tekerleğe çarpma tehlikesini absorbe edecektir. Çizginizi koruyun ve kontrolü elden bırakmayın.

2.Rahatça Pedal Basın
    Pedal çevirme tekniği başlangıçta zor gibi görünse de birkaç temel tüyoyla bunu kolaylaştırabiliriz. İşte nasıl esnek pedal çevirebileceğiniz hakkında ipuçları:

Alıştırmaya yavaştan başlayın. Dakikada 90 ila 110 arası hızlı kadans, gelişim için etkili ve teknik için yardımcıdır. Fakat ayaklarınız çabuk alışsa bile beyninizi bu hızlı gidiş fikrine alıştırmak zordur. Alıştırmaya dakikada 60-70 rpm ile başlayın, bu ilerde yüksek hıza konsantre olmanızı kolaylaştıracaktır.

Çamuru hatırlayın.Üç kez Fransa Turu’nu kazanan Greg Le Mond bu tüyoyu 1985’te vermişti, hala çok etkilidir: Ayağınızı pedaldan yukarı doğru çektiğinizde aslında çamura battığınızı ve ayağınızı çamurdan kurtarmaya çalıştığınızı düşünün. Bu daha fazla güç vererek seri pedal çevirmenize yardımcı olacaktır.

Gidonu yakalayın. Ayağınız pedalın en yüksek kısmına geldiğinde sanki gidona dokunmak istercesine dizinizi ileri doğru kaldırın. Bu pedal devrinin en zayıf noktasına güç verecektir.

3. İyileşme sürecini hızlandırın.
    Bir etap yarışçısının yaptığı gibi antrenman sonrası iyileşme sürecini hızlandırın…

Bol sıvı alın. Vücudunuzdaki sıvının %1’lik kaybı bile performansınızdan ödün vermeniz anlamına gelir. Bisiklet üstünde olduğunuz her saat en az bir şişe sıvı tüketmelisiniz. Biniş sonrası kaybettiğiniz kilo yerine konana kadar sıvı almalısınız. Eğer her gece en az iki kere tuvaletin yolunu tutmuyorsanız yeterince sıvı almıyorsunuz demektir.

Glikojen Depolarını Doldurun:. 68 kiloluk bir bisikletçi antrenman sonrası 2 saat içinde günde 80 ila 100 gr. karbonhidrata ihtiyaç duyar.. Bir enerji barı 40 gr., muz 60 gr. karbonhidrat barındırır.

Dinlenin. Profesyonel bisikletçiler genellikle günde 9-10 saat uyurlar ve antrenman sonrası kısa bir uyku süreleri daha vardır. Biz bunu gerçek hayatta çalıştığımız ve patronumuza hesap vermek zorunda olduğumuz için yapamayız. :) Ama iyileşme için yeterli dinlenme çok önemlidir. Günde en az 8 saat uyumaya çalışın. Yapabilirseniz öğlen 15 dakika güç uykusuna yatın.

roadbikerider.com

2. ali_gülcan

ali_gülcan Kıdemli Üye

Seviye:
    çok teşekkürler zuhal bu yabancı kaynakların çevrilmesi bizler için çok önemli devamını bekliyoruz.

3. yighitjan

yighitjan Bisikletkolik

Seviye:
    teşekkürler.Yol bisikletçiliği içinde önemli bilgiler dağ bisikletçiliği içinde.

4. Fatih Buzgan

Fatih Buzgan Onursal Üye

Seviye:
    Sporda uykunun ve beslenmenin önemini anlayın arkadaşlar.Yemeden, uyumadan olmuyor ;)

Artık Yok, mehmet kutbay ve bicycle16 bunu beğendi.
  5. msd_57

msd_57 Bisikletkolik

Seviye:
    Guzel betimlenmis ve anlasilir bir sekilde yazilmis faydali bir konu olmus.

Maddelerden biri aradan cikartilmayacak kadar onemli !..

Tesekkurler.

6. simplonmurat

simplonmurat Forum Bağımlısı

Adı:
    Murat ALTINCAN
    Bisiklet:
    Simplon
    Seviye:
    Teşekkürler.Gerçekten faydalı bir bilgi.

Raven_35 bunu beğendi.
  7. Mert Bağcılar

Mert Bağcılar Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Paylaşım için çok teşekkürler..

Şu ayağımızı çamurdan kurtarırmış gibi hissetmeyide yeni öğrendim ve çok mantıklı geldi...

8. bulent40

bulent40 Forum Demirbaşı

Seviye:
    bir de kaynak konusunda bilgi verilseydi tam olurdu.

Admin bunu beğendi.
  9. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Metin altında kaynak gösterilmiştir.

10. Ahmet Gökdere

Ahmet Gökdere Onursal Üye

Seviye:
    moderatör arkadaşın ellerine sağlık emek harcamış ancak bazı yerlerde sanırım mantık hataları var
    pedal çevirirken mümkünse 70 devirin altına inmemek lazım çünkü bu sınırın altında diz ekleminize gereğinden fazla yük biner ve diz eklemi problemleri ortaya çıkabilir

çamur konusu ise şöyle sanırım , ayağınızı çamurdan çekmek değilde ayağınıza bulaşmış çamuru kaldırım gibi bi yerde kazırsınız ya o şekilde ayağınızı çekmek(pedal çevirirken ayağı çekme kısmında geçen bişey)
    68 kilololuk bi bisikletçi sanırım varsa mtb yarışçısı olmalı heralhalde ama varsa da günde 80-100 gr kısmında bir cümle düşüklüğüolmuş tam anlaşılmıyor

yanlış anlamalarımı düzeltirseniz yeni başlayan arkadaşlara ve benim gibilere daha faydalı olur sanırım

Atila Filmer, Serkan TELYAKAR ve Admin bunu beğendi.
  11. İlkay Alpertonga

İlkay Alpertonga Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Bilgileri bizimle paylaştığınız için teşekkür ederim Zuhal hanım,

Saygılarımla,

12. Ahmet Gökdere

Ahmet Gökdere Onursal Üye

Seviye:
    sevgili arkadaşlar bisiklet tutkunlarına esas olarak tabiki
    yukarıdaki yazıda ciddi hatalar var diye bi iki satır yazdım yazdığıma pişman oldum, eksi puanları doldurmuşlar ki ne anlam ifade ettiğini bile bilmiyorum aslında önemsediğimden yazmıyorum, ama anladığım yazdıklarımdan hoşlanılmadığı, amaç bilgilenmekse yazılan yazıdaki yanlışların düzeltilmesi için yazmıştım körler ve sağırlar birbirini ağırlayacaksa sorun yok , bu yazımdan sonrada bol miktarda eksi puan bekliyorum şimdiden ellerinize sağlık sayın forum sakinleri:D

Tolga Gürgün, Pelin, sprint ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  13. Fatih Ertörün

Fatih Ertörün Bisikletkolik

Seviye:
    Yapılan bir bisiklet antrenmanından sonra, alınan vitaminler, yenilen yemekteki karbonhitrat ve proteinlerin oranı,mineraller, ve uyku gerçekten çok önemli.Gün içinde yapılan antrenmandan beklenen gelişim, o öğle uykusunda oluyor.
    Ayrıca, ağır bir antrenman yahut yarış günü,öğle uykusundan sonra akşamları aktif sürüşler yapmak da toparlanma süresini hızlandıran birşey.
    Vücudu esnetecek doğru hareketler yapılırsa bunun da dinlenmeye olan katkısı çok olumlu.
    Ama tabi bunca aktivetiyi yapmak demek işinizin bisiklet olması demek ki bu kadar vakit ayırabilmek çok zor oluyor genelde.Ama en azından haftanın bir günü(pazar günü olabilir) böyle geçirilebilir.

Ali Hekimoğlu bunu beğendi.
  14. Serdar Emre ACAR

Serdar Emre ACAR Forum Bağımlısı

Seviye:
    Ben yol yarışlarına katıldığım zamanlarda kahvaltı yapamazdım yiyecekleri yutamazdım, heyecandan midem bulanırdı.Yarış esnasında kekle muzla geçiştirirdim.Ama ne zman heyecanlamasam ve kahvaltı yapsam kürsüde kendime yer buldum.Kahvaltı çok önemli bir olay.

15. huseyin kılıc

huseyin kılıc Forum Bağımlısı

Seviye:
    güzel bir konu dikkate alıcam tşkler

16. zekili

zekili Üye

Seviye:
    Yol bisikletçileri için çok faydalı bir paylaşım teşekkürler.

17. zeyfer mir

zeyfer mir Aktif Üye

Seviye:
    bilgiler iyi olmuş teşekkürler.
    bakıyorum da neredeyse hiç bilgi veren yok.

18. ozan çanakçı

ozan çanakçı Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    teşekkürler. gerçekten yol bisikletçi için önemli olan tüyolar.

19. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Nereye baktınız ve ne bilgisi arıyorsunuz, yukarıdaki arama tuşunu kullanın bisiklet ile ilgili herşeyi bulursunuz.