yol bisiklet kadro ve aynakol boyu hesabı

caner ünsal

Forum Bağımlısı
Tepki
485
Bisiklet
Scott
(link)

bisiklet boyu hesaplama ile ilgili epey site var ayna kol uzunluğu ise daha az bilinen konu. Her ikisinin de hesaplandığı bir siteyi aktarmak istedim. aynı sitede dağ bisikletleri içinde hesaplamalar var.
Açılan sayfada dikkat edilirse inc yerine cm ile hesaplama olanağı da var . Gözden kaçabilir diye hatırlatayım.

Scudo

serhat toy

Forum Demirbaşı
Tepki
369
Her ne kadar böyle hesaplamalar olsa da..Cidden bunlar sadece hesaplama.

Arkadaşta scott s30 var 49 cm, benim boyum 1.785 - 1.790 neredeyse bana bile olacak bir bisiklet...
Arkadaşın boyu 1.72.

Yani bugün bakıyorum bu tip hesaplamalar bana Kadro boyu 55-56 çıkartıyor ama, ben tercihimi maksimum 54 yapacağım...
Bence kişiden kişiye de tercih çok değişken...
bu istatistiklere göre kadro boyunda bisiklet alıpta bel ağrısı çeken adam vardı hemde bütün ayarları tam yaptığı halde...
Yani tamam teorik bilgilere bakılsın ama bence insanlar buna da saplanıp kalmasın...
Benim deneme şansım olmadığı zamanlar tamamen teorik bilgilere inanmıştım, ta ki,kendime bir bisiklet alıp bir de bir kaç yol bisikletini deneme şansı bulana kadar.. :)
Bu arada şu anda kullandığım bisikletin kadro boyu 57 :)
Yokuşlarda yoruyor açıkçası...
Dümdüz yolda kullanmıyorsanız bir kaç cm ufak tercih etmenizi tavsiye ederim :)

Batuhan Ustaoğlu

Aktif Üye
Tepki
70
Arkadaşlar benim aynakolum tam hesapladıgım gibi çıkıyor ama sanki yere biraz fazla yakın.Dönüşlerde neredeyse deyecek,neden böyle

Fatih Sert

Forum Bağımlısı
Tepki
2.891
Sitedeki tabloyu incelemedim.
Lakin Scott CX bisikletimde edindiğim tecrübelerden hareketle, bazı parçaları değiştirerek iyi sürüş konforuna ve performansına ulaşmayı başardım diyebilirim.
Önemli olan vücüt ebatları, boyunuzdan ziyade, apış arası yüksekliğiniz, kol uzunluğunuz, gövde uzunluğu ile bacak uzunluğu oranınız gibi detaylar. Kısa bacak mesafesi, aynakolun kol mesafesinin kısa tutulması ile aşılabilir. Yalnız bu da bisiklet selesinin yüksemesi ve ayaklarınızın yere değmemesi anlamına gelir. Burada tercih size kalmış. Durma zamanında pedala tek ayak binip diğer ayakla yer temasını sağlamak gibi. Ayrıca ayakalrınız yerde iken orta boru ile apış arasında en az 2 cm gibi bir mesafe kalmalı bu da kadro ebatınızı belirler. Burada karşımıza çıkacak sorun sele ile gidon mesafesi meselesi. Benim gibi gövdeniz bacaklarınızdan orantısal olarak daha uzunsa bu sorunla karşılaşabilirsiniz. XS bir kadroda, 165 lik aynakol ile çözdüğüm bir sorun, karşıma daha yakın bir gidon mesafesi olarak geldi. Bunu da gidon boğazını 120 cm ile aştım.
Kol mesafesi ayak dönüş çapını belirler. Diz ve kalça eklemleri de mafsallardır. Uzun bacak, uzun mafsal demektir. Diz ile aynakol arası ne kadar yakınsa, daha dengeli bir sürüş için pedal dönüş çapının da aynı oranda küçülmesi gerekir. Boyum 1,70 ve aynakolum 165 lik. Arkadaşlar artık pedallarken dağılmadığımı söylüyorlar.
Herkese selamlar. :)
İyi ramazanlar.

• Beğen
Tepkiler: AHMTB