Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

yol arkadaşı aranıyor (hasankeyf'e pedalla)

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında bodymouse tarafından paylaşıldı.

1. bodymouse

bodymouse Aktif Üye

Seviye:
    merhaba pedalseverler
    kışın yavaş yavaş bitmesiyle
    yeniden yol aşkıyla yanıp tutuşmaya başlıyor yürekler
    bu bahar hasankeyf ana hedef olmak üzere
    güzel bir güneydoğu projesi oluşturmaya çalışıyorum
    bu projede bana katılmak isteyen bisikletçileri bekliyorum
    ayrıca daha önce bölgede seyehat eden
    tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşların
    fikirlerine ve önerilerine ihtiyacım var
    herzamanki gibi forum dostlarının beni yalnız bırakmayacaklarını biliyorum
    nisan ortasından sonra güzel olur diye düşünüyorum
    diyarbakır'dan baslayıp siirt'te bitirmeyi planlıyorum
    katılım olması durumunda ayrıntıları beraber oluşturmak benim için onur olur
    herkese bol pedallı günler dilerim

gökhan

2. Ümit Bozyılan

Ümit Bozyılan Kıdemli Üye

Seviye:
    merhabalar,
    güneydoğuya ve özellikle diyarbakır ve siirt bölgesine tur planladığınız için öncelikle tebrik ediyorum. Genelde o bölge bisiklet turları planlanırken hiç düşünülmez.
    ben de istanbulda yaşayan bir gaziantepliyim. :) şanlıurfaya da birkaç kez gidip bir süre kaldım. ama hiç diyarbakır veya siirtte bulunmadım.
    güneydoğu deyince gaziantep şanlıurfa ve mardini düşünmeden edemiyorum. gaziantepten başlayıp siirte kadar süren bir tur eminim çok farklı olurdu.
    sizin bu tur için düşündüğünüz süre ne kadar?

resat bunu beğendi.
  3. ozzy

ozzy Yeni Üye

Seviye:
    hasankeyf ve allianoi kurtuldu!

ALLİANOİ ve HASANKEYF KURTULDU.

26 Kasım 2008 günü Ankara'da, Danıştay 6. Dairesi’nde Allianoi ve Hasankeyf‘in sular altında bırakılmasının önünü açan, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu‘nun Resmi Gazete’nin 27.10.2006 tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren 04.10.2006 tarihli ve 717 sayılı "Baraj alanlarından etkilenen taşınmaz kültür varlıklarının korunması" ile ilgili ilke kararının 2. ve 3. maddelerinin iptali istemiyle açılan davanın duruşması yapılmış ve dava, karar verilmek üzere heyete devredilmişti.

Bugün de Danıştay 6. Dairesi’nde Koruma Yüksek Kurulu’nun aynı ilke kararının iptali ile ilgili 74 duyarlı yurttaşın açmış olduğu davanın duruşması yapıldı.

Kuşkusuz tarihi bir güne tanıklık ediyoruz. Danıştay 6. Dairesi, Arkeologlar Derneği, Ekonomik ve Toplumsal Tarih Vakfı, TMMOB Mimarlar Odası, İzmir Turist Rehberleri Odası ve Çağdaş Hukukçular Derneği’nin davasında Allianoi ve Hasankeyf‘in sular altında bırakılmasının önünü açan, Koruma Yüksek Kurulu’nun DSİ‘ye, "barajın planlanan alanın dışında başka bir yerde yapılmasının mümkün olmadığının saptanması" halinde taşınmaz kültür varlıklarının "başka bir yere taşınması ya da belgelenerek su altında bırakılmasına karar" verme yetkisi veren ilke kararının iptaline karar vermiştir.

Mahkeme gerekçeli kararında 717 no’lu İlke Kararının 2 ve 3. maddelerinde getirilen düzenlemenin 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’nun 3, 9 ve 10. maddelerine aykırı olduğu, 2863 sayılı Kanun ile Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurullarına verilen görev ve yetkinin, İlke Kararı’nın iptali istenilen maddeleri ile DSİ’ye verilmesi, DSİ’nin de bu karar doğrultusunda taşınmaz kültür ve tabiat varlığını su altında bırakma kararını vermek ve bu kararını Koruma Bölge Kurulu’na bildirmek suretiyle Kurul’un bir proje seçmesini istemesinin hukuka aykırı olduğuna karar verilmiştir.

Bilindiği üzere Anayasanın 63. Maddesinde “Devlet, tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunması sağlar” denilmek suretiyle devlete sit vasfındaki kültür ve tabiat varlıklarının “korunmasını sağlamak” ile ödev yüklenmiştir.

Bilindiği gibi; Anayasa’nın 90/son maddesi gereğince; usulüne uygun şekilde yürürlüğe konulmuş “Birleşmiş Milletler Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme (1972-Paris) , Avrupa Konseyi Avrupa Mimari Mirasının Korunması Sözleşmesi (1985-Granada) , Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi (1992 Valetta/Malta) sözleşmeleri kanun hükmündedir.

Yüksek Mahkeme’nin uluslararası sözleşmeler ile teminat altına alınan, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu ile tatbiki sağlanan Devletin Anayasal koruma görevini aşarak ortadan kaldıran Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu‘nun 717 no’lu İlke Kararının 2 ve 3. maddelerini iptal etmesi, Allianoi ve Hasankeyf başta olmak üzere DSİ’nin tasarrufu ile sular altında bırakılacak arkeolojik mirasın kurtarılmasına yeni bir müjdenin sesidir.

Kamu yararının gerçekleştirilmesi ve kültürel mirasın koruyucusu olan davacı demokratik kitle örgütleri ile 74 yurttaşın sesi, 2000 yıllık tarihi ile ülkemizin sağlam kalmış halen kullanılabilecek sıcak suyu olan en büyük suyla tedavi (hidroterapi) merkezi, aynı zamanda dünyanın doğa tarafından en iyi korunmuş ve en sağlam kalabilmiş sağlık yurtlarından birisi olan Allianoi ile Ilısu barajı’nda tutulacak sularının tehdidi altında nefes almaya çalışan Hasankeyf’in çığlığı olmuştur.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu‘nun 717 no’lu İlke Kararının 2 ve 3. maddelerinin Yüksek Mahkeme’ce iptali ile birlikte Allianoi ve Hasankeyf başta olmak üzere arkeolojik mirasın koruma adı altında sular altına gömülmesi kararından derhal vazgeçilmeli, gerçek ve katılımcı bir koruma anlayışının yeniden inşası için ülkemiz demokratik güçleri ile bilim insanlarından oluşan yeni bir istişare kurulunun toplanarak tarihimizi gömerek değil, tamamıyla günyüzüne çıkarılarak korunmasına yönelik tüm engeller kaldırılmalıdır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

:D çok mutlu oldum paylaşmak istedim hemen

4. evrimyigit

evrimyigit Kıdemli Üye

Seviye:
    eee o zaman gitmeye gerek kalmadi mi?

5. Ömer Bingöl

Ömer Bingöl Aktif Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ben de siirtliyim.. aylardır güneydoğu turu yapmayı düşünüyorum.. ben de antepten başlayıp siirtte bitirmenin daha uygun olacağını sanıyorum.

bu arada istanbuldayım, okulum mayısın son haftasında bitiyo da keşke o zamanlarda bir tur ayarlasak..

6. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Kardeşim,
    Bu sayfalarda gördüğüm her tur planı beni çok heyecanlandırıyor. Harika bir rota olacağı kesin. Aşağıda yapmış olduğumuz turun linkini atıyorum. Eminim incelemişsindir. Ama aklına takılan her soruyu sorabilirsin. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

http://www.bisikletforum.com/showthread.php?p=283908#post283908

Yolun açık olsun...

Sevgiler...

evrimyigit ve Ömer Bingöl bunu beğendi.
  7. bodymouse

bodymouse Aktif Üye

Seviye:
    sevgili ümit bozyılan
    tur ıcın ıkı hafta dusunuorum
    sanlıurfa ve sıırt arasında kalan guzergahta
    gorulmesı gereken heryerı gormek amacıyla
    zamanı bıraz uzun tutma nıyetındeyım
    katılmayı dusunursen
    5443385447
    nolu telefonun basında olacagım
    saglıcaklakal
    kısmetse mayıs basında yollardayım

8. bodymouse

bodymouse Aktif Üye

Seviye:
    sevgili omer
    musait oldugun zamanı
    mayıs sonundan mayıs basına cekebılırsen
    senınle pedallamaktan mutluluk duyarım
    bolgenın sıcak olması nedenıyle
    mayıs sonuna maalesef erteleyemıorum
    kararındakı herturlu degısıklık ıcın numaram: 5443385447
    hoscakal

9. bodymouse

bodymouse Aktif Üye

Seviye:
    ozzy e buı guxel haber ıcın tesekkurler
    serkan abı sana da ılgınden ve destegınden oturu tesekkur edıorum
    ozelden sabıt telefon numaranı yollayabılırsen memnun olurum
    saglıcaklakal

10. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Merhaba Kardeşim,
    Kusura bakma sabit telefon kullanmıyorum. Cep telefonumdan ulaşabilirsin.

0535 513 58 53

Sevgiler...

11. Çağlar Akkoyun

Çağlar Akkoyun Aktif Üye

Seviye:
    sevgili bodymouse, tam tarih yazarsan sevinirim. ben diyarbakır merkezde ikamet ediyorum. aynı rota benim de aklımdaydı. gerçi tarih benim için önemli değil, hafta sonuna denk gelsin yeter. diyarbakırdan hasankeyf' e kadar bi aksilik olmazsa beraber pedallayabiliriz. kesin karar verdiğinde arayabilirsin veya buradan yazışabiliriz. cakkoyun@gmail.com 0506 872 34 57.

12. bodymouse

bodymouse Aktif Üye

Seviye:
    ılgın ıcın tesekkurler caglar
    tam tarıh su an bellı dııl ama
    mayıs ayının ılk haftasonu olacak
    bu arada urfadan vıransehır uzerı mardıne gececegım muhtemelen
    sana uyarsa urfadan bırlıkte baslayabılırz
    gercı haftasonu sadece eslık edebılecegını soylemıssın
    oysa kı turun 2 hafta surecegını tahmın edıorum
    ıkı haftalık bır zaman yaratma sansın olursa
    beraber pedallamak benı mutlu eder