Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yokuştan en sağlıklı nasıl inilir?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında samet firat tarafından paylaşıldı.

1. samet firat

samet firat Yeni Üye

Seviye:
    selamün aleyküm beyler ben 2 haftalık bisiklet kullanıcısıyım hergün sürmeye çalışıyorum. Fakat yokuşlardan aşağıya inerken ister istemez korkuyorum, en sağlıklı nasıl inilir çünkü ben abanıyorum arka frene , tekerlekler kayıyor hatta oturduğum sitede yokuş aşağıya inerken, adamlar muhabbet ediyordu.
    bende o anda frene fazla abandım , adamlar muhabbet ederken benim şekil yaptığımı sandı kendilerine karşı sonra git yukarıda sür gibi laflar etti.Bende o anda kötü oldum 18 19 yaşında gencim 30,40 yaşındaki adamlara şekilmi yapacam. Demek istediğim yokuş aşağıya en sağlıklı nasıl inilir çünkü inerken biryere çarpacak gibi oluyorum o anda direksiyonu hareket ettiremiyor hissine kapılıyorum.

internet gittiğinden 2 konu açmışım konu kilit .

2. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    hızını koruyarak incen hep. fren papuçları inene kadar hep jantla öpüşecekler :D
    freni bırakırsan çabuk hızlanır sonra yavaşlayayım derken gene artistik bi arka kaydırma yaparsın :D

yani demem o ki. yokuş bitene kadar frenleri hiç bırakmıcan.

3. samet firat

samet firat Yeni Üye

Seviye:
    hafif frenmi yapmalıyım o anda abanıyorum
    :D

hafif frenmi yapmalıyım o anda abanıyorum
    :D

4. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    okşar gibi. Basıp bırakıcan :D

Tabii en iyisi fren konusunda biraz pratik yapman olacaktır. Ayrıca sadece arka freni kullanma. Ön ve arka eşit kullanmaya çalış.

5. samet firat

samet firat Yeni Üye

Seviye:
    okşar gibi güzel :D eşit derken aynı anda mı ?

6. D.Mustafa

D.Mustafa Bisikletkolik

Seviye:
    İkisine aynı anda yüklenirsen ağırlık merkezin öne doğru kayar ve buda takla atmana neden olur. Yüksek oranda arka freni sıkacaksın ön freni de kendin oranlayacaksın ama arkayı sıktığından biraz daha az olacak ve popo kısmını geriye doğru çekmen ön frene biraz daha fazla basmanı sağlayabilir. Bunların hepsi bir oran, yokusun eğimi hızın kilon konumun. Hepsi sende bitiyor.

7. samet firat

samet firat Yeni Üye

Seviye:
    zamanla öğreneceğim inşallah :) teşekkür ederim.

8. Emre Örsel

Emre Örsel Aktif Üye

Adı:
    Emre
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Frenleri sürekli sıkmak doğru olmayabilir. Pabuçlar çok çabuk erir. Bence biraz fren yapıp biraz serbest bırakarak hızını koruyabilirsin.

9. yusuf ünlü

yusuf ünlü Üye

Adı:
    Yusuf
    Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Amortisor de açık olmalı , yoksa tümseklerden ön teker havalanıyor kontrol kayboluyor

10. Yunus Emree

Yunus Emree Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Yüksek oranda arkayı kullanırsa 50 metrede duracağına 150de durur artık.

Ulaş AYDINOĞLU bunu beğendi.
  11. ramazanedis

ramazanedis Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yokuş aşağı downhilll ciler gibi inin yani kendinizi geri atın arka lastiğe oturacak gibi sonra ön frene yüklenin asfaltta toprak veya toz birikintintisi yoksa ön teker kitlemez eğer toz birikintintisi varsa arka ve ön freni bırakın sonucu kötü olabilir

12. Bahadır Ulusoy

Bahadır Ulusoy Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yunus eğer yüksek oranda önü kullanırsa 50 metrede duracagına 1 metrede durar en kısası değil mi ? :)

13. volkanyasasin

volkanyasasin Yeni Üye

Seviye:
    Eğer kontrol edemiyorsa frenleri hiç bırakmayacak arkadaşım, arka kırmızı hep yanacak yani..
    Yemişim fren papucunu, 15-20 lira olsun giden.. Senin eller sürekli frende olsun kardeşim..
    Ben de oldukça yüksek rakımlı bir bölgede yaşıyorum, o yüzden anlıyorum seni..

14. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Üzerinde biz varsak varsın o şekilde dursun.
    Süre ve mesafeyi ölçebilirseniz şöyle yapın, 50 km hıza çıkın(rampa aşağı) ve sadece arka frenle yavaşlamaya çalışın. Aynı hızla ön freni de kullanarak inin ve farkı isterseniz buraya yazın. İkisini kullanmanıza hiç girmeyecem bile, onu zaten dengeyi sağlamak için kendiniz kullanmayı öğrenirsiniz.

Arka fren benim için sadece destek freni, o da bütün yük ön(fren)e dağılmasın diye kullanırım. Yoksa sonucu belli zaten.
    Arka freni de genelde çok yavaş olduğum zamanlarda kullanırım, anca öyle durdurmaya yarıyor zaten.
    Ha şu frenleme işini beceremeyen arkadaşlar(arka kullanın diyenler) araçları varsa sıkıysa el frenini çekerek dursunlar.

15. volkanyasasin

volkanyasasin Yeni Üye

Seviye:
    Dostum kimsenin sadece arka freni kullanın dediği yok zaten, sen www.bisikletforum.com adresinde misin ?
    Ayrıca senin dediğin el freni ile araba durdurma işi ara sokaklarda tofaşlarla yapılan işler, bilmem anladın mı..

16. Yunus Emree

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    "Yüksek oranda arka freni sıkacaksın ön freni de kendin oranlayacaksın ama arkayı sıktığından biraz daha az olacak" bunu yazan kişi bu adreste ve ben de bunun aksini savunuyorum. Zaten ben "İkisini kullanmanıza hiç girmeyecem bile" diyorum, çünkü aksini zaten söylemiyorum.
    Yoğunluğun ön frende olması gerektiğini anlatmak için daha nasıl bir ifade kullanayım söyler misin? Ön ve arkayı tek tek kullan demek anormal birşey mi?
    Evet o araba "durdurma" işi oluyor zaten yavaşlatmada yine ön fren yoğun olarak kullanılıyor, bilmem anladın mı...

17. volkanyasasin

volkanyasasin Yeni Üye

Seviye:
    Konu yokuştan aşağı inmek dostum.. Bayır aşağı hani.. Düz yol değil..
    Ama tamam canım, sen ön frene aban bayır aşağı, arka freni de ona göre ayarlarsın artık.

18. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Ön fren manevra yapmanı engeller, sağa sola döneceksen, frenini erkenden yap, frensiz dön.
    Frenlerinde ikisine birden aynı anda bas.

19. Gürkan Ç.

Gürkan Ç. Forum Bağımlısı

Seviye:
    En güzeli senin bir kaç deneme yaparak pratik kazanman. bir süre sonra zaten sen alışırsın ve eller gider kendini ayarlar frene.

20. Sinan Ş

Sinan Ş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    Bizim burası da tepe,sahile inmek için 200mtlik dik tepeden inmek zorundayım,yol boş ise düzlüğe gelene kadar kullanmıyorum frenleri. :D
    trafik yoğun ise ön arka eşit sekilde sıkarak sakin sakin iniyorum,çukur tümsek vs. manevra yapacağım zaman frenleri bırakıyorum,manevra sonrası frenleri tekrar sıkıyorum.