Yokuş performansı için ruble değişimi?

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@spawday
götür tabii. adamlar da ekmek yesin. biz forumcular kimseye ekmek yedirmeyeceğiz böyle giderse. alışverişler çinden, avrupadan, tamir bakım zaten herkes uzman oldu, sektörün yüz karasıyız adeta :D

Scudo

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
@Kuzey Ege
Sn Kuzey Ege sizin bu mesajınızı okurken bir an ellerime, ellerimdeki yağa baktım :)
Bisikletimi komple dağıttım bütün göbek bakımlarını yaptım, fren ve aktarıcı ayarlarını yaptım derken "yahu adamlar da ekmek yesin" cümlenizi gördüm mahcup oldum.
Bisiklet tamircisi arkadaşlarımız haklarını helal etsinler.
Ancak bu noktaya gelinmesinde bir çok bisiklet tamircisinin özverisiz hizmet (!) vermesi, müşterinin sürekli sorun yaşaması da en büyük etken değil mi?
Esen kalın.

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.286
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@starbuck
Tabi abi, ironi yapiyorum, herkes kendi isini kendi yapsin, sisteme yeterince bagimliyiz, bari bu alanda kiralim zincirlerimizi :)
Onlar lastik sisirmekle, fren teli degistirmekle yeterince kazaniyorlar zaten :)

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

spawday

Üye
Tepki
12
İsim
Kadir
Bisiklet
Ümit
Shimano MF-TZ31 Megarange modelini taktırdım. Montajı, fren, vites bakımı vs. 45 liraya geldi. Doğru bir şey yaptığımı büyük çamlıca tepesine çıkarken anladım :)

Mesut DOĞRU

Forum Demirbaşı
Tepki
986
İsim
Mesut DOĞRU
Bisiklet
Bianchi
@spawday
Sn spawday öncelikle hayırlı olsun.
Umarım yeni rubleniz arzu ettiğiniz konforu gerçekleştirir.
Ben de sporcupazarı'ndan Tourney Megarange MF-TZ37 Ruble ile KMC Z30 zincir siparişi vermiştim.
Dün kargo elime ulaştı. (sporcupazarı.com'a teşekkür ediyorum)
Arka göbek mili biraz salınım yapıyordu değiştirdim.
Ön ve arka göbekleri (dizme bilya) yağladım.
Rubleyi de değiştirdikten sonra yeni zinciri mi taktım.
Vites ayarlarını da yaptım, ancak henüz test etme şansım olmadı.
Bugün test yaptıktan sonra sonucu buraya paylaşırım.
Esen kalın.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Şehir bisikleti kullandığım zamanlarda alıp sonrasında sattığıma pişman olduğum Sedona 301 bisikletimde de vardı TZ21 ruble.

İyi tarafı neredeyse düz duvara bile sorunsuz tırmanabiliyor oluşunuz, kötü tarafı ise en küçük viteste siz deli gibi pedal çevirirken birinin yanınızdan yürüyerek geçebilmesiydi.

Tam yüklü tur bisikletleri için gayet mantıklı, diğer durumlar için dişli oranı fazla düşük bir seçim. 28/28=1.0 oran size ağır geliyorsa yapmanız gereken dişli değiştirmek değil, bacakları güçlendirmek olmalı. Tabi tura çıkma düşünceniz yoksa.

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
Ruble büyütüldüğünde zincire de bakla eklemek gerekiyor mu?

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@Bahadır ÖZEL Çoğu kez hayır. Ancak bu durum elbette nereden nereye yükseltmek istediğinize de bağlı. Mesela Tiagra 4600 serisi 25-30 arasını görür, gidipte 32 takmak isterseniz tetik dahil, zincir, aktarıcı vs hepsini yenilersiniz. Yani gerek shimano ve gerekse Sram vites grupları bir aralıkta çalışır, 25-28-30 gibi. Bu aralıkta her ruble bakla eklemeksizin çalışır.

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@Boran06
Teşekkürler.
Bende tiagra 4600 kısa bacak bir aktarıcı varmış şimdi baktım. 11-28 ruble takılı tura falan çıkarsam bir gün değişmesi gerekecek. O zaman ruble + arka aktarıcı + zincir değişecek sanırım

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Bahadır ÖZEL çoğu kısa bacak arka aktrıcı Shimanonun iddiasının aksine 32 ruble ile çalışıyor.

Benim 105 ve ultegra kısa bacak sktarıcım 32 ruble ile çalışıyor. Tiagra nın da çalışmaması için sebep yok gibi.

• Beğen
Tepkiler: Bahadır ÖZEL

Bahadır ÖZEL

Daimi Üye
Tepki
318
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Dahon
Bisiklet türü
Katlanır
@Ozan k.
Ben de max 30 dendiğini ama 32 diş ile de çalıştığını okumuştum forumda daha önce. Tabi 55-44 aynakol var bisiklette belki küçük yaprağı değiştirmek daha kolay ve güvenli bir çözüm olur.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Boran06

4600 eski 4700 yeni serisi. Bunun 4500'ü de var. Makyajlı versiyonu gibi düşünün. İki sene sonra da 4800 çıkacak. Kısa bacak uzun bacak ise arka aktarıcının uzunluğu ile alakalı ve hem 4600 hem 4700 serisinde uzun ve kısa bacak arka aktrıcı seçenekleri var.

Neyse asıl konu şu, her bisiklet kadrosunun yapısı ve dolayısıyla kadro kulağı farklı. Bu sebepten arka aktarıcının kapasitesi de kadro kulağının yapısına göre değişir. Bu yüzden shimano en garip kadro kulağını da hesaba katıp arka bacak kapasitesini açıklarken tedbirli davranıyor ve genelde 28-30 diyor. Halbuki çoğu bisiklette 32 ruble ile çalışıyor.

Kısa bacak tiagranın 34 ruble ile çalıştığını duymadım. Siz denediyseniz anlatın dinleyelim.

@Bahadır ÖZEL büyük ile küçük yaprak arasındaki fark da açılırsa yine kapasite yetmeyebilir. Yani büyük yaprağı da küçültmek zorunda kalabilirsiniz.

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@Ozan k. 4700 zaten kısa bacakta çalışmaz:) Çünkü izin verdiği dişli oranı 34'e kadar çıkar...Denemeden de öte 4700 grup setli bisiklet kullandım, biliyorum. Bir diğer nokta Tiagra içinde sadece 4600 SAF grupsetdir. 4700 de işler değişir, Ruble farklıdır, tetikler grup set tetikleri değildir. Sadece ayna kol ve aktarıcı 4700 seti içinde geçer. Ama 4600 tam setdir ve bu nedenle hem daha iyidir ve hemde daha kötüdür ve aynı nedenle kimileri 4600 setin daha profesyonel olduğunu söyler hatta 105 den bile daha iyi olduğunu söyleyenler var. Ben amatör bir kullanıcıyım, ancak 105 de kullandım ama 4600 derim, yani demek oluyor ki her 2 si arasındaki farkı anlayabiliyorum. Bu fark yokuşlarda değil, düz yolda net olarak anlaşılır. vs..vs..

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Boran06 hocam bilgidizliğinizle kendinizi rezil ettiğiniz gibi, soru soran arkadaşı da yanlış bilgilendiriyorsunuz. Kapıda 4700 serisi tiagralı bisiklet duruyor, 11-28 rubleli takılı, şimdi fotoğrafını çektim, b screw ne kadar dışarıda duruyor görmüşsündür hani sen pişmişsin ya anlarsın. Demek ki neymiş büyük ihtimalle kısa bacak 4700 serisi arka aktarıcı 32 ruble ile çalışırmış. Daha nasıl bir kapak istiyorsun bilmiyorum :)

Dosyalar

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
@Boran06 bak benim söylediğim şeyin aynısını ingilizce yapıştırdın. Ben de yukarıda Shimano zaten kısa bacakta 28 rubleyi geçemezsin diyor dedim. Yukarıda da aynen öyle yazıyor.

Neden shimanonun söylediğinin aksine 32 ruble takılabilir onu da yukarıda açıkladım. Ama okumadan böyle sağdan soldan duyduğunu forum sayfalarında satmaya çalışanlar gibi sen de kendini rezil ediyorsun.

Shimano sayfasına gir kısa bacak ultegra ve 105 arka aktarıcının da kapatesine 28 diye yazıyor ama çoğu kişi 32'yi rahatça kullanıyor. Ben dahil... İstersen kısa bacak aktarıcı ile 32 ruble fotoğrafını da koyayım ama utanma da yok sende...

B screw ne onu da bilmiyorsun, ancak google amcadan araştırıp bir şeyler söyleyebilirsin. Keşke biraz araştırsan da o zaman anlarsın neden 32 ruble takılabiliyor.

Ozan k.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.738
Bisiklet
KTM
:bsmagryr: Bir insan kendini daha ne kadar rezil edebilir merak ediyorum. İnsanımız okuduğunu anlamaktan aciz.

Shimano kısa Bacakla maksimum 28 ruble kullanabilirsin diyor ama aslında çoğu bisiklette 32 ruble kullanabilirsiniz diyorum.

Adam bana cevap olarak Shimanonun yazısını yapıştırıyor. :)

Ben zaten shimano tersini söylüyor demedim ki. Neden shimano öyle söylüyor onu da açıkladım ama daha okuduğunu anlamaktan aciz. B screw ne bilmiyorum, kadro kulağı veya arka aktarıcı kapasitesini nasıl etkiler bilmiyor, hayatında kısa bacak aktarıcıya 32 ruble takmayı denememiş ama bana hakaret etmekten çekinmiyor. Bravo :harika:

Furkan TK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.180
Bisiklet
Cube
@Boran06 Uslubunuz çok yanlış. Shimano kısa bacak aktarıcıyı max 11-28 ile öneriyor fakat binlerce kişi 11-32 ile sıkıntı yaşamadan kullanabiliyor.

Kısa bacak ve 11-32

Hatta kısa bacak ve 11-34 çalıştığını kayıt altına alan kişi dahi var.

Buyrun;

• Beğen
Tepkiler: lealtad