Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yokuş aşağı iniş ve tehlike

Konu, 'Bisiklet Püfleri' kısmında biyani tarafından paylaşıldı.

1. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    merhaba
    arkadaşlar daha bisikletim yok işin pratiğine girmeden teorisine merak saldım.Sorum şu 3 km bi iniş parkurunda hızımın en fazla 30 olmasını istiyorum çünki korkuyorum açıkcası bu inişte sürekli frenmi yapılır yapılırsa bu papuçlar ne kadar dayanır vitesin hız azaltmakta etkisi nedir hiç pedal çevirmezsem bu inişde ulaşacağım hız ne olur.Birde ilerde bisiklet aldıktan sonra kondisyon yapıp gelişince uzun yola çıkmak istiyorum uzun yolda kullanırken güvenlik ve trafiği aksatmama açısından en az ne kadar hızla gitmel lazım
    şimdiden cevap verecek arkadaşlara emekleri için teşekkürler
    saygılar

Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  2. jimi1984

jimi1984 Kıdemli Üye

Seviye:
    Yokuş aşağı asfalt yol mu yoksa patika,taşlı topraklı bir yol mu?
    Hızınızı ayarlamak istiyorsanız km sayaçları var.Onunla istediğiniz hızı görebilirsiniz.Frenlerinize birşey olmaz korkmayın.Yavaşlarken unutmamanız gereken tek şey sadece arka fren değil aynı anda ön frenide sıkmanız gerekir.Tabi arada bir güç farkı vardır bunuda deneme yanılma yöntemiyle kendiniz bulabilirsiniz..Arka Freni %60-Ön Freni %40 sıkarsanız çok daha hızlı durabilirsiniz.Gerçi bu yüzdelerle anlatılacak birşey değil bunu kendiniz deneyerek daha iyi öğreneceksiniz..

*Trafikde ise en sağ şeritte ilerleme hakkınız var.Hız ise yok..İstediğiniz hızla gidebilirsiniz.İster 5 km istersenizde 50 km..bu size kalmışdır..Trafik kuralları der ki; yolda eğer bisiklet yolu yoksa en şağ şeritte ilerliyebirsiniz...
    *Sinyalleri ellerinizde vererek dönmelisiniz.
    *Sollama yapmak yasak!
    *Gece kullanıyorsanız bisikletiniz üstünde gerekli sinyalizasyon olması şart...Aynı anda üstünüzde de Fosforlu giyim olmalıdır..

erekarteks, Sercan Sözer ve biyani bunu beğendi.
  3. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    arkadaş sorum asfalt içindi peki ıslak zeminde kızaklama yapmaması için ne yapmak lazım birde bu 3 km lik iniş boyunca hafif frenlimi ineceğiz
    saygılar

4. kcuk_

kcuk_ Forum Bağımlısı

Seviye:
    ıslak zeminde asvalta iseniz emliyeti elden bırakmamanızı tavsiye ederim...

5. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Baslama hiziniz yavas olursa bunu kontrol ederek inebilirsiniz. Baslangicta hizli baslarsaniz frenaj kontrolunuz hizinizla ters orantili olacaktir. Arka on dozlayarak inmek gerekli. Ayrica kuru havada 30 km hizda balatalariniza birsey olmaz. Ben Karcaahmet'in oradan asagi 75 km ile isiga yakalaninca durdum mesela. Bu V-fren ileydi. Diskle hic sorun olmaz.

Iyi gunler:)

6. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    kcuk_ arkadaş emniyeti elden bırakmamayı açabilirmisin biraz ne yapmak lazım emniyeti elden bırakmamak için

alican arkadaş bisikletinizin markası neydi peki
    iyi akşamlar

Daywalker bunu beğendi.
  7. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar, öncelikle foruma hoş geldiniz. Yagmurlu havalarda asfalt zeminler çok kayganlaşır, özellikle de kaymak asfalt, neredeyse hiç sürtünme sağlamayabilir. Muhtemelen bunu zaten biliyordunuz. Ancak bisikletler araba gibi ağır taşıtlara kıyasla çok çok hafif olduklarından bu sürtünme kuvveti bisikletli bir kişi için aşırı derece azalmaktadır. Islak ve asfalt yolda yokuş aşağı inmeniz gerekirse bunu mümkün olduğunca yavaş giderek yapmaya çalışın. Çünkü çoğu zaman sert fren yaptığınızda lastikler (özellikle arka lastik) tutunamayıp kilitlenerek yana doğru kaymaya başlayacak ve deneyimli değilseniz bir anda bisikletin kontrolünü kaybetmenize neden olacaktır. Özellikle yol virajlıysa, ıslak asfalt söz konusu olduğunda basit bir virajı alırken bile yana doğru kayarak düşmeniz yüksek ihtimaldir. Hele bir de ıslak asfaltta virajda fren sıkıyorsanız düşmeniz neredeyse kesindir. Nasıl fren yapacağınıza, hangi hızla gideceginize, yolun ve zeminin durumuna göre karar vermeniz gerekir. Bu konu zamanla tecrübe edilerek öğrenilebilirse de bazı kıstaslar vardır. Mesela çakıllı yollar yağmurda asfalta kıyasla daha iyi tutar gibi. Bu tarz yollarda bindikçe (ve düştükçe tabii) kendinizi zamanla geliştireceksiniz zaten. Yine de bilmeniz gereken en önemli şey, ıslak koşullarda asfalt yolların bisikletçiler için en tehlikeli durumu oluşturduğudur. Bu koşullarda maksimum kontrollü bir şekilde ilerlemeli ve dikkati elden bırakmamalısınız. Maksimum kontrolün yolu bisikletini ve kendini tanımaktan ve sınırlarını bilmekten geçer. Bu da yine aynı şekilde tecrübe ile öğrenilir. İyi sürüşler dilerim...

Alican ve biyani bunu beğendi.
  8. Alican

Alican Bisikletkolik

Seviye:
    Bisiklet evimde topladigim TAXI DJ...O zamanlar V-fren vardi...Simdi hidrolik sisteme gectim...

Iyi gunler...Biyani arkadas:)

Daywalker bunu beğendi.
  9. oktay tiryakioğlu

oktay tiryakioğlu Forum Demirbaşı

Seviye:
    bence bisiklete binmeden burda anlatılanları anlamanız çok zor. bisiklet üstüne çıktığınızda belki çok farklı gelecek. herkesin bi kullanım stili var. herşey tecrübe kazandıkça daha iyi olacaktır.

biyani bunu beğendi.
  10. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    az evel bu açtığım konuya eksi puan verilmiş veren şahıs uğur taşdelen bi şahısın verme nedenini okudum muhtemelen 18 yaşlarında daha ben nası bisiklette acemiysem oda hayatta acemi daha yada zeka yaşı bu sevyede bu şahıs benim burada açtığım konuya eksi vermiş ve korkma cnm geçer demiş mesajındada cnm ıdda chat ağzı ile kısaltmış birde öyle ya dalga geçeçek ya bu konuya eksi verebilir bi insan beğenmiyede bilir ama kimse kimsenin fikirleri ve duyguları ile dalga geçemez eksi verme nedeninin bu konuyla ilgisidede yok yoksa aklı başında kim burada yazdığım sürratte nasıl sürüyorsunuz vs. demememe korkma cnm geçer der neden der başka bi konuda ki bu konuyuda ben açtım (linkini veriyorum Yeni bisikletçinin alması gerekenler nelerdir?) bu konuda verdiği cevapta bu şahıs karşısındaki insanın ne anlamak istediğini değil kendi egolarını tatmin etmiş kendince çocukluğunun geçtiği darbe koşullarında hizacı büyüklerinden öğrenmiş olacakki beni hizaya geçirmeye çalışmış bu konu önce konuşuldu ara vs diip çekilmiştir bende bu duruma eksi verip ukalaca davrandığını belitmişimdir durum budur. şimdi soruna neden olan konu bu olduğu için buradan cevap veriyorum uğur taşdelen ben senin cnm filanın değilim birincisi sen bu ağızlarla burada fikir sorana cevap vereceksen bisikleti bırak(bi felsefen varsa şayet)benim yıllarımı geçirdiğim arka sokaklara git orada korkamadan yaşıyamıyacağını korkmadan savunma geliştiremiyeceğini öğrenirsin korkmak bi aşamaya kadar geliştiricidir ne zamanki eylemin önüne geçer o zaman işi biter insanın ki bende öyle olmadı sen dene birde çok cesursun ya umarım site yönetimi içinde hiç bir küfür olmıyan bu fikirleri hizaya getirmez
    saygılarla

İdris ACA ve Ender Alıcıoğlu bunu beğendi.
  11. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Noktlama işareti kullanırsanız daha anlaşılır olursunuz...

Uğur Taşdemir ve biyani bunu beğendi.
  12. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    haklısınız türkçe karakter kullanmamak eski bi alışkanlık ne kadar dikkat etsem hızlı yazınca kaçıyor

13. Uğur Taşdemir

Uğur Taşdemir Bisikletkolik

Seviye:
    Katılıyorum sana, gülmekten. Her eksi puan vereni şikayet edersin artık, forumda yeni bir ekol yaratırsın. İlksin bu konuda...

cruphasulie ve Daywalker bunu beğendi.
  14. Daywalker

Daywalker Kıdemli Üye

Seviye:
    @biyani, selamlar, mesajınıza katılıyorum. Bu tarz mesaj atan kişileri moderatörlere vakit geçmeden şikayet edebilirsiniz. Bu şekilde sebepsiz yere veya anlamsızca rep veren kişileri de bildirirseniz size yardımcı olacaklardır. Sonucta burası bir paylaşma alanı ve siz bilmediğiniz şeyleri öğrenmek için yazıyorsanız bu güzel bir şeydir. Bununla dalga geçen kişiler utansınlar. Canınızı sıkmayın...

biyani ve Uğur Taşdemir bunu beğendi.
  15. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    insan kendi kendine gülmez ama bilgisayar karşısındasın bu işte mental bi sorun olmasın buradan insanlar yazışır fikir paylaşır bilgi aktarır buradan kavga olmaz aşk olmaz delikanlılık bitirimlik olmaz olsa olsa bilgisayar karşısından kendine gülebilir insan dışarda yaşıyaömadıklarını yaşar bastırdıkşlarını dışa vurur bu cevaptan sonra diyecek bişi yok ya yüzyüze konuşmak için girişimde bulun yada mental sorununa beni ortak etmeye çalışma

16. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    duyarlılığın için sağol arkadaş ben moderatörlere mesajımı attım

17. Uğur Taşdemir

Seviye:
    Forumdaki aktif üyelerin çoğuyla şahsen(gerçek hayatta) tanışıyorum. Senin gibi antikalar bazen forumdan gelip-geçiyor. Türkçe konuşma ve yazma özrünü de yüzüne vurmak isterdim ama yapmayacağım. İlk "eksi puanı" sen verdin ama... diyerek tartışmayı uzatmayacağım. ok?

18. biyani

biyani Aktif Üye

Seviye:
    senin gibi düzgün türkçe konuşmaya göre kafatasına göre insanları katagorize edecek birinin kendi kendine gülmesini yadırgamamk lazım ben senin gibi lerin hayatta kalamıyacağı arka mahallelerde büyüdüm ki bundan utanmıyorum hani bunu beni kızdırmak için yazmışsında farklılığım benim özgürlüğüm arka mahallelerde büyüdüm senin gibilerin barınamıyacağı yerlerde bu ülkenin çoğunluğunun yaşadığı yerlşerde senin gibi güzel türkçe yazma gibi konularla bireysel tatminler yaşamadım yaşamamda sen ancak sindiğin bilgisayar arkasından yazarsın insanlara laf atar yine sığındığın bilgisayarının başına dönersin ki benim görüşme lafımı sen anlıyamamışsın işte onada chat ağzı ile cevap verip yüzüme türkçe bilmediğimi vuracakmışsın vay aristokrat seni yapmak istediklerini yapmalısın ben sana bana dediğini diim korkma geçer karşıma çık burada kollektif paylaşım alanını bireysel bi alana çevirmiyelim

19. Uğur Taşdemir

Seviye:
    Kamera nerde yaw ? El sallıcam da... :D Zuhahaha... Bu kim yaa. Arka sokaklardan gelen üyemiz, hoşgeldiniz...

jerry_f bunu beğendi.
  20. ismailofli

ismailofli Bisikletkolik

Seviye:
    Ben de biyani'ye katılıyorum...Aktif üyelerle tanışıyor olmanız size böyle davranma hakkını vermez...