Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yokuş antrenmanı nasıl olmalı

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında yasirkidil tarafından paylaşıldı.

1. yasirkidil

yasirkidil Kıdemli Üye

Adı:
    Yasir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    merhaba, 2km lik bir yol var bunun 0.6 km'si %6-7 eğimli, 0.2 km'si %15 eğimli, geri kalan 1.2 km'lik yol biraz düz biraz yokuş aşağı ama eğimi fazla değil.

haftada kaç gün kaç tur şeklinde olmalı? bacak kuvvetimi arttırmak için düzenli bir antrenmanım olsun istiyorum.

2. yasirkidil

yasirkidil Kıdemli Üye

Adı:
    Yasir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yok mu tecrübeli yardımcı olabilecek bir pedalşör

3. Ozan Yavuz

Ozan Yavuz Aktif Üye

Adı:
    Ozan Yavuz
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Abi o kadar uykum geldi ki. Umarım yarın bu gönderi üstlerde bir yerdedir. Tüm bilgi birikimimi yazayım buraya

yasirkidil bunu beğendi.
  4. yasirkidil

yasirkidil Kıdemli Üye

Adı:
    Yasir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Ozan Yavuz bilgi birikimini paylaşmanı merakla bekliyorum

5. Sarper Tuncer

Sarper Tuncer Forum Demirbaşı

Adı:
    Sarper
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Yokuşları iyi çıkmanın tek yolu bence yokuşu çıkmaktır çok uzun bi yokuş değilniş aslında benim anladığım kadarıyla. Bir başla hele sen yavaş yavaş daha iyi çıkacaksın görürsün

6. Osman Tuğrul

Osman Tuğrul Forum Bağımlısı

Seviye:
    Buna benzer bir dağ yolunda sürüyorum, şahsen ben şöyle yapıyorum; yazın her 2 günde bir çıkıyordum bir gün 1-1,1-2 viteste birkaç defa yaptıktan sonra 2-1,1-2/3 viteste oturarak çıktım. Sofralarda vitesi epey yükselterek ayakta çıkmaya çalışarak çıktım. O zamanlar bacaklarımın geliştiğini cidden hissediyordum.

yasirkidil bunu beğendi.
  7. yasirkidil

yasirkidil Kıdemli Üye

Adı:
    Yasir
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    @Sarper Tuncer aslında bittim daha gidemiyorum diyebileceğim kadar turlarım bu 2km'lik yolu dediğiniz gibi 0,8 km'si yokuş geri kalan yol düz ya da yokuş aşağı, pazartesi deneyeceğim inşallah

8. Serkan Mıstınoğlu

Serkan Mıstınoğlu Road Runner

Bisiklet:
    Cervélo
    Seviye:
    yokuşlarda bizi engelleyen şey nabzımız oluyor genelde. nabzımızı ne kadar düşük tutabilirsek, kendimizi buna alıştırabilirsek, o kadar rahat yokuş çıkarız.

bu nabız denen şey de düzenli antrenman ve iyi bir kondisyonla oluyor maalesef. örnek veriyorum sen haftada 5 gün antrenmana çıkmaya devam ettiğin sürece nabzın sürekli iyileşir. eskiden nefes nefese kalarak çıktığın yokuşları artık terlemeden çıkar konuma gelirsin.

az-çok bisiklete binmeye alıştıysan bacak kasların yeterince gelişmiştir zaten. bundan sonrası nabız

-----------------

eğer bu konuda ciddiysen bir nabızölçer edinip nabza dayalı antrenmanlara başlayabilirsin.
    yanılmıyorsam @Bahadır Gürel , bu konuda güzel bir yazı paylaşmıştı geçtiğimiz yıl

yasirkidil ve bua bunu beğendi.
  9. taner07

taner07 Onursal Üye

Adı:
    Taner Yılmaz
    Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @Heisenberg Bu kısa bir yokuş ve sanırım bu yokuştaki performansınızı artırmak istiyorsunuz. Bu 800 metrelik kısımdaki performansınızı artırmak için yorgun olmadığınız bir günde tüm gücünüzle ağır viteste çıkacaksanız, sonra 4-5 dakika en hafif viteste nabzınızı düşereceksiniz ve bunu birkaç defa daha tekrarlayacaksınız bu dizlerinizi zorlayacaktır eğer bisiklete yeni başlayan biriyseniz bunu önermem yok uzun süredir kullanıyorum diyorsan bu antrenman işine yarayacaktır. Ayrıca yokuşu bitirebileceğin bir hızla girip, sonra 100-200 metre sert çevirip ondan sonra tekrar normal tempona dönmen de performansını geliştirir bunlar aralıklı antrenman diye geçiyor :harika:

10. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Heisenberg

30 km toplamı olan bir güzergah belirleyin,kurtköyde olduğunuza göre formulada eğimler fena değil ,formuladan göçbeyli köyü iyi antreman yeri olur,köpekler için mama taşıyın ,pedalınız kilitli pedal olsun,yol kullanıyor iseniz ileri doğru vücudunuzu verin ve ayağa kalkın,seleye oturmayın ,en dik eğimleri ayakta alın.

11. Ozan Yavuz

Ozan Yavuz Aktif Üye

Adı:
    Ozan Yavuz
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Heisenberg eveet. Başlayalım bakalım. Ben bisikleti ilk aldığımda yokuş görünce yolumu değiştirirdim fakat şu anda keşke hep yokuş olsa diyorum. Yokuş çıkmanın en önemli püf noktası ne olursa olsun o yokuşu bitirebilmek bence. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey kadans yapmak. Nabzınız çok yükselecektir fakat bu iyi bir şeydir. Onun dışında yokuşu ayakta çıkmayı ben çok yorulmadıkça yapmam. Ayakta aldığınız yol, yokuşta daha azdır ve enerjiyi daha çabuk bitirir. Her rampayı bitirdikten sonra su içmeye özen gösterin. Onun dışında; aynı rampayı ya da farklı eğimlerde 2 3 tane tampayı haftada 2 gün 2şer defa çıkmak sizi mükkemel geliştirir. Hedef koyun mesela. İlk gün ilk çıkıştı kadans yapacağım. İkinci yapışımda ayakta yapacağım gibi yaparsanız emin olum bir zaman sonra o yokuş size yetmeyecektir.

yasirkidil bunu beğendi.