Yokuş antrenmanı nasıl olmalı

ottcci

Daimi Üye
Tepki
309
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
merhaba, 2km lik bir yol var bunun 0.6 km'si %6-7 eğimli, 0.2 km'si %15 eğimli, geri kalan 1.2 km'lik yol biraz düz biraz yokuş aşağı ama eğimi fazla değil.

haftada kaç gün kaç tur şeklinde olmalı? bacak kuvvetimi arttırmak için düzenli bir antrenmanım olsun istiyorum.

Scudo

ottcci

Daimi Üye
Tepki
309
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
yok mu tecrübeli yardımcı olabilecek bir pedalşör

Ozan Yavuz

Üye
Tepki
26
İsim
Ozan Yavuz
Bisiklet
Merida
Abi o kadar uykum geldi ki. Umarım yarın bu gönderi üstlerde bir yerdedir. Tüm bilgi birikimimi yazayım buraya

• Beğen
Tepkiler: ottcci

Sarper Tuncer

Forum Demirbaşı
Tepki
391
İsim
Sarper
Bisiklet
Mosso
Yokuşları iyi çıkmanın tek yolu bence yokuşu çıkmaktır çok uzun bi yokuş değilniş aslında benim anladığım kadarıyla. Bir başla hele sen yavaş yavaş daha iyi çıkacaksın görürsün

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
Buna benzer bir dağ yolunda sürüyorum, şahsen ben şöyle yapıyorum; yazın her 2 günde bir çıkıyordum bir gün 1-1,1-2 viteste birkaç defa yaptıktan sonra 2-1,1-2/3 viteste oturarak çıktım. Sofralarda vitesi epey yükselterek ayakta çıkmaya çalışarak çıktım. O zamanlar bacaklarımın geliştiğini cidden hissediyordum.

• Beğen
Tepkiler: ottcci

ottcci

Daimi Üye
Tepki
309
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Diğer
@Sarper Tuncer aslında bittim daha gidemiyorum diyebileceğim kadar turlarım bu 2km'lik yolu dediğiniz gibi 0,8 km'si yokuş geri kalan yol düz ya da yokuş aşağı, pazartesi deneyeceğim inşallah

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.898
Bisiklet
Cervélo
yokuşlarda bizi engelleyen şey nabzımız oluyor genelde. nabzımızı ne kadar düşük tutabilirsek, kendimizi buna alıştırabilirsek, o kadar rahat yokuş çıkarız.

bu nabız denen şey de düzenli antrenman ve iyi bir kondisyonla oluyor maalesef. örnek veriyorum sen haftada 5 gün antrenmana çıkmaya devam ettiğin sürece nabzın sürekli iyileşir. eskiden nefes nefese kalarak çıktığın yokuşları artık terlemeden çıkar konuma gelirsin.

az-çok bisiklete binmeye alıştıysan bacak kasların yeterince gelişmiştir zaten. bundan sonrası nabız

-----------------

eğer bu konuda ciddiysen bir nabızölçer edinip nabza dayalı antrenmanlara başlayabilirsin.
yanılmıyorsam @Bahadır Gürel , bu konuda güzel bir yazı paylaşmıştı geçtiğimiz yıl

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@Heisenberg Bu kısa bir yokuş ve sanırım bu yokuştaki performansınızı artırmak istiyorsunuz. Bu 800 metrelik kısımdaki performansınızı artırmak için yorgun olmadığınız bir günde tüm gücünüzle ağır viteste çıkacaksanız, sonra 4-5 dakika en hafif viteste nabzınızı düşereceksiniz ve bunu birkaç defa daha tekrarlayacaksınız bu dizlerinizi zorlayacaktır eğer bisiklete yeni başlayan biriyseniz bunu önermem yok uzun süredir kullanıyorum diyorsan bu antrenman işine yarayacaktır. Ayrıca yokuşu bitirebileceğin bir hızla girip, sonra 100-200 metre sert çevirip ondan sonra tekrar normal tempona dönmen de performansını geliştirir bunlar aralıklı antrenman diye geçiyor :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Heisenberg

30 km toplamı olan bir güzergah belirleyin,kurtköyde olduğunuza göre formulada eğimler fena değil ,formuladan göçbeyli köyü iyi antreman yeri olur,köpekler için mama taşıyın ,pedalınız kilitli pedal olsun,yol kullanıyor iseniz ileri doğru vücudunuzu verin ve ayağa kalkın,seleye oturmayın ,en dik eğimleri ayakta alın.

Ozan Yavuz

Üye
Tepki
26
İsim
Ozan Yavuz
Bisiklet
Merida
@Heisenberg eveet. Başlayalım bakalım. Ben bisikleti ilk aldığımda yokuş görünce yolumu değiştirirdim fakat şu anda keşke hep yokuş olsa diyorum. Yokuş çıkmanın en önemli püf noktası ne olursa olsun o yokuşu bitirebilmek bence. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey kadans yapmak. Nabzınız çok yükselecektir fakat bu iyi bir şeydir. Onun dışında yokuşu ayakta çıkmayı ben çok yorulmadıkça yapmam. Ayakta aldığınız yol, yokuşta daha azdır ve enerjiyi daha çabuk bitirir. Her rampayı bitirdikten sonra su içmeye özen gösterin. Onun dışında; aynı rampayı ya da farklı eğimlerde 2 3 tane tampayı haftada 2 gün 2şer defa çıkmak sizi mükkemel geliştirir. Hedef koyun mesela. İlk gün ilk çıkıştı kadans yapacağım. İkinci yapışımda ayakta yapacağım gibi yaparsanız emin olum bir zaman sonra o yokuş size yetmeyecektir.

Ahmet TOPAL

Forum Bağımlısı
Tepki
1.199
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yine bir konuyu hortlatayım:D
Değerli bilgi sahibi arkadaşlar, ortalama bir tırmanış antrenmanı nasıl olmalı?