Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yok böyle yurgunluk. Kartepe zirve!

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında aykut yiğitel tarafından paylaşıldı.

1. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Değerli bisiklet severler,
    Öncelikle hepimizin bayramı kutlu olsun, sevdiklerimizle birlikte sağlıklı mutlu nice bayramlara.
    Eşim ve oğlum bayram münasebetiyle memlekette, ben de görev icabı istanbul da yanlız olduğumdan bayramın 2. gunu olan 09.08.2013 Cuma ilk defa kartepe'ye tırmanmaya karar verdim. Bir önceki gün hazırlıklarımı yapmaya basladım. Zirvenin soğuk olacagini tahmin ederek yanima uzun kollu bir esofman üstü aldım. Yine araziye girecegimden kucuk bir çakı yanımdaydı. Onun dışında fındık, kuru uzum, kuru kayısı, muz, alyen takımı, yedek iç lastik, kask, tırmanırken giymek için şapka, güneş kremi, mp3 calar, yama seti, vs. olmadan olmaz :) Aksam 21 sularında 2 tabak kıymalı makarna yemeyi de ihmal etmedim:) Sabah güzel bir kahvatıdan sonra saat 10:30 da bisikleti arabaya yükleyip maşukiye'ye doğru yola koyuldum.
    Saat 12:15 de maşukiye içindeki meşhur kartepe levhasi olan göbekten tırmanmaya başladım. Yavaş yavaş yükselmeye başlıyoruz.
    Yükselmeye devam. Manzarada Sapanca gölü.
    Bu arada öyle yoruldum ki, bırak zirveyi, otele çıkabilecek miyim diye şüphe etmeye başladım. Hemen bir gölgede bank bulup uzandım üstüne. Ayakları da diktim. Yaklaşık 15 dk dinlendim burada. Biraz fındık, ceviz, kuru üzüm ve kayısı ile enerji takviyesi aldım ve yola devam ettim.
    Bulunduğum yerden aşagıya bakınca gördüğüm manzara
    yukarı bakınca da otele giden yolu görüyorum
    Ara ara 30sn - 1dk arası molalar veriyorum. Hem su içmek hem de fotoğraf çekmek için. Tabii bunlar bahane, amaç dinlenip soluklanmak :)
    Yola çıktığımdan tam 2 saat 15 dk sonra kuzu yaylaya varıyorum. Artık bacaklara kan glikoz taşımıyor, vücüdumda elktrolikit de azaldı. Hemen yemek molası :)
    Burada tavuk ızgara ve soda yuvarlıyorum. Bir su ve bir cay: 25 tl :) Mahrumiyet bölgesi olduğundan haliyle fiyatlar yüksek.
    Burada 40-45 dk arası mola veriyorum. Kendimi daha iyi hissediyorum. Artık otele kadar gidebileceğime kesin gözüyle bakıyorum. Ve basıyorum pedala. Otele 5 km kalmış :)
    Kuzu yayladan otele kadar olan bölüm bence tırmanışın en kolay bölümüydü. Eğim insaflı değerlere iniyor. Herhalde 17-20 km/s ortalama ile geçtim bu bölümü. Ve işte Green Park Resot Otel
    Ve gideceğim yer. Kartepe zirve, nami diğer verici :)
    Otel bölgesinde yine bir 15-20 dk dinlendikten sonra basıyorum pedala. O kadar yol gelip de zirve görmeden dönmek olmaz. Giriyorum stabilize yola. Dikkatli bakınca otelin üçgen çatısı görünüyor fotografta.
    İşte bu da beni buralara taşıyan küheylan. Ne kadar ağır ve giriş seviyesi bir bisiklet olsa da, hakkını yemem.
    Gugıl'a yolu sordugunuzda, size aşağıdaki fotoğrafta verdigim yeri gösteriyor. Be vicdansız gugıl, bu eğim ve araziden bırak bisikleti hicbir vasıta gidemez. Hatta değme dağcılar bile halat ve ekipmansız burayı tırmanamaz. Siz siz olun gugıl'ın bu oyununa gelmeyin. Zirve çıkışı arka taraftan :)
    Ağır stabilize yoldan örnekler:
    Bu karede de geldigim yollar goruluyor:
    Gidilecek daha bir hayli yol var
    Ben ce bu yol "kurtdoğmuş ölüm ağır stabilize yolu" ndan daha zor bir parkur :) Zira eğim ve yol durumundan yer yer bisikleti elimde çıkarmak zorunda kaldım.
    İşte yeşilin 1001 rengi burada
    Zirvenin ilk habercileri göründü
    Veee mutlu son, işte vericiler:
    Toplam km:
    Ve zirveden birkac manzara fotografı:
    İyiki yanımda uzun kollu birşeyler getirmişim. Soguktan burnumdan sümük aktı gerçekten. Bulutların arasında öyle bir esinti vardı ki, akıl alır cinsten degil. Ağustos ayı da olsa, kartepeyi hafife almamak gerekir.
    Ve hızlı degil, güvenli bir inişle arabayı park ettiğim yere geliyorum. Gitmeden hemen önce:
    Bence her zirvenin bir manası olmalı. Bu kadar cekilen cilenin, yorgunlugun, dökülen terin bir sebebi olmalı. Ben de bu zirveyi oglum, canim evladım Alperen'e ithaf ediyorum.
    Kerata şimdiden başladı keman öğrenmeye:)
    Bu arada galiba Aytekin Erzan ve bir yol bisikletçisi daha 2 kere aldılar kartepeyi. Ama nereden donduler bilmiyorum. Bir inerleken, bir de cikarlarken iki defa gordum. Ve ben inerken 2 arkadas daha cikiyorlardi. Bu vesile ile kartepeyi cikan, 2 defa ust uste cikan, uzun yoldan pedallayarak gelip ustune kartepeyi cikan tum doslata saygilarimi sunuyorum.
    Saglicakla kalin...

Not: Rota: http://www.mapmyride.com/routes/view/264338223

2. Kadir Altuntaş

Kadir Altuntaş Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    :) Aykut Kardeşim Tebrikler.Performansınız,Antrenmansızlıktan kaynaklanabilir diye düşünüyorum.Ufaklığa Maşallah!.

aykut yiğitel bunu beğendi.
  3. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hay Maaşallah !

Bu sıcakta bu dik yolu iyi pedallamışsın.

Google da yapmış yapacağını sana; en büyük vurgun bu olmuş.

Ben eylül veya ekimde kartepeye bisikletle sadece asfalt olan yol ile gidip dönmeyi düşünüyorum.

Küheylan da yan yatmış. O kadar yorulmuş ki neredeyse jantları dikecekmiş havaya !

4. Sefa

Sefa Alçılı Bünye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Kartepe yolculuklarını görünce içim eriyor adeta.
    Benimde hedef noktalarımdan birisi hatta 2-3 ay içerisinde tırmanmayı planlıyordum ama bu işin pirlerinden edindiğim bilgilere göre şu an ki performans ve kondisyon halimle bu pek mümkün değil. Sonrası da zaten kış, haliyle bahara kadar bir yandan kendimi buna hazırlarken diğer yandan da sizler gibi Kartepe'yi ziyaret edenlerin anıları ve fotoğrafları ile yetinmek zorundayım. :)

5. ermang

ermang Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Aykut Bey, bir sorum olacak. 26 km. safi tırmanış mı? Öyle ise pek kolay olmayacağı aşikar. Yorucu ama güzel bir tur olmuş sanırım. Bir gün ben de eşlik etmek isterim...

6. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Evet, Maşukiye merkezdeki göbekten, zirveye yazan km bu. Belki yemek, su vb ekstra aktivitelerden 500m-1km oynayabilir.
    MapMyRide 25 km diyor: http://www.mapmyride.com/routes/view/264338223

7. Barış Güney

Barış Güney Bisikletkolik

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Tebrik ederim Aykut,güzel ve yorucu bir tur olmuş..Sınırlarını zorlayan insanlara her zaman saygı..:alkis:

8. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    kartepe her zaman daim olacaktır kartepe güzergahları çeşit çeşit ,istanbuldan ise buraya gidecek arkadaşların iki alternatifi vardır birincisi aykut dostum gibi aracın arkasına koyarsınız bisikleti ve zirveye çıkarsınız ,,
    11 tur yaptım ama bu turlardan en zoru istanbuldan yapılan idi saat 04.30 da çıktık yola ve 270 km yapılacak idi 6 kişi başardı 270 i sekiz kişi 1640 a ulaştı zirveyi istanbul bostancıdan alanlar ve zirveye en kötü yerden çıkanlar suadiye rampalarından , aytekin erzan ali emre akcan koray ,suha, volkan akboga ,harun evren ve ben ,ikinci zor tur 14 kasım 2010 da idi tren ile gebze oradan suadiyeden çıktık suadiye yolu son derece kötüdür stabilize dir 14 km rampadır ve otele gelirsiniz oradan zirveye çıktık ve buz gibi sibirya soğuğu var idi bekçinin klübesine sığınmış idik ..dönüş tren ile oldu ,bir üçüncü tur gene gebzeden oldu ve kartepe otele çıktık gene tren ile dönmüş idik şimdi haydarpaşadan gebzeye tren yok malesef ,işin diğer zor olanı maşukiyeden çıkarken 14 km asfalt yoldur kuzu yaylasından ise zirveye 7 km vardır belki yalnış olabilir 2 km stabilize yol var idi o vakit ,
    geriye kalana yol bile denmez idi ve paso tırmanış idi son durak 1640 dır ..bekçinin klübesi antenlerin olduğu yer..evet son 23 nisanda erkan ile bostancıdan pendik yaptık pendikten ise feribota ve yalova güney yolundan kartepe otel arkadan kuşattık gene ,en kolay kartepe etabı budur güney yolu ama kondüsyonsuz asla olmaz toplam 180 km sadece hafta içi yapılabilir çünki hafta sonu deniz otobüsü yok yalovaya pendikten ise çok geç kalkıyor yalova feribotu saat 08.15 de ..evet 12.inci turu ekim ortalarında yapacağım belkide tek gideceğim gene güney yolu bostancıdan yalova ve saat 07.20 de çıkış olacak kartepe otel için iyi saat dönüş tekrar kesin yalova topçular dönüşü son derece sakat gebze tuzla arası yol emniyet açısından sıfır ....

Kadir Altuntaş ve aykut yiğitel bunu beğendi.
  9. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ben düz yolda zor gidiyorum, bu tepe tırmanma gezi yazılarını okudukça moralim bozuluyor :D

Paylaşım için teşekkürler, kolay iş değil tebrikler.

10. ulaş alkaşi

ulaş alkaşi Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    26 km yokuşa kalp mi dayanır helal olsun. ben dün beylerbeyi sahilden ferah mahallesine doğru tırmanayım dedim , kalbim yerinden çıkacakmış gibi atıyodu

11. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

aykut aynen katılıyorum kurtdoğmuştan çok zor ora altımdaki bisikletin eski hali tabi bu yola çok uygun idi fox yüzlük ile bu yolu hummer gibi çıktım bisiklet karbon olunca kişiye hafif geliyor ama kondüsyonda şart tabi evet bu yol gerçekten adamı deler hele inişide aynı yerden yapmış idim ve fox yüzlüğü açıyor idim son sürat dalıyor idim ama virajlara dikkat ediyordum ve teker 2.2 kalın dişli continental alman malı idi o teker burayı ezdi biçti ufaladı ..

aykut yiğitel ve Özgür Türker bunu beğendi.
  12. aykut yiğitel

aykut yiğitel Aktif Üye

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Kudret agabey benim bisiklette maxxis overdrive maxxprotect 1.75 lastik vardi. Helal olsun o lastige, hem kurtdogmus ölüm ağır stabilize yolda hem de kahreden cehennem kartepe zirve ağır stabilize yolda yuzumu kara çıkarmadı :)

Hele inişte hareketli maşa olmasına rağmen kol ve ellerim ara ara uyuştu.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  13. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    kudret hocam yazdiklarinizdan hic ama hicbirsey anlayamiyorum. resmen eziyet cekiyorum okurken. nokta, virgul kullanmak cok mu zor? verdiginiz bilgiler gayet doyurucu lakin 2.satirda kestim okumayi. illallah ettim bu nedir dedim..

aykut yiğitel ve KaanG bunu beğendi.
  14. Kudret Kurtcebe

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    valla çok doğru ,katılıyorum, dikkat etmeye çalışacağım .

15. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Al benden de o kadar :(

16. Sehzade43

Sehzade43 Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Tebrik ederim aykut bey. Güzel ve yorucu bir yolculuk olmuş. Maşallah oğlunuz çok güzel :)

17. Melih Çolak

Melih Çolak Cyclist ♥

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    tebrikler istanbuldan gelip zirveye çıkmışsınız ben kartepe ilçesinde yaklaşık 10 seneden beri oturuyorum daha zirveye 1 kere bile çıkmadım :) bir kez daha tebrik ediyorum.

18. Ahmet Can Yakışır

Ahmet Can Yakışır Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    1500 metre rakım farkını yiyip bitirmişsiniz, helal olsun... Bu sıcaklarda, hem de tek başına; psikolojik olarak hiç kolay bir iş değil. Hakkını vermişsiniz. Ayaklarınıza sağlık...

19. Berksan

Berksan Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Helal olsun ayağınıza sağlık :)

20. doğan_69

doğan_69 Kıdemli Üye

Seviye:
    gösterdiğiniz yol stabilize taşlı topraklı yollar..merak ettim yol bisikletiyle gidenler nasıl çıkıyor bu yokuşu :)