Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yok Böyle Bir Macera!!! "ABİH" 29.11.08 Eski Foça Gezisi

Konu, 'Şehiriçi Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Ozan Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Herşey o kadar olağan başlamıştıki.Sabah kalktık,kıyafetlerimizi giydik,yola çıktık.Başımıza geleceklerden bihaberdik...

Sabah havanın yağışlı olması nedeniyle geziye katılmayı düşünen arkadaşların mesaj ve çağrı yağmuru altındayken bir yandan da Üçkuyular İskelesi'ne doğru yol alıyordum.Bu sırada Atilla'nın havanın durumu ve gezinin seyri konusunda konuşmak için Göztepe İskelesi'nde buluşmak istemesi üzerine Göztepe İskelesi'nde buluştuk.Atilla havanın bozuk olması nedeniyle bir süre kararsız kaldıktan sonra Foça'ya gelmekten vazgeçti.Bunun üzerine Bostanlı'ya geçmek için Konak'a doğru yola koyuldum.Eğer Foça gezimizden vazgeçer ve İzmir içinde gezi düzenlersek Atilla'yı arayacaktık.Şimdi düşünüyorum da neden bu Foça sevdası?Keşke Atilla'ya uysaydık.

Herneyse Bostanlı'ya geldiğimde gezi saatinden epey bir sapmıştık.Bunun bize ilerde pahalıya patlayacağını yaşayarak tecrübe edecektik maalesef.

Bostanlı'da Önder'in ve Şerif'in hava mualefeti nedeniyle geziye katılamaması sonucu yine Oktay'la bir başımıza düştük yollara.Ulukent'te Hüseyin ile buluştuk.Eğer o olmasaydı biz şu an hala yağmur,fırtına,yoğun trafik arasında bu karanlıkta yollarda olabilirdik.Kendisini ABİH'in onursal başkanı ilan ediyoruz.

Ulukent'te buluştuktan sonra Seyrek'e doğru koyulduk yola.

Başımıza geleceklerden bihaber yol alıyoruz.

Seyrek

Villakent

Villakentteki şahane iniş.Hüseyin uçuş moduna girmiş durumda

Maltepe

Gediz nehri

Gerenköy

Stad de Gerenköy

Bağarası

Hüseyin'in anneannesine uğruyoruz

Pers mezar anıtı.Şahane bir yer mutlaka görün:p

Bu da gizemli mezar:p

Emektarlarımız

Keşke her köpek senin gibi uslu,akıllı,cana yakın olsa,her gördüğü bisikletliye havlamasa.Köpek arkadaşlar bu tatlı şeyi örnek alsın lütfen.Yol boyunca köpekler yüzünden imanımız gevredi.Çiftlikler arasından geçtiğimiz için her 10 dakikada bir, bir veya bir kaç köpeğin havlamasına kimi zaman ise peşimizden koşturmasına maruz kalıyorduk.Bir süre sonra paranoyak olduk.Gaipten köpek sesleri duymaya başladık.

Uzun iniş ve çıkışlardan sonra nihayet Foça'ya varıyoruz.

Karnımız tok,sırtımız pek.Artık yola çıkma zamanı.Başımıza neler geleceğini kestirmeye başladık.Çiseleyen yağmur ve ilerleyen zaman bizi düşündürmeye başlıyor.

Şu an için eğlenerek yolumuza gidiyoruz.Karşımıza çıkan geyik tabelasıyla muziplikler yapıyoruz.

Herşey güzel gidiyor;fakat bir süre sonra...

İşte bu hallere düşüyoruz.Yağmur bastırmaya başlıyor.Saat 4.30 suları.Havanın kararacak olması,daha önümüzde 50 km olması,yağmurun şiddetlenmesi...Eve nasıl döneceğimizi düşünmemiz...

Az ilerde bir benzin istasyonuna sığınıyoruz.Kafeteryada yağmurun dinmesini bekliyor,çaylarımızı içip yorgunluk atıyoruz.Bu sırada kafeteryanın sahibinin söylediği şu sözün aslında ne kadar doğru olduğunu sonradan anlıyoruz."Ne işiniz var kardeşim buralarda.Spor yapacaksan bin 2 3 km tamam." Meğer ne anlamlı sözmüş...

Yağmur biraz diner gibi olunca yola çıkıyoruz;fakat bir süre sonra yağmur şiddetini arttırıyor ve Menemen-Çanakkale yol ayrımına kadar sırılsıklam bir halde durmadan pedal basıyoruz.

En sonunda sığınacak bir yer buluyor ve kendimizi İzmir-Çanakkale yolunda bir dinlenme tesisine atıyoruz.Bu yoldaki 2 dakikalık seyrimizde yediğimiz yağmur tüm gezimizde yediğimiz yağmurun 2 misliydi.Bir taraftan iyice azıtan yağmur diğer taraftan kamyonların sıçrattığı sular bizi sudan çıkmış balığa döndürüyor.

Yaşadığımız şoku bir süre atlatamıyoruz.Yavaş yavaş kendimize gelince de eve nasıl döneceğimizin planlarını yapmaya başlıyoruz.

Hüseyin geziye katılmak için arabasıyla Menemen'e gelmişti.Menemen bulunduğumuz yerden 10 km uzaklıktaydı.O yolu almamız yağmuru,karanlığı,fırtınayı,yoğun trafiği düşündüğümüzde epey bir sürecekti.Sonunda aklımıza bir fikir geldi.Hüseyin amcasını arayarak arabasını alıp bizi buradan kurtarmasını rica etti.Allahtan arabayı getirecek birilerini bulmuştuk yoksa halimiz nice olurdu o yolda.Peki 3 bisikleti arabaya sığdırabilecekmiydik.Bunun da çözümü vardı Allah'tan.Hüseyin bisiklet taşıyıcısını arabaya koymuştu.Ya koymasaydı.Ya bizden başka birileri daha gelseydi geziye.Halimiz nice olurdu.

Neyse sağ salim Menemen'e vardık.Hüseyin bisikletini Menemen'deki evine bırakmak ve sırılsıklam olmuş giysilerini değiştirmek için evine giderken bizi bir kahvede beklememiz için indirdi.Bisikletlerimiz,çantalarımız,değerli eşyalarımız Hüseyin'le beraber gecenin karanlığına karıştı.5,10 dakika içinde geleceğini umut ederek kahvede çayımızı yudumlarken 10 dakika yarım saat oldu ve Hüseyin hala ortalarda yoktu.İçimize bir kurt düştü.Yoksa bu bir tuzak mıydı?Hüseyin bizim bisikletleri vs alıp kaçmayaydı.Kurulan çeşitli komplo teorileri ve geçen zaman içinde Oktay'ın söylediği şu söz gülme krizine girmemize neden oldu."Nerdeyiz?!"Bu söz sanırım bütün yaşananları özetliyordu.Foça gezisi diye yola çıkmıştık ve Menemen'de bir kahvede bisikletler olmaksızın bisiklet giysilerimizle maçı seyre dalan kahve milletinin tuhaf bakışları önünde Hüseyin'i endişeli gözlerle bekliyorduk.

Bir süre sonra Hüseyin geldi çok şükür ve sağolsun bizi Bornova'ya bıraktı.Gezimiz de bu şekilde sonlandı...

Dipnot:Ondert'e mesaj atıp hava düzeliyor bak pişman olacaksın dediğim için kendimle gurur duyuyorum:cool:

2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Cok güzel bir anlatim ve cok güzel fotograflar :) Önce ayaklariniza, sonra ellerinize saglik...

Ozan Yılmaz ve funq bunu beğendi.
  3. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    ben çok eğlendim :D

4. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    sanırım ilk defa babam dışarı salmadığı için memnun oldum :D

ikarus, Ozan Yılmaz ve funq bunu beğendi.
  5. Serdar TEBER

Serdar TEBER Bisikletkolik

Seviye:
    Tebrikler, çok güzel bir gezi olmuş. Anlatım ve resimler günü çok güzel aktarıyor. Bence güzel bir macera olmuş. Yağmurda bisiklete binilmez mi, tabii ki binilir. Siz de gece vakti ıslanarak da olsa, unutulmaz bir gün yaşamışsınız, kendi limitlerinizi biraz öteye taşımışsınız.
    Bu güzel gün için ve canım Foça'yı tekrar yaşattığınız için teşekkürler.

ikarus, Ozan Yılmaz ve funq bunu beğendi.
  6. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    kahramanımız hüseyin sayesinde çok keyifli bir maceraydı evet :)

7. cemalcekliler

cemalcekliler Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İlk başta bol fotoğraflı bir sunum olduğu için approachate arkadaşımıza teşekkür ediyorum. Geziye gelmiş kadar olduk. Gezinin ıslak bir şekilde sonlanması kötü olmuş ama umarım hiçbiriniz hasta olmamıştır.

funq ve Ozan Yılmaz bunu beğendi.
  8. Mhmt_EMR

Mhmt_EMR Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Tern
    Seviye:
    Paylaştığınız için teşekkürler, çok güzel fotoğraflar. Eee hep günlük güneşlik olacak değil ya:(

9. er-n

er-n Üye

Seviye:
    Sanki akşam geç vakite kalırsınız, o yollarda karanlıkta sıkıntı çekebilirsiniz demiştim:) Gerçi bende yağmuru hesaba katmamıştım. :p
    Elinize pedalınıza sağlık ozan güzel bir anlatım olmuş...

10. AydınGünaydın

AydınGünaydın Bisikletkolik

Seviye:
    gezi okurken baya eğlenceli ve maceralı olmuş ayaklarınıza sağlıkk paylaşımınız için tskler arkdaşalr

11. semdekor

semdekor Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok güzel bir anlatım olmuş:) Sizin için de çok güzel bir deneyim. Umarım hasta olmamışsınızdır:)

12. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    turp gibiyiz ya bişicik olmadı :D

13. gatila

gatila Forum Bağımlısı

Seviye:
    hade canım sende :)
    böyle şeyleri "yaşaşamış" olmaktansa "yaşamış" olmayı yeğlerim

Ozan Yılmaz bunu beğendi.
  14. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    işte onu çok güzel dedin :in:

15. aykutozalan

aykutozalan Aktif Üye

Seviye:
    usta süper bi tur olmuş (ıslak dönmenz hariç:) ) bak ben gelseydim telef olcaktım yollarda yol bisikletyle

16. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Yazınız ve fotoğraflar için çok teşekkürler.
    Çocukluğumun ve gençliğimin bir bölümünün geçtiği yerleri görmüş oldum sayenizde.
    O Pers mezarı eskiden harabe bir haldeydi. Çevre düzenlemesi yapmışlar güzel olmuş.
    Fotoğraflarınızdaki deniz tapınağı ise eskiden yoktu. Belki de hatırlayanınız vardır. 1995 yılıydı sanırım, kazılarla bulundu. Ayrıca dünyanın bilinen en eski tiyatrosu da bulundu, bir bölümü açığa çıkarılabildi. Sonra kazılar durdu. Tüm Foça'nın altında müthiş bir tarih yatıyor.
    Kazılar ilerletilemedi, çünkü

- ödenek bitti
    - kazıyı yapan ekip sürekli ölüm tehditleri alıyordu

Foça'yı görmeyeli sanırım 9 sene oldu. Eski günleri hatırlattığınız için tekrar teşekkürler.

Not: Ukalalık olarak algılamazsanız iki tavsiyem olacak:
    Birincisi, bu tür turlara çok erken, hatta güneş doğmadan çıkmakta fayda vardır. Güneşin doğacağını bilmek, batacağını bilmekten daha iyi bir psikolojik etki yapar.
    İkincisi, bir arkadaşın kask takmadığını gördüm fotolarda. Geçen cuma kaza geçirmiş biri olarak, eğer kask takmıyor olsaydım şu an bu satırları yazamıyor olacaktım. Kaskımın sağ tarafı yamuldu darbeden. Kask taktığım halde geçici hafıza kaybı yaşadım. İşim, evim nerede, ne yapıyordum, neredeyim hiçbirini hatırlamıyordum. Sonra yavaş yavaş hatırladım. Ama kaza anı dahil olmak üzere, hastanede gözümü açana kadar geçen kısım yok. Ya kaskım olmasaydı!

17. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    kasksız mümkün değil yanlışınız var, o anlık çıkmıştır :D

Özgür Nevres bunu beğendi.
  18. Özgür Nevres

Özgür Nevres Forum Bağımlısı

Seviye:
    Tamam o zaman :)

funq bunu beğendi.
  19. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Yeme bizi:p

funq bunu beğendi.
  20. salihhh

salihhh Üye

Seviye:
    arkadaşlar boyle havalarda hazırlıklı degılsenız yagmura karşı battal boy bır cöp poşeti sızı hasta olmaktan kurtarabılır aklınızda bulunsun:in:

Hüseyin Gümüş, funq ve Ozan Yılmaz bunu beğendi.