Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yoğun spor yapan birisi hangi tahlilleri yaptırmalı?

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında honeybadger tarafından paylaşıldı.

1. honeybadger

honeybadger Forum Demirbaşı

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Haftada neredeyse 7 gün antreman yapıyorum. Bisiklet artı kardiyo olacak şekilde. Nabzım kardiyoda 160bpm civarında. Bayram sonrası iznim olduğu için bazı kontrollerden geçmek istiyorum. Hangi doktorlara görünmeli, hangi analizleri yaptırmalıyım? Değerli fikirleriniz için çok tesekkur ederim.

taytan bunu beğendi.
  2. ozeltimci09

ozeltimci09 Aşk ve İkiTeker

Adı:
    Özgür
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Kardiyoloji ye gidip kalp ritmine baktırabilirsin mesela ;)

honeybadger bunu beğendi.
  3. taytan

taytan 112 cyclist.

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Evet bu konuyu ben de merak ediyorum.

Bunun icin 2 hafta önce kardiyoloji doktoruna çıktım. Duzenli bisiklete bindiğimi ve nabzimin eforla birlikte epey yükseldiğini anlattim. Kardiyolog rutin kan testleri (hemogram, biyokimya ) eforlu ekg, normal ekg ve 24 saatlik ritm holter istedi.

Efor ekg de Maximum ritm 185 e cikmis, burada sorun cikmadi, ritm holterde ise gece uyurken nabzim 48 50' lere düşmüş. Kan testlerinde de sorun cikmayinca, bisiklete devam.edebilirsin sorun yok dedi.

bir kac bisiklet tavsiyesi ve bisikletle alakali sohbetten sonra muayene sona erdi.

4. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Ekg holter ve 24 saat ambulatuar kan basinci monitorizasyonu. Hdl. ldl. 3 aylik kan sekeri. Aclik kan sekeri. Trigliserid. Tiroid. Kisacasi tam kan sayimi. idrar. Tansiyonunuz ve holter normal cikarsa eforlu ekg . Esim ilgilendiginden tam kan sayimi icinde neler var hepsini bilmiyorum. O nedenle ayri yazdiklarim icinde de olabilir. Aile doktoruna gidip kan verip ucretsiz ! Yaptirabilirsiniz tabi aksam 10 dan sonra birsey yemeden sabah erken saatte giderek.

antepian, honeybadger ve Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  5. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @honeybadger

7 gün fazla,haftada 3 gün normal idman yapabilirsiniz,aç karnına idman olmaz,yaz aylarında 06.00-09.00 arası pedal kesmeden sürüş yapın,ankarada trafiksiz güzergah belirleyin ,30 km tempo yapın ya da 20 km,yaz aylarında durum bu ,günlerden , çarşamba- cuma- pazar çalışın,sonbaharda çıkış saatleri,07.30 olur,30 km limittir aslında,
    eğimli güzergah belirleyin, birde düz güzergah,ayrıca beslenmeye dikkat edin ,idmandan 1 saat öncesinden aşırı kahvaltı yüklenmeyin,kuyruk yağı,omlet 2 yumurta yağlı peynir ,yeşil çay ve zeytin ,idman sonrası karbonhidrat protein alın,
    nabız bende 60 saniyede 58 kez atar.yavaş atar ,eğimde sorun yaşamadım.doktorlar genelde bilmez, ankarada bisiklet sporundan anlayan doktor bulmakta zordur,
    erken yatıp kalkmak gerekir , artı sigara ve içki alışkanlıkları bisiklet sporu ile bi arada yürümez..

6. air28-3

air28-3 Kıdemli Üye

Adı:
    Ersin
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    7 günün 7 gününde antrenman yaplmaz,en azında 1 gün dinlenme olmalı.Antrenmanları da rejenerasyon, tempo, sürat, mukavemet vs olacak şekilde günlere ayırmalı her gün için yapılcak antrenmanlarda toplam kat edilecek km üzerinden ısınma soğuma bisiklet üzerinde dinlenme vs durumları da gözden kaçırmamalısınz

sckncyln1 ve honeybadger bunu beğendi.
  7. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:

dostumun verdiği bilgiler önemli..

honeybadger ve SOZUAK bunu beğendi.
  8. honeybadger

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bu kan sonuçlarını kardiyolojiye giderek halledebilirim galiba. 3 aylık kan şekeri kafamı kurcaladı o nasıl alınacak ki :)

Söyle bir durum haftada 7 gün antreman olayım sadece kardio olarak geçerli. İnsanity adlı programı uyguluyorum haftada 6 gün 40'ar dk kardiyo antremanı program bu şekide olduğu için uymaya çalışıyorum. Bisikleti ise hafta içinde günlük en fazla 15km olarak, haftasonunda ise toplamda 100km üstü sürmeye gayret ediyorum bisiklette interval antreman yapmıyorum. Dediğiniz yemek türlerini aşağı yukarı yapıyorum her antreman sonra gerekli miktarda protein ve karbonhidrat muhakkak alıyorum.

Annemde yüksek tansiyon ve kalp büyümesi vardı bu da beni korkutuyor.

Kudret Kurtcebe bunu beğendi.
  9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Yapmanız gereken bir spor fizyolojisi uzmanı bir hekime görünmek. Hangi riskler ile karşı karşıya olduğunuzu da hangi testleri yaptırmanız gerektiğini de burdaki herkesten iyi bilir.

Haftada 7 gün antreman yapılmaz diye birşey yok, bilinçli yapıldığı sürece her gün ikişer antreman bile yapılabilir.

10. honeybadger

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    @Murat B. spor hekimi demek mi istediniz acaba?

11. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
  12. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Kan olcum sonuclarinda olcum parametrelerinden biri 3 aylik ortalamayi veriyor. Aksam kendi sonuclarimdan bakarim hangisi.

Yuksek tansiyon kalp buyumesi yapar. O nedenle tansiyon dusukse yani normal ise sorun yok.

13. AtamIslam

AtamIslam Üye

Seviye:
    İleri derece spor yapan herkeste kalp kaslarının kuvvetlenmesi bi dereceden sonra sorun yaratabilir.

Ayrıca diz eklemlerinizi kontrol ettirin. Bol bol esnetme yapın.

14. honeybadger

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aksam sizi bekliyorum o zaman

15. AtamIslam

AtamIslam Üye

Seviye:
    Kalp büyümesi farklı farklıdır. Sporcularda olan kalp büyümesi fazla efordan dolayı kalp kaslarının aşırı kuvvetlenmesinden kaynaklanır. Bu da kalpte düzensizlik yapar. Yaşla birleşince sorun yapar.Birçok sporcu bu sebeple bisikleti bırakmıştır. Aslında bisiklet ve koşu sağlıklı sporlar değildir. En sağlıklı spor yüzmedir. İskelete ve kaslara az yük bindirir.

BarisBJK bunu beğendi.
  16. SOZUAK

SOZUAK Forum Demirbaşı

Adı:
    Barış SÖZÜAK
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Annesinin kalp buyumesinden bahsetmis

17. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Daha önce spor maksatlı bisiklete bindiğimden tahlil yaptırmıştım. Herhangi bir doktor bakabildiği gibi, iç hastalıkları veya spor hekimine görünmeniz daha iyi olur. Tam kan sayımı ile beraber bir kaç kan tahlili daha isteniyor. Başka neler var şu anda tam bilemiyorum, sonuçlar evde. Ben farklı zamanlarda iki kez yaptırdım. Doktorlar abartıp hepatit kan testi bile isteyebilir. Ona dikkat edin. Yıllar önce yaptırdığım için o ve bir kaç şeyi daha iptal ettirdim.

İlk testimde B12 çok düşük çıkmıştı. Demir gibi sportif performansa etki edenlerden. Onu tamamen çözdüm. Onun dışunda şeker hastalığına doğru gidiyormuşum, onu düzeltiyorum. Beslenmede üç beyazın tüketimine önem vermek gerekiyor. Şekerli şeyleri olur olmaz kullanmamak gerekiyor. Şimdilerde görüyorum 18 yaşındaki bisiklet süren delikanlı aa yoruldum şekerim düştü deyip bilmeden çikolataya yükleniyor. Halbuki kendine ne yaptığının farkında değil. Hele glikoz şurubu denen sahte şekerden hiç tüketmemek gerekiyor. Neyseki bisiklet sürdüğüm için şeker hastalığına girmeden döndüm.

Antrenman hacminiz ve yoğunluğunuz yüksek değilse sıklık bakımından 7 gün yapılabilir tabi. Çalışan biriyseniz, sadece sporla uğraşan biri değilseniz, ki muhtemelen öyle, varabileceğiniz antrenman yükü fazla olamayacak zaten. Hakkında araştırma var var ama bu konu uzun soluklu, sağlıklı günler.

emrah9700 bunu beğendi.
  18. honeybadger

Adı:
    Hüseyin
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Tansiyon değerlerim genel olarak 13/8 civarında seyretmekteydi bayadır takip etmiyorum. Son 2 yıla kadar düzenli olarak kardiyolojiye gidiyordum. Anladığım kadarıyla kardiyolojiye muhakkak gidip biraz daha fazla tetkik olmak galiba. Antremanlarım genelde 40 dk ortalama 135-145bpm nabız aralığında bitiyor. 1 sene boyunca haftada 3 gün en az 1.5km yüzerek az biraz kardiyo yaptım antreman beni zorlamıyor aksine daha iyi hissediyorum kendimi.
    @MehmetAliB. Rafine şeker tüketmemek için elimden geleni yapıyorum fakat hayatımızın her yerine işlemiş durumda. Genelde antremanlar sonunda 0.3gr/kg protein ve 0.6gr/kg karbonhidrat tüketiyorum. Dediğiniz gibi çalıştıgım için cok yogun bir antreman durumum yok toplamda

AtamIslam ve MehmetAliB. bunu beğendi.
  19. abzül

abzül Yeni Üye

Seviye:
    Düzenli antrenman yapan arkadaşlara, düzenli olarak (senede bir) Ekg çekilmelerini ve Eko yaptırmalarını tavsiye ederim. Geçenlerde sağlık raporu almaya gittiğimde, kalp boşluklarında büyüme olduğu ve pulmoner basıncımın yüksek olduğu gerekçesiyle sağlık raporu vermediler. Bisikleti ve diğer aşırı efor gerektiren sporları da yasakladılar. Elimizde önceye ait herhangi bir eko sonucu olmadığı için bu sorunların yoğun bisiklet antrenmanlarımdan mı yoksa başka bir sebepten dolayı mı oluştuğu şimdilik muamma. Dediğim gibi bu iki test çok önemli, öncelikle bunları yaptırmanız faydalı olacaktır.

AtamIslam bunu beğendi.
  20. AtamIslam

AtamIslam Üye

Seviye:
    @abzül abzül bey yaş kaç ? Bende fazla efordan dizleri haşat ettim. Kalbede baktırmam lazım. Boşuna demiyorlar haftada üç gün yarım saat yürüyüş yeterli. Çok doğru

BarisBJK bunu beğendi.