Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yine ucuz atlatılan bir kaza

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında Ahmet Ayaz tarafından paylaşıldı.

1. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    bisiklet macerasına başladığımdan bu yana çözüm bulamadığım tek sorun sapak geçişi. bu konuda tecrübe kazanmış olsam da (gelen araçları kontrol etmek, kendimi diğer araçlara farkettirmek, hızımı ayarlamak vs.) bazen sizin kontrolünüz edemeyeceğiniz şeyler de oluyor. bunun başıma bir gün geleceğini tahmin ediyordum ve bugün saniye farkı ile atlattım. alttaki görselde kabaca çizdiğim üzre arkamdaki araçlara işaretimi vermiş onları yavaşlatmıştım, tam yolun ortasında iken kornalar çalmaya başladı. bir terslik olduğunu anlayıp geriye bakmamla dış şeritten bir uyanığın sapağa dalmak üzere olduğunu gördüm. durmak ya da sağa kırmak için artık çok geç olduğunu hissederek pedallara asıldım ama bisikletin arkasının hafifçe oynadığını hissettim. anladığım kadarıyla sadece çamurluğa dokundu ve geçti. arkasından ne yalan söyleyeyim yedi sülalesinin hatrını en yüksek sesle sordum ama arkasına bile bakmadan basıp gitti.

böyle bir kazaya karışmamak için daha başka ne yapılabilir bilmiyorum. sapağı tamamen geçene dek arkaya bakmak en iyisi sanırım ama dışarıdan gelen aracı her zaman görebilir miyim, görsem de kurtulmak için bugünkü gibi fırsat bulabilir miyim, orası da muamma.

kaza.JPG

suat akman bunu beğendi.
  2. Osman Kıtay

Osman Kıtay Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Fuji
    Seviye:
    Ahmet geçmiş olsun. Bu durumda yapılabilecek pek bir şey olmuyor. Ama genel olarak sapaklara doğru genelde şeridi kapatıyorum ve öyle geçiyorum. Hatta şerdin ortasından ziyade sola yakın olmak biraz daha avantaj. Ama bu ülkede yaşamak mucize olduğundan bir gün en emniyetli halinde gelirler ve toslarlar.

Ahmet Ayaz ve Edip Dinçer bunu beğendi.
  3. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    @Osman Kıtay 'a katılıyorum. Ben de öyle yapıyorum... Şerit kapatmaktan korkmayın, en fazla küfür yersiniz. O da, yani, pffft. İstediği kadar küfür etsin, umurumda bile olmaz :).

Normalde gerçekten sakin bir insanımdır. Ama şu şekilde kendini zeki zannedip 20 aracın önüne atlayıp sapağa hepsinden önce girmeye çalışan adamlar gördüğümde bildiğiniz içim sinirle doluyor.
    Eğer araba kullanıyor olsaydım istisnasız hepsiyle tartışmaya girerdim, yol vermezdim, elimden gelen bütün pisliği yapardım :) .

Ahmet Ayaz ve Osman Kıtay bunu beğendi.
  4. soneryen

soneryen Onursal Üye

Adı:
    Soner
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Benimde en korktuğum yerler hep bu sapaklar ozellikle aksam çok daha korkuyorum cok gecmiş olsun

Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  5. leyla_p

leyla_p Aktif Üye

Adı:
    Leyla P.
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Trafikte sadece tek tarafın kurallara uyması yeterli olmuyor ne yazık ki.

Hasan Tunalı ve Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  6. _constantine_

_constantine_ Aktif Üye

Adı:
    Emre Savuran
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Ahmet Ayaz bunu beğendi.
  7. Ali E.

Ali E. Yeni Üye

Adı:
    Ali
    Bisiklet:
    b'Twin
    Ben de @Osman Kıtay'ın taktiğini uyguluyorum; şeridi kapatmak sanırım en mantıklısı. Sağ şeridin tamamen dönüş olduğu yerlerde de dönüşe bir 10-15 metre kala iki şeridin arasında, yol çizgilerinin üzerinde sürüyorum. Özellikle yokuş yukarıda biraz korkutucu, ancak daha iyi bir yol bulamadım maalesef.

8. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    genelde bu tür sapaklara 200 metrede hızımı yükseltip şeridin soluna girerek geçiyorum.

edit: bazen yolcu indiren yada bindiren minibüs yakaladığımda arkasında gidiyorum sapağı bana geçiriyor sonra yoluma devam ediyorum.

edit 2 : sapağı geçmemde yardımcı oluyor :bsmagryr:

9. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dilek ve önerileriniz için teşekkür ederim arkadaşlar.