Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yine Trafik Yine Kaza!

Konu, 'Bisiklet Kaza Haberleri' kısmında jeodemp tarafından paylaşıldı.

1. jeodemp

jeodemp My Life My Rules

Adı:
    Ferdi
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Merhaba arkadaşlar.

Bugün başımdan geçen bir olayı sizlere anlatıp, kadın sürücülerin trafiğe çıkmalarına bir kez daha gözden geçirmelerini öneriyorum...

4 sene araba kullandım kaza yapmadım, 2 sene bisiklet kullandım kaza yapmadım ama bugün ilk kazamı gerçekleştirdim...

Bugün, yani (4 Ekim Pazar) günü, saat 22:00 sularında, İST-K.Çekmece'den işten çıkıp bisikletimle eve giderken, 100 kere gidip geldiğim yolda, yolun en sağından tıngır mıngır ilerlerken, nerden çıktı, nasıl çıktı bilmiyorum ama, 40-50 km hızla giden bir kadın sürücü bisikletimin arkasından çarptı. Allah'tan bisiklet yerde yatay bir şekilde sürüklendi de, vücudum da fazla sıyrık oluşmadı. Kafada da bir şey yok. Ve %99 kadın hatalı. Çünkü, kadın önündeki arabayı solluyayım derken, direksiyon hakimiyetini kaybedip bana çarpmış. Kendisi böyle dedi. Neyse, olacağı varmış dedik oldu. Velhasıl kelam... Şimdi benim bisiklet Salcano XRS 030 Tiagra. Ön ve Arka jantların markası, Shimano R500. Bisikletin arka janttı komple eğildi, önde bir şey yok. Yarın Beylikdüzü Çelikoğlu Bisiklet'e tamir'e götürüp, bütün masrafları da kadın karşılayacak. Sizce bunun fiyatı nedir? Ya da sıfır bir mavic aksium jant taktırsam nasıl olur? Başından kaza geçirmiş abilerim bana bir akıl verirse sevinirim. Geçmiş olsun dilekleriniz için şimdiden teşekkür ederim...

Sormayı unuttum... Bisiklet sıfırdı. Tamir gördükten sonra herhangi bir aksaklık olur mu? Şimdiden teşekkürler.

2. JustASimpleNub

JustASimpleNub ישוע

Seviye:
    Bence genelleme yapma. Erkeklerde de kötü sürücüler var kadınlarda da

Ertan M., suat akman, Berke ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  3. tameryc

tameryc Aktif Üye

Adı:
    Tamer
    Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Öncelikle büyük geçmiş olsun, umarım ilk ve son kazanız olur. Yalnız bunun kadın sürücü yada erkek sürücü diye ayrılmasını pek doğru bulmuyorum. Cinsiyet fark etmeksizin bu tarz kazaya sebebiyet veren kişiler var ve maalesef olacaktır :/

emre_s, suat akman, safaernam ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  4. Berkec.

Berkec. Market Bisikleti Bağımlısı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Öncelikle geçmiş olsun
    Kaza görmüş olması hasarlı tüm parçalar değiştiği sürece bir sorun çıkarmaz
    Jant hakkında konuşmak için bir fotoğrafını isteyeceğim kurtarılabilir bir durumdaysa akort ayarı yapılarak halledilebilir

5. Kerem Özbayrak

Kerem Özbayrak Bisikletkolik

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Son zamanlarda yaşanan benzer kazaların hepsi erkek sürücülerdi. Genelleme yapmak doğru değil. Çok geçmiş olsun.

suat akman, safaernam ve Fırat Y. bunu beğendi.
  6. jeodemp

jeodemp My Life My Rules

Adı:
    Ferdi
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    @Berke

Akıllı telefonum yok, bu yüzden fotoğraf çekme şansım da yok. Ama arka jant baya bir eğilmiş. Bence komple değişecek gibi. Yarın göreceğiz. Ayrıca, Türkiye'deki kadın sürücülerin %90'ı acemi. Bu benim kanatim. O pozisyonda erkek sürücü olsaydı, uzun farları yakıp, arabayı sollamazdı. Yol zaten dar, birde aksiyon yapmaya çalışıyor.

Direksiyon'u herkes tutar, önemli olan böyle kazaları atlatmak.

Berkec. bunu beğendi.
  7. dodobir

dodobir Kıdemli Üye

Adı:
    Kerem
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Gecmis olsun fakat genelleme yapman dogru degil. Gecen bir otobus soforu 12 kisiyi ezdi Ankara'da duymussundur. Soforu erkekti.

Kuzey Ege, JustASimpleNub ve safaernam bunu beğendi.
  8. jeodemp

jeodemp My Life My Rules

Adı:
    Ferdi
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Freni patlamış otobüsü durdurmak için adam napsın? Kadının altındaki BMW.

9. Fanonn

Fanonn düz üye

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Ama, yolun en sağından ilerlerken araba sollayan bir araba size nasıl çarptı anlayamadım.

-Paşa- ve StratoMaster bunu beğendi.
  10. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Makas atarak trafik güvenliğini tehlikeye sokanlar, Gereksiz yere korna çalarak kulaklarımıza tecavüz edenler, Aşırı hızlı araç kullanıp kazaya sebebiyet verenler, Alkollü araç kullanarak kaza yapıp kendisini veya başkalarını öldürenler, Yol verme meselesi yüzünden silaha sarılanlar, Konvoya çıkıp hayvani dürtülerle etrafına korku salanlar, Emniyet kemeri ikaz sesini susturmak için aparat icat edip bununla övünenler ve ölüm korkusundan değil polis korkusundan kemer takanlar, Otobüs sürerken kazara ya da ihmalen 12 tane masum insanın canına kıyıp araçtan inip sigara içenler, Güzergahından çıkarak körpecik kızlara tecavüz edip öldürenler sonra da cesedini yakanlar... Liste uzar gider...Tüm bu örneklerin ortak noktası "ERKEK"tir. Şimdi ben size soruyorum. Kadın sürücüler mi trafiğe çıkmalı ? Yoksa "erkek" sürücüler mi ? Olay cinsiyet boyutuyla tartışılacaksa -ki şahsen hiçbir şekilde bu tartışmanın içerisinde yer almam- kusura bakmayın ama kadın sürücüler yukarda saydığım gruptaki canlılardan daha ERKEK'tir.

Ertan M., suat akman, Berke ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  11. dodobir

dodobir Kıdemli Üye

Adı:
    Kerem
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @ferdiunyilmaz Fren patlama diye bir olay yok. Kaldi ki yeni model otobuslerin freni oyle patlamiyor, hele duz yolda. Adam bildigin gazi kokleyip milleti ezmis ve tutuklu suan. Bu kesmediyse Bagdat caddesi'nde cicekciyi ezip kacan bir surucu vardi, bak o da erkek mesela cok ilginctir.

suat akman, KaanG ve Yalchinosis bunu beğendi.
  12. Onur YCL

Onur YCL “A bicycle ride is a flight from sadness.”

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Edit : Bu arada size geçmiş olsun. kendi yaşadığınız olayda haklı olduğunuz kanaatindeyim

13. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    suat akman bunu beğendi.
  14. becoca

becoca Aktif Üye

Adı:
    Bayram
    Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Geçmiş olsun. Keşke böyle düşünmeseydiniz ....

suat akman bunu beğendi.
  15. NEVRES KME

NEVRES KME Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Geçmiş olsun @ferdiunyilmaz canına zarar gelmemiş şükür. Ben de bayan sürücü olarak üzüldüm kiyaslama yapmana. 10 yaşından bu yana araba kullaniyorum kazam yok. Fakat Allah neyle karsilastiracak bilinmez. Sağlıklı sürüş ler dilerim.

suat akman ve becoca bunu beğendi.
  16. Ozan Cansel

Ozan Cansel Kıdemli Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    @ferdiunyilmaz

Geçmiş olsun öncelikle, hasar konusunda bisikletin çarpmadan önce nasılsa, götürüp aynısını yaptırmanı tavsiye ederim, kadın muhtemelen kabul edicektir.

Kadın sürücüler hakkında söylenenler genelde cinsiyet ayrımcılığı gibi algılanıyor ama durum tam olarak böyle değil. Benim gördüğüm çoğu kadın sürücü ani durumlarda karar veremiyor. Evimde direksiyonlu bir konsol var, deneyen kızların hepsi, simülasyonda ani karar verilmesi gereken anlarda hiç bir zaman doğru karar veremedi. Mesela basit bir örnek, düz yolda gidiyorsun sana yeşil yanıyor geçiyorsun, tam o anda sağdan gelen araçlar için de kırmızı yanıyor ama bir araç ışığı takmadan geçiyor, böyle bir durumda kadınların geneli direksiyonu, gazı, freni herşeyi kompile bırakıp elini yüzüne kapatıp "ayyyyy" gibi tepkiler veriyor. Trafikde de durum böyle, çok fazla panikliyorlar, bu panik çözümsüzlüğü ve beraberinde kazayı getiriyor. Kazaların genelde neden erkekler tarafından yapıldığına gelince, bu durum gerçekten doğru ama sebebi daha farklı. Genelde erkek sürücüler, sınırları zorladığı veya bilinçsiz oldukları için kaza yapıyor kadınlarsa paniklediği için. Kıyaslamak gerekirse yukarda verdiğim kırmızı ışık örneğinde benim tanıdığım hiç bir erkek arkadaşım belirttiğim tepkiyi vermez. Ben burada kadınlar trafiğe çıkmasın vesaire demiyorum ama kadınların belirttiğim sebeplerden dolayı araç almadan önce kendilerini ölçüp, tartmalılar. Arkadaşım trafikte çok fazla araba kullanıyor ve artık sürerken 50-100 metre öndeki arabanın sürücüsünün cinsiyetini çözebiliyor. Bayan arkadaşlarım beni yanlış anlamasın, trafikte çok iyi kadın sürücüler olduğu gibi çok kötü erkek sürücüler de var, benim bahsettiğim şey genel profille ilgili.

Yani özet geçicek olursam, kadınlar trafikte gayet bilinçli fakat sürüş konusunda biraz daha geride, erkeklerse sürüş konusunda daha ileride fakat genelde bilinçsizler. Tekrar söylüyorum bunlar genelleme, bu genele dahil olmayan bir sürü kadın-erkek sürücü de mutlaka vardır.

gmfaruk ve jeodemp bunu beğendi.
  17. condition

condition Fixed

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Çok geçmiş olsun @ferdiunyilmaz . Çok sinir bozucu bir durum olduğunu tahmin edebiliyorum. Hiç bir hatan yokken birinin gelip arkadan vurması çok talihsiz bir durum gerçekten. Ama genelleme yaparken dikkatli olmak lazım çünkü kadınlarda da iyi ve kötü sürücüler var tıpkı erkeklerde olduğu gibi. Kazaya sebep olan bir erkekte olabilirdi ki çoğu zaman öyle olur maalesef. Tekrar geçmiş olsun.

18. Kuzey Ege

Kuzey Ege Single Speed

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Başlıkta cinsiyetçilik var. Olmamış bu. Çok iyi ve dikkatli araba kullanan kadın şoförler var.

emancipation, JustASimpleNub ve Tyler bunu beğendi.
  19. Muhammed Selim Dursun

Muhammed Selim Dursun Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    Yanlış bir genelleme. İyi araba kullanan bayanlar olamasa bir nebze haklısın.

20. jeodemp

jeodemp My Life My Rules

Adı:
    Ferdi
    Bisiklet:
    Merida
    Seviye:

Ozan Cansel bunu beğendi.