Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yine Great Falls`a Ama Yalniz Degil!

Konu, 'Yabancı bir ülkede şehiriçi turlar' kısmında KevSerSeri tarafından paylaşıldı.

1. KevSerSeri

KevSerSeri Bisikletkolik

Seviye:
    Merahaba Arkadaslar!

Uzun zamandir turlara cikamiyordum ama artik organizasyon yapma zamani gelmistir deyip sivadim kollari. Aslina bakarsaniz uluslararasi bir tur olacakti bir Amerikali`nin isi cikmamis, Ruslar uyuyakalmamis, Koreli de telefonumu yanlis kaydetmemis olsaydi. Sozune sadik iki Turk neler yapti gorelim bakalim.

Sabah evden ciktim. Hava kapali ben kapali. Gunes enerjisiyle calisan kevserin pili uyari veriyor sarj et sarj et diye. Haydi hayirlisi diyerek bastim pedala "insallah yagmaz" umuduyla. Pennsylvania Avenua geldigimde onumden kosarak gecen insanlar dikkatimi cekti.

Amanin dedim bir aksiyon var herhalde halk kosusu ve ben bunu kacirdim! Aman bir guzel kosarim ki sormayin gitsin hahahahah. Gogus numaalarina baktim, kosanlara baktim bri sey anlamadim.

Kalabaligin icine ilerledikce gnun anlam ve onemini kavramaya basladim. Bu eglence veya spor amacli duzenlenen bir organizasyon degil bir eylemdi.

Obama karsitlari ellerinde pankartlar meydanda toplanmis.

Bulusma noktamiz Old Post Office onunde bekliyorum ruzgara ragmen. Ne gelen var ne giden.

Mesajlardan bir tanesi. Eylemi yapanlarin neredeyse tamami beyazlardan olusuyordu. Bu da demek oluyor ki Obama hala zencilerden buyuk destek aliyor. Ben de kendisini sevdigim icin bu eylemi desteklemiyorum. Hos desteklesem ne olur bana ne elalemin ulkesinden.

Iste bizi ilgilendiren kisim simdi basliyor. Isil`in bisikleti olmadigi icin kiralayacagiz. Iki kisi ne yapsak ki diyoruz. hava da yagdi yagacak gibi duruyor. Gidelim mi gitmeyelim mi 35 dolar kiraya gidecek deger mi degmez mi derken "haydi gidelim kiz! Ben de patates salatasi var. Bir de ihlamur cayi!" diyorum. Vallaha mi! efektinin ardindna bisiklet kiralamaya karar veriyoruz.

Bu da Ata Demirer`in taklidini aynen yaptigi geyik! Pisst geyik deyince boyle bakiyorlar. Bunlardan o kadar cok var ki herhangi bir yesilligin icinde karsilasmaniz an meselesi.

Bu da gecen adini ogrendigim mavi balikcil. Anladim ki bunlar surekli burada av icin nobet tutuyor.

Cete her yeri ele gecirmis. Bu da buyuk ihtimalle amca oglu. Goremediniz mi! Bir saniye sizin icin yaklastirayim!

Sonbahar resmen geldi. Agaclar renk verdikce bizden de bir seyler gidiyor sanki,

Ben giderim yane yaneee...

Isil gelir ardimdan pane pane...

Kayalara baktiginiz da goz yanilmasi oluyro. Karsinizda tirmanilacak bir yer varmis gibi dursa da burasi resmen cukur.

Gunes bir ortaya cikiyor bir gizleniyor. Ben de renkleri yakalayabildigim kadariyla sunuyorum sizlere.

Bir dalasim var uzaklara sormayin gitsin. Ama yaslandigim yerin saglam olmayisi, oturacak yer olmayisi derken konforsuzluktan rahat rahat dalamadim gitti.

Aman ha suya yaklasmayin uyarilarina ragmen biz Turk`uz kardesim bize bir sey olmaz der gibi gittik suyun dibine.

Isil fotografimi cekecek tabi ben bri rahat durursam. Ayagimi bastigim yerden oynayan kimil kimil seyler dikkatimi cekti. Kum taneleri yuvarlaniyro zannederken onlarca orumcek yavrusunun ayaklarimin altinda oynayisi yerimi degistirmeme neden oldu. Doganin dengesini bozmayim!

Ve iste turun en eglenceli kisimlarindan biri. Yanimizda getirdigimiz seylerin guzel muhabbetler esliginde tuketilmesi.

Sicak cay esliginde acik havada muhabbet! beni taniyanlar bilir buna ne kadar duskun oldugumu ve hayattan aldigim zevki kat be kat artirdigini. haftalarca arayip da bulamadigim termos`u bulup hediye eden arkadasim Erhan`a da burdan sevgiler...

Donus yolunda inanilmaz bir sekilde yuklenmemiz gerekiyordu pedallara. Ancak bu Isil`in ilk turu oldugu icin haliyle kizcagiz yoruldu. Bir muddet yardim etmeye calistim itekleyerek ama 14 mil de oyle ha diyince bitecek bir sey degil ki. Saat 6`dan once bisikleti teslim etmemiz gerekiyor yoksa bir gunluk tarife odemek zorunda kalacak. Az gittik uz gittik bildiginiz dumduz gittik. Malum dag yok tepe yok! Ama 6 milden sonra Isil benden bu kadar dedi. Yuzune baktigimda limitini gectigini fark ettim. Ayni yollardan bizde gectik. Bir insanin artik daha fazla yapamayacagim dediginde yuzundeki ifadeyi cok iyi bilirim. Moral vermek icin surekli yeni cumleler kursam da hic gaza gelemem deyince yeni alternatifler aramaya basladik. Paralelimizdeki yola bir cikis bulup otostop cekmekten baska caremiz kalmadi.

"Ben gelemezsem, arabada yer olmazsa tek basina gider misin? Seni karsilamaya gelirim" dedim. Denize dusen yilana sarilir mantigiyla vurduk kendimizi yola. Profesyonel bisikletci olmanin yaninda zora dustugumuzde profesyonel otostopcuyuz ayni zamanda. Turlarimizi takip edenler bilir. Bir cip iki cip derken arabalar durmayinca biraz daha ileri gittim. Yolun cep kismina yakin bekliyoruz ki gelen kolayca durabilsin. Bir tane spor araba bizi gectikten sonra kaldirim gibi yere cikip ordan cimlerden cep kismina indi. Ta ki yanimiza gelip 'bir sorun mu var? Yardimci olabilir miyim?' diyene kadar bizim icin durdugunu anlayamadik. Son model bmw spor arabasinin arkasina bisikletini baglamis, camuruna bakilirsa da araziden geliyor. Iste bisikletci bisikletcinin halinden anlar.

Bak amcacim "arakadasim cok yoruldu, kendini iyi hissetmiyor ve acelemiz var. Saat 6`dan once DC`de olmamiz ve bisikleti teslim etmemiz gerekiyor," dedim. Hadi yukleyelim, en yakin metro istasyonunda sizi birakayim demesin mi! Biz de olsa oyle bir arabaya iki bisiklet daha baglamayi kimse goze almaz. Hos tekini de baglamazlar. Isil`inkini bagladiktan sonra "seninkini nasil yapacagiz?" diyor? Benim icin sorun degil. ben ona yetisirim, lutfen siz onu birakin diyor ve defalarca tesekkur edip caktirmadan da plakayi aldiktan sonra tekrar kanal yoluna donuyorum. Bisikletci kapanmadan once yetiseyim diye bas Allah bas. Ortalamam 30-35in altina hic dusmemistir. Aktarma yapip gelmek zorunda olan Isil`dan tam yarim saat once variyorum. Telefonla ulasamayinca her Turk gibi aklimdan yaziyorum da yaziyorum. Acaba ne oldu? Indi mi? Bindi mi? Nerede kaldi bu kiz? Kayitlari kontrol etmeleri icin gorevlilerdne yardim istiyorum. Tam o sirada Isil ariyor metroda ariza var bir durak sonra oradayim diye. altiya bir kala yetisiyor boylece fazla para odemekten de agiz egmekten de kurtuluyoruz.

Defalarca ozru dileyip, gununu berbat ettim dese de kesinlikle ona katilmiyorum. Biz de basladigimizda Armstrong degildik herhalde. Yani ne demek oluyor bu! Simdi Armstrong`um hahahhaha :)))) Hem adi ustunde gezi performans turu degil ki!

Isilcan linki atinca okuyacaksin nasilsa o yuzden burdan yazayim. Gunumu senlendirdin. Ne iyi ettin de tura geldin. Oyle bundan sonra 15 sene bisiklet benim icin bitmistir falan diyerek de bisiklete veda edemezsin. Esas turlar bundan sonra baslasin. Tamam mi!

Sevgilerimle...

2. Berkan Çifçi

Berkan Çifçi Aktif Üye

Seviye:
    çok güzel doğası varmış oranın güzel bi seçim. arkadaşın o yolu gidecek kondisyonu şimdiden kazanmıştır bence ama haberi yoktur :) bikaç gün dinlendikten sonra denesin inanmıyosa :)

KevSerSeri bunu beğendi.
  3. mahmut aslan

mahmut aslan Aktif Üye

Seviye:
    en sonunda yol arkadaşı bulmuşsunuz :D

sayenizde 2. kez great falls u gezip görmüş olduk.kendim gezmiş kadar keyif aldım. paylaşım için teşekkürler. sıradaki turu merakla bekliyoruz.

KevSerSeri bunu beğendi.
  4. Sencer Kan

Sencer Kan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    İşte uzaklardan, YAKIN bir dille müthiş bir tur başlığı..;)

Bir an aklıma o bisiklet kiralasak mı? kiralamasak mı? anında sizin yerinize 2 erkek olduğu geldi...

hatta sizin yerinizde de ben :p
    yanımdaki arkadaş kararsızlık içindeyken, onu gaza getirmek için hadi len..:rolleyes: yanımda patates salatası var, ıhlamur çayı var desem..

uff ne gülerdik :)

hatta dönüş yolunda cipli bir abi kibarlıkla yorulan arkadaşımın bisikletini yüklense..

farklı bir coğrafya, bakış açıları.. samimi bir dil..

teşekkürler..

KevSerSeri bunu beğendi.
  5. coşkun ayaz

coşkun ayaz Kıdemli Üye

Seviye:
    Selamlar Kevser hanım,
    Uzakları bir bisikletçinin gözüyle görmek çok hoş. Teşekkürler...
    Yolunuz açık olsun...

KevSerSeri bunu beğendi.
  6. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Obama spends but Jesus saves. :D
    Ülke sosyalizme gidiyor diye eylem yapan amerikalıların beyinlerinden şüphe etmeli gerçekten.

Güzel gezi. Güzel şehir. Güzel doğa. Ama kötü politika :)

Ahmet Mumcu, KevSerSeri ve funq bunu beğendi.
  7. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    o nasıl park öyle, vay anası!

kopup gidelim hadi barış :D

KevSerSeri bunu beğendi.
  8. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Önce "kopup" sonra gitmemiz lazım. :cheer:
    "It's time to pray" pankartını taşımak farklı bir kafa gerektiriyor. :D

Ahmet Mumcu bunu beğendi.
  9. Berkan Çifçi

Berkan Çifçi Aktif Üye

Seviye:
    insanlar bencil sadece kendilerini düşünüyolar. orda eylem yapanlar da üst kesimdir

10. funq

funq Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    pankartsız gezeriz ya, nasıl yerler görmek lazım :)

11. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    4 sene once gittigim yerleri sayenizde tekrar gormek guzel.Havalar serinlemis sizin oralarda, mont-uzun kollu kiyafetler giyinmeye baslanmis. Bisiklet kirasi sanirim turistlik alan diye o kadar yuksek, yoksa $ 35'a full size araba/ pick up kiralayabilirsiniz, neyse onemli olan keyif almak.Kendinize iyi bakin.

KevSerSeri bunu beğendi.
  12. Ahmet Mumcu

Ahmet Mumcu Kıdemli Üye

Seviye:
    Yok yok onlar ust kesim falan degil sadece ust kesimin, din yoluyla kullandigi cogu rasist, dunyadan habersiz, amerikadan baska dunya olmadigina inandirilmis aptallar ordusu.

Ha bu arada Kevser turlarini bizlerle paylastigin icin sagolasin.

Selamlar
    www.mumju.com

13. Nuran Atakan

Nuran Atakan Aktif Üye

Seviye:
    Sahane bir rota. Datca-Palamutbuku tatilimde bisikletlere agzi sulanarak bir hafta baktiktan sonra "35-45 neyse kiralayabiliyorsun ya en azindan" diyecek noktaya geldim:) Palamutbukunde degil bisiklet kiralama yeri tamircisi bile yok, belki Datca'da vardir bilemiyorum. Bulabildigim tek bisiklet uyanik bir yerli kucuk hanimin kendi bisikletini onermesi oldu, gunluk 25 TL'ye. Bisiklet o kadar kulustur ki toplamini tas catlasa 50 TL'ye (25 bile olur:D) alirsin.
    Bu arada oralarda (ABD) Turkiye'deki guzellikler yok sozumu geri aliyorum. fotograflar epey bir istah acici, yazi ise oldukca keyifliydi. Tesekkurler Kevser:)

KevSerSeri bunu beğendi.
  14. ali karagönlü

ali karagönlü Bisikletkolik

Seviye:
    Güzel gezilere devam ha? Daha önceki geziye göre daha iyi geçmiştir. Yanınız da birinin olması ne kadar güzel!

KevSerSeri bunu beğendi.
  15. Bülent ÖZER

Bülent ÖZER Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Güzel bir meacerö daha elinize sağlık ,bence artık beyaz saraya bisiklet ile dalıp iyi bir şöhret yap derim zamanı geldi :D ama sanırsam fururlar , yada direk guantalamoya :D

KevSerSeri bunu beğendi.
  16. omer yildiz

omer yildiz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Paylaşım için teşekkürler. Güzel bir gezi olmuş. Bakalım haftaya nereye gideceğiz. Alıştırdın bizi artık Kevser hanım her hafta yeni bir macera bekliyoruz. En güzel günler seninle olsun Antalyadan kucak dolusu sevgiler.Bayramın kutlu olsun

17. Nuri Kongur

Nuri Kongur Forum Demirbaşı

Seviye:
    kendinize has uslubunuzla çok güzel bir gezi yazısı olmuş kevser hanım. çok teşekkürler

KevSerSeri bunu beğendi.