Yine Bir Bianchi Restorasyonu. Bilgi ve İlgilileri içeri alabilirmiyim model konusunda :)

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
Arkadaşlar bugün tuaf bir sekilde aksaray taraflarındayken malum sitede gezinirken bir ilan düştü hazır yakınken bi gidip bakayım dedim bakmaz olaydım fiyatindan dolayı hemen attım arabaya geçtim eve modeli konusunda pek bilgim yok ama hafif olması ve üzerindeki donanımları beni biraz cezbetti siz bi fotografları inceleyin ve bu aynakolu sökmek için ne yapmalıyım ? herangi bir aparata ihtiyacım varmı biraz tuaf duruyor.
vites sistemi simplex ama vites sistemini kullanmayacagım.

Tam modeli konusunda bilgi alabilirmiyim bir dostuma yolladım 1970 lerden bianchi tur bisikletine benziyor dedi ama bilemiyoruz.

Moderator arkadaşlarda görünce konuyu Klasik bölümüne taşıyabilirmi rica etsem.
IMG_7370.JPG IMG_7371.JPG IMG_7372.JPG IMG_7373.JPG IMG_7374.JPG IMG_7375.JPG IMG_7376.JPG IMG_7377.JPG

Kadro konusunda forumdan @Tolga Çelebi ile ve forum dışından suat abinin engin deneyimleri ve uğraşlarımız sonucu bende karar kıldım tabi kadronun bianchi campione del mondo 1973 74 touring serisi olduguna karar verdik ama gel gör ki bu seri 26" jant ve 28" seklinde üretilmiş bu kadroya kaç jant uyumlu acaba..

Scudo

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
Güle güle kullanın hocam güzelmiş kadrosu ama daha önce hiç böyle bir bianchi görmedim acaba asıl markası farklı olup da stickerlar sonradan yapıştırılmış olabilir mi ?

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@Silent Anladım hocam. Bisikletiniz linkteki bisiklete baya benziyor ama kablo taşıyıcıları ve lugları farklı. Siz tam olarak aynısını bulabildiniz mi internette?
(link)

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Bu kadroyu ben alacaktım uygun fiyatından dolayı fakat oyalanırken ilana bi döndüm yayından kaldırılmış nasip sizeymiş ama sevindim forumdan birine gitmesine.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Cosmic camel pompa tasıma bölgesi kesilmiş inceledim varmış yani şurdada isretledim fotografda ark fren kablosunun geçtiginkısımlar birebir aynı ve bir buyuk ayrıntı daha kadroda suluk kafesi için hiç bir delik yok ve bu bizi 1950 li yıllara atıyor direk Ve esrarengiz bir kilit sistemi cıktı üzerinden bu dahada kafamızı karıştırdı türkiyede bu kilidin olması mucize heralde diyorum suan.IMG_7389.JPG

@D.Mustafa ben cok yakındım wallahi bilsem almazdım ama ilandaki fiyat temsiliymiş gidince anladım sıkı açık arttırmayla satıyorlar gümrükte patlayan malları yurt dışından gelmiş zaten gümrük deposundan aldım bende.

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@Silent Hocam suluk kafesi için delik olmaması bizi 1950'lere atamaz çünkü kendi bisikletimden biliyorum 80 model kalkhoff ve üzerinde suluk kafesi için delik yok :) Bir de hocam bu fotoğraftakiyle aynı olmasının imkanı yok çünkü luglar farklı bi kere

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@bsisil dinamo ne alaka bisiklette dinamo ile ilgili bi parça cıkmadı hayır bıanchı cok eski yıllarda suluk kafesi delikleri kullanmamış kadrolarında ve cok fazla kaynak bulamadım geriye gittikçe kaynaklar azaldı. 1973 serisinde suluk kafesi delikleri yok ama 1974 de üretilenlerde mevcut.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
@bsisil İşte öğrenme süreci başlıyor :rolleyes: Daha kim bilir kimlerle muhattap olacak neler öğretecek bu rastorasyon :harika: @Silent Şimdiden kolay gelsin, benim tavsiyem boya işine girişmeden üzerinden pasta ile silip gerekli göbek bakımlarını yaptıktan sonra orj. halde toparlanması.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@Cosmic camel luglarını inceledim ben merak etme aynılar hatta birine mesaj attım ebay den döndü sagolsun bilgi aldım ama hala karar veremedım

• Beğen
Tepkiler: Kuzey Ege

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@D.Mustafa kesinlikle zaten boyasına dokunma taraftarı degılım boyası cok guzel ve idare eder durumda.

@celikkadro bu bisiklet dinamolu degıl ama.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

Cosmic camel

Aktif Üye
Tepki
72
Bisiklet
Diğer
@Silent Hocam luglar aynı dediğiniz bu yukarıda paylaştığınız mavi bisikletse eğer sizin bisikletinizdekilerle o bisikletteki luglar aynı değil ama başka bir bisikletten bahsediyorsanız bilemem

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@celikkadro ha ön maşadaki parçayı kasdetiyorsunuz onu özelden söylediler ya ögrendım dinamo oldugunu wallahi bilmiyordum :)

@Cosmic camel o attıgımı örnek gösterdim bide direk satıcılara sordum yurt dısındaki sagolsun cevap verdi bitanesi sanırım 1973 serisi yada başka fikri olan varsa aydınlatır daha piri var bu işin tabi bişey diyemem :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Silent Yüklediğim dinamo (ya da benzeri ama sistemi aynı olan) dinamonun altından bir kablo çıkar ve ön fara giderdi. Dinamolar da o zamanlar mıknatıslı sistem değil içinde bakır (dı sanırım) sarılı bobinle elektrik üretir farı aydınlatır yakardı. Tabii sadece teker dönerken.

Suluk değil bence pompa takılma yeri orası. Gene eskiden pompalar oralara bir anlamda sıkıştırılarak takılırdı. Pompanın üstü yani elinizle pompaya hava bastığınız kısmının içinde bir yay olurdu. Pompa kapalıyken az bir sıkıştırma yaparak pompanın boyunu sizin kadronuzdaki iki çıkıntı arasına sığmasını sağlardı. O yay da böylece pompanın o iki çıkıntı arasında üst ve alt kısmındaki deliklere girerek durmasını sağlardı.

Silent

Üye
Tepki
49
İsim
Cenk B. KARADAG
Bisiklet
Bianchi
@bsisil anladım herneyse ama kesecegim ben onu ne yazıkki cunki bu bir fixie olacak :) Kaç jant uyumlu arkadaşlar peki bunu nasıl cözebiliriz her halukarda ben bu delikanlıyı yenileyecegim yine model kesinleşirse iyi olur tabi.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Silent tercih meselesi ama ben olsam kesmezdim. eminimki o parçanın ağırlığı sürüşünü etkilemez ama varlığı/görüntüsü bisikletin bir anlamda ne kadar eski/antika olduğunu gösterir. Siz bilirsiniz...