Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yetişkin biri bisiklet sürmeyi acilen nasıl öğrenir?

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında Ceylan Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Ceylan Yılmaz

Ceylan Yılmaz Yeni Üye

24 yaşındayım. 1 hafta sonra iş gereği 3 aylığına bi sahil kasabasına gidicem ve kasabada herkes bisiklete biniyormuş. bisiklet orda hobiden ziyade, ulaşım amaçlı zorunlu bir ihtiyaçmış.

çocukken bana bisiklet sürmeyi öğreten biri olmadı, yaşım büyüyünce de cesaret edemedim, istanbulda arabanın altında ezilirim diye düşünüp önemsemedim vs..

diyeceğim o ki, yetişkin insanlara bisiklete binmeyi öğreten yerler/kişiler var mıdır? istanbul'da levent civarında oturuyorum. adalarda falan yok mudur bu işin piri eğitmenler? bana bu konuda yardımcı olabilicek hiç arkadaşım yok. o yüzden tanımadığım insanlara muhtacım şu an. bana uygun fiyatla (öğrencilikten yeni çıktım) bisiklete binmeyi öğretecek ve mümkünse daha önce de yetişkin birine eğitmenlik yapmış bir arkadaş var mıdır acaba?

bir de, bu işi öğrenmesi bu yaştan sonra ne kadar vaktimi alır bilmiyorum ama benim taş çatlasın 2 günde öğrenmem lazım:( haftaya pazartesi şehirden gidiyorum. çok acil olarak çalışmalara başlasam, 1-2 günde öğrenebilir miyim?

yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

iletişim için e mail: tahinpekmez [at] live [nokta] com.

2. Bedreddin

Bedreddin Aktif Üye

Seviye:
    Düşmekten korkmayın. Bir kaldırım kenarına getirip bisikletin üzerine binip seleye oturun ve pedala basın. Hızlandıkça denge kolaylaşır unutmayın. Çok zorlanacağınızı sanmıyorum.

kaptan vural 74 ve binRR bunu beğendi.
  3. binRR

binRR Onursal Üye

Seviye:
    Bedreddin beye katılıyorum, birde kask ve eldiven kullanırsanız içiniz de rahat eder, yada boş, düz toprak bir arazi de uygun olabilir, en azından daha yumuşak zemindir;)
    Başarılar dilerim:)

4. Eren Tublek

Eren Tublek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:

Hic merak etmeyin.Zor degil.

Sadece cok yavas gidilince daha emniyetli olacagi fikri yanlistir.Hiz arttikca denge iyilesir.Yardimci olacak birisi olursa yaninizda bir saatinizi bile almadan ilerlemeye baslamis olursunuz

Kolay gelsin:)

5. enver avcı

enver avcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    slm.etilerde oturuyorum.bu akşam tura çıkıcam.isterseniz yardımcı olabilirim.bunu da uygun fiyata değil dedavaya yapıyorum.tek şart işi öğrendikten sonra hafta sonları düzenlediğim turlara katılıp kendini geliştirmen.ok dersen istediğin zaman ulaşabilirsin. 0533 491 70 59 enver avcı (sms de atabilirsin)

6. gregory

gregory Yeni Üye

öncelikle oturduğunuz yeri belirtirseniz. size yakın bir arkadaş bunu para için değil yardım için yapabilir. 2 gün de değil, 2 saatte bile öğrenebilirsiniz, gideceğiniz yer daha güvenli ve orda tek başınıza kendinizi geliştirebilirsiniz.

7. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    iddalıyım
    5 dakikada öğretirim
    işin mantığını çözmek önemli
    sevabına
    sevgiler

8. Zeynep Bakır Umarca

Zeynep Bakır Umarca Yeni Üye

Bisiklet kullanmayı bilen bir arkadaşınla tüm gününü büyükada'da geçir... Bisiklete binmeyi biliyor olarak döneceğinden eminim. ;)

9. observer

observer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ilk küçük mtb tipi kullanımı kolya bi bisiklet bul arkadaşından.2 tekerde gitmeyi öğrenmem gerek.sağ pedal yukarda olcak şekilde ayarla sağ ayağını pedela koy ama pedal hareket etmesin tam sol sağ ayağını sağ pedala basarken sol ayağını yukarı al ve sol pedelada bas hareket edince dengede durmak daha kolay olur böyle kullana kullana alşırsın sonra bir şehir bisikleti alabilirsin.

10. Caner HOCAOĞLU

Caner HOCAOĞLU Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Arkadaşlar bu konuyu açan kişi bence çoktan yol almıştır. Dikkatinizi çekmek isterim.

Baran Özkan bunu beğendi.
  11. Bilal Demir

Bilal Demir Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Bence öncelikle kişi her iki ayağını yere basabilmelidir, yani alıştırma için bisiklet - sele fazla yüksek olmamalı, hafif yokuş aşağı pedal çevirmeden giderken dengede durma çalışılmalı. Mutlaka öncelikle fren alıştırması yapılmalı, yani bisiklet hızlanınca durdurmak için. Bir de eldiven çok faydalı, düşmelerde en çok avuç içi yaralanıyor.

derya çetin bunu beğendi.
  12. djayo

djayo Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bisikelt kullanmak, alet ve makine kullanmak, araba kullanmak gibi bir çok eylem beynin mekanik zeka ve mekanik hafıza bölgesi ile faaliyete geçirilir. Her insan doğuştan bir çok yetenekle donatılmıştır. Bunların başında yüzmek , bisiklet kullanmak gibi eylemler gelmektedir. Bizler aslında yüzmeyi , yada bisikelt kullanmayı öğrenmyoruz. Sadece hatırlıyoruz ve beynin ilgili bölümlerini uyarıyoruz.

Bisiklet kullanmakta bu sistemle kontrol edilir. Birazcık cesaret , öz güven ile birlikte çok kısa bir sürede bisikelt kullanmaya dair tüm refleksler , tepkiler ve kas hareketleri aktif olacaktır.

-Kendinize güvenin ,
    -Kaskınızı ve eldiveninizi takın,
    -İlk sürüşlerde , bir arkadaşınızdan yardım isteyin ve siz bisikletin üzerindeyken belli bie süre sizi tutsun.İlgili reflekslerinizin çalışmasını , gerekli hareket kombinasyonlarını ve denge unsurlarını kullanmayı öğrenin.
    -Önünüze bakmayın , daha ileri odaklanın. unutmayın baktığınız yöne gider bisiklet.
    -İlk zamanlar trafikten uzak daha sakin yerlerde sürüş yapın.
    - Daha sonra işin teknik kısımlarını inceleyin ve uygulayın ( Vites kullanımı, çalışma prensibi , durma mesafesi , hız faktörleri, inişler ve çıkışlarda uygun vites kombinasyonu vb.)

Göreceksinizki 2 gün gibi kısa bir sürede bisiklet kullanmayı öğreneceksiniz. Düzenli kullanımla beraber vücüdunuzun anatomik yapısındaki farklılıklarıda göreceksiniz. Bedeninizde size uyum sağlayacaktır.

derya çetin ve Bilal Demir bunu beğendi.
  13. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    dönen bir tekerlekten daha dengeli nesneler sadece duran cisimlerdir. bunu fizikçi arkadaşlar daha detaylıu açıklar. tekerleği döndürebildiğiniz ve ön tekerin önüne değil karşınıza baktığınız sürece sorun olmayacaktır. zaten öğrenmeniz gereken bisiklete binmeyi değil, inmeyi öğrenmektir. hiç bir yaş geç değildir. sadece binmeye odaklanın, inmeyi aklınızdan bile geçirmeyin.
    aramıza hoş geldiniz.

14. Şafak Başlar

Şafak Başlar Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Çok acele etmeyin. Sakin ve yavaşça çalışın. Baştan, ön tekerlek yalpalaya yalpalaya gider, dengeyi sağlamak ve gerekli tepkileri oluşturmak için. Dinamiklere alıştıktan bir süre sonra zaten her şeyi refleksler yönetir. Tabi bisiklet sürmeyi öğrenmek, insan hayatındaki en mutlu günlerinden biridir. Yardım almadan bisiklet sürdüğüm ,ve yarım pedaldan tam pedala geçtiğim günkü anılar taptazedir hala..:rolleyes:

15. bostancibisiklet

bostancibisiklet Yeni Üye

Selam, Hortlatmak amacıyla değil de, google aramadan bulup da gelenler için yazıyorum.
    Bir kişi kendi başına 2-4 saatte, birinin yardımıyla 1-2 saatte öğrenebilir.
    detaylarını şurada yazmıştım:

http://www.bostancibisiklet.com/bisiklet-nasil-surulur-kendi-kendine-ogren/

Özetle önce pedalsız bir şekilde ayaklarınızla bisiklette gitmeyi ve denge kurmayı öğrenin.
    Çok yavaş olmamalı, çünkü teker hızlandıkça dengede durur.
    Bu sırada frenleri de öğrenin ve çalışın.
    Ayaklarınızı kaldırarak 10m gidebildiğiniz vakit, pedala hazırsınız.
    Kuvvetli ayağınızla yukarıya doğru aldığınız pedala bastırın, hızlı kalkış önemli.
    Tadını çıkarın, ve öne bakmayı unutmayın.

mariokaldato bunu beğendi.
  16. ozeltimci09

ozeltimci09 Aşk ve İkiTeker

Adı:
    Özgür
    Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Sürerek öğrenirsin cesaret ve kararlılık. Mesajla öğrenemezsiniz

17. furkan.zaman

furkan.zaman Hipokrat yeminli bisikletli

Adı:
    Furkan
    Bisiklet:
    Raleigh-USA
    Seviye:
    bu isin pirine gerek yok sen denge kurmayi ogren geri kalanini yavas yavas ogretecek birileri cikar zaten .

18. mehmetlevent

mehmetlevent Forum Bağımlısı

Adı:
    mehmet levent
    Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    bir kişiye sadece bir bozuk parayı yuvarlayarak bisiklete binmeyi 2 saatte öğretmiştim. dönen tekerlek dünyanın en dengeli şeyidir. bilinç altına bunu yerleştirdiğiniz an yolunuz açık olsun

19. massaget

massaget Bisikletkolik

Bisiklet:
    Dahon
    Seviye:
    Para vermeden öğrenebileceği kesin....

Edip Dinçer bunu beğendi.
  20. Deniz Duman

Deniz Duman Aktif Üye

Seviye:
    Seleyi alcak yapin ogrenirken.ayaklar yere degsin. Pedal yerine ayaklarinizi kullanin ilk once ve dengeyi saglamaya calisin. Bu sekil olursa dusmeden yada az duserek ogrenirsiniz.hiz yavas oldugundan fazla bir tehlikede yaratmaz. Dengeyi saglamayi ogrendikten sonra sele gene alcak olsun pedaldan ayni seyi deneyin. Dusucek gibibolursanuz ayaginizi yere atinca dusmekten kurtulursunuz. Pedalla gitmeyi ogrendikten sonra seleyi daha yuksege alin. Alcak sele cabuk yorulmaniza neden olur cunku.Cok zor degil. Kararlı olun.