Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeter artık yeter

Konu, 'Kayıp-Çalıntı İlanları ve Duyuruları' kısmında timurdigital tarafından paylaşıldı.

1. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    sayın forum yönetimi, aşağıda yazmış olduğum yazı için beni forumdan atacaksanız bir dakika düşünmeyin ve atın, tekrar üye olmayacağım.

sayın üyeler küfür etmek serbest, bana özel mesaj yolu ile küfür yollayabilirsiniz,eğer forumdan atılmamış isem hepsini okuyup sineye çekeceğim.

artık yeter,yeter,yeter!!!

çalıntı haberleri okuyunca,içimden hırsızların elini ayağını kesmek geliyor .

forumdaki büyük bir çoğunluğun bisiklet değeri 1.000 TL' nin üzerinde olduğunu düşünüyorum.biz ne yapıyoruz,gözbebeği gibi koruduğumuz bisikletimizle avm'lere,metrolara,marketlere........ kilitliyor,çalınınca da ağlıyoruz ve akıllanmıyoruz. apartmanların bodrum katlarına veya giriş katlarına bisikletleri kilitleyip,nasıl olsa buraya hırsız gelmez deyip duruyoruz.sonra acı son.

bisiklet dostları; bisikletini ya adam gibi evinin içine,balkonuna,odana koy yada
    çalınınca ağlama.
    markete,avm'ye......... yada park edeceğin yerlere bisikletini götürme,illa ki park edeceksen de bisikletinden ayrılma,adam gibi gözünün önünde dursun.

ya ucuz ikinci bir bisikletin olsun,park edeceksen,başından ayrılacaksan bu bisikletine bin,çalınırsa arkana bile bakma, yada asıl bisikletin çalınırsa ağlama.

bütün yatırımını asıl bisikletine yapıp,10-20 gram hesabı yapan,mtb ile sadece asfaltta gidip,ona buna bende falanca parça var diye hava atan,benim bisikletim senin bisikletini döver diyen,senin bisikletin ne biçim bak sende bu yok diyen,markete-avm'lere,pizzacıya.......yerlere gidip pahalı bisikletini park eden sonrada çalınınca "zırlayan", tüm BİSİKLET ULEMALARI'na sesleniyorum:

*pahalı bisikletin evinin içinde dursun
    *ucuz ikinci bisikletin olsun,git nereye bağlarsan bağla
    *park edeceksen,pahalı bisikletinin başından ayrılacaksan, bisikletini götürme.

pahalı bisikletinle havanı at,oraya buraya kilitle,çalınınca da ağla.

seçim sizin,ne yapmak isterseniz yapın,benden söylemesi.

2010 yılında yine bir çalıntı haberini okuduktan sonra bu konuyu açmıştım
    destek de geldi,köstek de geldi.

o yazıdan sonra kaç arkadaşımızın daha bisikleti çalındı saymadım.

bisiklet çalıntı haberleri beni geriyor,hırsızları imha etmek istiyorum,bu pisikoloji ile bu yazıyı yazdım.
    sayın forum yönetimi beni atmak isterse, herşey gönüllerince olsun,
    küfür etmek isteyen olursa özelden göndersin.eğer forumdan atılmamışsam teker teker okuyup cevap vermeyeceğim,foruma da şikayet etmeyeceğim.

tüm bisiklet sevenlere bol pedallı,kazasız ve hırsızsız,bol pedallı günler,saygılarımla.

2. mustafa akman

mustafa akman Onursal Üye

Seviye:
    şu an kurumumda libyalı insanlar var
    bu vesile ile dün bir gazeteci ile görüştüm
    libyada bir süre bulunmuş
    kimse kilit kullanmıyormuş
    hırsızlık 0 (yazı ile sıfır) mış

sevgili kardeşim
    bu yazıyı hırsızlar okusalar belki
    olumsuz ifadeler kullanabilirler :)
    ancak onlarda bu siteye girecek
    kapasite yokki

sevgiler

3. Bisikletli Gezgin

Bisikletli Gezgin Onursal Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Aslında söylediğiniz "ferrari aracınız var onu garajda sakla, sokağa hacı murat la çık" der gibi olmuş.

Şimdi kişinin aprası varsa sokağa ferrariyle çıkmak hakkıdır. Burda amacı keyifli bir sürüş gerçekleştirmekte olabilir, hava atmakta olabilir. Bu kişinin kendi bileceği bir iştir.

Bisiklettede böyle; kişi üst model bisikletiyle konforlu bir sürüşü her zaman ister. Ben dün Ankara'da bir AVM ye bisikletimle gittim ve bisiklet park etmek için yapılmış özel bölüme kilitleyip çarşının içindede bir süre oyalandım. Tabi bu arada bisikletimin başına birşey gelebilir mi ve gelebilir. Netice bisiklet kilitlerini belki bir demir makası ile rahatlıkla kesebilirler. Dahada basiti mandallı olan lastikleri sökmeleri belkide 30 saniyelerini alır.

Bu riski alıyoruz artık ne yapalım...

Bir keresinde adam seleyi söküp götürmüş ne yapacaksa ...

4. timurdigital

timurdigital Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    ben ferrari ye binme demiyorum,ferrariye bin,her gün bin, sadece park edip başından ayrılma. başından ayrılınca da çalınırsa ağlama diyorum.

5. Yener Altunbozar

Yener Altunbozar Aktif Üye

Seviye:
    Bence guzel bir yazi olmus, ben destekliyorum, malini seviyorsan korumasinida bileceksin... Ferrari vs murat olayina da yarica hic benzememis, ferrariyi calmak o kadar kolay degil.

Bisikletini seviyorsan yanindan ayirmayacaksin o kadar.

6. mustafa akman

Seviye:
    bisiklet mi bizi sürüyor
    biz mi bisikleti
    çözüm yanından ayrılmamak olmamalı

massaget ve Aydın Diricanlı bunu beğendi.
  7. Oksal Özdöl

Oksal Özdöl Onursal Üye

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Açıkçası bende çalıntı bölümüne baktığımda böyle bir konu açsammı diye düşünmüştüm. Ama sonra gereksiz geldi.

Konuyu açan beyfendinin sözlerine sonuna kadar katılıyorum.

Benim bisikletim odamda duvara asılı şekilde duruyor.

Gözünüzden ayırdığınız an bisikletiniz %70-75 oranında çalınır.

Bodruma bisiklet kilitlerseniz yine çalınır.

Şimdi bunu bile bile özellikle bir bisikletforum üyesinin çok daha dikkatli olması lazım.

Hatta bisikletforum üyesinin bisikletini çaldırması büyük ayıp.

Dikkat et özen göster çaldırma...

8. Özgür Kaan SİREL

Özgür Kaan SİREL Aktif Üye

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Şimdi bu konu kişiyle alakalıdır. Ben kendimden örnek vereyim; 13 yıllık bir bisikletim olmasına rağmen her kullanacağım zaman 5 kat indirir çıkarırım. Forumdaki abi ve ablalarımın ki gibi 9-12 kg lık bisiklet de değil :) Bir yere bırakacaksam bile güvenlik kameralarının çok olduğu yerlere bırakıyorum. 2-3 tane kilit takıp çantam sırtımdaysa selemi bile çıkarıyorum. Kimbilir kaliteli bir bisikletim olsa ne yapacağım. Yazdıklarımı okuyunca çok manyak olduğumu anladım. :)

9. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    nasrettin hoca fıkrasına benzemiş...
    dikkat edilmesi gerekiyor tabi de, yahu hırsızın hiç mi suçu yok??

ahmtayd, erciye, Murtega ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  10. Sahra EVRENSEL

Sahra EVRENSEL Üye

Seviye:
    uzun süredir araştırmama rağmen kaliteli bir kilit bulmakta zorlanıyorum şu an bir de dikkatimi çeken husus devletin bisiklet parkları yaygın değil bence heryerde bulunmuyor sadece hoşuma giden husus bazı işparka ait parklar içerisinde otopark görevlisi kulübesinin yanında bisiklet parkları güzel çünkü kesilme gibi durumlarda müdahale edbilecek biri var aslında biraz da halkımıza iş düşüyor biri herhangibir bisikletin zincirini güpegündüz kalabalık yayaların olduğu bir yerde götürebiliyorsa vatandaş duyarsızlığı da söz konusu gibi bence yaklaşım olarak ucuz pahalı bisiklet yaklaşımınızı çok doğru bulmuyorum şu açıdan ben çalınacak diye pahalı bisikletimin keyfini süremiyeceksem ve aynı zamanda bazen de ulaşım aracı olarak kullanamıyacaksam ne anlamı kaldı bu işin 100 tl lik ağır bir bisiklet le gidilmez ki biryerlere o zaman kimse pahalı motor almasın çalınacak diye herkes alsın çin malı bir motorsiklet binsin ::)) bence hırsızlık oranını düşürmek gerek bu da önce devlet sonra bizim elimizde gibi deal extreme de bisikleti sallayınca öten 100 db lik sirenler var acaba bunlar duzgün çalışıyormu ve faydası olurmu sizce

11. Engin Sarı

Engin Sarı Canyon Ultimate CF SL

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim aklıma motosiklet ve bisiklet için sigorta geliyor. kayıp-çalıntı çanta veya cüzdan, cep telefonu, laptop gibi malzemeler için bile sigorta ürünleri geliştiren sigorta şirketleri, bisiklet sigorta paketleri neden üretmezler acaba? bir girişim başlatılabilir mi? forumumuzda konu hakkında uzman arkadaşlar vardır belki.

Sahra EVRENSEL bunu beğendi.
  12. Hamza Hakkı

Hamza Hakkı Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Evde bile çalınmasından korkuyorum ben :D

Yusuf G. bunu beğendi.
  13. mustafa akman

Seviye:
  14. Sedat SARI

Sedat SARI Yeni Üye

Seviye:
    Bende bisikletime çok değer veririm tabi verirdim ben SEDONA 721i çalınan arkadaşım bisikletimi sadece Bornova Metro yanındaki Kipa dan içecek almak için kitlemiştim hemde öyle ulu orta bir yerede değil Hırsızlar büyük ihtimal takip etmişler 10 Dk sonra çıktığımda bisikletim yoktu :( dediğiniz çok doğru başından ayrılmamalıydım tabiki de ama bir içecek için yahu 1 içecek 10 dk nedir Kasada kuyruk vardı ondan oldu zaten :S çözüm bu olmamalı arkadaşında dediği gibi ama artık bu bana bir ders oldu bisikletim çoook pahalı bir alet değildi ama insan genede üzülüyor özellikle 3 haftalık olunca bulunurmu bulunmaz mı orasını Allah bilir ama ümidimi kestim artık bende şuda var ki bu acıyı yalnızca bisikleti çalınan bilir Allah kimseye yaşatmasın hiç bir kilide güvenmeyin asla ve asla

Ferhat Öz bunu beğendi.
  15. thomisus lx

thomisus lx Onursal Üye

Seviye:
    bisiklete evden çıkarken binip, eve dönünce iniyorum. bisikleti şehir içi ulaşım aracı olarak kullanacaksam, 400-600 lira arası bir tane alır onu kullanırım. arkadaş doğru söylemiş.

16. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    parayla, zamanla da çok ilgili diil aslında... bisikletinizi sevmekle alakalı...

2 yıl oldu bisikletimi alalı... daha üst modele geçmek için bile ayrıldığımı düşününce, benim içim cız ediyo... aşığım ki ben ona :)

dikkatli olmak lazım dikkatli... elimizden geldiği kadar önlem almalı... 10 dakika için bile olsa kitlemeli... hatta birden fazla kilit kulllanılmalı... sele de çıkartılıp çantaya atılmalı... benim okuduklarımdan öğrendiklerim bunlar en azından :)

Aydın Diricanlı ve RAHMİ bunu beğendi.
  17. SedatT

SedatT Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Timur kardeşim,
    Yazdıklarına aynen katılıyorum...

Not:Bu arada merak ettiğim birşey var:Size 3 ay kadar önce "Kurşun sıkanlar" yakalandı mı?

18. deniz anıl küçükyılmazlar

deniz anıl küçükyılmazlar Aktif Üye

Seviye:
    Bu yazinzdan sonra hirsizlarimiz libya yoluna koyulmuslardir bile:) saka bi yana bisikleti carsida bir yere kitlemek zorunda kaldigimda cok huzursuz oluyorum. Mumkunse etraftaki esnafa bisikletime bakip bakamayacaklarini soyluyorum. Genelde olumsuz bir yanit gelmiyor bence en temiz yol boyle. Tabi mumkunse ucuz yollu bir ikinci bisiklet cok daha iyi.

19. TayyipKARALİ

TayyipKARALİ Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Ben eski bisikletimi apartmanda çaldirdim hata zincir sesi duydum ama pc den kalkmaya üşendim daha doğrusu bisiklet hic aklıma gelmedi güzel bisiklet değildi saten o çalinmasaydı şimdiki bisikletim olmazdı artık çatıda ona ayit bir odayı 3 adet kilit ile muafaza ediyorum ve bisikleti bakala gireken bile göre bilicehim yere koyuyorum bisiklet kilidi kulanmıyorum gerek duymuyorum bisikletim etrafa kitleyip gideme hata dükanımız önüne bille kitleyip gitmemi .

20. Uğur Recep AKGÜL

Uğur Recep AKGÜL Bisikletkolik

Seviye:
    Hırsızlık olayları son yıllarda epey bi arttı. İnsanlarda allah korkusu kalmamıs durumda artık. Kimi ihtiyactan kimi sırf zevk olsun diye calısyor.

Ben de bisikletimi cok severim. Forumda gördügüm bircok biskletten ucuz olmasına karsın benim için degeri büyüktür. 3 kurus para bile olsa calınmasını istemem , kimse istemez.

Kilidim yok , süreceksem binerim giderim üzerinde dururm. Bazen markete girerim kapının önüne bırakırm 2-3 bişe alıcaksam göz önünde alır cıkarım ama cok tedirgin olurum tabi.

Daha ufakken basıma gelmişti calınmıstı 1 kere ve cocugu bulup o hırsla dövmüştüm bisikletimi geri almıstım. Tabi herkes benim kadar sanslı olmuyor.

Dedelerimizin anlattıgına göre seneler seneler önce türkiyedede hırsızlık olayları omlazmıs hatta arabalarını insanlar ozamanlar araba az olmasına karsın kilitlemek ihtiyacı duymazlarmıs.

Malesef her insan bir degil herkesin aklına aynı fikri zihniyeti sokmak imkansız.
    Tedbir almak dogru size katılıyorum ama calınan bisikleti için ilan acanlarada kesinlikle kızmıyorum onlarda haklı.

Calınmasını istemezler , calınıncada bi umut diyerek bisikletle ilgilenen insanlara duyurmak adına, belki görürler diyerek konu acıolar ben de sizin gibi hosuma gitmediginden o kısma girmiyorum hiç okumuyorum. Cok nadir.

Keske acılan her calıntı konusu tatlıya baglansa , bulunsa.

Tolstoy bunu beğendi.