Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

" Yeşilden Demire " Trabzon - Karabük Bisiklet Turu | Ömer Kabul

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında omerkabul tarafından paylaşıldı.

1. omerkabul

omerkabul Aktif Üye

Seviye:

Uzun zamandır gitmek, pedallamak istediğim bir güzergahtı bu tur güzergahı. Birkaç aydır hazırlıklarla uğraşıyorduk. Sonunda hazır gibiyiz. Tur Planımız ise şu şekilde :
    - 10 Ağustos 2010 Tarihinde Trabzon’da olacak şekilde katılımcı arkadaşlarla birlikte otobüslerle gideceğiz. Trabzon’dan Maçka’ya kısa bir tur yapacağız, ufak bir manastır gezisi yaklaşık 28 km mesafede. Tam olarak Maçka’dan başlayacak olan turumuz yaklaşık 10-11 gün sürecek. Yaklaşık Karabük’e gelesiye kadar 900 km pedallayacağız. Günlük hedefimiz ortalama 80-100 km arasında yol katetmek. Samsun’a kadar sahil yolunu kullanarak ilerleyeceğiz. Samsun’dan sonra iki güzergah var. Hangisini kullanmalıyız hala kararsızım. 1.Güzergah Merzifon-Tosya üzerinden Karabük yolu. 2.Güzergah ise Boyabat-Kastamonu üzerinden Karabük yolu. İki yol içinde günlük yol planlarını çıkarmış bulunuyoruz. Her resim bir günde almak istediğimiz yolu gösteriyor.

GÜZERGAH:

Trabzon'dan ilk olarak Maçka'aya Meşhur Sümela Manastırını görmeye gidiyoruz.

Samsuna kadar olan tahmini güzergah :

Samsun'dan sonra iki güzergah var demiştik. Birinci güzergah Merzifon-Tosya yolu üzerinden :

İkinci Güzergah ise Boyabat - Kastamonu üzerinden :

İstediğimiz bu turu Karadeniz’in eşiz doğası eşliğinde sorunsuz bir şekilde bitirmek dileğiyle. Önerileri ve fikirleri olan, bu yolda pedallamak istiyen arkadaşlar olursa öncelikle tel numaralarından yada maillerden irtibata geçmelerini rica ederim :) Sevgiler

ErdincAydin78, cemal_007 ve Ahmet Bolgi bunu beğendi.
  2. Ahmet Kur

Ahmet Kur Aktif Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    boyabattan geçin bence ya
    kaleyi bir görmüş olursunuz. gerçi o kaleye çıktıktan sonra pedallayacak haliniz kalmaz ama:D şaka bir yana madem iki güzergahınız var bence gezip görebileceğiniz yerler konusunda iki güzergahı kıyaslayabilirsiniz derim. hem pedallamanın yanında bazı güzelliklerimizi de görmüş olursunuz.

omerkabul bunu beğendi.
  3. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Merhaba;
    Çok güzel geçecek bir tur planladığınızı düşünüyorum, darısı hepimizin başına.

Nacizane bir iki önerim olacak.
    Sümela manastırı Trabzona 45 km uzaklıkta, 28 km uzakta olan maçka merkez. Maçka'yı geçtikten sonra 15 km tırmanış var, yüklü bisikletle giderseniz iyi antrenman olur. Ama mutlaka gidin ve manastıra araç yolu diye gösterilen beton yoldan da bisikletle çıkın. Yukarıda süper manzara vardır, yaya yolu denen patikadan da bisikletle inebildiğiniz kadar inin bence.

Hatta Maçkaya kadar gitmişken sahil yolunu boşverip Maçka-Zigana- Tünele girmeden eski zigana geçidi Dağ tesisleri- Zigana köyü-Tarihi ipek yolu-Torul-Kürtün-Doğankent-Tirebolu yaparak geziyi süper renklendirebilirsiniz. 100 km düz yol yerine yerine 200 km tırmanış iniş olur ve 1 yerine 3 gün sürer. Zamanınız ve formunuz yeterliyle değerlendirin derim.

Ordu Fatsa arasında sahilden giden yol çok daha güzel. Süper mekanlar var örneğin vonalı Celal balıkçısı ve turşucusu. Ama Türkiyenin en uzun tünelinden geçmekte var diğer tarafta. karar sizin.

Samsun-karabük arasındaki alternatif rotalarınızdan biri merzifon, tosya, osmancık yolu. Bu yolu ne kadar bildiğinizi tahmin edemiyorum ama kendisi İstanbul anayolu olup çok yoğun ve tehlikelidir. Alternatif rota olarak Havza-Vezirköprü-Durağan-Boyabat yolunu önerebilirim. Başlarda çok sıkıcı olsa da daha sonra Altınkaya barajının katkısıyla neşeleniyor.
    Diğer alternatif rotanızın olan Samsun-Bafra arasında Mayıs ayında geçtiğimde yol yapımı vardı ve trafik çok yoğundu.

Trabzon-Samsun arasını çok alternatif olmadığından sahil yolundan geçeceksiniz. Gerçek karadeniz tecrübesi sağlamasa da geniş, rahat ve düz yolun keyfini çıkarırsınız. Denize girme imkanı da cabası. Ama dağlardan da geçmek isteriz, zamanımız var derseniz birkaç dolaşık rota önerebilirim. Özellikle Samsunu pas geçecek rotaların çok yardımı olur.(Ünye-Akkuş-Niksar-Taşoba)

Batı karadeniz zaten bildiğiniz bölge olduğundan söyleyecek pek birşeyim yok. Ama İnebolu, Küre, Azdavay gibi yerlerden geçen bir rota da güzel olabilir. Geçtiğimiz mayısta arabayla geçtiğim Amasra-Sinop arasını çok sevdim, uygun bir zamanda bisikletle mutlaka gitmek isterim.

4. SerkanNamazcı

SerkanNamazcı Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Eğer zaman ve maddi durumum iyi olsaydı Afrikaya kadar gelirdim :)

omerkabul bunu beğendi.
  5. Abdullah Güngör

Abdullah Güngör Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    Ömer abi yolun açık olsun.Başarılar...

omerkabul bunu beğendi.
  6. Mahmut Can Kaymaz

Mahmut Can Kaymaz Kıdemli Üye

Seviye:
    yolun açık olsun abi

omerkabul bunu beğendi.
  7. tevfik saka

tevfik saka Kıdemli Üye

Seviye:
    yolun açık olsun ömer abi

omerkabul bunu beğendi.
  8. Burak ERDEM

Burak ERDEM Yeni Üye

Seviye:
    Bu tur grup halinde Temmuz'da yapılacak diye biliyordum. Amasya'ya da bekliyordum ama kimseden ses çıkmayınca iptal edildi sandım. Tek kişi bu havalarda biraz olmalı. Yolunuz açık olsun. Allah kolaylık versin.

omerkabul bunu beğendi.
  9. Mehmet Aktaş

Mehmet Aktaş Forum Demirbaşı

Seviye:
    Ömer Abi yolun açık olsun..:) (kazasız belasız) :)

omerkabul bunu beğendi.
  10. Nurettin Boran

Nurettin Boran Aktif Üye

Seviye:
    Merhaba
    maçka zigana geçidi sonrası kürtüm Tirebolu 1 günlük yol
    değerlendirin. bu sıcakta iyi olur

omerkabul ve Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  11. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Turdan daha yeni döndüm.Maddi anlamda sıkışığım.Ayrıca açıköğretim dershanesi var.Yoksa bu turu kaçırmazdım:( Neyse Türkiye turumda geçeceğim bir güzergah:)

omerkabul bunu beğendi.
  12. Ozan Yılmaz

Ozan Yılmaz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hüseyin bey sayenizde ben de Türkiye turumda rota belirlerken sizden esinleneceğim.Çok teşekkürler;)

omerkabul ve Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  13. sinan hoçur

sinan hoçur Kıdemli Üye

Seviye:
    kasasız belasız varın inş.trabzonda size katılmak dileğiyle inş..görüşmek üzere..

omerkabul bunu beğendi.