Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Yeşil Tekerlek (GreenWheel)

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında muzaffer sevindi tarafından paylaşıldı.

1. muzaffer sevindi

muzaffer sevindi Yeni Üye

Arkadaşlar ABD'de Yeşil tekerlek (Greenwheel) adı altında bir bisiklet yapmışlar. buna göre pedal çevirdikçe akü şarz ediliyor ve yokuşlarda rahatça kullanılabiliyor. bununla ilgili bilgisi olan varmı? Bu sistem Türkiyede varmı? varsa nasıl temin edebiliriz. şimdiden teşekkürler

peregrinus bunu beğendi.
  2. peregrinus

peregrinus Üye

Seviye:
    biraz araştırdım henüz prototip aşamasında galiba ancak sistem muazzam bir şekilde işliyor. Mükemmel biçimde çevreci bir araç olan bisikletin yaygınlığını katlayabilecek bir komponentin ön adımları düşünüyorum, eğer böyle bir ürün büyük bir zaafı yoksa Greenpeace gibi örgütlerce baş tacı edilecektir. Çevreye duyarlı her yurttaşın takip etmesi gereken bir konsept. Umuyorum başarılı olurlar. Piyasaya çıkarsa edinirim bir tane sonra motorlu taşımaya paydos :).

muzaffer sevindi bunu beğendi.
  3. Ufuk KOÇARSLAN

Ufuk KOÇARSLAN Üye

Seviye:
    Bir süredir benimde aklımda böyle bir proje vardı. Olay şu; firenleri sıktığınızda balata yada fren pabucu yerine dinamo devreye girecek. Dinamonun yavaşlatma etkisi bisikleti ağırlaştırırken veya durdururken bu kuvvet aynı zamanda elektrik üretip aküyü dolduracak. Frene ne kadar basarsanız (yumuşak-sert) o oranda dinamodan fazla akım çekilecek ve o oranda bisiklette frenleme etkisi görülecek. Tabi aynı zamanda aküde o oranda dolmaya başlayacak.

Tüm bunların sonucundada yokuş çıkarken daha önce doldurduğumuz aküdeki elektrik, bir motor vasıtası ile bize destek olacak.

Özetle; yokuş aşağı doldur, yokuş yukarı destek.

Şimdi işin felsefesine gelelim. Bisiklet bir teknoloji ürünü. Biz bunu spor ve gezi amaçlı kullanıyoruz. Yokuşta bizi yukarı doğru ittiren bir kuvvet olursa bunun neresi spor olur? Ancak amaç uzun yolculuklar hele hele gezi amaçlı ya da ulaşım amaçlıysa o zaman bu sistem mükemmel.

Benim tahminim böyle bir aletle ortalama hız 30-40 km/saat'e çıkabilir. Şunuda unutmamak gerekir; her elektrik üretim sisteminde olduğu gibi bundada kayıplar olacaktır. Yani 100m'lik bir tepeden inişiniz sizi 100m'lik bir tepeyi çıkartmaz. Olsa olsa 50m'sini anca çıkarsınız. Birde akülerin dolum süresi diye bir durum var. İnişi ne kadar uzatırsanız aküde o oranda dolar.

Saygılar...

KaanDurgut ve muzaffer sevindi bunu beğendi.
  4. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Şurada konu içinde konu olarak benzer yaklaşımlar üzerinde durmuştuk ;)

O bilgi alış-verişi sonucunda şuanlık en pratik, ekonomik ve ergonomik çözüm güneş pilleri gibi geldi :)

5. Serhatb55

Serhatb55 Aktif Üye

Seviye:
    bu sistem bugün avrupada yükek hızlı trenlerde kullanılıyor fren yapmak için balatalar yerine bir tekerler üçe bir oranda bir motora bağlanıyor ve istenildiği zaman tekere bağlı çark motora bağlı bile deyiyor ve çok güçlü şekilde frenleme yapılabiliyor. bu sırada ortaya çıkan güç ise vagonun üstündeki bir rezistans. vs ile harcanıyor. biz boşa harcamak yerine akü şarj edersek oldukça faydalı olur.... ancak birde bu sistemin bisikletteki ağırlığı var. frende kulllandığımız motor + destek motoru + akü + devreler derken bisiklete ufaktan 5-6 kilocuk katabiliriz :)